reklam
Yardım Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı; Ramazan ayı, yardımlaşmanın olduğu mübarek bir ay olarak ülkemizde büyük bir heyecan ve mutlulukla karşılanmaktadır. Bu ayda pek çok kurum, kuruluş ve hayırseverler ihtiyaç sahiplerinin bir aylık temel gıda ihtiyacı için ramazan kolisi şeklinde yardımlar yapmaktadır.

Peki İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımı için nasıl bir yol izlemeliyiz gelin birlikte bakalım… Ramazan kolisi hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Olur? İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Kimlere Verilir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

ŞOK Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

İzmir Büyükşehir Belediyesi her yıl olduğu gibi 2023 yılında da sosyal yardımlar yapmaya devam etmektedir. İhtiyaçları dikkate alarak yapılan sosyal yardımlardan en çok merak edileni her yıl yapılan ramazan kolisi yardımı

İhtiyaç sahiplerine yardım elini uzatmaya devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarla temel ihtiyaçların giderilmesine katkıda bulunmaktadır. Her sene belirli bir bütçeyi sosyal yardımlar için ayıran belediye, çalışmalarına gece gündüz demeden devam etmektedir.

Dar gelirli muhtaç vatandaşlara ülkemizde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar kişinin yaşam şartlarını iyileştirmeye yönelik olduğu gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik de olabilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi özellikle yardımlar konusunda öncü olan belediyelerden biridir. Muhtaç durumda olan vatandaşlarını unutmayan belediye, ramazan aylarında ramazan kolisi yardımı ile bir nebze de olsa vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır.

Peki ramazan kolisi yardımı tam olarak nedir, başvurusu nasıl yapılır, gelin birlikte bakalım…

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her yıl ramazan aylarında muhtaç vatandaşların yüzlerini güldüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu sene de ramazan kolisi dağıtımında bulunacaktır. Ramazan kolisi yardımı özellikle büyük şehirlerde belediyeler tarafından yapılan sosyal yardım türlerinden biridir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde ikamet eden muhtaç durumda olan vatandaşlarına yakacak yardımından kıyafet yardımına ve gıda-erzak yardımına kadar birçok yardımda bulunmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı başvurusu için belediyeye bizzat giderek başvuru yapabileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de belediyeye ait gıda ve erzak yardımına başvuruda bulunabilirsiniz.

Sadece ramazan aylarında ramazan kolisi adı altında yardım yapmayan belediye, ayrıca gıda ve erzak yardımını ihtiyaç sahiplerine her zaman yapmaktadır.

e-Devlet üzerinden belediyelerin gıda ve erzak yardımı başvuru talebinde bulunmak için; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesine ramazan kolisi yardımı başvurusunda bulunurken sizden birtakım bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerle muhtaçlık durumunuz saptanarak yardımın doğru kişilere yapılması öngörülmektedir. Sizden istenen bilgileri doğru ve eksiz bir şekilde doldurmanız bu yüzden son derece önem arz eder.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı talebiniz onaylandığında erzak ve gıda koliniz evinize kadar getirilerek sizlere teslim edilmektedir. Peki ramazan kolisinde neler bulunur?

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Olur?

Ramazan yardım kolileri çoğu belediyenin her yıl ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine dağıttığı bir yardımdır. Ortalama dört kişilik bir ailenin yaklaşık 1 ay gibi bir süreyi kapsayan beslenme ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi ihtiyaç sahibi dar gelirli ailenin kişi sayısına ve muhtaçlık durumuna göre değişmekle beraber ailenin yaklaşık 1 aylık beslenme ihtiyacını karşılamaya yetmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisinde yer alan gıdalar belediyenin bütçesine göre her yıl farklılık gösterebilmektedir. Ama genel itibariyle; makarna, bulgur, mercimek, fasulye, nohut, zeytin, peynir, reçel, şeker, salça, yağ, un, tuz, çay gibi ürünlerden oluşmaktadır.

Ramazan kolisi yardımında amaç kişinin temel olarak beslenme ihtiyacını karşılamak olduğu için genelde kahvaltılık ve uzun süre korunabilen yemeklik gıdalardan oluşmaktadır. Yine de dediğimiz gibi belediyenin her yıl ayırdığı bütçeye göre ramazan kolisi içeriği ve dağıtılacak koli sayısı değişmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvuru Formu

Sosyal yardımlar ihtiyaçlara göre değişmekle beraber bazı yardımlar her yıl yapılmakla bilinmektedir. Bu yardımlardan en çok bilinen ve merak edileni ramazan kolisi yardımıdır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı için başvuru esnasında başvuru formu doldurulmaktadır. Bu başvuru formunda sizden birtakım soruları yanıtlamanız istenmektedir. Örneğin aylık kazancınız ve gideriniz gibi…

Muhtaçlık durumunun saptanmaya çalışılması aslında kişilerin muhtarlıktan alabileceği muhtaçlık ya da fakirlik belgesi ile de olabilmektedir.

Ramazan kolisi yardımı başvurusunda doğru ve en güncel bilgileri vermeniz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki verdiğiniz bilgiler tespit edilerek doğruluğu saptandıktan sonra yardım alıp alamayacağınıza karar verilmektedir.

Ramazan kolisi yardım başvuru formunda verilen bilgiler, gerekli inceleme aşamasına tabi tutulduktan sonra bu yardımı almaya hak kazanan kişilere; ramazan kolileri verilen adreslerine teslim edilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı yani gıda ve erzak yardımı için yanlış ya da yalan beyanda bulunanlar için yasal bir süreç başlatılmaktadır. Çünkü amaç gerçekten ihtiyaç sahibi olan muhtaç kişiye bu yardımı ulaştırmaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Kimlere Verilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan ramazan kolisi genel olarak muhtaçlık sınırı altında yaşamak zorunda kalan kişilere yapılmaktadır. Bunun yanı sıra işsiz durumda olan, geliri olmayan dul kadınlara ve engelli bireylere de ramazan kolisi yardımı yapılarak destek sunulmaktadır.

Ramazan kolisi yardımı ayrıca muhtaç durumda olan asker, gazi ve şehit yakınlarına da yapılmaktadır. Herhangi bir afet durumu yaşamış afetzedeler ve hane halkı aylık geliri asgari ücretin 1/3 ü altında kalanları da unutmayan belediye, ramazan kolisi yardımı yaparak bir nebze de olsa kişilere umut olmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı gerçekten muhtaç durumda olan ihtiyaç sahipleri gözetilerek ulaştırılmaya çalışılmaktadır. Başvurular özenle incelenmekte ve taleplere ulaşmak için gece gündüz demeden İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını yürütmeye devam etmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İhtiyaç sahibi dar gelirli kişilerden sosyal yardım başvuru talebinde birtakım belgeler istenmektedir. Bu belgeler ile hem verilen bilgiler kontrol edilmekte hem de kişilerin durumları resmiyette ibraz edilmiş olmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı başvurusu için gerekli evraklara bakacak olursak; T.C. kimlik kartı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgah belgesi, muhtarlıktan alınabilmesi mümkün olan muhtaçlık belgesi gibi birtakım evraklardır.

Ayrıca kişinin işsiz olduğunu gösteren resmi belge, gelir beyanı ve engel sahibi kişilerden de sağlık kurulu raporu istenmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı başvurusunda bazen farklı belgeleri de ibraz etmenizi isteyebilmektedir. Belediyenin resmi internet sayfasını takip edebilir ya da ALO 153 hattını arayarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Almak İstiyorum

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı için başvuru şartlarını anlattığımız şekilde takip etmeniz ve başvurunuzu resmi şekilde yapmanız gerekmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan koli yardımı başvurularını titizlikle inceleyerek başvuruları değerlendirmektedir. Hatta gerek görürse başvuru yapan kişinin evine bir görevli göndererek de durum tespiti yaptırmaktadır. Çünkü yardımı gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişiye ulaştırmayı amaç edinmiş bir belediye olarak hizmet vermektedir.

İnceleme için görevli olarak gönderilen personel evdeki durumu raporlaştırarak belediyeye sunmaktadır. Bu rapor neticesinde ve ayrıca kişilerin vermiş oldukları bilgiler de dikkate alınarak ramazan kolisi yardım başvuru talebi sonuçlandırılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı başvuruları başvuruda bulunan kişi yoğunluğuna göre ortama 15 ya da 20 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ve ramazan ayı başlarında da yardım kolileri kişilerin başvuru esnasında vermiş oldukları adreslerine ulaştırılmaktadır.

 

Aile Destek Ödemesinin Yatıp Yatmadığını Nasıl Anlarız?

e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Aile Destek Yardımı En Az Ne Kadar?

En az 1.250 TL.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Eşim asgari ücretle çalışıyor üniversite lise ortaokula giden 3 çocuğum var bu yüzden erzak yardım talep ediyorum

    1. Eşim işsiz cocugumda işitme engelli ramazan erzak paketinden faydalanmak istiyorum

  2. Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaç var. 2tane çocuğum var birisi 9 yaşında ilkokul 2 sınıfa gidiyor kırtasiye malzemesi ve tablet ihtiyaçımız var. Biriside 1 yaşında bebek bezi ve ıslak mendil bebek püsküvisi alamıyorum herşey pahalandı sizden yardım etmenizi istiyorum. Mahallemizde bakkal yok gıda sebze-meyve temizlik koli yardım ihtiyaçımız var. Sizden yardım etmenizi istiyorum.

  3. Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaçımız var. 2 tane çocuğum var birisi ilkokul 2 sınıfa gidiyor kırtasiye malzemesi ve tablet ihtiyaçımız var. Biriside 1yaşında bebek bezi ve ıslak mendil bebek püsküvisi ihtiyaçımız var. Mahallemizde bakkal yok gıda sebze-meyve temizlik koli yardım etmenizi istiyorum.

  4. Hayırlı günler kiraciyim hanede 6kisiyiz 3ogrencim aylık bebeğim var bez mama gıda para kirtasiye giysi öğrencilerim için kırtasiye yardımı ihtiyacım var gecinemiyoruz eşim çalışamıyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden allah razı olsun

  5. Eşim üç aydır işsiz oğlumda işitme engelli yardımınıza ihtiyacımız var mümkünse ramazan kolisi yardımı alabilirmiyim

  6. 3cocuk annesiyim ve esimden ayriyim saglik sorunlarim var bim yardim kartina ihtiyacim var banada yardimci olursaniz sevinirim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu