Yardım Başvurusu

2024 Sosyal Yardım Başvurusu Kaç Günde Belli Olur?

Sosyal Yardım Başvurusu Kaç Günde Belli Olur? Sosyal Yardım Başvuru e-Devlet, Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama, Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Belli Olur? Süreç Devam Ediyor Ne Zaman Sonuçlanır? e-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır? Sosyal Yardım Sorgulama, Belediye Yardım Sorgulama, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Sosyal Yardım Başvurusu Kaç Günde Belli Olur? Sosyal devlet anlayışının hakim olduğu ülkemizde, yapılan yardımlar da son derece kıymetlidir. Hemen hemen her ihtiyaca yönelik sosyal yardım bulunmaktadır. Peki sosyal yardım başvurusu kaç günde açıklanır, Belediye yardımları nelerdir, T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü sosyal yardımları nelerdir, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımları nelerdir, sosyal yardım başvuru formu nedir gibi pek çok konuyu yazımızda sizler için ele aldık.

Sosyal Yardım Başvurusu Kaç Günde Belli Olur?

Muhtaçlık sınırın altında kalan ve yardıma muhtaç olan kimseler devletin sunmuş olduğu çeşitli sosyal yardımlara başvurabilirler. Sosyal yardım başvurularını internet üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilen vatandaşlar özellikle başvuru sonrası sonuçların ne zaman açıklanacağını merak etmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yoksul ve dar gelirli kimselere çeşitli sosyal yardımlar yapılmaktadır. Yapmanız gereken tek şey ihtiyacınız olan yardım türünde başvuru yapmanızdır. Başvurularını internet üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilen vatandaşlar sonuçlarını da yine internet üzerinden rahatlıkla öğrenebilirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı gibi devletin birçok kurumu yardıma muhtaç vatandaşlara yardım eli uzatmaktadır. Gıda yardımından yakacak yardımına kadar birçok yardım imkanı sunan devlet, yaptığı ayni yardımların yanı sıra ihtiyaç sahiplerine nakdi yardımlar da yapmaktadır.

Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

sosyal yardım başvurusu kaç günde belli olur?
sosyal yardım başvurusu kaç günde belli olur?

Belediye Yardımları Nelerdir?

Yoksul durumda olan ihtiyaç sahiplerine bulundukları yerin il ve ilçe belediyeleri birçok yardım imkanı sunmaktadır. Belediyelerin sosyal yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşlar bunun için internet üzerinden istedikleri sosyal yardım için başvuru yapabilirler.

Belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımlar şunlardır;

 • Giysi yardımı
 • Eşya yardımı
 • Kira yardımı
 • Gıda yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Engelliler için yardım
 • Yakacak yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Sosyal destek kartı
 • Fatura yardımı
 • Yaşlı bakım hizmeti
 • Şehit ve gazi ailelerine yapılan yardımlar
 • Dul kadınlar için yardımlar
 • Afetzedelere yardımlar
 • Kronik hastalar için yardımlar
 • Diğer yardımlar

Yukarıda saydığımız yardımlar için bulunduğunuz yerin belediyesine gidebilir ve ihtiyacınız olan yardım için belediyeye başvuruda bulunabilirsiniz. Yapılan sosyal yardımlar belediyeden belediyeye farklılık gösterebilir.

Belediyelerin bu yardımları sürekli olabileceği gibi tek seferlik de olabilir. Yardımların miktarı ve sürekliliği başvuru yapan vatandaşın muhtaçlık durumuna göre belirlenir. Belediyelerin sosyal yardımları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için belediyeye gidebilir, belediyeyi arayabilir ya da ALO 153 beyaz masa hattından bilgi sahibi olabilirsiniz.

belediye yardımları
belediye yardımları

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü Sosyal Yardımları Nelerdir?

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü sosyal yardımlarına başvurmak isteyen kişiler bulundukları yerin bölge müdürlüklerine giderek yapılan sosyal yardımlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve yardımlara başvuruda bulunabilir.

Yardım başvuru sonucunu e-Devlet üzerinden takip edebilir ve öğrenebilirsiniz. Yardım başvurusunu e-Devlet üzerinden yapamazsınız. Başvuru için bulunduğunuz yerin bölge müdürlüklerine gitmeniz yeterli olacaktır. Bölge müdürlüklerine giden vatandaşlar istenilen evrakları teslim ettikten sonra başvuruları sıraya alınacaktır.

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sosyal yardımlar;

t.c. vakıflar genel müdürlüğü sosyal yardımları
t.c. vakıflar genel müdürlüğü sosyal yardımları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımları Nelerdir?

Sosyal yardım çalışmaları ile dikkat çeken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yoksul birçok aileye yardım eli uzatmaya devam ediyor. Eğitim yardımından sağlık yardımına kadar çeşitli birçok yardım sayesinde vatandaşlar istedikleri yardımları alabiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlar;

 • Kırtasiye yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Gıda yardımı
 • Fatura yardımı
 • SED yardımı
 • Şartlı doğum yardımı
 • Şartlı gebelik yardımı
 • Çocuklar için şartlı sağlık yardımı
 • Çocuklar için şartlı eğitim yardımı
 • Dul ve yetim aylığı
 • Elektrik tüketim desteği
 • Aile destek paketi
 • 65 yaş aylığı
 • Engelliler için yardım
 • Kronik hastalara elektrik tüketim desteği
 • Diğer yardımlar
aile ve sosyal hizmetler bakanlığı sosyal yardımları
aile ve sosyal hizmetler bakanlığı sosyal yardımları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarından faydalanmak için ve konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Alo 183 arayabilirsiniz.

Belediye Yardım Başvurusu e-Devletten Nasıl Yapılır?

Belediyelerin sosyal yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşlar bunun için e-Devlet sistemine girerek başvurularını kolayca gerçekleştirebilirler. Yapmanız gereken şeylerden ilki e-Devlet şifresine sahip olmanızdır. e-Devlet şifresi olmayan kişiler en yakın PTT şubesine giderek şifre satın alabilirler.

Belediyelerin ayni ve nakdi yardımlarına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirsiniz.

Link üzerinden ihtiyacınız olan sosyal yardım talebi için başvurunuzu kolayca yapabilir ve başvurunuzun durumunu takip edebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu e-Devletten Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarına e-Devlet üzerinden rahatlıkla başvurabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini kullanabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarına e-Devlet üzerinden başvurabileceğiniz gibi bulunduğunuz yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına da bizzat giderek başvuru yapabilirsiniz.

sosyal yardım e-devlet
sosyal yardım e-devlet

Sosyal Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardım talebinde bulunan kişiler öncelikle başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formunda kişisel bilgilerinize dair sorular yer almaktadır. Ayrıca aylık kazancınız ve giderleriniz gibi de sorular yer almaktadır.

Başvuru formunu doldururken dikkat etmeniz gereken önemli noktaların başında güncel adres bilginizi vermiş olmanız gelmektedir. Yardımların size hızlı ve doğru ulaşması açısından adres bilginizin güncel olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmanız önem arz etmektedir.  Başvuru formu incelenen kişilerde yalan yanlış beyanlarda bulunan kişilere sosyal yardım yapılmıyor. Yardımları alan kişiler ise bu durumun fark edilmesi üzerinde aldığı sosyal yardımın güncel faizi ile birlikte geri ödemekle yükümlüdür. Ödeme yapmayan kişiler ise bu durumdan dolayı mahkemeye veriliyor.

e-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama

e-Devlet üzerinden sosyal yardım başvurusunda bulunan kişiler başvuru sonuçlarını nasıl öğreneceklerini merak etmektedirler. Başvuru sonuçlarını yine e-Devlet üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Belediyelerin ayni ve nakdi yardım sonuçları için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirsiniz.

Sosyal yardım başvurusunda bulunan kişiler başvuru yaptıkları yere bizzat gidebilir ya da arayarak başvuru sonucunu öğrenebilirler. Ayrıca Alo 153 arayarak da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarına başvuran kişiler ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkinden başvuru durumunu öğrenebilirler.

e-devlet sosyal yardım sorgulama
e-devlet sosyal yardım sorgulama

Sosyal Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Sosyal yardım başvurusunda bulunan kişilerin sonuçları ortalama 1 hafta içerisinde açıklanmaktadır. Başvurulan yardım türüne göre başvuru sonucunun süresi uzayabilir ya da kısalabilir.

Hoş Geldin Bebek Başvuru Formu – Yeni Doğan Destek Paketi Başvurusu

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu