Yardım Başvurusu

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2024 Kira Yardımı Ne Kadar?

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kira Yardımı Ne Kadar? Kaymakamlık Kira Yardımı Kimlere Verilir? Kira Yardımı İçin Nasıl Başvuru Yapılır? E-Devlet Üzerinden Kira Yardımı Başvuru Yapılır mı? E-Devletten Kira Yardımı Nasıl Öğrenilir? Kira Yardımı İçin Ne Gerekiyor? Kira Yardımı Kimlere Verilir? gibi tüm soruların cevapları yazımızda...

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kira Yardımı Ne Kadar? Kira yardımı başvurusunda nasıl bulunabilirsiniz gelin birlikte bakalım. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Kaymakamlık Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ev Kira Yardımı Kimlere Verilir? Kira Yardımı Ne Kadar? Kaymakamlık Kira Yardımı Hangi Bankaya Yatıyor? Kaymakamlık Kira Yardımı Sorgulama nasıl yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kira Yardımı Ne Kadar?

Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere devletin yapmış olduğu birçok yardım çeşidi vardır. Sosyal devlet olmanın bir gerekliliği olarak muhtaç durumda olanlara yardım etmek ve onların yaşamlarını iyileştirmek en temel görevlerden biridir.

Temel ihtiyaçlarını karşılamada zorluk çeken vatandaşlar için düzenlenen sosyal yardımlar ihtiyaçlara göre farklı türlerde yapılmaktadır. Ayni ya da nakdi olarak yapılan sosyal yardımlar başvuru talebinde bulunan ve başvurusu kabul edilen kişilere verilmektedir.

Sosyal yardımlar arasında bulunan kira yardımı, temel geçimlerini sağlamada zorluk yaşarken aynı zamanda kiralarını da ödemekte zorluk çeken vatandaşlar için bulunmaz bir fırsattır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile kaymakamlıklar aracılığıyla verilen kira yardımı için talep oldukça fazladır.

Kaymakamlıklara başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri başvuru talepleri olumlu bulunursa kira yardımı alabilmektedir. Kira yardımı başvuruları incelenirken kişilerin birtakım koşulları sağlıyor olmaları istenmektedir. Ayrıca belirtmiş oldukları bilgilerin doğruluğunu da ibraz eden belgeler sunmak zorundalar. Böylece kira yardımı ya da diğer sosyal yardımlar, gerçekten ihtiyacı olan kişilere yapılmış olur.

Kaymakamlık Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli muhtaç aileler için düzenlenen sosyal yardımlar belediye, kaymakamlık ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma gibi aracılıklarla verilmektedir.

Yerleşim yerinde bulunan kaymakamlık binalarına giderek kira yardımı talebinde bulunan kişilerden öncelikle hane kayıt formu doldurulmaları istenmektedir. Bu formda yer alan bilgi ve sorular doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Bilgilerin doğruluğu başvuru durumunuzun sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için önemlidir.

Kira yardımı başvuru formunda diğer yardımlar da yer almaktadır. Erzak yardımı, yakacak yardımı ve benzer diğer yardımlar için başvuru formunda yer alan yardımları işaretlemeniz ve ilgili yerlerini doldurmanız gerekmektedir.

Kaymakamlık kira yardımı başvurusu, bizzat ihtiyaç sahibi kişilerin giderek başvurması gerektiği bir yardım talebidir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? (Adım Adım Bakiye Sorgulama)

Kaymakamlık Kira Yardımı Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ya da kaymakamlıklar aracılığıyla verilen kira yardımı için başvurular bizzat alınmaktadır. Başvuru sürecini sorgulamak için başvuru yaptığınız kuruma gidebilir ya da e devlet üzerinden başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet sistemi yaptığı düzenlemeler ile birlikte birçok sosyal yardım başvurusu talebini almaktadır. Ancak henüz kira yardımı başvuru talebi e-Devlet sistemi üzerinden alınmamaktadır. Yine de sorgulamanızı e-Devlet üzerinden yapabilmektesiniz.

e-Devlet üzerinden kira yardımı talebinizi kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Sisteme kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile girebilirsiniz. e-Devlet şifreniz yoksa ya da unuttuysanız size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi alabilirsiniz.

Sosyal yardım başvurularınızı ya da bu yardımlardan biri olan kira yardımını sorgulamak için ALO 183 ya da ALO 144 numaralı hatları kullanabilirsiniz.

kaymakamlık kira yardımı
kaymakamlık kira yardımı

Kira Yardımı Başvurusu Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile kaymakamlıklar aracılığıyla başvurusu alınan kira yardımı için öncelikle başvuru formu doldurulmalıdır.

Kira yardımı talebi başvuru formunda kişilerden istenen birtakım bilgiler bulunmaktadır. Adres, iletişim bilgileri, aylık gelir gibi farklı sorular yer almaktadır. İstenilen bilgileri eksiksiz, doğru ve en güncel haliyle doldurmak gerekmektedir.

Başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğruluğu tespit edildikten sonra kişinin kira yardım talebi sonuçlandırılır.

Kişiler kaymakamlık kira yardımı başvuru formunda yanlış beyanda bulunduysa ve yardımı bu sayede aldıysa, durumun tespit edilmesi ile birlikte verilen yardım faizi ile birlikte geri ödenmek zorundadır.

Cezai yaptırıma maruz kalmamak için başvuru esnasında doğru bilgi vermek esastır.

Ev Kira Yardımı Kimlere Verilir?

Maddi yetersizlikler sonucu geçimlerini sağlamada yetersiz kalan vatandaşlar, devlet tarafından verilen yardımlarla bir nebze de olsa rahatlamaya çalışmaktadır.

Pandeminin getirdiği olumsuz ekonomik koşullar ile birlikte geçim derdi bir hayli artmıştır. Özellikle bu dönemde işsiz kalan, asgari ihtiyaçlarını bile karşılamada zorluk çeken, kiralarını ödeyemeyen birçok kişi devletin verdiği kira yardımına başvurmuştur.

Kira yardımı düzenli bir geliri olmayan bireye, sigortalı bir işte çalışmayan kişiye, muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık kazanç asgari ücretin 1/3 ün altında olan kişilere başvurmaları halinde kira yardımı sağlanmaktadır.

Kira yardımı alabilecek diğer kişiler; kimsesiz ve sahipsiz kişiler, afetzedeler, dul kalmış ve geliri olmayan kadınlar, muhtaç durumda olan asker – şehit – gazi yakınları, engelli bireyler, kronik hastalığı çalışmasına engel olan bireyler kira yardımı alabilmektedir.

Kaymakamlığın kira yardımı kişilerin durumuna göre bazen tek seferlik bazen de geçici süreli olacak şekilde ödenmektedir.

Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Kira Yardımı İçin Gerekli Evraklar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birçok sosyal yardım projesinde öncü olmuştur. Bu yardım projelerinden biri olan kira yardımı için ihtiyaç sahipleri kaymakamlıklara ya da ilgili sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuruda bulunabilmektedir.

Kira yardımı için başvuruda öncelikle hane kayıt formu doldurmak gerekmektedir. Kişilerden verdikleri bilgileri belgelemeleri de istendiği için başvuru esnasında bazı evraklar istenmektedir.

Kira yardımı için gerekli evraklar; T.C kimlik kartı ve fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgah belgesi, SGK den alınacak gelir ya da gelirsizlik belgesi, muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi, kira sözleşmesi belgesi gibi birtakım evraklar istenmektedir.

Kira yardımı için gerekli evraklar arasında bazen kişinin özel durumunu gösteren belgenin ibrazı da istenilmektedir. Örneğin kira yardımı başvurunda bulunan en az %40 engel derecesine sahip bireyin bu durumu sağlık kurullarından aldığı rapor ile ibraz etmesi gibi.

kaymakamlık kira yardımı
kaymakamlık kira yardımı

Kira Yardımı Ne Kadar?

Kira yardımı miktarı üzerinde başvuran kişinin muhtaçlık durumu, bu durum için ayrılan bütçe, yaşanılan şehir gibi pek çok farklı konu etkilidir.

Kira yardımı için ortalama bir miktar söylemek gerekirse aylık 2000 TL ile 3500 TL arası değişkenlik göstermektedir. Kira yardımı muhtaç olan kişinin durumuna göre bazen uzun süreli olarak ödenebilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Nasıl Başvurulur? (7 Soruda Anlatım)

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kaymakamlık kira yardımı için öncelikle doldurduğunuz başvuru formu ve verdiğiniz evrakların doğruluğu tespit edilmektedir. Yapılan incelemeler sonrası durumu yerinde incelenmesi istenilen bireyin evine yetkili kişiler gönderilir. Yetkili kişiler yaptıkları incelemeler sonucu bir rapor hazırlarlar.

Başvuru durumu tüm yapılan durum değerlendirmeleri sonucu listeler halinde oluşturulmaktadır. Kira yardımı alacak kişiler böylelikle belirlenmiş olmakta ve yardımları kendilerine ulaştırılmaktadır.

Kaymakamlık kira yardımı başvuru sonucu, başvuru yapan sayısına bağlı olarak ortalama 1 ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Kaymakamlık Kira Yardımı Hangi Bankaya Yatıyor?

Kaymakamlık kira yardımına başvuruda bulunan ve başvuru talepleri olumlu sonuçlanan bireyler kira yardım ödemesini PTT aracılığıyla alabilmektedir.

Kaymakamlık kira yardımını almak için PTT ye hak sahibi bizzat kendisi kimliği ile gitmelidir.

 

Kira Yardımını e-Devlet Üzerinden Öğrenebilir miyim?

Evet.

Kira Yardımı Başvuru Sonucunun Olumlu Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhabalaristen sağlık sorunlarım için çıkmak zorunda kaldım iki yıldır zor günler geçiriyorum evim kira okuyan bir kızım var. Çok mafuruz müşgül durumdayız kizimla lütfen bize de acil yardım elli uzatirsaniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim 🙏😔

  2. Bursa inegöl deyiz 6.500 tlye ev tutmak zorunda kaldık 4 kişi yiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu