Yardım Başvurusu

Eşinden Boşanan Kadın Dul Aylığı Alabilir mi? 2024 Boşanmış Dul Kadın Maaşı Ne Kadar?

Eşinden Boşanan Kadın Dul Aylığı Alabilir mi? Boşanmış Dul Kadın Maaşı Ne Kadar? Eşinden Boşanan Kadın Ne Kadar Maaş Alır? Eşinden Boşanan Kadın Devletten Maaş Alabilir mi? Eşinden Boşanan Kadın Devletten Yardım Alabilir mi? Boşanmış Dul Maaşı Ne Kadar? Boşanmış Kadınlara Yardım Başvurusu e-Devlet, Boşanan Kadınlara Devlet Yardımı ve daha fazlası yazımızda...

Eşinden Boşanan Kadın Dul Aylığı Alabilir mi? Boşanmış Dul Kadın Maaşı Ne Kadar? Ülkemizde sosyal yardımlar sadece ayni olarak yapılmamaktadır. Nakdi yardımlarla da ihtiyaç sahibi vatandaşlar desteklenmekte ve gelir düzeyleri bir nebze de olsa arttırılmaktadır.

Dar gelirli vatandaşların yaşam seviyesini hem ekonomik hem sosyal açıdan yükseltmek hem de onların temel ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı olmak devletin, asli görevlerindendir. Devletin yapmış olduğu yardımlar arasında maaş olarak verilen yardımlar da vardır. Örneğin dul maaşı, pek çok kadın için büyük bir fırsattır. Peki Eşinden Ayrılan Kadın Dul Maaşı alabilir mi, Dul Maaşı İçin Gerekli Evraklar nelerdir, Boşanmış Dul Kadın Maaşı ne kadar, Dul Maaşı Nasıl Hesaplanıyor, Dul Maaşı Neden Kesilir, Dul Maaşı Alabilme Koşulları Nelerdir, tüm bu soruların cevaplarına gelin, birlikte bakalım…

Dul Maaşı Ne Kadar? Dul Maaşı Şartları

Eşinden Boşanan Kadın Dul Aylığı Alabilir mi?

Eşinden ayrılmış yani boşanmış kadın, dul maaşı alamaz. Dul maaşını sadece eşi vefat etmiş ve istenilen şartları sağlayan kadınlar ya da erkekler alabilir. Eşi vefat eden kadın tekrar evlenirse dul maaşı kesilir. Ayrıca sigortalı olarak çalışma hayatına katılan kadınlar da dul maaşı haklarını kaybeder, maaşları kesilir.

Ülkemizde birçok kadın, dul maaşı ile geçimini sağlamaktadır. Kadın ya da erkek, aldığı bu maaşla hem temel ihtiyaçlarını karşılamakta hem de çocuğu varsa onun gereksinimlerini gidermektedir.

eşinden boşanan kadın dul aylığı alabilir mi?
eşinden boşanan kadın dul aylığı alabilir mi?

Dul Maaşı Nedir?

Dul maaşı, eşi vefat eden kişiye devletin her ay düzenli olarak ödediği paradır. Dul maaşı belirli kriterlere göre hesaplanır ve her yıl da zamlanarak kişilere ödemeye devam edilir. Dul maaşı sanılanın aksine sadece kadınlara değil erkeklere de verilmektedir.

dul maaşı nedir?
dul maaşı nedir?

Dul Maaşı Alabilmek İçin Gerekli Evraklar

Dul maaşı alabilmek için bazı belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Örneğin;

 • Dul maaşı başvuru dilekçesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Veraset ilamı
 • Vefat eden eşin kimliği ve iki adet vesikalık fotoğrafı
 • Emekli maaş sistemi katılım formu
 • Muhtarlıktan alınabilecek muhtaçlık belgesi
dul maaşı başvuru dilekçesi
dul maaşı başvuru dilekçesi

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul maaşı her sene belirli bir oranda arttırılarak verilmektedir. Dul maaşı ne kadar diye baktığımızda, belirli bir plana göre hesaplandığını görmekteyiz. Eğer vefat eden eşin çocuğu yoksa maaşının %75’i eşe verilir. Ancak vefat eden eşin çocuğu varsa maaşının %50’si eşe, %25’i çocuklara verilir.

Dul maaşı her ay düzenli olarak verilmekte ve belirttiğimiz kriterlere göre hesaplanıp ödenmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Babadan Emekli Maaşı Alma

dul maaşı ne kadar?
dul maaşı ne kadar?

Boşanmış Dul Kadın Maaşı Ne Kadar?

Boşanmış dul kadın belirttiğimiz gibi herhangi bir maaş alamaz. Ancak devletin sağladığı diğer yardımlara başvurabilir. Örneğin belediyeler tarafından sağlanan pek çok yardım için başvuruda bulunabilir. Gıda yardımı, kira desteği, yakacak yardımı, giysi yardımı gibi pek çok yardım bulunmaktadır.

İhtiyaç sahibi boşanmış kadınlar, devletin sağlamış olduğu sosyal yardımları takip ederek, şartlarını taşıdıkları yardımlara başvurabilmektedir.

Boşanan Kadınlara Devlet Yardımı

Ülkemizde her yıl sayısı artan kadın, eşinden boşanmak için mahkemelere başvurmaktadır. Bunlardan kimi geçimsizlik kimi ise şiddet yüzünden ayrılmak istemektedir. Özellikle bu noktada maddi ya da manevi olarak destek görmek isteyen kadınlar, devlet desteklerine başvurabilirler.

Boşanan kadınlara devletin sunduğu pek çok yardım bulunmaktadır. Psikolojik hizmet başta olmak üzere, çocuk bakım yardımı, sosyal destek programları, para yardımı gibi çeşitli yardımlar yapılarak kadınlar desteklenmeye çalışılmaktadır.

Doğum Yardımı Başvuru – Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Boşanan Kadınlara Belediye Yardımları

Boşanan kadınlar için sağlanan yardımlar, aslında ülkemizde ihtiyaç sahibi olan pek çok kimseye verilen sosyal yardımlardandır. Bunlar genel olarak;

Gıda yardımı

Giysi yardımı

Kira desteği

Nakit para yardımı

Mobilya yardımı

Çocuklar için kırtasiye yardımı

Çocuklar için burs desteği

Fatura ödeme desteği

Yakacak yardımı gibi yardımlardır.

Dul Maaşı Alma Şartları

Dul maaşı almak isteyenlerin birtakım koşulları sağlıyor olmaları gerekmektedir. Öncelikle vefat eden eş en az 5 yıl boyunca sigortalı çalışmış olmalı, en az 9000 günlük primi ödenmiş olmalıdır.

Dul maaşı alabilmek için vefat eden eşe ait prim borcu olmamalıdır.

dul maaşı alma şartları
dul maaşı alma şartları

e-Devlet Dul Maaşı Sorgulama

Elektronik ortamda vatandaşa pek çok hizmet veren e-Devlet sistemi, hemen hemen tüm sosyal yardım başvuruları için kullanılabilmektedir. www.turkiye.gov.tr adresini kullanarak e-Devlet sistemine ulaşabilirsiniz. Sisteme T.C kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi girerek erişebilir ve başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.

Dul maaşı başvurusunda bulunan bireyler, başvuru durumlarını e-Devlet üzerinden kolaylıkla sorgulayabilirler. Sistemde arama çubuğunu kullanarak her türlü başvuru ve talepleri takip edebilir ve sorgulayabilirsiniz.

e-devlet dul maaşı sorgulama
e-devlet dul maaşı sorgulama

Dul Maaşı Neden Kesilir?

Dul maaşı alan eşin, yeniden evlenmesi ile dul maaşı kesilir. Ayrıca işe başlaması yani muhtaçlık durumunun ortadan kalkması da maaşının kesilmesi için bir nedendir.

Dul maaşı alan kadın ya da erkek, biriyle evlenmediği halde beraber yaşarsa da maaşı kesilir. Zaten maaş verilen kişiler, belirli aralıklarla yetkili kişiler tarafından kontrol edilmektedir.

Yetim Maaşı Nedir?

Yetim maaşı, ülkemizde oldukça fazla çocuğun yararlandığı bir maaştır. Hem kız hem de erkek çocuklarına verilen bu maaş, sigortalı çalışanın vefat etmesiyle çocuğuna bağlanmaktadır.

Cinsiyet ayrımı olmayan ancak kız ya da erkek çocuğun yaşlarına göre farklılık gösteren yetim maaşı, sigortalı vefat edenin çalışırken aldığı maaşa göre hesaplanır. Herhangi sigortalı bir işte çalışmayan ve aynı zamanda bekar olan kız çocuğu yetim maaşını ömür boyu alabilir. Bu koşullardan biri bile değişirse yetim maaşı kesintiye uğrar.

Ancak erkek çocuklarında durum biraz daha farklıdır. Erkek çocukları, ilkokul mezunu ise 18 yaşına kadar, ortaöğretim mezunu ise 20 yaşına kadar yetim maaşını alabilirler. Eğer erkek çocuğu üniversite mezunu ise 25 yaşına kadar maaşlarını almaya devam eder.

Ayrıca diğer yardım başvuruları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız sitemizi takip edebilirsiniz…

yetim maaşı nedir?
yetim maaşı nedir?

Yetim Maaşı Başvurusu

Yetim maaşı almak isteyen binlerce hatta daha fazla çocuk bulunmaktadır. Bir yandan geçim derdi bir yandan hayat telaşı derken alacakları bu maaş bir nebze de olsa onlara kolaylık sağlayacaktır. Peki çocuklar yetim maaşı başvurusunu nasıl yapacaklar, birlikte bakalım.

Yetim maaşı başvurusu için e-Devlet sistemini kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat giderek de bu talebinizi iletmeniz mümkündür.

yetim maaşı başvurusu
yetim maaşı başvurusu

Yetim Aylığı Başvuru Belgeleri

Yetim aylığı için SGK’ya gidenler yanlarında;

 • Başvuru yapan kişinin T.C kimlik kartı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Yetim maaşı başvuru dilekçesi
 • 3 tane vesikalık fotoğraf
 • Vefat eden anne ya da babanın ölüm belgesi
 • Öğrenci belgesi (erkek çocuklar için) bulundurmalıdır.

e-Devlet Kömür Yardımı – Kömür Yardımı Sorgulama

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu