enflasyonemeklilikötvdöviz

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

İBB yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlar konusunda çalışmalarına aralıksız devam etmekte ve tüm ihtiyaç sahiplerine el uzatmaya gayret göstermektedir. Başvuru sorgulama hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aradığınız tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Başvurunun nasıl yapılacağından başvuru formuna kadar pek çok soruyu sizler için cevapladık.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

İBB yardım kartı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlara İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartı imkanı sunmaktadır. Böylece vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılayarak ekonomin zor olduğu bu süreci daha rahat atlatırlar.

İstanbulkart sadece İstanbul sınırları içinde yaşayan vatandaşa verilmektedir. Sosyal anlamda yardım sağlayan bu kartın başvurusu kabul edildiği taktirde her ay kartlarına belirli miktarda tanımlama yapılacaktır.

2023 yılında bu karta başvuru yapan vatandaşlar alım gücünün zor olduğu bu dönemlerde İstanbulkart sayesinde gıda malzemesi dışında birçok ihtiyacını da karşılayabilmektedirler. Bu ihtiyaçlar genellikle temizlik ürünleri, kişisel bakım ürünleri ve gıda ürünleridir.

İBB Yardım Çeki Başvuru Formu ve Başvuru Sorgulama

İBB Yardım Kartı Nedir?

İstanbulkart; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geçimini sağlamakta zorlanan ailelere, iş bulamayan işsizlere, ekonomik kazancının yoksulluk seviyesinde olan ailelere, alım gücünün dar olduğu kişilere destek amaçlı verilmektedir.

İstanbulkart belli anlaşmaları olan marketlerde kullanılmaktadır. Vatandaş ihtiyacı halinde marketten aldığı ürünleri kasa da pos cihazında okutarak ödeme sağlayabilir. Temizlik, gıda, kişisel ürünler zorunlu ihtiyaçlar olduğu için İstanbulkart sayesinde vatandaş dilediğini alabilecektir.

Temel ihtiyaçlar için çıkarılan bu kartla alkol ve tütün ürünlerin alımı yapılmamaktadır. Çünkü bu kartlar vatandaşların temel ihtiyacını karşılamak için verilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu kartla zihinsel ve bedensel engelli, çalışamayacak kadar kronik rahatsızlığı olan, geliri olmayan yaşlılara, mağdur olan afetzedelere, bursu olmayan üniversite öğrencilerine, eşi vefat etmiş dul kadınlara kimseye muhtaç olmadan kendi geçimlerini sağlamayı ve psikolojik olarak da daha iyi olmalarını amaçlamaktadır.

İBB Yardım Kartı Başvuru Yolları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi temel ihtiyaç giderlerinin karşılanması ve insanların psikolojik olarak da rahatlamasını sağlamak amacıyla İstanbulkartı çıkarttı. Bu kartı almak için vatandaşlar başvuru merkezine giderek kart başvurusunda bulunabilirler. Vatandaş İstanbul büyükşehir belediyesi binasına giderek sosyal yardım başvuru formunu doldurur ve ilk aşamayı tamamlamış olur.

Geçim sıkıntısı çeken aileler temel ihtiyaçlarını karşılamak için ilk olarak İstanbulkarta başvuruda bulunurlar. Bu başvuru sırasında İstanbul büyükşehir belediyesi tarafından sunulan diğer yardımlardan da fayda sağlamak için başvuru yapabilirler. Yiyecek- içecek yardımı, koli halinde paketlenen erzak yardımı, kış aylarının soğukluğunda rahatlık sağlayacak olan odun kömür yardımı, yeni doğum yapan annelere bebekleri için bez paket yardımı gibi birçok imkan sunulmaktadır.

Günümüzde her işlemimizi rahatlıkla sağladığımız e-Devlet üzerinden de İstanbul büyükşehir yardım kartına başvuru sağlayabiliriz.  Belediyeye gitmeden sistem üzerinden yapılan bu başvuru ön başvuru olarak değerlendiriliyor. İstanbul büyükşehir belediyesi yapılan bu başvuruları vatandaşın yaşam koşullarını ve maddi gelirlerini göz önüne alarak değerlendirme yapıyor. Değerlendirme sonucunda ailelere olumlu ya da olumsuz dönüş sağlanarak bilgi veriliyor.

e-Devlet üzerinden yaptığımız başvuruları dikkatli ve adım adım ilerleyerek doğru bilgilerle tamamlamak gerekiyor. Yanlış veya eksik doldurulan formlar ise dikkate alınmayacak ve değerlendirilmeyecektir.

İBB yardım kartı başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvuru linkine tıklamanız ve başvuru bilgilerinizi doldurmanız gerekmektedir.

İBB Yardım Kartı Başvurusu için Telefon Numarası Kaçtır?

Vatandaş İstanbul büyükşehir belediyesinin sağladığı İstanbulkart başvurusunun aşamalarını, gerekli görülen belgeleri, başvurunun olumlu ya da olumsuz sonucunu öğrenmek amacıyla İstanbul büyükşehir belediyesine ait olan iletişim numarasını arayarak bilgi alabilirler.

İstanbulkart hakkında bilgi almak için 0212 455 13 00 nolu telefon numarasını arayarak yetkili memurla iletişime geçebilir ve bilgi alabilirsiniz. Gerekli bilgileri aldıktan sonra başvurunuzu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Maddi destek sağlamak amacıyla bir diğer iletişim hattı olan 153 nolu beyaz masayı da arayabilir, yardım için başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılanları buradan da öğrenebilirsiniz.

İBB Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

İBB Yardım Kartı Başvuru Formunda Neler Yer Alır?

İstanbul büyükşehir belediyesi tarafından yoksulluk içerisinde olan ailelere, maddi alım gücünün yetersiz olduğu vatandaşlara temel ihtiyaçları için İstanbulkart çıkarılır. Başvuru yapılırken iletişim sağlamak için telefon, mail, ev adresi gibi önemli bilgilerin sistemde güncel, doğru ve eksiksiz olması gerekir. Kişilerle iletişim ona göre sağlanacaktır. Eksik veya hatalı iletişimde vatandaşla irtibat sağlanamaz ve form geçersiz olur.

e-Devlet üzerinden veya belediye giderek kişi başvurusunu rahatlıkla sağlayabilir. Başvuru için kişilerin sosyal yardım formunu doldurmaları yeterli olacaktır. Özel bir başvuru formu ve işlemine gerek yoktur.

İstanbulkart formunda başvuru yapan ailenin sosyal yaşamı, aylık gelir durumu, hane kişi sayısı, çalışan veya çalışamayan kişi durumu, engelli kişi, yoksulluk seviyesi, medeni durumu, öğrenci sayısı gibi birçok soru sorulmakta ve duruma göre değerlendirme sağlanmaktadır. Değerlendirme yapıldıktan sonra şartlara uymayan kişilerin başvuruları iptal edilir.

İBB Fatura Kardeşliği Projesi İBB Askıda Fatura Başvurusu

İBB Yardım Kartı Başvuru Yeri Neresidir?

Yardım kartı başvurusu için vatandaşların bizzat sosyal yardımlar birimine gitmeleri gerekmektedir. Bu sosyal yardım birimleri Edirnekapı, Üsküdar ve Büyükçekmece’de bulunmaktadır. Bunların dışında ALO 153 beyaz masa hattını arayarak da başvuru için görüşebilirsiniz.

İBB Yardım Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme

Maddi durumu yetersiz vatandaşlara sunulan imkanlardan biri olan yardım kartı sayesinde pek çok kişi ihtiyaçlarını alabilmektedir. Yardım başvurusunun sorgulamak için ALO 153 beyaz masayı arayabilir, belediyeye bizzat gidebilir ya da e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkine tıklayıp sorgulamanızı yapabilirsiniz.

İstanbulkart Bakiyesi Ne Kadar?

Yardım kartına yani İstanbulkarta başvuran maddi durumu yetersiz kişilerin öncelikle başvurusu değerlendirmeye alınır. Daha sonra başvuran kişilerin evlerine belirlenen bir komisyon gönderilir. Komisyon ailenin maddi durumunu ve diğer özelliklerini göz önüne alarak bir rapor hazırlar ve İBB’ye teslim eder. Rapor sonucu olumlu olan ailenin aylık gelirinden evlerindeki kişi sayısına göre belli bir miktar kartlarına para yüklenir. Bu kartlardaki limitler ailenin muhtaçlık seviyesine göre değişmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Aylarda Yatıyor?

Yardıma muhtaç vatandaşların başvurduğu İBB sosyal yardım kartına ilk seferde 400 TL yüklenmektedir. Daha sonra her aynın 1’inde bakiyeler güncellenmektedir. Güncellenen bakiye ile birlikte vatandaş ihtiyacı olan gıdaları rahatlıkla alabilmektedir.

Yardım kartları başvurusu onaylanan kişilere Eylül ayında kartları teslim edilmeye başlanıyor. Ayrıca kartlarla ilgili şunu da belirtmeliyiz ki İBB bazen para yerine gıda kolisi de göndermektedir.

İBB Yardım Kartını Kimler Alabilir?

İBB yardım kartına başvuran ihtiyaç sahipleri bu kart sayesinde temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Yardım kartı genel olarak afetzedeler, engelliler, dar gelirliler, yoksul aileler, şehit ve gazi yakınları, yoksul ailelerin üniversite okuyan çocukları ve kronik hastalık yüzünden çalışamayan kişilere verilir.

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

İBB Yardım Kartı Başvurusu İçin İstenilen Evraklar

Yardım kartı için başvurularda özel durumlara göre ekstra belgelerde istenilebilmektedir. Genel olarak istenilen belgeler; fakirlik belgesi, maaş bordrosu, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi, engelliler için engelli belgesi, fakirlik belgesi, kirada oturanlar için kira sözleşmesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, çalışmayan kişiler için SGK dan alınan işsizlik belgesidir.

İBB Yardım Kartının Geçerli Olduğu Marketler Hangileridir?

İBB yardım kartına başvuran, başvuru şartlarını taşıyan ve başvurusu onaylanan kişilere İBB kartı verilir. Verilen bu kart sayesinde belirli marketlerde alışveriş yapma imkanına sahip olan yoksul kişiler ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilirler. Anlaşmalı olan marketler şunlardır; Migros, BİM, ŞOK, Rammar, KİM, ÇAĞRI, Happy Center, Onur, UCZ, Carrefoursa.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? (Adım Adım Bakiye Sorgulama)

 

 

İstanbulkart Hakkında Bilgi Almak İçin Kaçı Aramalıyız?

0212 455 13 00 numarası üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Bakiyesi Ne Zaman Güncellenmektedir?

Her ayın 1 inde güncellenmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.