E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde, sosyal devlet anlayışının gereği olarak ihtiyaç sahibi vatandaşların yaşam standartlarını artırmak amacıyla çeşitli sosyal yardım projeleri yürütülmektedir. Özellikle belediyeler aracılığıyla yürütülen sosyal yardımlar, nakdi olabileceği gibi tıbbi ve ilaç yardımı şeklinde de olabilir. Nakdi yardımlar ilk aşamada gıda ve temel ihtiyaçlar çerçevesinde düzenlenen maddi yardımları içerir. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler, muhtarlar ve ilgili kurumlar tarafından tespit edilebileceği gibi bizzat kendileri başvurarak da söz konusu yardım projelerinden faydalanmaya hak kazanabilirler.

Muhtaç ailelerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen projelerden biri olan sosyal yardım kartı hizmeti ile, devlet tarafından belirlenmiş tutarda gıda fonlarının maddi durumu belirli standartların altında olan aileler için kullanılması güvence altına alınmıştır. 

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, maddi olanağı olmayan dar gelirli aileler için alışveriş kuponu ve İBB sosyal yardım kartı gibi gıda yardımlarını içeren hizmetler sunmaktadır. İBB sosyal kart başvurusu iki şekilde yapılmaktadır.

 • Birinci yöntem; yardım kartı çağrı merkezi numarası olan 444 00 93 aramaktır. Aşırı yoğunluk sebebiyle çağrı merkezine ulaşılamaması durumunda başvurular, ALO 153 Beyaz Masa üzerinden de gerçekleştirilebilir.
 • İkinci yöntem ise; Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı koordinasyon merkezlerine ya da muhtarlık, ilgili STK gibi kurumlara şahsen başvuruda bulunmaktır.

Sosyal yardım kartı başvurusu işleminin tamamlanmasının ardından belediyenin konu ile ilgili ekipleri, başvuru yapan aileleri bizzat evinde ziyaret eder. Başvuru sayısının fazla olması ve yaşanılan yoğunluk nedeniyle yapılan ev ziyaretleri yaklaşık olarak 8-9 ay arasında sürebilir. Ziyaret sırasında ailenin durumunun yardım almaya uygun olup olmadığına dair inceleme gerçekleştirilir. Yapılan incelemeler neticesinde İBB sosyal yardım kartının verilip verilmeyeceğine yönelik karar oluşturulur ve konuyla alakalı raporlama yapılır.

Ev ziyaretinin ardından başvurunun cevabı 2 hafta içerisinde SMS yoluyla aileye iletilir. Başvurunun onaylanması durumunda İBB sosyal yardım kartı, 14 iş günü içerisinde ailenin ikamet ettiği adrese posta yoluyla teslim edilir. Teslimat süreci, kart başvurusunun onaylanması ve postaya yönlendirilmesiyle birlikte başlar.

Teslimat sırasında başvuru sahibinin evde olmaması durumunda kart başka bir aile ferdine verilebilir. Bu aşamada kartı teslim alması mümkün kişilerin işim ve soyisimleri önceden ilgili birimlere bildirmelidir. Aksi takdirde İBB sosyal yardım kartı birime geri yönlendirilecektir. Bu durumda kartın ilgili birimden bizzat teslim alınması gerekir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Devlet tarafından düzenlenen bütün sosyal yardım hizmetlerinde olduğu gibi İBB sosyal yardım kartı başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için de sağlanması gereken birtakım şartlar söz konusudur. Şartların uygun olup olmadığının değerlendirilmesi, belediyenin yetkilendirdiği birimler tarafından yapılır. İlgili birimler gerçekleştirdikleri ev ziyaretleri ile gerekli incelemeleri yaparlar. Bu incelemenin kapsamı, başvuru sahibinin ve ailesinin mevcut ekonomik durumunun değerlendirilmesine yöneliktir. Yapılan inceleme doğrultusunda başvuru sahiplerinin;

 • Yaşanan sağlık sorunları sebebiyle çalışamaz durumda olması,
 • Herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması,
 • Dul ve yetim aylığı, emekli maaşı, kira yardımı gibi ödemeler kapsamında aylık gelirinin bulunmaması,
 • Kendileri ya da birinci dereceden aile bireylerinin üzerine ev, araba vb. kayıtlı taşınmaz malların olmaması gerekir.

Bu koşulların ötesinde İBB sosyal yardım kartı için;

 • Ülkelerinde yaşadıkları savaş vb. durumlardan dolayı ülkemize yerleşen sığınmacılar, mülteciler vb. insanlara,
 • Şehrin içindeki kamuya ait kurumlarda (ilkokul, ortaokul, lise, ön lisans ve lisans) eğitim gören öğrencilerden ihtiyaç sahibi oldukları belirlenen kişilere,
 • Doğal afetlerden zarar gören ve maddi desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen kişilere başvuru yapma imkanı verilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB sosyal yardım kartı limiti belediyeye bağlı ilgili birimdeki yetkililer tarafından her aile için özel olarak belirlenir. Aynı zamanda belirli durumlarda verilecek bakiyenin miktarında artma ya da azalma söz konusu olabilir.

İBB sosyal yardım kartı limiti başlangıç olarak 200 TL şeklinde belirlenmiştir. İlk yüklemeden sonra ise kurulun verdiği karara göre hak sahibinin kartına her ay 100 TL, 125 TL veya 150 TL olarak nakdi yardım yüklenir. Aynı zamanda ikamet edilen hane içerisindeki aile nüfusunun kalabalık olması halinde, nüfus sayısına göre hesaplamalar yapılmaktadır. Bu hesaplarla birlikte kişi başına düşen miktar değişiklik gösterdiği için kartın içerisindeki bakiyede de artış söz konusu olması mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kartı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım kartı bakiye sorgulama işlemi henüz online olarak e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilemiyor. Ancak bakiye sorgulama işleminin, anlaşmalı olarak alışveriş yapılan her marketten veya İstanbul kart dolum noktalarından gerçekleştirilmesi mümkündür.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

İBB sosyal yardım kartları, başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından, maddi açıdan geçinmekte zorlanan ailelerin gerekli incelemeler sonucu bu sosyal yardımdan faydalanmaya uygun görülmesi ile birlikte posta yoluyla evlerine teslim edilir. Kartın teslimat süreci, yapılan değerlendirmenin olumlu bir şekilde sonuçlandırılmasının ardından 3 iş günü olarak belirlenmiştir. Posta yoluyla gelen kartların aktifleşmesi teslim tarihinden 24 saat sonra mümkün olmaktadır.

Aynı zamanda kartlar aylık ve yıllık olarak belediye tarafından güncellemeye tabi tutulur. Güncelleme işlemi sırasında sosyal yardım desteğinden yararlanan ailelerden gerekli görülmesi durumunda ekstra bilgiler talep edilebilir. Denetim ve güncelleme işlemi sırasında kuruma güncel bilgilerini iletmeyen kişilerin kartları işleme kapatılır. Mevcut ikamet değişikliği dolayısıyla başvuru sahibine ulaşılamadığı durumda, kapanan kartların açılması 2-3 ay sürebilir. Bu süre esnasında kartın kapalı olduğu aylarda biriken paralar, kartın tekrardan aktif hale getirilmesiyle birlikte kullanılabilir hale gelir.

Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerlidir?

Sosyal yardım kartı, bütün alışveriş marketlerinde geçerli değildir. İBB sosyal yardım kartıyla alışveriş yapılabilmesi için marketin belediye ile anlaşmalı olması gerekir. Aynı zamanda market içerisinde sosyal yardım kartının kullanılabileceği pos cihazı da bulunmalıdır. Pos cihazı, anlaşmalı marketlerin seçili mağazalarına belediyeler tarafından gönderilmektedir. Ayrıca anlaşmalı marketlerin isimleri de belediyelerin resmi web siteleri üzerinden yayımlanmaktadır.

İBB sosyal yardım kartının geçerli olduğu anlaşmalı marketler;

 • Şok
 • Kim
 • Çağrı
 • Ucz
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center şeklinde listendirilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.