Yardım Başvurusu

EİKP Ödemesi Kaç Ay Verilecek? 2024 EİKP Ödemesi Tek Seferlik mi?

EİKP Ödemesi Kaç Ay Verilecek? EİKP Ödemesi Tek Seferlik mi? EİKP Ödemesi Nasıl Alınır? EİKP Ödemesi Ne Zamana Kadar Geçerli, EİKP Ödemesi Sorgulama, EİKP Ödemesi Kaç Kez Yapılır ve daha fazlası yazımızda...

EİKP Ödemesi Kaç Ay Verilecek? EİKP Ödemesi Tek Seferlik mi? Ülkemizde olumsuz her koşul düşünülerek ihtiyaç sahipleri unutulmamış ve buna göre de planlamalar, yardımlar düzenlenmiştir. Bu sosyal yardımlardan biri de EİKP ödemesi yardımıdır. EİKP Ödemesi hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aradıklarınızı bulabilirsiniz. EİKP ödemesi, EİKP başvurusu? Sosyal Ekonomik Destek Sorgulama, EİKP ödemesi verilen kimseler, EİKP ödemesi kaç ay verilir? EİKP ödemesi zamanı ? EİKP ödemesi için istenen belgeler nelerdir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Muhtaç Aylığı Nedir? e-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

EİKP Ödemesi Kaç Ay Verilecek? EİKP Ödemesi Tek Seferlik mi?

Açılımı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi olan EİKP ödemesi pandemi nedeni ile zorluk çeken işsiz kalan ve iş yerlerini kapatmak zorunda olan yardıma muhtaç kişilere verilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen EİKP ödemesi ile zor durumda olan vatandaşlar kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Pandemi ödemesi olarak bilinen EİKP ödemesi için başvuru şartlarını sağlayan kişi bu yardıma başvuruda bulunabilir. Maddi anlamda vatandaşa destek olmak için verilen bu yardım ile pek çok kişi bir nebzede olsa rahatlıyor ve ihtiyaçlarını karşılıyor.

Vatandaşa daha önceden verilen 1. faz ve 2. faz pandemi destek yardımından sonra şimdilerde 3. faz pandemi destek yardımı devam etmektedir.

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama

EİKP Ödemesi

EİKP ödemesi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından pandemi sürecinde zorluk çeken vatandaşlara verilen yardım parasının adıdır. Bu yardım parası sayesinde sıkıntılı süreçleri bir nebzede olsa azaltan vatandaş pandemi sürecini az olsa ekonomik yönden rahat atlatıyor.

EİKP ödemesi yani pandemi destek yardımı için vatandaşa önceden 1000 TL yardım yapılırken şimdilerde 3. faz için verilen yardım parası 1100 TL’dir. Yardım başvurusu kabul edilen vatandaşların pandemi destek parası PTT hesaplarına yatmaktadır. PTT şubesine giden vatandaş buradan pandemi destek parasını rahatlıkla alabilir.

ei̇kp ödemesi kaç ay verilecek
ei̇kp ödemesi kaç ay verilecek

EİKP Başvurusu

EİKP başvurusunda bulunmak isteyen vatandaş başvurularını sadece e-Devlet üzerinden yapabilmektedir. Yani başvuru için farklı bir kuruma gidilemez ya da farklı bir platform üzerinden başvuruda bulunamaz.

e-Devlet üzerinden pandemi sosyal destek başvurusunda bulunmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu?basvuru=formu linkine tıklamaları yeterli olacaktır. Burada sizlere yöneltilen sorulara doğru cevaplar vermeniz önemlidir.

Pandemi sosyal destek başvurusu için vatandaşın dar gelirli olması şartı aranırken 3. faz pandemi sosyal destek başvurusunda böyle bir şart bulunmamaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardım için öncelik yardıma muhtaç ve durumu kötü olan kişilerdir.

Sosyal Ekonomik Destek Sorgulama 

EİKP yardımı için başvuruda bulunan vatandaş olumlu ya da olumsuz sonuç aldığını https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu?basvuru=formu linkinden yani e-Devlet üzerinden rahatlıkla öğrenebilir.

EİKP ödemesi için başvuruda bulunan kişinin başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından araştırılır ve araştırması tamamlanan kişinin yardımı alıp almayacağı belirlenir. EİKP ödemesi için yalnızca 2 defa başvurabilirsiniz yani 2’den fazla yardım alamazsınız. Aynı aileden yalnızca bir kişiye pandemi destek parası verilir.

EİKP Ödemesi Verilen Kimseler

EİKP ödemesi için öncelik yoksul olan kişiler ve geçinme sıkıntısı olan kişilerdir. Ödeme için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin aylık geliri 5000 TL atında ve üzerinde olması fark etmeksizin bakmakla yükümlü olduğu aile sayısının fazlalığı da göz önünde bulundurularak başvuruda bulunabilir.

Yani 3. faz pandemi yardımı için belirli bir maaş altında olması gerekir diye bir ibare yoktur.

EİKP ödemesinden yararlanamayacak olan kişiler ise; SGK’dan aylık alan emekliler, İŞKUR işsizlik ödeneğinden yararlananlar, İŞKUR kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar, 5510 sayılı kanunun 4/a kamu işçileri, 5510 sayılı kanunun 4/c maddesinde belirtilen memurlar yararlanamazlar.

Pandemi yardımını iki defa alan kişiler üçüncü defa alamazlar. Ayrıca emekli maaşı alanlarda ne yazık ki pandemi başvurusunda bulunamazlar.

SGK Emeklilik Hesaplama Emeklilik Yaşı Tablosu

EİKP Ödemesi Kaç Ay Verilir?

EİKP ödemesini vatandaşlar sadece iki defa alabilir, üçüncü defa alma imkanları yoktur. Tek seferlik verilen bu yardımın her ay verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Vatandaşlar ilk sosyal yardımı aldıktan sonra ikinci yardım için de tekrar başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

EİKP Ödemesi Kaç Kez Alınır?

Pandemiden kötü etkilenen ve yardıma muhtaç olan vatandaşlar EİKP ödemesini kaç defa alabileceklerini merak etmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen EİKP ödemesine vatandaş iki defa başvuruda bulunabilir ve yardımı iki defa alabilir.

EİKP Ödemesi Kaç Ay İçin Sürer?

EİKP ödemesine başvuruda bulunan kişilerin başvuruları incelemeye alındıktan sonra sonuçları yoğunluğa göre 1 ya da 2 ay içerisinde açıklanıyor. Sonuç açıklanana kadar başvuru sahipleri beklemek zorundadırlar.

EİKP Ödemesi Alma Yöntemi

EİKP ödemesine başvurmak isteyen vatandaşlar hafta içleri belirli günlerde başvuruda bulunabilirler. e-Devlet üzerinden alınan başvuru ile vatandaşın T.C. kimlik numarasının son hanesine göre başvuracağı gün belli olmaktadır. Eğer kişinin kimlik numarasının son hanesi 0 ise bu kişi pazartesi, 2 olanlar Salı, 4 olanlar Çarşamba, 6 olanlar Perşembe ve 8 olanlar da Cuma günü başvuruda bulunabilir.

EİKP ödemesine hafta içi değil de hafta sonu başvuruda bulunmak isteyen kişiler için ise kimlik numarasının son hanesi gibi belirli bir faktör yoktur. Yani hafta sonu herkes başvuruda bulunabilir. Başvurusu kabul edilen kişiler de PTT ye giderek pandemi destek parasını çekebilirler.

Belediye Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

ei̇kp ödemesi tek seferlik mi
ei̇kp ödemesi tek seferlik mi

EİKP Ödemesi Zamanı ?

EİKP ödemesi için 3. faz pandemi destek başvurusu devam etmektedir. Başvurudan sonra ortalama 10-15 gün sonra ödemeler yapılmaya başlanmaktadır. Ödemelerin yapılması yoğunluğa göre uzamaktadır.

EİKP Ödemesi Kaç Kez Verilir?

EİKP ödemesi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu zamana kadar 3 defa ödeme yapıldı ve 3. faz ödemeleri devam etmekte.

Bu zamana kadar hiç pandemi destek başvurusunda bulunmayan kişiler 3. faz yardımına başvuruda bulunabilirler. Fakat iki defa yardım alanlar bu yardıma başvuramazlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan EİKP ödemesinin 4. faz ödemesi hakkında herhangi bir açıklama henüz bulunmamaktadır. Vatandaşlar bu konu hakkında yapılacak açıklamayı merakla beklemektedirler.

EİKP Ödemesi Kaç Defa Yapılıyor?

Bu zamana kadar 3 kez yapılan EİKP ödemesinden iki defa yararlananlar üçüncüsünden yararlanamıyor. Yani Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan EİKP ödemesini vatandaşlar 2 kez alabiliyor.

EİKP Ödemesi Her Ay Verilir mi?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vatandaşlara belirli aralıklarla yardım yapıyor. Bu zamana kadar yapılan yardım 3 defadır. Pandemi sebebi ile ekonomi anlamda zorluk çeken kişilerin bu yardımı sadece iki defa alma hakları bulunuyor.

Kısacası EİKP ödemesi her ay değildir.

EİKP Ödemesi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

EİKP ödemesi için vatandaşın e-Devlet sistemine girerek başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru için e-Devlet şifresi bulunmayan kişiler ise kendilerine en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi edinebilirler. Buradan edindikleri şifre ile hem başvuru yapabilir hem de başvuru sonucunu öğrenebilirler.

EİKP ödemesi için herhangi bir belge talep edilmemektedir yalnızca e-Devlet üzerinden başvuru esnasında size yöneltilen soruları doğru cevaplamanız gerekmektedir. Başvurusu sonrası olumlu yanıt alan kişiler kimlikleri ile PTT şubelerine giderek EİKP ödemesini alabilirler.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? (Adım Adım Bakiye Sorgulama)

 

EİKP Ödemesi Nereye Yatırılmaktadır?

PTT hesaplarına yatırılan EİKP ödemesini şubelere giderek alabilirsiniz.

EİKP Ödemesi Ne Kadar Süre İçin Verilmektedir?

2 defa verilen bir yardımdır. Her ay verilmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu