reklam
Teknoloji

Türk Telekom Numara Taşıma Tarifeleri ve Kampanyaları Faturalı Faturasız

Türk Telekom Numara Taşıma Tarifeleri ve Kampanyaları Faturalı Faturasız; Ülkemizde telefon GSM şirketleri sürekli yeni kampanyalar düzenleyerek var olan müşterilerine ek olarak abone kazanmak istemektedirler. Türk Telekom numara taşıma tarifeleri ve kampanyalı faturalı faturasız kapsamlı bir konudur ve Türk Telekom numara taşıma isteyenlerin kafasına takılan sorulardandır.

1840’da kurulan PTT’nin 1995 yılında telekomünikasyon ve posta hizmetlerini birbirinden ayırması sonucu ortaya telekomünikasyon hizmeti vermesi için devletçe kurulmuştur. Türk Telekom genişbant internet, sabit telefon, mobil ve dijital TV yayınları, müzik akışı servis, iptv, veri depolama, çağrı merkezi hizmetleri, siber güvenlik alanlarında hizmet vermektedir.

2004 yılında Aycell ve Aria GSM operatörleri, Avea çatısı altında birleştirilmiştir. Zamanla diğer ortakların paylarını satın alıp günümüzde Avea’nın tamamına sahiptir.

Türk Telekom numara taşıma tarifeleri ve kampanyalı faturalı faturasız hakkında cevaplar yazımızdadır. Bu yazıda sizleri genel olarak Türk Telekom numara taşıma hakkında bilgilendireceğiz.

Türk Telekom Cihaz Puanı Sorgulama – Puan Yükseltme Nasıl Yapılır?

Türkiye’de En Çok Kullanılan GSM Operatörü Hangisidir?

Geçmişten günümüze birçok operatör tarafından ülkemiz üzerinde hizmet sağlanmıştır. Zamanında hizmet vermiş ve ayrıca popüler olan ancak şu an hizmet vermeyen operatörler şunlardır: Aria, Aycell, Telsim, Avea. Popüler olmayan fakat kapanan operatörler ise şunlardır:  Türk Telekom TTNET Mobil, Kartalcell, Uğurcell, KAFKAFcell, Turkcell Muhabbet Kart, Trabzoncell, Samsuncell, Bursasporcell, POCell, Fix Kart, MyCepOx, KartPratik, HatStar, CepTurkcell.

Türkiye’de en sık kullanılan 3 GSM operatörü ise şunlardır: Türk Telekom, Vodafone, Turkcell. Bu operatörler arasında en sık kullanılan operatör ise Turkcelldir. Bu 3 operatör dışında Bimcell, Fenercell, Galatasaray Mobile, Pttcell, Vestelcell, Teknocell gibi operatörler de yer alır.

Müşterilerin sık kullanılan operatörleri tercih etmesinin avantajı iletişim kolaylığı ve tarife esnekliğinde kendini gösterir. Çünkü teknoloji oldukça gelişmiş olmasına rağmen özellikle ülkemiz üzerinde daha dağlık olan, coğrafi açıdan zorlu olan bölgelerde telefon çekmiyor. Bilinen operatörlerin baz istasyonu sayısı fazla olduğu için iletişim de telefon daha kolay çeker. Bununla birlikte talep daha fazla olduğu için her müşteriyi ve her cebi tatmin etmek adına tarife kombinasyonları daha fazladır.

Türk Telekoma Numaramı Nasıl Taşırım?

Türk Telekom numara taşıma işlemi, kullanılan operatörü değiştirmek istemesine karşın cep telefonu numarasını değiştirmek istemeyen kullanıcılar için sağlanan ücretsiz bir servis işlemidir. Kullanıcıların aynı numara üzerinden devam ederek istedikleri operatöre geçiş yapmalarını sağlar. Fazla uğraş gerektirmeyen yollarla  Türk Telekom numara taşıma yapabilirsiniz.

Aslında Türk Telekom numara taşıma işlemi her GSM operatörü için çok benzer işler. Buna karşın Türk Telekomun prosedürü biraz daha farklıdır. Online işlem yapmanın olmadığı dönemlerde klasik yollara başvurulurdu. Mutlaka bir Türk Telekom şubesine gidip bu yöndeki talebinizi yetkiliye belirtmeliydiniz. Elbette ki hala bu yolu kullanarak numaranızı taşımanız mümkün. Ancak şu an online olarak da numaranızı Türk Telekoma taşıma imkanınız var

Türk Telekoma Numara taşıma işlemi 4 aşamada gerçekleşir:

 1. Aşama:

Türk Telekom mobile sahibi olduğunuz Türk Telekom numara taşıma talebinizi bildirmek için size en yakın Türk Telekom mağazalarına giderek veya web sitesindeki (https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/Sayfalar/mobil-online-basvuru.aspx) online başvuru formundan talebinizi iletebilirsiniz. Taşıma talebinizi Türk Telekom mağazalarına iletirken abonelik evraklarıyla birlikte mutlaka ek nüfus cüzdanınızı ve eksiksiz doldurulmuş numara taşıma formunu getirmelisiniz.

İşlemlerin ardından Türk Telekom sim kart verilecektir. Şayet telefonunuz 4,5G uyumlu ise, daha hızlı internet için 4,5G destekli sim kart istemelisiniz. Telefonunuzun 4,5G uyumlu olup olmadığını bilmiyorsanız mağaza yetkilisinden yardım alabilirsiniz.

 1. Aşama:

Türk Telekom mobile numara taşıma isteminizi göndermenizin sonrasında 24 saat içinde sistemdeki bilgilerinizin doğruluğu ve başvuru esnasında belirttiğiniz belgelerin geçerliliği incelenir. Kontrollerden geçmeyi başardıysanız mevcut operatörünüz Türk Telekom mobile numara taşıma isteminiz olduğu yönünde bilgilendirilir. Şayet kontrollerden geçemediyseniz ret edilme sebebiyle ilgili size bilgi SMSi gönderilir.

 1. Aşama:

Numaranızı taşımak istediğiniz operatörde Türk Telekom mobile numaranızı taşımanıza engel olacak herhangi bir halin varlığı 24 saat içinde incelenir. İncelemeler olumluysa numaranızı almak istediğiniz operatörünüz hattı kapatacağı tarih ve saat bilgisini Türk Telekoma bildirir. Türk Telekom ise mobil hattınızın Türk Telekom operatöründen sinyal almaya başlayacağı tarih ve saat bilgisini size SMS olarak gönderir. İncelemeler olumsuzsa talebinizin ret edilme sebebiyle ilgili siz SMS ile bilgilendirilirsiniz .

 1. Aşama:

Türk Telekom üzerinde hattınızın açılma işlemleri 24 saat içinde tamamlanır. Hattınız Türk Telekom operatöründe açıldıktan sonra; size sırasıyla hattınızın sizin adınıza açıldığına dair bilgilendirme SMSi ve tarifenizle ilgili SMS ler iletilir.

Vodafone Dijital Başvuru İle Hat Alanlara 20 GB Bedava İnternet Veriyor! İşte Detaylar…

Türk Telekoma Numara Taşımaya Engel Olan Haller Nelerdir?

Türk Telekom mobile numara taşıma talebinde bulunmadan önce “Türk Telekom Numara Taşıma Engel Durumları” kısmını web sitesinden kontrol edebilirisiniz. Herhangi bir engeliniz bulunmuyorsa numara taşıma başvurusunda bulunabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için 444 1 444 ü arayabilirsiniz.

 • TCKN uyuşmazlığı:

Taşıma talebinde bulunan numarayla alakalı bilgilerin verici operatörde güncel olmamasından dolayı kabul edilmeyen taleplerdir. Müşterilere ret hakkında SMS ile bilgilendirme yapılır. Talebini yeniden iletmek isteyen başvuranlar öncelikle numaralarının taşınmasını istedikleri operatördeki bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmelidirler. Şayet eksik veya yanlış bilgi varsa düzelttirmeleri gerekir.

 • İlk abonelik sözleşmesi üzerinden minimum 90 gün geçmemiş olması:

Numaranın ait olduğu başka operatöre ait ilk abonelik sözleşmesi üzerinden en az 90 gün geçmesi lazımdır. Müşterilere redde dair SMS ile bilgilendirme yapılır. Yeniden talepte bulunmak isteyen müşteriler 90. günün sonunda yeniden Türk Telekom numara taşıma işlemleri için müracaat edebilirler.

 • Numaranın mevcut operatörde bulunmaması:

Hat iptal edilmiş veya ödenmemiş fatura borcundan dolayı kapanmışmışsa mevcut operatöründe olmadığı için taşınmaz.

 • Hattın yasal sahibinin taşıma talebinde bulunmaması:

Türk Telekom numara taşıma isteminin hattın yasal sahibi tarafından gönderilmesi gerekir. Hattın yasal sahibi olmayan kullanıcılar tarafından iletilen taşıma talepleri iptal edilir ve müşteriler talebin reddiyle alakalı SMS ile bilgilendirilir.

 • Taşıma talebinden önce bekleyen numara değişikliği talebinin olması

 • Kurumsal hattan bireysel hatta numara taşıma talebinin olması

 • İsim Soy isim uyuşmazlığı

 • Yazılı hat iptal/hat devir talebi olması

Türk Telekom Faturalı Tarifeler Nasıldır  – Avantajları Nelerdir?

Türk Telekom için faturalılara tarifeler, paketler ve yurtdışı kullanım için SMS ve arama tarifeleri düzenlenmiştir.

Tarifeler 13 farklı kategoriye ayırılmıştır: konuşturan tarifeler, özgürce tarifeler, ferah tarifeler, hoş geldin tarifeleri, prime, selfy, aşımsız tarifeler, akıllı çocuk saati 1 GB mobil tarifesi, evimde mobil wifi tarifeleri, aile tarifeleri, mesleklere göre avantajlı tarifeler, diğer teklifler, aşmayan bol tarifeler.

Paketler ise 4 adettir: ek internet paketleri, ek konuşma paketleri, ek sms paketleri, aşmayan tarifelere özel paketleridir.

Tarifelerin en önemli avantajı esnek olmaları ve her cebe uygun tarifelerin yer almasıdır. Aynı zamanda tarifeler gayet açık, seçik ve net.

Türk Telekom Faturamı Nasıl Öderim?

Faturalar her ay sonunda veya her ayın 15’inde kesilmektedir. GSM operatörü telefonunuza fatura bilgileriniz gönderir. Faturanızı bankanızın internet bankacılığı aracılığıyla veya bankanızın mobil bankacılığı aracılığıyla, Türk Telekom Online İşlemler vasıtasıyla ve son olarak  herhangi bir Türk Telekom mağazasından ödeme yapabilirisiniz.

Tüm bunlarla birlikte faturanızı, son ödeme tarihinden sonra ödemeniz halinde fatura miktarınıza “Geç Ödeme Bedeli” yansıtılmaktadır. Şayet hala faturanızı ödemezseniz son ödeme tarihine kadar ödenmemiş 2 adet fatura oluşması koşulunda, 2. ödenmemiş faturanın son ödeme tarihinden sonraki fatura döneminde hattınız kapatılarak erişiminiz kısıtlanır. Erişimin kısıtlanmasına karşın ilerleyen süreçte hattınızda bulunan geçerli tarifeniz için faturalandırma aynen devam eder.

Türk Telekom Faturasız Tarifeler Nasıldır – Avantajları Nelerdir?

Faturasızlara özel olarak yine faturalılardaki gibi tarifeler, paketler, yurt dışı kullanım için SMS ve arama düzenlenmiştir. Yine faturasızlara  özel 13 farklı paket kategorisi düzenlenmiştir: yeni faturasız hat, alanlara özel, mobil plus paketler, selfy’nin süper 24 paketi, selfy’nin süper 16 paketi, selfy’nin süper 8 paketi, selfy’nin süper 4 paketi, selfy, taraftar paketleri, ikili paketler, konuşma paketleri, mesajlaşma paketleri ve taraftar paketleridir.

Türk Telekom tarifeler için ise 5 farklı kategori düzenlemiştir: faturasız mobil wi-fi tarifesi, mobil, her yöne tarifesi, ahlan tarifesi, şampiyon tarife, avantajlı tarifedir.

Yine Türk Telekomun tarifeleri ve paketleri kategorilere ayırmış olması müşteri açısından istediği paketi daha kolay tespit etmesi ve anlaması açısından kolaylık yaratmıştır. Genel olarak ise fiyatları makul düzeydedir.

Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşırım?

Türk Telekom hattınız üzerinden yaptığınız işlemde yardıma ihtiyaç duyduğunuz durumda 444 1 444 numaralı Türk Telekom müşteri hizmetleri üzerinden yardım alabilirsiniz. Size gerekli yönlendirmeleri Türk Telekom müşteri temsilcisi yapacaktır.

Türk Telekom a Numara Taşındıktan Sonra Hat Ne Zaman Açılır?

Genellikle hattınız 48 saat içerisinde açılmaktadır.

Türk Telekom Çağrı Merkezine Nasıl Bağlanabilirim?

444 1 444 üzerinden bağlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu