Edevlet.net

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? (Adım Adım Bakiye Sorgulama)

İBB sosyal yardım kartı, İstanbul’da yaşayan ihtiyaç sahiplerine sunulan bir uygulama. Bildiğiniz gibi ülkemizde sosyal devlet anlayışının gereği olarak ihtiyaç sahibi vatandaşların yaşam standartlarını artırmak amacıyla çeşitli sosyal yardım projeleri yürütülmekte. Özellikle belediyeler aracılığıyla yürütülen sosyal yardımlar, nakdi olabileceği gibi tıbbi ve ilaç yardımı şeklinde de olabilir. Nakdi yardımlar ilk aşamada gıda ve temel ihtiyaçlar çerçevesinde düzenlenen maddi yardımları içerir. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler, muhtarlar ve ilgili kurumlar tarafından tespit edilebileceği gibi bizzat kendileri başvurarak da söz konusu yardım projelerinden faydalanmaya hak kazanabilirler.

İşte muhtaç ailelerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen projelerden biri olan sosyal yardım kartı hizmeti ile, devlet tarafından belirlenmiş tutarda gıda fonlarının maddi durumu belirli standartların altında olan aileler için kullanılması güvence altına alınmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kartı da İstanbul sınırları içerisinde yaşayan yardıma muhtaç vatandaşların ihtiyaçlarına destek olan bir yardım programı.

Biz sizler için hazırladığımız bu yazıda İBB sosyal yardım kartı hakkında kapsamlı bilgiler sunacağız. Kartın alınmasından İBB kart sorgulama işlemlerine kadar her noktaya değineceğiz. Böylece siz de merak ettiğiniz detayları öğrenmiş olacaksınız. Öncelikle yazıda anlatacaklarımızın bir listesini yapmakla başlayalım:

 • İBB sosyal kart nedir?
 • İBB belediye yardım kartı kimlere verilir?
 • İBB kartı nasıl alınır?
 • İBB’ye devlet yardım kartı başvurusu nasıl yapılır?
 • Kart başvurusu ne zaman sonuçlanır?
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı nereden teslim alınır?
 • İBB sosyal kart ilk ne zaman kullanılmaya başlanır?
 • İBB kartın limiti ne kadardır?
 • İBB sosyal yardım kartı hangi marketlerde geçer?
 • İBB sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek?
 • İBB kartımda ne kadar para var, nasıl öğrenirim?
 • İBB bakiye sorgulama işlemleri nasıl yapılır?
 • Sosyal yardım kartım kayboldu, ne yapmalıyım?

Biz tüm bu soruları yanıtladığımızda siz de İBB yardım kartı sorgulama, başvuru ve kart kullanım detayları hakkında kapsamlı bilgi sahibi olacaksınız. Şimdi hemen ilk madde ile başlayalım. İBB sosyal destek kartı neymiş, öğrenelim.

1. İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Eskiden ihtiyaç sahibi vatandaşlara belirli dönemlerde erzak ve kıyafet kolileri gönderiliyordu. Bu sistem 2014 yılı itibariyle birçok belediyede değiştirildi. Vatandaşların onurunu kırmadan, gizlilik esasları çerçevesinde yapılması amaçlanan sosyal yardımlar artık kart sistemi sayesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.


İstanbul Büyükşehir belediyesi de belirli kriterleri sağlayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardım kartı veriyor. Çünkü kart uygulaması eski koli usulüne göre çok daha pratik ve kullanışlı. İBB sosyal yardım kartı yorumları takip edildiğinde desteğe ihtiyacı olan vatandaşların bu uygulamadan ne kadar memnun olduğunu görebilirsiniz.


İBB sosyal yardım kartını kullanımı oldukça basit. Başvurusu olumlu sonuçlanan kişilere kart gönderiliyor. Söz konusu kartın içerisine her ay belirli bir meblağ yatırılıyor. İhtiyaç sahipleri de kartın mevcut bakiyesini belediyenin anlaşmalı olduğu yerlerde erzak, gıda ve giyim alımları için kullanabiliyorlar.

İBB sosyal kart nedir, öğrendik. Peki, kimlere veriliyor? Sırada bu konu var.

2. İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Devlet tarafından düzenlenen bütün sosyal yardım hizmetlerinde olduğu gibi İBB sosyal yardım kartı başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için de sağlanması gereken birtakım şartlar söz konusudur. Şartların uygun olup olmadığının değerlendirilmesi, belediyenin yetkilendirdiği birimler tarafından yapılır. İlgili birimler gerçekleştirdikleri ev ziyaretleri ile gerekli incelemeleri yaparlar. Bu incelemenin kapsamı, başvuru sahibinin ve ailesinin mevcut ekonomik durumunun değerlendirilmesine yöneliktir. Yapılan inceleme doğrultusunda başvuru sahiplerinin;

 • Yaşanan sağlık sorunları sebebiyle çalışamaz durumda olması,
 • Kişi çalışsa bile aile nüfusunun çok kalabalık olması sebebiyle gelirinin yetersiz kalması,
 • Herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması,
 • 18 yaşından büyük olması
 • Dul ve yetim aylığı, emekli maaşı, kira yardımı gibi ödemeler kapsamında aylık gelirinin bulunmaması,
 • Kendileri ya da birinci dereceden aile bireylerinin üzerine ev, araba vb. kayıtlı taşınmaz malların olmaması gerekir.


Bu koşulların ötesinde İBB sosyal yardım aşağıda sıralanan durumlarda da verilir:

 • Ülkelerinde yaşadıkları savaş vb. durumlardan dolayı ülkemize yerleşen sığınmacılar, mülteciler vb. insanlara,
 • Şehrin içindeki kamuya ait kurumlarda (ilkokul, ortaokul, lise, ön lisans ve lisans) eğitim gören öğrencilerden ihtiyaç sahibi oldukları belirlenen kişilere,
 • Doğal afetlerden zarar gören ve maddi desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen kişilere başvuru yapma imkanı verilmektedir.

Kimlerin kart alabileceğini de öğrenmiş olduk. İBB sosyal yardım kartı nasıl alınır, şimdi ona bakalım.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nedir? Kimlere Verilir?

3. İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, maddi olanağı olmayan dar gelirli aileler için alışveriş kuponu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım çeki, diğer adıyla İBB sosyal yardım kartı gibi gıda yardımlarını içeren hizmetler sunmaktadır.


İBB sosyal yardım kartını alabilmek için öncelikle belirli koşulları sağlamak gerekiyor. Bu koşulların detaylarını bir önceki bölümde açıklamıştık. Eğer bahsedilen durumlar sizin için de geçerliyse, İBB sosyal yardım kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Peki, bu aşamada hangi işlemleri tamamlamanız gerekiyor? Bu konunun detaylarına bakalım.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım kartı almak isteyen vatandaşların bir başvuru sürecinden geçmesi gerekiyor. Bu sürecin başlangıç aşamasında İBB sosyal yardım kart başvurusu iki farklı şekilde yapılabilir. Söz konusu başvuru yöntemleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Birinci yöntem: Yardım kartı başvurusunda bulunmak için çağrı merkezini aramaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım numarası 444 00 93’tür. Aşırı yoğunluk sebebiyle çağrı merkezine ulaşılamaması durumunda başvurular, ALO 153 Beyaz Masa üzerinden de gerçekleştirilebilir.
 • İkinci yöntem: Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı koordinasyon merkezlerine, muhtarlıklara veya ilgili sivil toplum kuruluşlarına (STK) şahsen başvuruda bulunmaktır.


Yukarıda verilen yollarından birini izleyerek sosyal yardım kartına başvuran ihtiyaç sahipleri bu aşamadan sonra başvurularının incelenmesini bekler. İnceleme süreci belediyenin ilgili ekipleri tarafından yürütülür.

İnceleme sonrasında ne olur? Başvuru ne zaman sonuçlanır? Bu süreçte İBB alışveriş kartı sorgulama işlemi ile takip yapılabilir mi? Şimdi bu soruların yanıtlarını paylaşalım.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

 • Sosyal yardım kartı başvurusu işleminin tamamlanmasının ardından belediyenin konu ile ilgili ekipleri, başvuru yapan aileleri bizzat evinde ziyaret eder.
 • Ziyaret sırasında ailenin durumunun yardım almaya uygun olup olmadığına dair inceleme gerçekleştirilir.
 • Yapılan incelemeler neticesinde İBB sosyal yardım kartının verilip verilmeyeceğine yönelik karar oluşturulur ve konuyla alakalı raporlama yapılır.
 • Ev ziyareti sonrasında başvurunun neticelenmesi yaklaşık olarak 2 hafta sürer.

Yalnız burada şu noktayı belirtelim: Başvuru sayısının fazla olması ve yaşanılan yoğunluk nedeniyle yapılan ev ziyaretlerinin tamamlanması yaklaşık olarak 8-9 ay arasında sürebilir. Siz bu süreçte başvuru sorgulama işlemleri için 444 00 93 çağrı merkezini arayıp sürecin durumunu öğrenebilirsiniz.

Başvuru süresi hakkında da konuştuk. Onaylanan kartla ilgili bilgiler vererek devam edelim.

Olumlu Sonuçlanan Başvuru Sonrasında İBB Sosyal Yardım Kartı Nereden Alınır?

Başvuru sonucu ev ziyaretinden sonra 2 hafta içerisinde SMS yoluyla aileye iletilir. Başvurunun onaylanması durumunda İBB sosyal yardım kartı, 3 iş günü içerisinde ailenin ikamet ettiği adrese posta yoluyla teslim edilir. Teslimat süreci, kart başvurusunun onaylanmasının ardından postaya yönlendirilmesiyle birlikte başlar.


Teslimat sırasında başvuru sahibinin evde olmaması durumunda kart başka bir aile ferdine verilebilir. Bu aşamada kartı teslim alması mümkün kişilerin işim ve soyisimleri önceden ilgili birimlere bildirmelidir. Aksi takdirde İBB sosyal yardım kartı birime geri yönlendirilecektir. Bu durumda kartın ilgili birimden bizzat teslim alınması gerekir.

Kartın teslimat aşaması da bu şekilde. Kartın açılma tarihinden bahsedelim.

Peki, İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılır?

Bir önceki bölümde de bahsettiğimiz gibi İBB sosyal kartın teslimat süreci, yapılan değerlendirmenin olumlu bir şekilde sonuçlandırılmasının ardından 3 iş günü olarak belirlenmiştir. Posta yoluyla gelen kartların aktifleşmesi için teslim tarihinin üzerinden ortalama olarak 24 saat geçmesi gerekir. Yani kart elinize geçtikten 1 gün sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. 


Burada değinmemiz gereken önemli bir nokta daha var:

 • Kartlar aylık ve yıllık olarak belediye tarafından güncellemeye tabi tutulur.
 • Güncelleme işlemi sırasında sosyal yardım desteğinden yararlanan ailelerden gerekli görülmesi durumunda ekstra bilgiler talep edilebilir.
 • Denetim ve güncelleme işlemi sırasında kuruma güncel bilgilerini iletmeyen kişilerin kartları işleme kapatılır.
 • Mevcut ikamet değişikliği dolayısıyla başvuru sahibine ulaşılamadığı durumlar da olabilir. Böyle bir durumda da kart kapanır ve kapanan kartların açılması 2-3 ay sürebilir.
 • Bu süre esnasında kartın kapalı olduğu aylarda biriken paralar, kartın tekrardan aktif hale getirilmesiyle birlikte kullanılabilir hale gelir.


Bahsettiğimiz tüm güncelleme ve takip işlemleri tamamlandıktan sonra kart kullanıma tekrar açılır. İBB sosyal yardım kartları kullanıma açıldığında ihtiyaç sahiplerine kısa mesaj ile bildirim yapılır.

Başvuru ve kart teslimi hakkında detayları verdik. Şimdi kartın limitine bakalım.

4. İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB sosyal yardım kartı limiti belediyeye bağlı ilgili birimdeki yetkililer tarafından her aile için özel olarak belirlenir. Şöyle ki:

 • Önceden oluşturulan belli kategorilerden söz konusu aileye uygun olanı seçilir. Ödemeler bu kategori üzerinden yapılır.
 • Fakat bazı özel durumlarda verilecek bakiyenin miktarında artma ya da azalma söz konusu olabilir.

Biraz şu bahsettiğimiz İBB sosyal yardım kartı limiti kategorilerini açıklayalım. Kart limiti 3 kategoriden oluşur. Bu kategoriler;

 • Düşük,
 • Orta,
 • Üst seviye limitler olarak tanımlanabilir.

İBB sosyal yardım kartı limiti başlangıç olarak 200 TL şeklinde belirlenmiştir. Yani karta ilk kez başvuran bir aileye ilk ay 200 TL ödenir.

İlk yüklemeden sonra ise kurulun verdiği karara ve belirlediği kategoriye göre hak sahibinin kartına her ay 100 TL, 125 TL veya 150 TL olarak nakdi yardım yüklenir. Aynı zamanda ikamet edilen hane içerisindeki aile nüfusunun kalabalık olması halinde, nüfus sayısına göre hesaplamalar yapılmaktadır. Bu hesaplarla birlikte kişi başına düşen miktar değişiklik gösterdiği için kartın içerisindeki bakiyede de artış söz konusu olması mümkündür.

Limit konusunu da açıklamış olduk. Peki, bu kart nerelerde geçerli? Sırada bu nokta var.

5. İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

Sosyal yardım amacıyla verilen İBB alışveriş kartı, bütün alışveriş marketlerinde geçerli değildir. İBB sosyal yardım kartıyla alışveriş yapılabilmesi için marketin belediye ile anlaşmalı olması gerekir. Aynı zamanda market içerisinde sosyal yardım kartının kullanılabileceği pos cihazı da bulunmalıdır. Pos cihazı, anlaşmalı marketlerin seçili mağazalarına belediyeler tarafından gönderilmektedir. Ayrıca anlaşmalı marketlerin isimleri de belediyelerin resmi web siteleri üzerinden yayımlanmaktadır.


İBB sosyal yardım kartının geçerli olduğu anlaşmalı marketler;

 • Şok
 • Kim
 • Çağrı
 • Ucz
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center şeklinde listendirilmiştir.

Görüldüğü gibi İBB kart neredeyse her mahallede kullanılabiliyor. Siz de bu marketlerden birinin size en yakın şubesine giderek İBB kartınız ile alışveriş yapabilirsiniz.

Biz şimdi karta para ne zaman yükleniyor, onu konuşalım.

Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Bebek Bez ve Mama Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

6. İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenir?

İBB sosyal yardım kartı almaya hak kazanmış vatandaşlar düzenli olarak nakdi yardım alırlar. Kişilere verilen sosyal yardım kartlarına her ayın birinde yetkililer tarafından belirlenen miktar yatırılır. İhtiyaç sahipleri paranın yatırıldığı gün anlaşmalı marketlere giderek alışverişlerini yapabilirler.

Fakat burada bir istisna var. O da, aralık ayı ödemeleri ile alakalı. Şöyle ki:

 • İBB sosyal yardım kartları her yıl aralık ayında denetim sürecine girer.
 • Bu dönem daha önce de bahsedildiği gibi yapılan nakdi yardımlarda aksaklıklar yaşanabilir.
 • Bu süreçte İBB sosyal yardım kartının geçerli olacağı mağazaların da ihalesi yapılır. Yani aralık ayı sosyal yardım kartlarının güncellenme zamanıdır diyebiliriz.

Ödeme günlerini de paylaştık. Sırada sosyal destek kartı bakiye sorgulama işlemi var.

7. İBB Sosyal Yardım Kartı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı limit sorgulama ve bakiye görüntüleme işlemi henüz online olarak e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilemiyor. İBB kart bakiye sorgulama işlemi için izleyebileceğiniz tek bir yol var. Şöyle:

 • İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama işlemini, anlaşmalı olarak alışveriş yapılan marketlerden gerçekleştirilebilir. Yani alışveriş için gittiğiniz markette İBB kartın kullanıldığı pos cihazını kullanarak kartın içerisinde ne kadar para kaldığını öğrenebilirsiniz.
 • İBB sosyal kart bakiye sorgulama için 444 00 93 çağrı hattını da arayabilirsiniz.

Bakiye öğrenme için market kartı yardımı sorgulama işlemi nasıl yapılır, sorusuna da yanıt vermiş olduk. Son olarak kartın kaybolması durumunda izlenecek yolu açıklayalım.

8. İBB Sosyal Yardım Kartı Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Bazen ne kadar dikkatli olsak da kartlarımız kaybolabiliyor. İBB sosyal yardım kartı da alışveriş esnasında kaybolabilir veya kullanıcısı fark etmeden cüzdanından düşürebilir.


Sosyal yardım kartınızın kaybolduğunu fark ettiğinizde öncelikle kartı nerede düşürmüş olabileceğinizi iyice bir düşünün. Bu aşamada size en son alışveriş yaptığınız markete gidip kartınızın orada bulunup bulunmadığını sormanızı tavsiye ederiz. Çünkü birçok kişi kasada ödeme yaptıktan sonra eşyalarını poşetlerken kartını orada unutur.


Eğer gerekli her yere baktıysanız fakat yine de kartı bulamadıysanız, yapacağınız en iyi şey Alo 153 Beyaz Masa hattını aramak olacaktır. Bu hat üzerinden İBB sosyal yardım kartlarıyla ilgilenen birime bağlanabilirsiniz. Telefonda sizinle görüşen yetkiliye durumu bildirdiğinizde sizinle ilgilenen kişi gerekli yönlendirmeleri yapacak ve size yeni bir kart gönderilmesini sağlayacaktır.

Sizlere İBB sosyal yardım kartı ile ilgili detaylı bilgiler sunduk. Yazıyı bitirmeden önce konuştuklarımızın bir özetin yapalım:

 • İBB sosyal yardım kartı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, belediye sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi kişilere verilen bir tür yardım kartıdır.
 • Kartı almak isteyen kişilerin belediye tarafından belirlenen birtakım koşulları sağlamaları gerekir.
 • Şartları sağlayan kişiler 444 00 93 çağrı merkezini ya da ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayarak karta başvurabilirler.
 • Ayrıca başvuru için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı koordinasyon merkezleri, muhtarlıklar veya ilgili sivil toplum kuruluşları da kullanılabilir.
 • Başvuru sonrasında ailenin evi bir ekip tarafından ziyaret edilir. Yapılan incelemeler sonrasında başvuru sonucu 2 hafta içerisinde bildirilir.
 • Başvurusu olumlu sonuçlanan aileye sosyal kart posta yoluyla gönderilir. Kartın teslim ve gönderim süresi 3 iş günü olarak belirlenmiştir.
 • Sosyal kart teslim edildikten sonra geçen 24 saat içerisinde kullanıma açılır.
 • Kartın limiti ailenin ihtiyaç durumuna göre belirlenir. Aylık 100, 125 veya 150 TL tutarında para yatılır.
 • İlk kez kart almaya hak kazanan tüm ailelere 200 TL yatırılır. Sonrasında ödemeler ihtiyaç durumuna göre devam eder.
 • İBB sosyal kart yalnızca belediyenin anlaşmalı olduğu marketlerde geçer.
 • Aralık ayı dışında, karta para yüklemeleri her ayın birinde yapılır. Aralık ayı denetleme dönemi olduğu için ödeme gecikebilir.
 • Geciken ödemeler ya da herhangi bir sebepten dolayı kartın geçici bir süre kapatılması durumunda biriken paralar kart açıldığında toplu olarak ödenir.
 • Sosyal kart bakiye sorgulama işlemi anlaşmalı markette yer alan karta özel pos cihazıyla yapılabilir. Ya da iletişim hattı aranarak yetkili kişiye sorulabilir.
 • Kart kaybolduğunda ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayarak kayıp bildirisinde bulunmak gerekir.

Siz İBB sosyal kartın limitini yeterli buluyor musunuz? Projenin ihtiyaç sahiplerine yardımcı olduğunu düşünüyor musunuz? Konuyla alakalı fikirlerinizi bizlerle paylaşmak isterseniz yazının altında yer alan yorum alanını kullanabilirsiniz.

Yazılarımızı daha yakından takip etmek için Facebook sayfamıza üye olabilirsiniz. Bizlere sunmak istediğiniz öneri ve görüşler için yazıların altında yer alan yorum alanını ya da iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. blank Mehmet Dağlı dedi ki:

  Ellerinize ve emekleinize saglik. Sayin eko baskanim ve ekibi. Bu uygulamaniza ek sizden bir talebimiz var. 4 yasinda otizm hastasi cocugumuz var. Haftanin 4 gunu çerkezkoyden istanbula duyusal egitim almasi icin ozel egitim merkezine goturuyoruz. Bu nedenlede sabit bir iste calisamiyorum. Engelli cocuklar ve 1 refakatcisina engel orani gozetilmaksizin ulasim basta olmak uzere egitim destegi seklinde ve okula odenmek sartiyla burs da olmak uzere birtakim sosyal imkanlar sunsaniz inanin bu cocuklarin tedavisine cok buyuk katki saglamis olacaksiniz. Sayenizde herseyin cok guzel olacagina inanmaya basladik. Lutfen engelli cocuklarin egitilmesine ve iyilesme surecine katkida bulunun. …

 2. blank Hediye dedi ki:

  Mrblar keske baskanimiz karta ekstra yukleme yapsaydi bu durumda cok magduruz esim isten cikarildi is yeri kapandi 3 cocukla kira faturalar yarabbim sen yardim et 🙁

 3. blank Sibel dedi ki:

  Ibb kartim kayboldu ve ben virus nedeniyle evden cikmiyorum sizden ricam yetkililere nasil ulasabilirim kartimin tekrar gonderilmesi icin .2 yasinda kizim var onunla cikamam ve bakicak kimsem yok yoksa yine bi sekilde giderdm bana bu konuda yardim edin lutfen edirnekapiya gitmeden kartimi tekrar nasil getirtebilirim lutfen lutfen yardimm edin

 4. blank Semra dedi ki:

  İyi akşamlar büyük şehir belediyesi inden gıda yardımı için İstanbul kartına başvuru yapmak istiyorum

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.