Yardım Başvurusu

İBB Askıda Fatura Başvurusu 2024 Askıya Fatura Bırak

İBB Askıda Fatura Başvurusu - Askıya Fatura Bırak, İBB Askıda Fatura Bırak, İBB Askıda Fatura Başvuru Sorgulama, Askıya Fatura Bırakamıyorum, Askıda Fatura Sorgulama, İBB Askıda Fatura Devam Ediyor mu ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

İBB Askıda Fatura Başvurusu – Askıya Fatura Bırak; Askıda fatura uygulamasından yararlanmak isteyen kişiler nasıl bir yol izlemeli gelin birlikte bakalım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura uygulaması ile faturalarını ödeyemeyen vatandaşlar için fatura kardeşliği sistemi ile destek olmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi asgari ücretindeki artışı takiben günlük hayattaki pahalılık ve temel ihtiyaçlara erişimdeki yaşanan zorluklar dolayısıyla ihtiyaç sahibi vatandaşların ellerinden tutup en azından su faturası ve gaz faturası konusunda yardım alabilecekleri bir uygulamayı hayata geçirdi. Faturalarını ödeyemeyen ihtiyaç sahibi vatandaşlara özel bir uygulamadır. Ödeme güçlüğü çeken ihtiyaç sahibi vatandaşlar İSKİ’ye ait veya İGDAŞ’a ait faturalarını askıya bırakabiliyorlar artık. Askıdaki bu faturalardan herhangi biri yardımsever vatandaşlar aracılığıyla ödeniyor.

İBB Askıda Fatura Başvurusu – Askıya Fatura Bırak

Elbette ki buradaki ilk kriter vatandaşın ikametgahının İstanbul’da olması ve askıya bırakılan faturanın İSKİ’ye ait su faturası veya İGDAŞ’a ait gaz faturası olması gerekiyor. Ardından başvuracak vatandaşların elbette ki gelir seviyesi konusunda da başka bir kriter ortaya çıkıyor. Başvuracak ihtiyaç sahibi vatandaşların asgari ücretteki artış ile birlikte hane içi kişi başı geliri en fazla 1417 TL olan ihtiyaç sahipleri bu uygulama için başvuru yapabilirler.

i̇bb askıda fatura başvurusu
i̇bb askıda fatura başvurusu

İBB Askıda Fatura Şartları Nelerdir?

Hane içi gelir hesaplanırken tek kıstas hane içine giren ücret değildir. 2 etken burada söz konusudur: Hane içerisinde bulunan kişi sayısı ve haneye ay boyunca giren ücret miktarı. Yani şayet toplamda hane içine giren 5.000 TL civarı bir geliriniz varsa ve hane içinde 5 kişi yaşıyorsa o zaman kişi başı düşen ücret miktarı 1000 TL olur. Buna karşılık hane içine bir asgari ücret giriyor ancak hanede toplamda sadece 2 kişi yer alıyorsa bu koşulda bu uygulamadan faydalanılamaz. Çünkü kişi başına düşen gelir bu durumda 4000 TL’dir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Hane İçi Gelir Nasıl Hesaplanır?

Hane içi kişi başı düşen gelirin hesaplanması için öncelikle hane içine ay boyunca giren gelirler toplanmalıdır. Şayet aldığınız ücrete ek olarak bir kira ücreti alıyorsanız yahut hane içindeki çocuklar burs alıyor ise bunlar da hesaba dahil edilmesi gerekir. Tüm ücret belirlendikten sonar bu sayı hane içindeki kişi sayısına bölünmelidir. 3 farklı örnek üzerinden incelersek:

  • Bir hanede 5 kişinin yaşadığı ve hane içine 4250 TL ücretin girdiği bir ailede sadece bu haliyle kişi başı düşen ücret 850 TL ‘dir. Şayet bu aile tüm bunlara ek bir de 1000 tl kira ücreti alıyorsa o zaman da aile içine giren toplam gelir 5250 TL dir ve kişi başı düşen gelir 1050 TL olur. Yine 1417 TL’lik sınırı geçmediği için bu aile bu yardımdan faydalanabilir.
  • Bir başka hanede yine 5 kişinin yaşadığını ve hane içine bir maaştan başka hiçbir ücretin girmediğini düşünelim. Hane içine giren maaş ücreti 7000 TL ise bu ücreti aile içindeki kişi sayısı olan 5 ‘e böldüğümüz zaman kişi başına düşen aylık gelirin 1400 TL olduğunu buluruz. Bu durumda bu sayı 1417 TL’lik sınırı geçmediği için bu aile de bu yardımdan faydalanabilir. Lakin şayet bu ailedeki 1 üniversite öğrencisi devletten 850 TL’lik öğrenci kredisini alsaydı o zaman kişi başına düşen gelir 1570 TL olurdu ve kıstas olan 1417 TL’lik sınırı aştığı için bu yardımdan faydalanamazdı.
  • Bu sefer öğrenci evinde yaşayan 3 öğrenciyi ele alalım. Biri staj yapsın ve 1200 TL alsın ordan, diğer iki öğrenci de 850 TL lik devlet kredisine ek olarak 250 TL de başka bir kurumdan burs alsın. Tek tek gelirleri 1100 TL kredi ve burs alan iki öğrencimiz için olan miktar ve diğer staj yapan öğrenci için de gelir 1200 TL’dir. Kişi başına ise düşen miktar 1133,.. civarındadır. Bu koşulda kişi başı düşen gelir 1417 TL’den az olduğu için bu öğrenci evi de İSKİ su faturası ve İGDAŞ doğalgaz faturası yardımı için başvurabilir.

İBB Halk Ekmek Yardımı Nasıl Alınır? Ekmek Yardımı Başvurusu

İBB Askıda Faturaya Kimler Başvurabilir?

Askıya fatura bırakma işlemi sırasında sizden herhangi bir ek bilgi istemiyor. Bu ise sistemde otomatik işleyen başka bir kıstasın varlığına işaret ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne daha önce sosyal yardım talebinde bulunmuş veya bulunacak ve sosyal yardım talebi kabul edilmiş bütün ihtiyaç sahibi vatandaşlar askıda fatura uygulamasına faturasını ekleyebilir. Kontrol mekanizması otomatik olarak askıya fatura bırakma işleminde anlık olarak kontrol edilip gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır.

askıya fatura bırak
askıya fatura bırak

İBB Askıda Fatura Başvurusu Nerden Yapılır?

Başvuru yapmak için öncelikli olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Sosyal yardım talebinde bulunmuş olmalısınız ve talebiniz olumlu sonuçlanmalıdır. Sosyal yardım başvurusunu sosinc.ibb.gov.tr sayfasından yapabilirsiniz. Lakin Mayıs ayında yapılan ve olağanüstü toplanan İBB Meclisi olumsuz oylar kaynaklı olarak maalesef şu anda sosyal yardım başvurusu alamıyor. Bunu yerine sosyal yardım başvurusunda bulunmuş olan kişilerin evlerine tespite gidiyor.

Şayet sosyal yardım talebinde çoktan bulunmuş ve olumlu bir dönüt almışsanız İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin sayfasına giriş yapmalısınız. Ardından bu sayfada kocaman harflerle sol kısımda “ASKIDA İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN MUTLULUĞU VAR” başlığını göreceksiniz. Burada hemen aşağıda yer alan “#BİRLİKTEBAŞARCAĞIZ” yazan kutuya tıklamalısınız. Sizi https://askidafatura.ibb.gov.tr/ adresine yönlendirecek sayfa.

Şayet Google arama motoruna “ibb askıda fatura” yazıp arama yaparsanız da doğrudan bir şekilde bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Ardından en solda en üstte yer alan “askıda fatura” yazan mavi kutucuğa tıklamalısınız. Önünüze çıkan ekranda askıya bırakılan birçok fatura ile karşılaşacaksınız. Burada  kocaman harfler ile yazılmış üç sekme ile karşılaşacaksınız. Ortada yer alan “askıya fatura bırak” sekmesine tıklamalısınız.

Burada kişisel bilgilerinizi ve fatura bilgilerini doldurmalısınız. Sosyal yardım talebinde bulunan kişi ile askıya bırakılan faturanın sahibi aynı kişi olmalıdır. Ayrıca sosyal yardıma dair önünüze gelen form eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Şayet askıda faturanız varsa bunu da birkaç cümle önce bahsettiğimiz kocaman harflerle belirtilen ve ekranda en sağda yer alan “askıda fatura sorgula” ekranına tıklayıp kişisel bilgilerinizi yazarak faturanızı sorgulayabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar? Doğalgaz Yardımı Başvuru e-Devlet

İBB Askıda Fatura Ödemeleri Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahiplerine yardım etmek isteyen vatandaşlarımız yine yukarıda anlatılan aynı yöntem ile  https://askidafatura.ibb.gov.tr/  sitesi üzerinden askıya bırakılan faturalara ulaşabilir. Askıya bırakılan faturaların üstünde yer alan  çizgiden 10 TL’den 1000 TL’ye kadar ödemek istedikleri fatura aralığını filtreleyebilirler. Ödemek için ödemek istediğiniz faturanın altında yer alan “ÖDEME YAP” kısmına tıklamanız yeterlidir.

Ardından önünüze gelen sayfada  “kısmen ödeme yap” veya “borcun tamamını öde” kutucuklarından birini seçerek ödeme biçiminizi belirleyebilirsiniz. Lakin ücreti 200 TL ve üzerinde olan faturalarda kısmen ödeme en az 50 TL tutarında olabilir ve bu koşulda borç miktarının yazdığı kutucuğa ödemek istediğiniz miktarı yazmalısınız. Ardından isminizi soy isminizi ve kart bilgilerini yazarak “ödemeyi yap” sekmesine tıklamalısınız. “ödemeyi yap” dedikten sonra klasik online alışverişte olduğu gibi bankadan telefonunuza online alışverişe açık olan kartınızla yaptığınız alışverişi tamamlayabilmek için gerekli şifre gelecek. Şifreyi yazdığınız anda güvenli bir şekilde ödemeyi yapmış olursunuz.

İBB Askıda Fatura Başarısı

Şu ana kadar başvuruda bulunan 375.673 faturanın %87’si ödenerek toplamda 50.936.341 TL ödeme miktarı ile büyük bir başarı göstermiştir uygulama. Uygulamanın yayılma etkisi içerisinde sosyal medyanın ve haberlerin büyük bir etkisi vardır. Özellikle yüksek takipçili kişilerin bu durumu paylaşıp kendi kitlelerini bir araya getirmeleri ile birlikte bu bilgi daha da kolay yayılmaya başlamıştır ve dinamizmine katkı sağlamıştır. Ekonomik zorluklar çekilen şu günlerde gelen fahiş su ve doğalgaz faturaları adına ödemekte güçlük çeken vatandaşlarımıza siz de yardımda bulunabilirsiniz.

 

Askıda Faturalar Hangisidir?

Su, elektrik ve doğalgaz faturalarıdır.

İBB Eşya Yardımı Yapar mı?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Cok açıklayıcı ve faydalı bir makale olmuş. Ellerinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu