Yardım Başvurusu

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu; Yardımlaşmanın en çok yapıldığı ay olan Ramazan ayında, insanlar ihtiyaç sahiplerini unutmamakta ve bir aylık temel gıda gereksinimlerini karşılamaktadır.

Ramazan kolisi yardımı almak isteyen kişiler için bizler de detaylı bir yazı paylaştık. Bu konu hakkında merak edilen tüm soruların cevapları yazımızda. Ramazan kolisi yardımı yapan kurumlar hangileri, Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan kolisi yardım başvurusu, Ramazan kolisi yardım başvuru formu, Ramazan kolisi yardımı kimlere verilir, Ramazan kolisi yardım başvurusu için gerekli belgeler, Ramazan kolisi yardımı nasıl alınır gibi pek çok sorunun cevabı burada.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardım Başvurusu

Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

Yardıma muhtaç yoksul durumda olan vatandaşlara belediyeler her sene olduğu gibi bu sene de Ramazan ayında gıda ve erzak kolisi dağıtmaktadır. Dar gelirli vatandaşlara belediyelerin yanı sıra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve bazı kurumlar da gıda ve erzak kolisi yardımı yapmaktadır.

Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve muhtaçlık sınırının altında kalan vatandaşlara, ücretsiz ve sağlıklı besinlerin olduğu erzak kolisi dağıtılmaktadır. Zor durumda olan vatandaşlara Ramazan ayında dağıtılan ramazan yardım kolisi sayesinde pek çok ailenin temel gıda ihtiyaçları karşılanmış oluyor.

Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine dağıtılan erzak kolisinde bulgur, makarna, reçel, salça ve çay gibi beslenme ihtiyaçlarına yönelik malzemeler bulunmaktadır.

Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Kurumlar Hangileri?

Ramazan ayında birçok kurum yardıma muhtaç vatandaşlara gıda ve erzak kolisi vermektedir. Bu kurumları ve kişileri özetleyecek olursak;

 • Belediyeler
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Kızılay
 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar
 • Dernek ve vakıflar
 • T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Ünlü Sanatçılar
 • Ünlü İş Adamları

Barınma ihtiyacından gıda yardımına kadar pek çok yardımlarda bulunan ünlü sanatçılar 2023 yılında da muhtaç vatandaşlara yardım etmeye devam ediyor. Haluk Levent, Müge Anlı, Seda Sayan gibi birçok ünlü sanatçı muhtaç durumdaki vatandaşlara yardım ederek onların yaşamış oldukları zorlu sürecin etkilerini en aza indirmeye çalışmaktadır.

Ünlülerin yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşlar onların sosyal medya hesaplarına ya da sunmuş oldukları programlara ulaşmaktadırlar. Yani sizde ünlülerin yapmış olduğu yardımlardan faydalanmak istiyorsanız sosyal medya üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Belediye Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu

Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeleri her yıl olduğu gibi bu yılda yardıma muhtaç vatandaşlara gıda ver erzak kolisi yardımı yapacaktır. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir Belediyeleri olmak üzere muhtaç ailelere yapılan bu yardım sayesinde Ramazan ayında ailelerin temel gıda ihtiyaçları karşılanmış olacaktır.

Ramazan ayının dışında da erzak kolisi yardımlarında bulunan belediyeler genellikle 3- 4 ayda bir ya da 2 ayda bir şeklinde gıda ve erzak kolisi yardımı yapmaktadır. Burada kaç ayda bir olmasını etkileyen faktör ise belediyenin bütçesi ve ailenin muhtaçlık durumudur. Ayrıca başvuru yoğunluğu da yine yardım kolisinin ne kadar sıklıkla verileceğine etki etmektedir.

Gıda ve erzak kolisi yardımına başvurmak isteyen vatandaşlar bulundukları yerin belediyesine veya sosyal hizmet merkezine giderek başvuruda bulunabilirler. İhtiyaç sahibi vatandaşlar başvuru esnasında kendilerine verilen başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurarak kuruma geri teslim ederler.

e-Devlet üzerinden ramazan kolisi başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirler.

Buradan başvuru formunu doldurup belediyenizi seçerek ve gıda erzak yardımını işaretleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca başvuru üzerinden gıda ve erzak yardımının dışında ihtiyacınız olan diğer yardımlar için de başvuruda bulunabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan ayında yoksul vatandaşlara gıda ve erzak kolisi yardımlarında bulunmaktadır. Bunun için Bölge Müdürlüklerine giderek başvuru formu doldurmalı ve istenilen evrakları kuruma teslim etmeniz gerekmektedir.

Bizzat başvurunun yanı sıra Bölge Müdürlüğüne posta yolu ile de başvuru sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinden veya e-Devlet üzerinden Vakıflar Genel Müdürlüğü ramazan kolisi yardım başvurusu bulunmamaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardıma muhtaç binlerce vatandaşa çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Eğitim yardımı, sağlık yardımı, gıda yardımı gibi daha birçok yardımları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile muhtaç vatandaşlara ulaştırmaktadır.

İnternet üzerinden başvurusu bulunmayan gıda ve erzak yardım başvurusuna, vatandaş bizzat sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvurabilir.

Kızılay Ramazan Kolisi Başvurusu

Kızılay afetzedelere sahip çıkarak onların barınmadan giyimine kadar pek çok ihtiyacını karşılamaktadır. Bu ihtiyaçların yanı sıra gıda ve erzak yardımında da bulunmaktadır.

Kızılay’ın gıda ve erzak yardımına başvurmak için bulunduğunuz yerin Kızılay temsilciliğine ya da Kızılay’ın resmi internet sitesine başvurabilirsiniz. Gıda ve erzak yardımının yanı sıra diğer yardımlardan da faydalanmak isteyen vatandaşlar https://www.kizilay.org.tr linkini kullanabilirler.

Bu link üzerinden yapılan yardımlara göz atabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Valilik ve Kaymakamlık Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu

Valilik ve Kaymakamlıkların gıda ve erzak kolisi yardımına başvurmak istiyorsanız bulunduğunuz yerin valiliğine ya da Kaymakamlığına bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dernek veya Vakıf Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu

Ramazan aylarında muhtaçlık sınırının altında kalan dar gelirli yoksul vatandaşlara Dernek ve Vakıflar sahip çıkarak erzak kolisi yardımında bulunmaktadır.

Yardıma muhtaç vatandaşlar dernek veya vakıflara gıda ve erzak kolisi yardımının yanı sıra eğitim, sağlık, burs gibi diğer sosyal yardımlar için de başvuruda bulunabilirler. Bunun için bizzat kuruma giderek veya internet sitesini üzerinden başvuru yaparak yararlanabilirsiniz.

Ramazan kolisi yardımlarında bulunan ünlü iş adamları ve holdingler 2023 yılında da yoksul vatandaşlara yardım yapmaya devam etmektedir.

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlara gıda, para ve burs yardımı yapan önemli iş adamları ve holdingler;

 • Sinan Tara: ENKA
 • Fikret Öztürk: OPET
 • Mustafa Koç: KOÇ Holding
 • Ahmet Kocabıyık: Borusan Holding
 • Murat Dedeman: Dedeman Holding
 • Hacı Boydak: Boydak Holding
 • Şevket Sabancı: Sabancı Holding
 • Tuncay Özilhan: Anadolu Endüstri Holding
 • Ali Ağaoğlu: Ağaoğlu Şirketler Grubu
 • Hüsnü M. Özyeğin: Fiba Holding

Para Yardımı Yapan Dernek, Vakıf ve İş Adamları

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama

Ramazan kolisine başvuran vatandaşların sonuçları yoğunluğa göre değişmektedir. Ortalama 1 ay içerisinde erzak kolisi başvurusu sonuçlanmaktadır.

Tabi burada şunu belirtmeliyiz ki başvuruda bulunduğunuz kuruma göre sonuçların açıklanma süresi de değişiklik göstermektedir.

Başvuru esnasında güncel iletişim bilgilerinizi vermeye özen gösterin çünkü başvuru sonuçları vermiş olduğunuz bilgiler üzerinden yapılacaktır.

Belediye Ramazan Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama

Belediye gıda ve erzak kolisi başvuru sonucunu öğrenmek için başvuruda bulunduğunuz belediyeye gidebilir, belediyeyi arayabilir ya da ALO 153 beyaz masa hattından sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama

Vakıflar Genel Müdürlüğü ramazan kolisi yardım başvurusunu sorgulamak için Bölge Müdürlüğüne gidebilir ya da telefonla arayabilirsiniz.

Ayrıca başvuru sonucunuzu e-Devlet üzerinden de görüntüleyebilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bizzat giderek ya da telefonla arayarak sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca ALO 183 sosyal destek hattını arayarak da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ramazan kolisi yardım başvurusunu e-Devlet üzerinden sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Kızılay Ramazan Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama

Kızılay erzak kolisi yardım başvurusunun sonucunu öğrenmek için başvuruda bulunduğunuz Kızılay şubesine bizzat giderek ya da telefonla arayarak sorgulama işleminizi yapabilirisiniz.

Ayrıca 168 Kızılay Çağrı Merkezini de arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ramazan Kolisi Yardım Başvuru Formu

Bizzat yapılan veya internet üzerinden yapılan başvurularda vatandaş öncelikle başvuru formunu doldurur. Başvuru formunda kişisel bilgilere dair sorular yer almaktadır. Yani ailedeki kişi sayısından gelir ve giderlere kadar çeşitli sorular yer almaktadır.

Başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmanız yardımı alabilmeniz açısından önem arz etmektedir. Başvuru formunda yalan yanlış beyanlarda bulunan ve kendini muhtaç gösteren vatandaşlar almış oldukları yardımları güncel faizi ile birlikte kuruma geri öderler.

Kuruma geri ödeme yapmayı kabul etmeyen vatandaşlar hakkında ise dava açılır.

Ramazan Yardım Kolisinin İçinde Neler Var?

Yardıma muhtaç vatandaşlara dağıtılan Ramazan  kolisinin içinde makarna, bulgur, peynir, reçel, zeytin, çay, salça, kuru fasulye, un, tuz, yağ, mercimek ve şeker gibi gıdalar bulunmaktadır.

Ramazan kolisinin içeriği başvuruda bulunduğunuz kuruma ve kurumun bütçesine göre değişiklik gösterebilir.

Ramazan Kolisi Yardımı Kimlere Verilir?

Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımının dağıtılacağı kişiler;

 • Afetzedeler
 • Eşi vefat eden dul kadınlar
 • Engelliler
 • İşsiz ve yardıma muhtaç kişiler
 • Dar gelirli ve yoksul kişiler
 • Kronik hastalar
 • Kimsesizler
 • Geliri olmayan 65 yaş üstü kişiler
 • Muhtaç asker yakınları
 • Muhtaç şehit ve gazi yakınları
 • Yetim ve öksüzler

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kuruma ya da kişinin özel durumuna bağlı olarak istenilen belgeler değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle talep edilen belgeler;

 • Kimlik fotokopisi
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Mal beyanına dair belge
 • SGK dan alınan gelir veya gelirsizlik belgesi
 • Fakirlik belgesi

Kişinin özel durumuna bağlı olarak ekstra belge de talep edilebilir. Örneğin engelli bir vatandaşın sağlık raporu gibi.

Ramazan Kolisi Yardımı Nasıl Alınır?

Yardıma muhtaç vatandaşlar gıda ve erzak kolisi için yardım başvurusunda bulunurlar. Başvuru formu ve teslim edilen belgeler kurum tarafından incelendikten sonra yerinde değerlendirme yapmak için vatandaşın evine inceleme komisyonu gönderirler.

İnceleme komisyonu ailenin ekonomik ve sosyal durumlarını belirten bir rapor hazırlayıp kuruma verirler. Kurum bu raporu da inceledikten sonra yardım alacak olan vatandaşlara karar verir.

İBB Ramazan Kolisi Başvurusu 2023

He yıl olduğu gibi bu yılda İstanbul Büyükşehir Belediyesi yoksul vatandaşlara erzak kolisi yardımında bulunmaktadır. Gıda ve Erzak kolisi vatandaşa iki ya da üç ayda bir verilmektedir.

İBB gıda kolisi yardımına başvurmak için bulunduğunuz yerin ilçe belediyesine gidebilir veya e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz.

Edirnekapı, Üsküdar ya da Büyükçekmece de bulunan Sosyal Hizmet Merkezlerine giderek veya ALO 153 beyaz masa hattını arayarak da başvuruda bulunabilirsiniz.

Fakirlik Belgesini Nereden Alabiliriz?

Mahalle muhtarlığından alabilirsiniz.

Kızılay Ne Kadar Nakdi Yardım Vermektedir?

500 TL.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Eşimden boşandım 5 yaşında oğlum var onunla birlikte yaşıyorum hiç bir yerden yardım alamıyorum çocuğum küçük olduğundan dolayı çalışamıyorum siz büyüklerimden yardım elli uzatmasını istiyorum ramazan kolisi almak istemiyom

 2. Kiracıyım 4 çocuğum var en küçükleri aylık ramazan kolisine ihtiyacımız var bez para kirtasiye yardımcı olursanız çok sevinirim

 3. İki oğlum var çocuklarım küçük olduğundan çalışamıyorum gıda olarak evimde hiç bir şey yok ve alamıyorum ramazan gıdasından faydalanmak istiyorum lütfen banada yardım verin

 4. Evimiz yıkıldı 7 kişiyiz hiç biyerden yardım gelmedi babam raporlu çalışamıyor

 5. Bende ramazan kolisi yardımında bulunmak istiyorum saygılarımla arz ederim çocuklarım için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu