Yardım Başvurusu

2024 Devlet Yardımları Nelerdir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Devlet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Devlet Yardımlarından Kimler Yararlanabilir? Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir? Devlet Yardım Başvuru Formu, Belediye Yardım Başvuru Sorgulama, Sosyal Yardım Yapan Kurumlar Nelerdir? Belediyelerin Yapmış Olduğu Yardımlar Nelerdir? Vakıflar Genel Müdürlüğünün Yapmış Olduğu Yardımlar Nelerdir? Kızılay'ın Yaptığı Yardımlar Nelerdir?

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Maddi manevi sıkıntı yaşayan ve geçinemeyen birçok insan devletin çeşitli sosyal yardımlarına başvuruda bulunabilir. Ülkemiz sosyal devlet anlayışına sahip bir anlayışla hareket etmektedir. Devletimiz bu konuda birçok adım atmış ve sosyal yardımlarla ihtiyaç sahiplerine destek olmuştur. Devlet yardımları hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aradıklarınızı bulabilirsiniz.

Sosyal yardım yapan kurumlar nelerdir? Belediyelerin yapmış olduğu yardımlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yapmış olduğu yardımlar, Dernek ve Vakıfların yaptığı yardımlar nelerdir? Kızılay’ın yaptığı yardımlar nelerdir? Devlet tarafından yapılan yardımlar nasıl alınır? Devlet yardım başvuru formu, Devlet yardım başvurusunda istenen evraklar gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir? Yardım Parası Ne Kadar?

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlaşma ilkesi çerçevesinde pek çok kurum yardıma muhtaç vatandaşlara yardım etmektedir. Geçimini sağlayamayan kişilere belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ve daha birçok başka kurum yoksul kişilere yardım etmektedir.

Temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda sıkıntı çeken birçok vatandaşa yardım eli uzatan devlet bu yardımlar sayesinde vatandaşın omzundaki yükü bir nebzede olsa hafifletiyor. Muhtaçlık sınırının altında kalan vatandaşlara bir değil birkaç sosyal yardım yapılabilmektedir.

Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim? Başvurusu Nereye Yapılır?

Sosyal Yardım Yapan Kurumlar Nelerdir?

Gıda yardımı, eşya yardımı, giysi yardımı, yakacak yardımı, sağlık yardımı ve eğitim yardımı gibi pek çok yardım durumu olmayan yoksul vatandaşlara yapılmaktadır. Bu yardımlar sayesinde kişi hem kendi hem de ailesinin ihtiyaçlarını alabilmektedir.

Yardım yapan kurumlar; Kızılay, ünlü iş adamları, dernekler, vakıflar, belediyeler, kaymakamlıklar, T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü, ünlü sanatçılar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıdır.

Belediyelerin Yapmış Olduğu Yardımlar

Belediyeler ihtiyaç sahiplerine dağıttıkları sosyal yardım kartları ile birçok vatandaşın kendi ihtiyaçlarını almalarına imkan tanımaktadır. Sosyal yardım kartı ile vatandaş bulundukları yerin anlaşmalı marketlerinden hem kendi hem de ailesinin ihtiyaçlarını alabilmektedir. Ayrıca kimsesiz vatandaşlara da sıcak yemek imkanı sunan belediyeler her daim yardım eli uzatmaktadır.

Yakacak yardımında ise verilen odun ve kömür sayesinde vatandaşlar zorlu kış şartlarını bir nebzede olsa hafif atlatırlar. Eğer odun ve kömür yardımı yapılacak ailenin sobası bulunmuyorsa bazen soba yardımı da yapılabilmektedir.

Belediyelere yapılan yardım başvurularından biri de yeni doğan bebeklerin mama ve bez ihtiyaçları için yapılan başvurusudur. Bunların yanı sıra çocuklarının kırtasiye ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler kırtasiye malzemeleri için de yardım başvurusunda bulunabilir.

Belediyeler tarafından yapılan yardımlar; giysi yardımı, gıda yardımı, yakacak yardımı, eğitim yardımı, eşya yardımı, para yardımı, engelliler için yardım, kronik hastalar için yardım, aşevi hizmeti, afetzedelere yardım, kira desteği, sosyal destek kartı, evde yaşlı bakım hizmeti, yeni doğan bebekler için mama ve bez yardımı ve diğer yardımlardır.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Yapmış Olduğu Yardımlar

Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuran kişilere farklı yardımlar yapılmaktadır. Bunlardan ilki durumu olmayan ve çocuklarının eğitim masraflarını karşılayamayan ailelerin çocuklarına burs bağlanması ya da muhtaç ailelere gıda yardımının yapılmasıdır.

Yardımları genel olarak sıralayacaksak bunlar; aşevi yardımı, kuru gıda yardımı, eğitim ve burs yardımı, vakıf evi hizmeti, engelli vatandaşlara ve yetimlere fakirlik maaşının verilmesidir. Burada şunu belirtmeliyiz ki anne babasını kaybetmiş yetim kalan çocuklar fakirlik maaşı için başvuruda bulunup maaşlarını her ay PTT’den alabilirler.

devlet yardımları nelerdir
devlet yardımları nelerdir

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Yapmış Olduğu Yardımlar

Genellikle; para yardımı, erzak yardımı, yakacak yardımı, eşya yardımı, kira yardımı, dul maaşı, elektrik tüketim desteği, engelli maaşı, muhtaç asker ailelerine aylık bağlama, tüberküloz maaşı, SSPE maaşı, silikozis maaşı, sağlık yardımı, SED yardımı, eğitim yardımı, doğum yardımı ve diğer yardımlardır.

Elektrik tüketim desteği yardımına başvuran vatandaşlar elektrik faturalarını ödeme konusunda sıkıntı çeken kişilerdir. Kirasını ödeyemeyen kişiler ise kira yardımı alabilir. Bu yardım tek seferli olabileceği gibi birkaç seferlik de olabilir.

Şartlı eğitim parası ise çocuklarının eğitim masraflarını ödeyemeyen ailelerin hesaplarına yatırılan paradır. Şartlı sağlık yardımı ise 0-6 yaş aralığından çocukları bulunan ailelere yapılan yardımdır.

Dernek ve Vakıfların Yaptığı Yardımlar Nelerdir?

Dernek ve vakıflar tarafından yoksul ve ihtiyaçlarını karşılayamayan pek çok kişiye farklı yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar genellikle para yardımı, gıda yardımı, burs yardımı ve daha başka birçok yardımlardır. Bu yardımlar sayesinde vatandaş karşılayamadığı muhtaç duruma düştüğü durumu bir nebzede olsa hafifletiyor.

Yardımda bulunan vakıflara örnek verecek olursak; İyilik Derneği, Ahbap Derneği, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Türkiye Eğitim Vakfı, Vuslat Derneği, Beşir Derneği, Türkiye Sokak Çocukları Vakfı gibi.

Kızılay’ın Yaptığı Yardımlar Nelerdir?

Afet hallerinde mağdur olan kişilere Kızılay birçok yardımda bulunmaktadır. Kızılay afetzedelere barınma, sağlık, gıda, giyim gibi yardımlarda bulunmakta ve onlara yaşadıkları bu zor durumlardan ötürü yardım eli uzatmaktadır.

Kızılay tarafından yapılan yardımlara bakmak için https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisKategorisel/2/sosyal-yardimlar linkine tıklamaları yeterli olacaktır.

Kızılay Yardım Başvurusu, Başvuru Formu ve Sorgulama

Belediyelerin Yapmış Olduğu Yardım İçin Başvuru

Belediye yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaş öncelikle bulunduğu yerin belediyesine giderek başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formu incelenen ve onaylanan kişiler sosyal yardımlardan faydalanmaya başlarlar.

Belediye yardımlarına başvurmak isteyen kişiler bu işlemi e-Devlet üzerinden de https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak yapabilirler.

Belediye yardımlarına başvurmak isteyen vatandaş hangi yardımı talep ediyorsa bunu başvuru formunda belirtmelidir. Böylelikle ihtiyacı olan yardımı alabilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Yapmış Olduğu Yardım İçin Başvuru

Vakıflar Genel Müdürlüğüne yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar öncelikle bulundukların yerin bölge müdürlüğüne istenilen evraklarla gitmeleri gerekmektedir. Burada fakirlik maaşından eğitim yardımına kadar pek çok yardıma başvurabilen vatandaşlar bölge müdürlüğüne gidemedikleri takdirde belgeleri posta yoluyla da göndererek başvuruda bulunabilirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıldır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına e-Devlet üzerinden bir başvuru işlemi yoktur. Burada sadece sorgulama işlemi yapılabilir. Bunun dışında başvuruda bulunmak isteyen kişi ikametgah adresinin bulunduğu yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuruda bulunabilir.

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıldır?

Kızılay yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşlar bulundukları yerin Kızılay şubelerine gidebilir ya da resmi sitesi üzerinden başvuruda bulunabilir. Ayrıca ALO168 Kızılay çağrı merkezini arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar Nasıl Alınır?

Sosyal yardımlara başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar başvurunun işleyişini merak etmektedirler. İlk olarak vatandaş hangi kuruma başvuruda bulunacak ise o kuruma giderek başvuru formunu doldurur ve istenilen evrakları teslim eder. Formu ve evrakları incelenen vatandaşın gerekli görüldüğü takdirde yerinde inceleme için ikametgah adresine bir komisyon gider ve burada ailenin durumunu belirten bir rapor hazırlar.

Raporu inceleyen kurum daha sonra ailenin yardımı alıp almayacağına karar verir. Sonuçların açıklanma süreci yoğunluğa göre değişmektedir. Sonuçları olumlu olan kişiler ise yardımları ortalama bir ay sonra almaya başlar.

Devlet Yardım Başvuru Formu

Devlet yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşlar öncelikle kendilerine verilen başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmaları gerekmektedir. Bu formda vatandaşa kişisel bilgilerinden gelirlerine kadar pek çok soru sorulmaktadır.

Formu yalan yanlış dolduran ve bunların yanlışlığı tespit edilen kişiler hakkında cezai yaptırım uygulanıyor. Haksız yere başkalarının haklarını da yemiş olan kişiler aldıkları yardımları güncel faizi ile birlikte kuruma geri ödemek zorundadır. Ödemeye yapmayan kişiler için kurum onları mahkemeye verebilir.

Belediye Yardım Başvuru Sorgulama

Belediye yardım başvurularını öğrenmek için e-devlet üzerinden, ALO 153 beyaz masa hattından ya da işleminizi yaptığınız belediyeyi arayarak öğrenebilirsiniz. Bunların dışında başvuruda bulunduğunuz belediyeye giderek de öğrenebilirsiniz.

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvuru Sorgulama

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğünün yardım başvuru sonuçlarını öğrenmek için bölge müdürlüğüne gidebilir ya da arayabilirsiniz. Diğer bir başvuru sorgulama yöntemi ise https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkine tıklayarak da sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvuru Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusunun sonucunu öğrenmek için e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Diğer bir sonuç öğrenme yöntemi ise başvuruda bulunduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ya da arayarak da öğrenebilirsiniz. Ayrıca ALO 183 ya da ALO 144 hatlarını arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Kızılay Yardım Başvuru Sorgulama

Kızılay yardım başvurusunu sorgulamak için başvuruda bulunduğunuz Kızılay şubesine gidebilir ya da arayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca ALO 168 hattını da arayabilirsiniz.

Dernek ve Vakıf Başvuru Sorgulama

Başvuruda bulunduğunuz dernek veya vakıfın telefon numarasını internet üzerinden bularak arayabilirsiniz.

Devlet Yardımlarını Kimler Alabilir?

Devlet yardımları öncelikle yoksul, kimsesiz, işsiz ve geliri olmayan ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere verilir. Muhtaçlık sınırının altında kalan ve aylık gelirleri asgari ücretin 1/3 ün altında kalanlara da devlet yardım eli uzatır.

Devlet yardımları kronik hastalar, engelli hastalar, geliri olamayan dul kadınlar, anne babası vefat etmiş yetim çocuklar, afetzedeler, dar gelirliler, muhtaç kişiler, geliri olmayan 65 yaş üstü kişiler, işsiz vatandaşlar, muhtaç şehit ve gazi yakınlarına verilir.

Burada şunu belirtmekte fayda var; eğer yardım için başvuruda bulunan kişinin üzerine herhangi bir gayrimenkul kayıtlı ise bu kişi yardımlardan faydalanamaz.

Devlet Yardım Başvurusunda İstenen Evraklar?

Devlet yardımlarına başvurmak isteyen kişilerden genellikle istenilen belgeler; kimlik kartı fotokopisi, ikametgah belgesi, kira sözleşmesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, fakirlik belgesi, sosyal yardım başvuru formu, SGK gelir ya da gelirsizlik belgesi ve mal beyanına ilişkin belgeler istenir.

Devlet yardımlarına başvurma esnasında vatandaşın başvuruda bulunduğu yardım türü ve kişinin özel durumuna bağlı olarak ekstra belgelerde istenilebilmektedir. Örnek verecek olursak engelli maaşına başvurmak isteyen bir kişinin tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alması.

Pandemi Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Olur?

Pandemi sosyal destek başvurusunda bulunmak isteyen kişiler en fazla iki defa başvuruda bulunabilir. İki defa yardım alanlara üçüncü defa yardım parası verilmez. Bu seneki pandemi destek ücreti 1100 TL’dir.

Pandemi sosyal destek başvurusunda bulunmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkine tıklamaları yeterli olacaktır. Burada sizlere yöneltilen soruları cevaplamanız gerekecektir. Başvuru sonrasında başvurularınızı e-devlet üzerinden de takip edebilir ve başvuru sonucunuzu sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.

PTT Pandemi Parası Sorgulama

1100 TL pandemi parasına başvuruda bulunan kişiler PTT hesaplarına paranın yatıp yatmadığını https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklayarak öğrenebilirler. Pandemi destek parası yatan kişiler kendilerine en yakın PTT şubelerine giderek parayı çekebilirler.

Sosyal Yardımlaşma Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Fatura Yardımı Kimlere Yapılır? (Güncel)

 

Kızılay Yardım Başvurusu İçin Nereyi Arayabilirim?

ALO 168 numaralı hat üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Devlet Yardımlarında Öncelik Kimlere Verilir?

Öncelik yoksul, kimsesiz, işsiz ve geliri olmayan ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu