Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı; Yardım ayı olarak bilinen Ramazan ayı her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir heyecan ve mutlulukla karşılanmıştır. Yoksul kimselerin düşünüldüğü ve temel gıda ihtiyaçlarının karşılandığı bu ayda özellikle belediyeler canla başla yardımların ulaştırılması için çalışmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımı için nasıl başvuruda bulunabiliriz gelin birlikte bakalım… Ramazan yardımı hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Kimlere Verilir? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Olur gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

BİM Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

İstanbul ili ülkemizde en çok nüfusa sahip olan iller arasında ilk sırada yer almaktadır. Yoğun göçe de maruz kalan İstanbul da belediye de yoğun çalışmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlar konusunda farklı projelere ve ilklere imza atan bir belediyedir. Muhtaç vatandaşların hemen hemen her türlü ihtiyacına yönelik bir yardım türü bulunan belediye ramazan ayını da yardım yapma ayı olarak fırsat bilmiştir.

Ramazan ayına yönelik ramazan kolisi yardımı birçok büyükşehir belediyesi tarafından yapılan bir yardımdır. Bu noktada en çok çalışan belediyelerden biri tabi ki İstanbul Büyükşehir Belediyesidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı ile her yıl binlerce ailenin yaşamlarına dokunmaktadır. Muhtaç durumda olan yoksul ailelere bir nebze de olsa destek olmak adına her yıl bir miktar bütçeyi onlara ayırmaktadır.

Özellikle zor hayat şartlarında geçinmeye çalışan ailelere en azından ramazan kolisi yardımı ile bir aylık da olsa temel gereksinim ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Yardımlarla yaşam şartlarını iyileştirmeye çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ramazan kolisi yardımı dışında gıda ve erzak yardımı, öğrencilere yönelik burs ve eğitim yardımı, kömür yardımı, halk süt yardımı, kronik hastalara yönelik yardımlar gibi farklı ihtiyaçları gidermeye yönelik birçok yardımda bulunmaktadır.

Ramazan kolisi yardımı aslında nedir, ramazan kolisi yardımına nasıl başvuru yapabilirsiniz, gelin birlikte bakalım…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan ayı demek bereketin ve yardımın ayı demektir. Her yıl ramazan aylarında binlerce hayırsever ramazan kolisi yardımı ile ihtiyaç sahipleri ailelerin yüzlerini güldürmektedir.

Sadece hayırseverler değil İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bütçesinin bir kısmını ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için ayırmıştır. Ramazan kolisi yardımı İstanbul Büyükşehir Belediyesinin her yıl yapmış olduğu sosyal yardımlar biridir.

İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden ve muhtaç durumda olan vatandaşlar, belediye ilçe binalarına giderek ramazan kolisi yardımı ya da diğer yapılan sosyal yardımlara başvuruda bulunabilmektedir.

2023 yılı ramazan ayında da ramazan kolisi yardımı yapacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi şimdiden çalışmalarına başlamıştır. Eğer siz de ihtiyaç sahibi iseniz belediyeye ister bizzat giderek isterseniz de e-Devlet sistemini kullanarak ramazan kolisi yardımı yani gıda ve erzak yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sadece ramazan ayına yönelik ramazan kolisi yardımı yapacak olsa da ihtiyaç sahiplerinin başvurması halinde de gıda ve erzak yardımında bulunmaktadır.

e-Devlet sistemini kullanarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda ve erzak yardımında bulunmak isteyenler; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma -ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı başvuru talebi oluştururken sizlere birtakım sorular yöneltilmektedir. Başvuru formunda yer alan soruları doğru doldurmanız gerekmektedir. Çünkü bu bilgiler için sizden bazı belgeleri ibraz etmeniz istenecektir. Ayrıca verdiğiniz bilgilerin doğruluğu da belediye tarafından kontrol edilmektedir.

Ramazan kolisi yardım talebiniz onay aldığı takdirde erzak ve gıda koliniz evinize kadar belediye tarafından getirilerek teslim edilir. Peki İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardım paketinde neler bulunmaktadır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Olur?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı ramazan ayı kapsamında yapılacak olan bir yardımdır. Bu yardım ile amaçlanan ortalama dört kişilik bir ailenin bir aylık temel gıda ihtiyacını karşılamaktır.

Ramazan yardım kolisi her yıl ihtiyaç sahibi binlerce aileye dağıtılmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de ayırdığı bütçe ile ramazan kolilerini hazırlatmakta dar gelirli ailelere ulaştırmaktadır. Ramazan kolisinde genel itibariyle uzun süre saklanabilecek dayanıklı kuru gıdalar ve kahvaltılık malzemeler bulunmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisinde; makarna, un, fasulye, nohut, bulgur, pirinç, peynir, zeytin, yağ, salça, şeker ve çay gibi ürünler bulunmaktadır. Belediye görevlisi personel tarafından her koliye aynı olacak şekilde malzemeler düzenlenerek yerleştirilmektedir.

Temel beslenme ihtiyacına yönelik olarak hazırlanan ramazan kolileri her yıl farklı sayıda aileye dağıtılmaktadır. Ramazan kolisi yardımında koli sayısı aslında belediyenin ayırdığı bütçeye göre değişkenlik göstermektedir diyebiliriz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmette sınır tanımayan belediyelerin belki de en başında yer almaktadır. Özellikle yoğun bir nüfusa sahip olan şehirde, belediye ihtiyaç taleplerini karşılamada sürekli olarak özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Sosyal yardım türlerinden biri olarak yapılan ramazan kolisi yardımı her yıl olduğu gibi 2023 yılında da merakla beklenen yardımlardan biridir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardım talebinde bulunmak isteyen muhtaç vatandaşlar belediye tarafından hazırlanan başvuru formunu doldurmak zorundadır. Başvuru formunda size muhtaçlık durumunuzu tespite yönelik sorular yöneltilmektedir.

Ramazan kolisi yardımı başvuru formunda kişisel bilgileriniz, iletişim numara ve adresiniz, aylık kazanç durumunuz, aylık giderleriniz, iş durumunuz gibi cevaplamanız gereken bilgilere yönelik sorular bulunmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı başvuru talebinizi ilettikten sonra belediye tarafından talebiniz değerlendirmek üzere işleme alınmaktadır. Verdiğiniz bilgilerin doğruluğu tespit edilerek yardım almaya hak kazanıp kazanamayacağınız kararı verilmektedir.

Bazı durumlarda belediye kişilerin evlerine incelemede bulunması için görevli personel de gönderebilmektedir. Durum tespiti yapılırken birtakım resmi belgelerin de ibraz edilmesi istenmektedir. Tüm bu aşamalardan sonra eğer başvuru talebiniz onaylanmışsa yardım koliniz adresinize getirilerek size teslim edilecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımını gerçekten ihtiyacı olan bireylere ulaştırmak istediği için tüm başvuru taleplerini titizlikle incelemektedir. Bu yüzden yalan ya da yanlış bilgi veren kişilere yasal işlem süreci uygulanmaktadır.

Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Yerler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlar muhtaç durumda olan yoksul kişilere yönelik olarak yapılmaktadır. Özellikle ihtiyacı olan kişileri unutmayan birçok kurum ve kuruluş ramazan aylarında da yardımlarını yapmaya devam etmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı özellikle muhtaçlık sınırı altında yaşayan kişilere verilmektedir. Ayrıca işi olmayan vatandaşlar, herhangi bir gelire sahip olmayan dul kalmış kişiler, engeli bulunan ve geliri olmayan kişiler, muhtaç gazi ve şehit yakınları da yardımlardan yararlanabilecekler arasında öncelikli olarak bulunmaktadır.

Hane halkı kişi başı aylık geliri asgari ücretin 1/3 ü altında kalanlar ve afetzedeler de ramazan kolisi yardımı alabilecekler arasında yer almaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı ile ailelere destek olmakta ve en azından bir ay dahi olsa onların giderlerini karşılamaktadır. Böylece sayısız aileye yardım elini uzatarak umut olmakta ve onların yüzlerini güldürebilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardım talebinde nasıl bulunabileceğinizi ve sürecin nasıl işleyeceğini sizlere anlattık.

Bu süreç işlerken ihtiyaç sahibi kişilerden bazı evraklar istenerek onların durumları tespit edilmeye çalışılmaktadır. Resmiyette ibraz edilmesi gereken belgeler; öncelikle T.C. kimlik kartı ve fotokopisi, ikametgah belgesi, vukuatlı nüfus kağıt örneği, kişi işsiz ise işsizlik belgesi, engel sahibi bakıma muhtaç ise engelini belirten sağlık raporu gibi bazı evraklardır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı ya da diğer sosyal yardımlar için ne tür evraklar istendiğini ister belediyeyi arayarak isterseniz de ALO 153 hattını kullanarak öğrenebilmektesiniz. Böylece sizden ayrıca istenen bir belge varsa bunu öğrenebilir ve başvurunuzu buna göre yapabilirsiniz.

 

İBB Nakdi Yardımı Kaç Ayda Bir Yapıyor?

2 ayda bir yardım yapmaktadır.

Adıma Sosyal Yardım Var mı Nasıl Öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden sorgulatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu