Yardım Başvurusu

Sosyal Yardım Başvuru Formu 2024 Yeni Sosyal Yardım Başvuruları

Sosyal Yardım Başvuru Formu - Yeni Sosyal Yardım Başvuruları, Sosyal Yardım e-Devlet, Sosyal Yardım Başvurusu, Sosyal Yardım Sorgulama, Sosyal Yardım Parası Ne Kadar? Sosyal Yardım Ne Zaman? Belediye Yardım Başvurusu, VGM Yardım Başvurusu ve daha fazlası yazımızda...

Sosyal Yardım Başvuru Formu – Yeni Sosyal Yardım Başvuruları; İhtiyaç sahibi kimseler için yani yoksul durumda olan vatandaşlarımız için ülkemizde sosyal yardımlar düzenlenmektedir. Sosyal yardımlar sosyal devlet olmanın gerekliliklerinden biridir. İhtiyaç sahiplerini gözetmek ve mümkün olduğu kadar yardımda bulunmak, ihtiyaçlarını karşılamak devletin temel görevlerindendir.

Sosyal yardım hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Belediyeler tarafından hangi yardımlar yapılır, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hangi yardımlar yapılır? Devlet Yardımlarından faydalanabilecek kişiler kimlerdir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

İBB Yardım Çeki Başvuru Formu ve Başvuru Sorgulama

Yeni Sosyal Yardım Başvuruları

Dar gelirli muhtaç kimselere yapılan sosyal yardımlar, ihtiyaçlara göre farklılık göstermektedir. Amaç; ihtiyaç sahibi kişilerin yaşamlarını kolaylaştırmak adına şartlarını iyileştirmek ve temel gereksinimlerini karşılamaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediyeler ve kaymakamlıklar gibi farklı kurumlar tarafından yapılan sosyal yardımlara talep oldukça fazladır.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara sadece kurumlar değil aynı zamanda hayırsever iş insanları ve ünlü kimseler de yardımlarda bulunmaktadır. Özellikle pandemi döneminde pek çok kişi işsiz kalmıştır. İşsiz kalan bu vatandaşlar ya da düzenli bir geliri olmayan kimseler, sosyal yardımlar sayesinde bir nebze de olsa ihtiyaçlarını karşılayabilmişlerdir.

Ülkemizde sosyal yardımlar hem ayni hem de nakdi şekilde yapılmaktadır. Ayrıca bazı dernek ve vakıflar tarafından da sosyal yardımlar yapılmakta ve ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatılmaktadır.

yeni sosyal yardım başvuruları
yeni sosyal yardım başvuruları

Belediye Tarafından Hangi Yardımlar Yapılır?

Belediyeler, hizmetlerin daha kolay ulaştırıldıkları birimlerdir. Ayrıca devlet ile halk arasında bir köprü görevi görmektedir. Her yıl belediyeler, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için bütçe ayırmakta ve sosyal yardım projeleri ile çalışmalarına devam etmektedir.

Sosyal yardımların hem ayni hem de nakdi olarak yapılabildiğini belirtmiştik… Belediyeler tarafından yapılan yardımlardan bazıları; erzak yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, eğitim ve sağlık yardımı, para yardımı, kırtasiye yardımı gibi yardımlar yapılmaktadır.

Belediyeler ayrıca engelli bireyler için yardımlar, yaşlı ve kimsesiz kişiler için yardımlar, dul ve yetimler için yardımlar, afetzedeler için yardımlar olmak üzere birçok yardımda bulunmaktadır.

Sosyal devlet olmanın bir gerekliliği olarak ihtiyaç sahiplerine destek olmak ve en azından asgari düzeyde ihtiyaçlarını gidermek bir görevdir. Ülkemizde bu görevi üstlenen birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Belediyeler de bunlardan biri olarak yardımda bulunmaktadır.

Kronik hastalar için yardımlar, muhtaç asker yakınlarına yardımlar, şehit ve gazi yakınların yardımlar, mültecilere yapılan yardımlar, yeni doğan bebek için bez ve mama yardımları da yine belediyeler tarafından yapılan yardımlardandır.

Belediyeler, dar gelirli muhtaç kimseler için sosyal yardım kartı ile de yardım sağlamaktadır. Bu karta kişinin durumu ve ailede yaşayan sayısı dikkate alınarak yüklenen miktar ile kişi, belediyenin anlaşmış olduğu marketlerden temel ihtiyaçlarını karşılayabilecektedir.

Yapılan sosyal yardımlara işsiz kişiler, hanede yaşayan kişi başına düşen kazanç asgari ücretin 1/3 ü ve altında kalan kişiler, aylık düzenli bir geliri olmayan kişiler başvuruda bulunabilirler. Bazen bu kişiler başvuru yapmadıkları halde belediye tarafından tespit edilir ve evlerine kadar çeşitli yardımlar götürülür.

Erzak kolisi yardımları özellikle Ramazan aylarında daha fazla kişiye ulaştırılmaktadır. Ve bu yardımlar iş insanları, ünlü kişiler tarafından da hazırlanarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Hangi Yardımlar Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ülkemizde yapılan pek çok sosyal yardımlarda öncü olan bir kurumdur. Muhtaç kimselere yardım elini uzatan kurum, özellikle pandemi döneminde 1100 TL yardım parası vererek kişilerin ihtiyaçlarını bir nebze de olsa karşılamasına yardımcı olmuştur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bazı yardımlar; gıda yardımı, odun-kömür yardımı, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı, SED yardımı, SUY yardımı, kıyafet yardımı, dul ve yetim maaşı yardımı, engelli maaşı yardımı gibi yardımlardır.

Ayrıca 65 yaş üstü dediğimiz yaşlı kişilere aylık yardımı, SSPE maaşı yardımı, muhtaç asker ailesi yardımı, doğum parası yardımı, tüberküloz aylığı yardımı gibi yardımlar da yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, farklı ihtiyaçlara yönelik yardımlar yapmakla beraber farklı durumlarda olan kişilere aylık bağlayarak da yardımda bulunmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Sosyal Yardımları Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü, ihtiyaç sahiplerine aylık bağlayarak yardımda bulunmaktadır. Öğrenciler için burs ve eğitim yardımı, dul kalmış kişilere dul maaşı, muhtaç kişiler için fakirlik maaşı, aşevi ve vakıfevi gibi yardımlarla katkıda bulunmaktadır.

Fakirlik maaşı almak isteyen vatandaşların başvurabilecekleri TC Vakıflar Genel Müdürlüğü; engellilere, dul kadınlara, yetim çocuklara ve 65 yaş üstü sahipsiz ve gelirsiz vatandaşlara muhtaçlık aylığı bağlıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü özellikle aşevi ve vakıfevi hizmetiyle birçok ihtiyaç sahibine hizmet vermektedir.

vakıflar genel müdürlüğü sosyal yardımları
vakıflar genel müdürlüğü sosyal yardımları

Belediye Yardım Başvuru Aşamaları 

Belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımlara başvurmak isteyen kişiler, belediye binasına giderek başvuruda bulunabilir ya da e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirler.

İnternet üzerinden başvuru yapmak için; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirsiniz.

Ayrıca bazı belediyeler yardım başvuru talebini kendi resmi internet sayfalarından almaktadır. ALO 153 hattını arayarak gerekli tüm bilgileri almanız mümkündür.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvurusu 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlara başvurmak isteyen kişiler bakanlığa bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek bizzat başvuruda bulunabilecekleri gibi e-Devlet üzerinden de başvuruda bulunabilmektedir.

İnternet üzerinden e-Devlet sistemi ile başvurmak için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini kullanabilirsiniz.

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü Sosyal Yardım Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan yardımlar ve maaş yardımlarına başvurmak için kurumun ilgili bölge müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Belediye Yardım Başvuru Sonucu Sorgulama

Belediyelerin yaptığı sosyal yardımlara başvuru yaptıktan sonra başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını e-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Yardım başvurunuzu sorgulamak için; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvuru Sonucu Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen yardımlara başvuruda bulunduktan sonra bakanlığa bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca e-Devlet üzerinden de yardım başvuru durumunuzu sorgulayabilmeniz mümkündür. Bunun için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

ALO 144 ya da ALO 183 hatlarını kullanarak da başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvuru Sonucu Sorgulama

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan yardımlara başvurduktan sonra başvuru durumunuzu ilgili bölge müdürlüklerine giderek öğrenebilir ya da 0312 415 50 00 hattını kullanarak öğrenebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için; https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

sosyal yardım başvuru formu
sosyal yardım başvuru formu

Devlet Yardımlarından Faydalanabilecek Kişiler Kimlerdir?

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlardan öncelikle muhtaç durumda olan fakir kişiler faydalanabilmektedir. Bu noktada muhtarlıktan alınacak olan fakirlik belgesi kişiye öncelik tanımaktadır.

Devlet yardımlarından, hane halkı kişi başı aylık gelir asgari ücretin 1/3 ü ve altında olan kişiler başvurabilmektedir. Ayrıca işsiz, yoksul kişiler, kronik hastalar, kimsesiz muhtaç durumda olan yaşlılar, dul ve yetim kişiler, engelli bireyler, muhtaç asker yakınları devlet yardımlarından faydalanabilmektedir.

Sosyal Yardım Başvuru Formu

Devlet tarafından verilen sosyal yardımlara başvuruda bulunmak için öncelikle yardım başvuru formu doldurulmaktadır. Başvuru formunda aylık kazanç, üzerine kayıtlı herhangi bir malvarlığı var mı, ailede yaşayan sayısı, aylık giderler ne kadar gibi bazı sorular bulunmaktadır.

Yardım başvuru formunda istenen bilgilere doğru ve eksiksiz bilgi vermek gerekmektedir. Çünkü verilen bilgilerin doğruluğu tespit edilmekte ve kişiye buna göre yardım verilip verilmeyeceği kararlaştırılmaktadır.

Yardımlarda amaç, gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere destek olmaktır.

Yardım başvuru formunda verilen bilgilerin doğruluğu tespit edildikten sonra gerekli görülen kişilerin evlerine komisyon gönderilerek incelemede bulunulur. Tüm bu süreç sonunda kişiler belirlenerek yardımlar ulaştırılmaktadır.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Elektrik Yardımı Başvurusu

 

Devlet Yardımı Alabilmek İçin Gelir Durumu Nasıl Olmalıdır?

Hane halkı kişi başı aylık gelir asgari ücretin 1/3 ü ve altında olan kişiler başvurabilmektedir.

e-Devlet Üzerinden Sosyal Yardımlara Başvuru Yapılıyor mu?

Birçok sosyal yardıma e-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilmektesiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Selamu aleyküm ne olur bana yardım edin lütfen batman da yaşlyorum kiraciyim kiramı ödiyemiyoru cok zor durumdayim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu