Yardım Başvurusu

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır? 2024 Su Faturası Yardımı e-Devlet

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Su Faturası Yardımı e-Devlet , Su Faturası Yardımı Başvurusu, Su Faturası Yardımı Ne Kadar? Su Faturası Yardımı Başvuru Formu, Devlet Su Faturası Yardımı, Engelli Su Faturası Yardımı ve daha fazlası yazımızda...

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır? e-Devlet Su Faturası Yardımı; Su faturası yardımı için ne yapmalıyız gelin birlikte bakalım. Vatandaşlarımız için en güncel ve ayrıntılı bilgileri yazımızda paylaştık. Su Faturası yardımı kimlere verilir, su faturası yardımı başvuru formu, su faturası yardımı başvuru şartları nelerdir, su faturası yardımı telefon numarası, su faturası yardımı ne kadar, devlet su faturası yardımı, engelli su faturası yardımı, askıda su faturası yardım başvurusu nasıl yapılır, İBB yardım kartı başvurusu nasıl yapılır sorularının cevapları yazımızda bulunmaktadır.

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Su Faturası Yardımı e-Devlet

Koronavirüs salgını ile birlikte dövizde meydana gelen dalgalanmalar sonucu pek çok giderlere zam gelmiştir. Özellikle zamlar sonrası faturalarda ciddi artışlar görülmüştür. Vatandaşlar zamlardan sonra gelen faturaları ödeme konusunda sıkıntıya düşmüş ve birçok vatandaş faturalarını ödeyememiştir.

Hane gelirinin ciddi bir kısmı faturalara gidince vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılayacak gelirde azalma meydana gelmiştir. Bu duruma çözüm getirmek amacıyla birçok belediye sosyal yardımlarının yanı sıra vatandaşa su faturası yardımında da bulunmuştur.

Özellikle maddi açıdan sıkıntı çeken yoksul kimselere ilaç gibi gelen su faturası yardımı birçok ailenin yüzünü güldürmüştür. Su faturası yardımının yanı sıra belediyeden ihtiyacınız olan diğer sosyal yardımlar için de başvuruda bulunabilirsiniz.

su faturası yardımı nasıl alınır?
su faturası yardımı nasıl alınır?

Su Faturası Yardımı Kimlere Verilir?

Su faturası yardımından faydalanabilecek olan kişiler;

 • Dul ve yetimler
 • Şehit ve gazi yakını
 • Muhtaçlık sınırının altında kalanlar
 • Yoksul kimseler
 • Dar gelirliler

Kısacası yardıma muhtaç tüm kişilere su faturası yardımı yapılmaktadır. Yoksul aileler su faturası desteği ile %50 indirimli bir şekilde faturalarını ödemektedirler. Bu sayede birçok vatandaş gelen faturalarını ödeyebilmekte ve giderlerini karşılayabilmektedir.

Su faturası yardımından faydalanmak için ikametgah adresinizin bulunduğu yerdeki belediyeye giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurusu değerlendirilen vatandaşlar şartları taşıyor ise başvurusu olumlu sonuçlanır. Yani sonucu olumlu olan kişiler su yardımından faydalanabilirler.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Elektrik Yardımı Başvurusu

Su Faturası Yardımı Başvuru Formu

Su faturası yardımına başvurmak isteyen vatandaşlar öncelikle bağlı bulunduğu yerin belediyesine giderek başvuruda bulunabilir. Başvuru esnasında verilen başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmanız önem arz etmektedir. Özellikle iletişim bilgilerinizin güncel olmasına önem gösterin.

Başvuru formunda kişisel bilgilerinize ait sorular yer almaktadır. Aylık geliriniz, mesleğiniz, hane içerisindeki kişi sayısı gibi çeşitli sorular yer almaktadır.

e-Devlet üzerinden de su faturası yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkine tıklamanız gerekmektedir.

e-Devlet üzerinden yapmış olduğunuz başvurunuzun başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmaya özen gösteriniz.

Başvuru formuna yalan yanlış beyanlarda bulunan vatandaşlar su faturası yardımından faydalanamazlar. Başvuru formunda kendini mağdur olarak gösteren kişiler su faturasından yararlanırsa ve bu kişiler daha sonra tespit edilirse almış oldukları yardımları kuruma güncel faizi ile birlikte geri öderler.

Geri ödeme yapmayan kişiler için ise kurum dava açma hakkına sahiptir.

su faturası yardımı
su faturası yardımı

Su Faturası Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Yardıma muhtaç ve dar gelirli yoksul vatandaşlar su faturası yardımı için başvuruda bulunabilirler. Su faturasından yaralanmak için en önemli başvuru şartı su aboneliğinin başvuran kişinin üzerine kayıtlı olmasıdır.

Eğer su aboneliği üzerinize kayıtlı değil ise su faturası yardımından faydalanamazsınız. Dolayısıyla öncelikle su aboneliğini üzerinize almanız gerekmektedir.

Su Faturası Yardımı Telefon Numarası

Su faturası yardımı için bulunduğunuz yerin belediyesini arayarak bilgi sahibi olabilirisiniz. Belediyeye giderek bizzat başvuru yapmanın yanı sıra e-Devlet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru için ALO 153 beyaz masa hattını ya da 444 00 93 nolu hattı arayabilir ve su faturası yardımına başvurabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

Su Faturası Yardımı Ne Kadar?

Su faturası yardımı vatandaşa verilen nakit bir yardım değildir. Bu yardım faturada indirim şeklinde sağlanmaktadır. Yani gelen faturanızı indirimli bir şekilde ödemenize yardımcı olur.

Su faturası yardımları belediyelere göre değişiklik göstermektedir. Yardımlar ortalama 50 TL ile 110 TL arasında değişmektedir. Yani faturanızda 50 TL – 110 TL arasında indirim sağlanmaktadır.

Ayrıca Askıda Fatura uygulaması ile birlikte yardıma muhtaç vatandaşların gelen faturasının tamamı da ödenebilmektedir. Yani sizde faturanızı ödeyemiyorsanız askıda fatura uygulamasından yararlanabilirsiniz.

su faturası yardımı ne kadar?
su faturası yardımı ne kadar?

Gıda Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru

Devlet Su Faturası Yardımı

Devletin su faturası yardımından faydalanmak için vatandaşın sahip olması gereken özellikler;

 • 3713, 5434, 2330 sayılı kanun çerçevesinde maaş alan vazife ve harp malulleri ile dul ve yetim kalan yakınları
 • Hane içerisinde bakıma muhtaç engelli birinin olması
 • 1005 ve 3292 sayılı kanun çerçevesinde vatani tertip hizmetinden maaş alanlar

Engelli Su Faturası Yardımı

Engelli vatandaşlar da su faturası yardımı için başvuruda bulunabilirler. Başvuru esnasında kuruma teslim etmesi gereken belgeler;

 • %40 ve üzeri engeli bulunan kişilerin sağlık kurulu raporu
 • İkametgah belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Engelli kişinin vasisi bulunuyorsa vasi belgesi

Yukarıdaki belgeler ile birlikte Su ve Kanalizasyon İdaresine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Askıda Su Faturası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askıda su faturası yardımına başvurmak isteyen vatandaşlara İstanbul Belediyesini örnek vererek anlatacak olursak; öncelikle askidafutura.ibb.gov.tr linkine tıklayarak giriş yapmalısınız. Daha sonra açılan sayfada Askıda Fatura Bırak seçeneğini tıklayarak gelen sayfadaki bilgileri dolduruyorsunuz.

Sayfadaki bilgileri doldurduktan sonra Askıda Fatura Bırak seçeneğini tıklayarak işleminizi tamamlamış oluyorsunuz.

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu sene de yardıma muhtaç vatandaşlara elini uzatmaya devam etmektedir. Belediye temel ihtiyaçların giderilmesine yardımcı olmak amacı ile vatandaşlar için İstanbulkartı çıkarttı. İstanbul Büyükşehir Belediyesine giderek İBB yardım kartı için başvuru formunu doldurarak ilk aşamayı tamamlamış olursunuz.

Gelen zamlar sonrası geçim konusunda sıkıntı çeken birçok aile ihtiyaçlarını karşılamak için İstanbulkarta yönelmiştir. İstanbulkarta başvuran vatandaşlar başvuru esnasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sunduğu diğer sosyal yardımlara da başvuruda bulunabilirler. Yakacak yardımından erzak yardımına kadar pek çok yardım imkanı vatandaşlara sunulmaktadır.

Ayrıca bizzat başvurunun yanı sıra e-Devlet üzerinden de İBB Yardım kartına başvuruda bulunabilirsiniz. e-Devlet üzerinden yapılan bu başvuru ön başvuru niteliği taşımaktadır. Başvuru sonrası belediye, vatandaşların koşullarını göz önüne alarak bir değerlendirme yapmaktadır. Değerlendirmeye göre vatandaşlara olumlu ya da olumsuz geri dönüşler sağlanmaktadır.

Geri dönüşler formda vermiş olduğunuz iletişim bilgileri üzerinden yapılmaktadır. Bu sebeple iletişim bilgilerinizin güncel olmasına dikkat ediniz.

İBB yardım kartı başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvuru linkine tıklamanız ve karşınıza gelen bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

e-Devlet üzerinden yaptığınız başvuruları eksiksiz ve doğru doldurmanız önem arz etmektedir. Yalan yanlış ve eksik doldurulan başvuru formları dikkate alınmayacaktır. Dolayısıyla bu noktada başvuru formunun doğru doldurulması önemlidir.

 

Su İndirimi İçin Nereye Başvurmalıyız?

İlgili belediyelere başvurabilirsiniz.

Askıda Su Faturası Yardımı Var mı?

Evet.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. İhtiyacım var lütfen banada su faturası yardımı yapın Allah rizasi icin 🙏

 2. Kendim şeker hastalığı var kalp krizi geçirdi eşim çalışmıyor yardım edin ihtiyacım var Allah rızası için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu