Yardım Başvurusu

e-Devlet Kömür Yardımı 2024 Kömür Yardımı Sorgulama

e-Devlet Kömür Yardımı - Kömür Yardımı Sorgulama, T.C ile Kömür Yardımı Başvurusu, e-Devlet Üzerinden Kömür Yardımı Başvurusu, Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı, Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak? Kömür Yardımı Sorgulama e-Devlet, Kömür Yardımı Neden İptal Edilir? Kömür Yardımı Ne Kadar? Kömür Yardımı Başvuru Formu ve daha fazlası yazımızda...

e-Devlet Kömür Yardımı – Kömür Yardımı Sorgulama; Ülkemizde zor şartlar altında yaşayan pek çok aile bulunmaktadır. Zorlu hayat şartlarının yanında kış ayının getirdiği soğuk hava şartları da yoksul aileleri bir hayli zorlamaktadır. Bu noktada yapılan sosyal yardımların da önemi bir hayli artmaktadır.

Özellikle kış aylarında yüzleri güldüren kömür yardımı, oldukça talep gören bir sosyal yardımdır. Peki Kömür Yardımı Başvurusu nasıl yapılır, Kömür Yardımı Başvuru Formu nedir, e-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu nasıl yapılır, Kömür Yardımı ne kadar ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Kömür Fiyatları – Zamlı 1 Ton Kömür Fiyatı Ne Kadar?

e-Devlet Kömür Yardımı – Kömür Yardımı Sorgulama

Yardıma muhtaç vatandaşlar soğuk kış aylarında en çok ısınma ihtiyacı duymaktadır. Isınma yardımlarının başında ilk olarak kömür yardımları gelmektedir. Kömür yardımları belediyeler olsun sosyal yardımlaşma kurumları olsun birçok kurum tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara her sene düzenli olarak dağıtılmaktadır.

Muhtaçlık sınırının altında kalan ve gelir düzeyi düşük olan kişiler sosyal yardımlar için devletin çeşitli kurumlarına başvuruda bulunabilirler. Özellikle kış aylarında ısınma amaçlı kömür yardımlarına başvuran ihtiyaç sahipleri zorlu kış şartlarını bir nebze de olsa bu sayede hafif atlatmaktadır.

e-devlet kömür yardımı
e-devlet kömür yardımı

Kömür Yardımı Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Muhtaç durumda olan vatandaşlar çeşitli sosyal yardımlar için başvuruda bulunabilirler. En sık tercih edilen yardımlardan biri de kömür yardımıdır. Kömür yardımı için vatandaşlar belediyelere, sosyal yardımlaşma kurumlarına, dernek ve vakıflara başvuruda bulunabilirler.

Kömür Yardımı Başvuru Formu

Kömür yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar başvuru esnasında kişisel bilgilerin yer aldığı formu doldurmak zorundadırlar. Başvuru formunda aylık gelirlerinden giderlerine kadar çeşitli sorular yer almaktadır.

İhtiyaç sahiplerinin doldurmuş olduğu başvuru formu sayesinde yardıma muhtaç kişiler daha kolay bir şekilde tespit ediliyor ve yardımlar yerine hızlıca ulaşıyor. Yakacak yardımına ihtiyaç duyan vatandaşlar bu form ile tespit edildikten sonra kömür yardımları ailelere dağıtılıyor.

kömür yardımı
kömür yardımı

Başvuru formunu doldururken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de yalan yanlış beyanların bulunmamasıdır. Yani formu dolduran kişiler yardımı almak için yalan yanlış beyanlarda bulunursa bu kişiler tespit edilir ve ceza uygulanır.

Başvuru formunu dolduran kişiler özellikle güncel adres bilgilerini vermeye dikkat etmelidir. Yardımların size hızlıca ve doğru ulaşmasını istiyorsanız güncel adres bilginizi formda yazmalısınız. Burada şunu belirtmeliyiz ki yardımı almak için yanlış ifadelerde bulunan kişiler, kurum tarafından tespit edilir ve cezai yaptırıma maruz bırakılır. Yani alınan kömür yardımını güncel fiyatı ile birlikte faiz uygulanarak geri ödemeniz gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru İçin Gerekli Şartlar Neler?

kömür yardımı
kömür yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kömür Yardımı Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Muhtaç durumda olan kişiler devletin sosyal yardım kurumlarına başvuruda bulunabilirler. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlara gıda yardımından yakacak yardımına kadar birçok yardım imkanı sunan devlet, vatandaşlarının ihtiyaçlarını her daim gözetmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kömür yardımı başvurusunda bulunmak isteyen kişiler bulundukları yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumlarına giderek başvuruda bulunabilirler.

Kömür yardımı başvurusunu e-Devlet sistemi üzerinden yapmak isteyen kişiler bunun için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayabilirler.

aile ve sosyal hizmetler bakanlığı kömür yardımı
aile ve sosyal hizmetler bakanlığı kömür yardımı

Belediye Kömür Yardımı Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Belediyelerden kömür yardımı almak isteyen kişiler bunun için bulundukları yerin il veya ilçe belediyelerine giderek bizzat başvuruda bulunabilirler. Başvuru esnasında verilen başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmanız önemlidir. Formda almak istediğiniz yardım türünü seçerek kömür yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Belediye kömür yardımı başvurusu için bizzat belediyeye giderek başvurmanın yanı sıra internet üzerinden de başvuru yapma imkanı bulunmaktadır. İnternet üzerinden başvuru için e-Devlet sistemine girmeniz gerekmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirsiniz.

Link üzerinden başvuru yapan kişiler sayfaya girdikten sonra başvuru yapacağı belediyeyi seçerek işlemlerine devam edebilirler. Karşınıza çıkan başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurduktan sonra yakacak yardımını seçerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen kişilerin e-Devlet şifresi yoksa en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi edinebilirler.

e-Devlet sistemi üzerinden yakacak yardımının yanı sıra ihtiyacınız olan diğer sosyal yardımlar içinde başvuruda bulunabilirsiniz. Kömür yardımı hakkında daha detaylı bilgiler için ALO 153 arayabilirsiniz.

belediye kömür yardımı
belediye kömür yardımı

Dernek veya Vakıf Kömür Yardımı Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Yoksul kimseler yakacak yardımı için Dernek veya Vakıf kurumlarına başvurabilirler. Yakacak yardımının yanı sıra yardıma muhtaç vatandaşlara Dernek veya Vakıflar nakdi yardımlar da yapmaktadır. Yani yakacak yardımını alabilmek için nakdi yardımlar verilebilmektedir.

Kömür yardımı başvurusu için vatandaşlar, başvuru yapacağı dernek veya vakfa giderek bizzat başvuru yapabilirler.

dernek veya vakıf kömür yardımı
dernek veya vakıf kömür yardımı

Belediye Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediyeye kömür yardımı başvurusunda bulunan kişiler başvuru sonucunu internet üzerinden öğrenebilirler. e-Devlet sorgulama sayfasından başvuru sonucunuzu sorgulatabilir, bizzat belediyeye gidebilir ya da belediyeyi arayarak başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

Belediye kömür yardımı başvuru sonucu hakkında Alo 153 arayarak da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dernek veya Vakıf Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama

Kömür yardımı için Dernek veya Vakıflara başvuran kişiler başvuru sonucu için bizzat kuruma gidebilir ya da kurumu arayabilirler. Ayrıca başvuruda bulunduğunuz dernek veya vakfın internet sitesinden de başvuru sonucunuzu sorgulatabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kömür Yardımı Başvuru Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kömür yardımı için başvuruda bulunan kişiler başvuru sonucunu e-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilirler. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Kömür yardımı başvuru sorgulaması için ALO 183 arayarak da bilgi sahibi olabilirsiniz.

e-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu 

Kömür yardımı başvurusunda bulunmak isteyen yardıma muhtaç vatandaşlar bunun için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki kullanabilirler.

e-devlet kömür yardımı başvurusu 
e-devlet kömür yardımı başvurusu

Kömür Yardımını Kimler Alabilir?

Kömür yardımı alabilecek olan kişiler;

 • Muhtaçlık sınırının altında kalanlar
 • İşsiz kimseler
 • Çalışamayan engelli ve kronik hastalar
 • Geliri olmayan dul kadınlar
 • Afetzedeler
 • Geliri olmayan yaşlılar

Kısacası yardıma muhtaç tüm kişiler kömür yardımı için başvuruda bulunabilirler. Üzerine kayıtlı gayrimenkulü bulunan kişiler ise bu yardımlardan yararlanamazlar.

kömür yardımını kimler alabilir?
kömür yardımını kimler alabilir?

Kömür Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar

Yoksul kimselerin sıklıkla başvurduğu yardımların başında kömür yardımı gelmektedir. Özellikle soğuk kış aylarında ihtiyaç duyulan yakacak yardımı başvurusunda kişilerden bazı evraklar talep edilebilmektedir.

Kömür yardımı başvurusu için istenilen evraklar;

 • Kimlik fotokopisi
 • Fakirlik belgesi (muhtarlıktan alınan)
 • İkametgah belgesi
 • İşsizlik Belgesi
 • Gelir Belgesi

Yukarıda vermiş olduğumuz belgelerin yanı sıra başvuruda bulunan kişilerden ek belgelerde talep edilebilmektedir. Örneğin kronik hastaların sağlık raporu gibi…

Yardım Durumu Devam Ediyor Ne Demek? Yardım Parası Ne Zaman Yatıyor?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu