Yardım Başvurusu

Aile Destek Paketi 2024 e-Devlet Aile Destek Başvurusu

Aile Destek Paketi - e-Devlet Aile Destek Başvurusu, Aile Destek Ne Kadar Oldu? e-Devlet Aile Destek Programı Sorgulama, Aile Destek Yardımı, Aile Destek Paketi Zamlandı mı? Aile Destek Programı Uzatıldı mı? Aile Destek Yardımı Ne Zaman Verilecek? Aile Destek Programı Başvuru Şartları, Aile Destek Programı Başvuru Formu, Aile Destek Programı Başvuru Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Aile Destek Paketi – e-Devlet Aile Destek Başvurusu; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlar konusunda ön sırada yer almaktadır. Hemen hemen her ihtiyaca yönelik yapılan hem ayni hem de nakdi yardımlar bulunmaktadır. Son zamanlarda çokça konuşulan Aile Destek Programı da yapılan sosyal yardımlardan sadece biridir. Peki Aile Destek nedir, Aile Destek Programı ne demek, Aile Destek Programı Sorgulama nasıldır, başvurusu ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz…

Diğer Aile Yardımı Nedir, Nasıl Alınır? Diğer Aile Yardımı Başvurusu

Aile Destek Paketi – e-Devlet Aile Destek Başvurusu

Aile Destek Paketi Nedir;

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardımlarda sürekli yenilikler yapmaktadır. Son zamanlarda ihtiyaç sahiplerine maddi destek sağlayacak Aile Destek paketi ile gündemde olan Bakanlık, muhtaçlık sınırı altında yaşamlarını sürdürmeye çalışan vatandaşlara destek olmaya çalışmaktadır. Sosyal yardımlar konusunda ihtiyaçları gözeten devlet, vatandaşına yardımcı olarak sosyal devlet olmanın da bir gerekliliğini yapmış olmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, muhtaç durumda olan vatandaşları gözeterek pek çok sosyal yardımda bulunmaktadır. Aile Destek Programı da muhtaçlık sınırı altında yaşayanlar için temel ihtiyaç destekli nakdi yardımı kapsamaktadır.

Muhtaç vatandaşlar, erzak, barınma, giysi gibi temel ihtiyaçları Aile destek programı sayesinde karşılayabileceklerdir. Destek miktarı da ailede bulunan kişi sayısı ve muhtaçlığın durumuna göre değişmektedir.

Maddi olarak yapılan Aile destek programı sayesinde ihtiyaç sahiplerine 850 TL ile 1250 TL arasında değişen miktarlarda yardım yapılmaktadır.  Aile destek programı içerisinde çocuk destek olarak ek ödeme de yapılıyor. 1 ya da 2 çocuk için aylık 350 TL, 3 çocuklu ailelere 450 TL, 4 çocuklu ailelere ise 550 TL, 5 ve üzeri çocuklu ailelere ise aylık 650 TL ek ödeme yapılmaktadır.

aile destek paketi
aile destek paketi

Aile Destek Programı Başvuru Şartları

 • T.C vatandaşı olmak ya da mavi kart sahibi olmak
 • Muhtaçlık sınırı altında olmak yani hane halkı kişi başı aylık ortalamanın asgari ücretin 1/3 ü altında olması
 • Muhtaçlık durumu resmi olarak belgelenmiş olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak

Aile Destek Programı Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen aile destek paketi ile pek çok ailenin yüzü güldü. İhtiyaç sahibi kimselere maddi anlamda destek sağlayan paket sayesinde temel ihtiyaçlar biz nebze de olsa daha kolay karşılanıyor!

Aile Destek Programından yararlanmak isteyen vatandaşlar, başvuru formu doldurarak bu isteklerini resmi olarak belirtmelidir. Aile Destek Paket Programı başvuru formunda kişilerden bir takım bilgileri istenmektedir. Muhtaçlık durumlarının tespit edilebilmesi için aylık kazançları gelir ve gider durumları, iletişim bilgileri gibi soruların yer aldığı Aile Destek Programı başvuru formunu doğru doldurmak gerekmektedir.

Amaç tüm yardımlarda olduğu gibi Aile Destek Programında da yardımların doğru kişilere verilmesidir. 

İBB Anne – Bebek Destek Paketi Başvurusu | İBB Yenidoğan Bebek Yardımı

aile destek programı
aile destek programı

Aile Destek Programı Başvuru Sorgulama

Aile Destek Programı başvurusunda bulunan vatandaşlar ister bakanlığa bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek isterlerse de e-Devlet sistemi üzerinden ulaşım sağlayarak başvuru sonuçlarını öğrenebilirler.

Aile Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet sistemi sayesinde pek çok sosyal yardıma internet üzerinden başvuru yapılabilir. Bu yardımlardan biri de Aile Destek yardımıdır. Aile Destek yardımından faydalanmak isteyen dar gelirli aileler kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile sisteme girerek başvuruda bulunabilirler.

Aile Destek yardımı için Bakanlığa bağlı çalışan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da başvuru için gidebilecek olan vatandaşlar, kurulan bu temsilcilikler aracılığıyla başvuru taleplerini iletebilirler.

e-Devlet Aile Destek Başvurusu

Aile Destek sayesinde muhtaçlık sınırı altında yaşayan vatandaşlara devlet tarafından maddi destek sağlanmaktadır. Dijital dönüşüm ve gelişimlerle beraber kullanımı artan e-Devlet sistemi aracılığıyla Aile Destek programına başvurabilirsiniz. E-Devlet üzerinden Aile Destek programına ulaşmak isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini kullanabilirler.

e-Devlet sistemi üzerinden hemen hemen tüm sosyal yardımlar için başvuruda bulunabilme imkanı söz konusudur. Eğer sisteme girmenizi sağlayan e-Devlet şifreniz yoksa ya da şifrenizi unuttuysanız size yakın bir PTT merkezine giderek şifre alabilirsiniz.

e-devlet aile destek başvurusu
e-devlet aile destek başvurusu

Aile Destek Paketi Kimlere Verilir?

Muhtaçlık sınırı altında yaşayan vatandaşlar Aile Destek paketi için başvuruda bulunabilirler. Yani hane halkı kişi başı ortalama kazancı asgari ücretin 1/3 ü altında olanlar bu paketten yararlanabilmektedir.

Ayrıca engelli bireyler, kronik hastalığı olanlar, eşi vefat etmiş dul kadınlar, işi olmayan kişiler, herhangi bir geliri olmayan kimseler, şehit ve gazi yakınları, muhtaç asker aileleri, kimsesi kalmamış olanlar, afetzedeler, yaşlı geliri olmayan muhtaç kişiler Aile Destek Paketinden yararlanabilmektedir.

Aile Destek Paketi Başvurusunda İstenen Evraklar

Aile Destek paketi için yardım başvurusunda bulunacak kimselerden bazı belgeler istenmektedir. Bunlar;

 • Başvuru yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınmış olan fakirlik belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Mal beyan durumunu gösteren belge
 • İşsiz olanların SGK dan alacakları resmi evrak (bu durumu resmileştiren belge)
 • Hane halkı bireylerinden istenebilecek ek belgeler
 • Kira sözleşmesi gibi bir takım belgeler istenmektedir.
aile destek
aile destek

Kişilerin durumlarına göre istenecek olan evraklar da değişiklik gösterebilmektedir. Doğruca istenen evrakları temin edip başvuruya gitmek isteyenler ALO 183 ya da ALO 144 hatlarını arayabilirler.

aile destek
aile destek

Aile Destek Programında Amaç Nedir?

Aile Destek programında amaç, muhtaç ailelere yardım etmek ve maddi anlamda destek sağlamaktır. Dar gelirli ailelerin alım gücünü bir nebze de olsa yükseltmek ve yaşam kalitesine olumlu bir katkıda bulunmak isteyen devlet, Aile Destek Paketi ile sosyal yardımlarına yeni birisini daha eklemiştir diyebiliriz.

Ülkemizde sosyal devlet anlayışının hâkim olması aslında muhtaç durumda olan vatandaşların yaşam kalitesini yükseltebilmek adına çalışmalarda bulunmayı zorunlu kılmıştır diyebiliriz.

Aile Destek Paketi ile Ne Kadar Yardım Verilmektedir?

Aile Destek Paketi programı dahilinde verilmesi planlanan miktar değişiklik göstermekle birlikte ortalama 850 TL ile 1250 TL arasında değişmektedir. Bir yıl içinde her ay olacak şeklinde planlanan yardım, kişilerin maddi durumlarına göre miktar ve süre olarak değişiklik gösterebilmektedir.

aile destek paketi ile ne kadar yardım verilmektedir?
aile destek paketi ile ne kadar yardım verilmektedir?

Aile Destek Yardım Parasını Nereden Alabilirim?

Aile Destek paketinden yararlanmak isteyen ve başvuruda bulunan kişilerin başvuruları olumlu kabul edilmişse yani olumlu sonuçlanmışsa ödemeleri PTT üzerinden verilmektedir.

Aile Destek Programından faydalanacak kişilere verilen para yardımı kişi adına PTT hesabına yatırılmaktadır. PTT kart sahipleri ödemelerini PTTmatik üzerinden çekebilirler. Kartı olmayanlar ise T.C kimlik kartları ile şubeye giderek ödemelerini temin edebilirler. Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme e-Devlet Nasıl Yapılır?

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu