reklam
Yardım Başvurusu

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Elektrik Yardımı Başvurusu; Kronik hastalar için en zor durum bir cihaza bağlı olarak yaşamak ve kesintisiz güç kaynağı ile hayatına devam etmektir. Bu nedenle devlet, kronik hastalar için elektrik yardımı desteğinde bulunmaktadır. Elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır, kimler elektrik yardımından yararlanabilir, elektrik yardımı sorgulama, elektrik yardımı başvurusu için gerekli belgeler, elektrik yardımı nakit olarak alınır mı, kronik hastalara yönelik elektrik desteği programı nedir, elektrik desteği yardımı ne kadar, elektrik yardımı hangi durumlarda kesilir, kronik hastalara yönelik kesintisiz güç kaynağı yardımı nedir, kronik hastalara yönelik elektrik desteği başvurusu nasıl yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Elektrik Yardımı Başvurusu

Temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda sıkıntı çeken vatandaşlara devlet birçok yardım imkanı sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında elektrikli sobalarla ısınan ailelerin faturaları kabarık gelmektedir. Bu faturaları ödeme konusunda sıkıntı çeken pek çok insana elektrik yardımı yapılmaktadır.

Elektrik yardımı muhtaçlık sınırının altında kalan, dar gelirli ve yoksul kişilere verilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bu yardım sayesinde faturalarını ödemekte zorlanan birçok insan faturalarını ödeyebilmektedir.

Elektrik yardımı sayesinde yüksek gelen faturaları vatandaşlar indirimli bir şekilde ödeyebiliyor. 2019 yılından itibaren yapılan elektrik yardımı sayesinde faturalarını ödeyemeyen insan sayısı azalmıştır.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar öncelikle bulundukları yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek yardım için talepte bulunmalıdır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydı bulunan kişilerin elektrik yardımı için ekstra bir başvuru yapmasına gerek yoktur.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydınız yoksa öncelikle kaydınızı yapmalısınız. Bu sayede yapılan başka birçok yardımlardan da faydalanabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan elektrik yardımı dar gelirli ailelere umut kapısı olmuştur.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Fatura Yardımı Kimlere Yapılır? (Güncel)

Kimler Elektrik Yardımından Yararlanabilir?

Muhtaç durumda olan aileler temel ihtiyaçlarının yanı sıra elektrik faturalarını da karşılayamamaktadır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfına kaydını olan vatandaşların elektrik yardımını alması için herhangi bir yardım talebinde bulunmasına gerek yoktur.

Elektrik yardımından yaralanabilecek olanlar;

 • Eğitim yardımı alanlar
 • Asker yakını maaşı alanlar
 • Şartlı eğitim yardımı alanlar
 • Şartlı sağlık yardımı alanlar
 • Dul maaşı ya da engelli maaşı alanlar
 • Yaşlılık maaşı alanlar
 • Muhtaç ve işsiz vatandaşlar
 • Doğum yardımı ya da gebelik yardımı alanlar
 • Muhtaçlık sınırının altında kalanlar
 • Silikozis, tüberküloz ya da SSPE aylığı alanlar
 • 18 yaş altı engelli aylığı alanlar
 • Erzak, giysi, kırtasiye gibi yardım alanlar

Muhtaçlık sınırın altında kalan ve herhangi bir sigortalı işi olmayan kişilerin yararlanabileceği elektrik yardımı sayesinde pek çok vatandaş özellikle kış aylarında kabarık gelen elektrik faturalarını indirimli bir şekilde ödemektedir.

Elektrik yardımı için başvuran vatandaşların üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul var ise bu kişiler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının vermiş olduğu elektrik yardımından faydalanamazlar.

Elektrik Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Elektrik yardımı hakkında daha fazla bilgi almak için ALO 183 ya da ALO 144 hatlarını arayabilirsiniz. Yetkili kişilerden başvuru şartlarından başvuru evraklarına kadar pek çok bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca elektrik yardımından yararlanıp yararlanamayacağınızı size yakın bir PTT şubesine giderek de öğrenebilirsiniz. Bunların dışında başvuruda bulunduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını da arayarak elektrik yardımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

e-Devlet Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik yardımı almak isteyen vatandaşlar herhangi bir internet sitesinden ya da e-Devlet üzerinden başvuruda bulunamazlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen elektrik yardımı için sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumuna giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Kısacası elektrik yardımı için e-Devlet üzerinden başvuru bulunmamaktadır.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama 2023

Elektrik yardımını sorgulamak için size en yakın PTT şubesine giderek yardımı alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca sosyal destek hatlarından yani ALO 183 ya da ALO 144’ü arayarak yetkili kişilerden elektrik yardımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Nakit Olarak Alınır Mı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan elektrik yardımı vatandaşlara nakit şekilde verilmemektedir. Yani vatandaş elektrik yardımından nakit olarak değil indirim olarak yararlanır.

Elektrik yardımı vatandaşa gelen faturaya indirim yapılması şeklindedir. Yani bu yardım faturaya yansıyan bir yardımdır. Nakit olarak vatandaşa verilmez.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Elektrik Yardımı Nereye Yatar?

Elektrik yardımı vatandaşın hesabına yatan bir yardım değildir. İhtiyaç sahibi olan kişilerin ismine otomatik olarak tanımlanan bir yardımdır. Burada yapmanız gereken şey gelen elektrik faturanızı da alıp PTT şubesine giderek indirimli bir şekilde faturanızı ödemektir.

Elektrik faturasını farklı yerlerden ödediğiniz zaman indirimden yararlanamazsınız. İndirimden yararlanmak için PTT şubesine gitmeniz ve faturanızı orada ödemeniz gerekmektedir.

Elektrik Yardımı Desteği Nasıl Kullanılır 2023

PTT şubesine giden vatandaşlar gelen elektrik faturasındaki miktarın tamamını değil indirimli halini öderler. PTT şubesinde çalışan kişiler faturanın indirimli halini görüntüler ve vatandaştan indirimli ücreti talep eder.

Elektrik Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Elektrik yardımı başvurusu için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydı olan kişiler herhangi bir başvuruda bulunmadan elektrik yardımından otomatik faydalanabilirler.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydı olmayan kişiler öncelikle vakıfa kayıt olmalıdır. Kayıt olduktan sonra elektrik yardımından faydalanabilirler.

Elektrik Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler ise şunlardır;

 • Kimlik kartı ve fotokopisi
 • Ailenin vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • SGK dan alınan gelir belgesi
 • Ailenin ikametgah belgesi
 • Kirada oturan kişiler için kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Mal beyanına dair belge
 • Engelli vatandaşlar için engelli raporu
 • Dul kadınlar için eşlerine ait ölüm belgesi
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt olurken verilen belgelerin dışında kişinin özel durumuna bağlı olarak ek belgelerde talep edilebilmektedir.

Elektrik Desteği Yardımı Ne Kadar 2023

Elektrik yardımı ailedeki kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir. Evdeki kişi sayısı 1-2 ise yardım miktarı 108 TL dir. Aile sayısı 3 kişi ise 144 TL, kişi sayısı 4 ise 180 TL dir. 5 kişiden oluşan ailelere ise 216 TL elektrik desteği sağlanır.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı Nedir?

Elektrik desteği kapsamında kronik hastaların mevcut elektrik faturalarında indirime gidiliyor. Böylelikle hayatlarını makineye bağlı olarak geçirmek zorunda kalan hastalar faturalarını indirimli bir şekilde ödüyor.

Ayrıca makineye bağlandıkları günden itibaren biriken elektrik faturaları da tek seferlik olmak üzere ödeniyor. Kronik hastalara sağlanan elektrik yardımı aylık 200 TL’yi buluyor.

Elektrik Yardımı Geriye Dönük Alınır Mı?

Elektrik yardımı geriye dönük olarak alınan bir yardım değildir. Başvuru tarihinden itibaren elektrik yardımı yapılır.

Elektrik Yardımı Her Ay Yapılır Mı?

Elektrik yardımı her ay yapılan bir yardımdır. Bu yardım vatandaşa her ay gelen elektrik faturasında indirim sağlanarak yapılan bir yardımdır.

Elektrik Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Elektrik yardımı her ay düzenli olarak yapılan bir yardımdır.  Bu yardımı alan vatandaşın maddi durumunun düzelmesi ve muhtaçlık durumunun ortadan kalkması üzerine elektrik yardımı kesilir.

Elektrik Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor 2023

Elektrik yardımı her ayın ilk haftasında hesaplanır ve gelen faturada vatandaşa indirim sağlanır.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kronik hasta olan ve cihaza bağlı hayatlarını devam ettirmek zorunda kalan vatandaşların vasileri ya da velileri bulundukları yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekmektedir. Burada elektrik yardımı için başvuruda bulunabilirler.

Velisi olmayan hastalar için ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı görevlisi hastanın evinde başvuru formunu doldurtarak ve imzalatarak elektrik yardımı için başvurusunu alabiliyor.

Kronik Hastalara Yönelik Kesintisiz Güç Kaynağı Yardımı Nedir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından kesintisiz güç kaynağı için kronik hastalar başvuruda bulunabilirler. Kesintisiz güç kaynağı sayesinde elektrik kesintisi olma durumunda hastaların yaşamış oldukları mağduriyet ortadan kalkmış oluyor. Yani elektrik kesintisinde hastaların cihazları çalışmaya devam ediyor.

 

İki Kişilik Aile İçin Elektrik Desteği Ne Kadar?

108 TL dir.

Elektrik Yardımı Ne Zaman Yatmaktadır?

Her ayın ilk haftasında verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Kiraciyım hanede 6kisiyiz faturalarimizi odeyemiyoruz eşim çalışamıyor 3ogrencim 7aylik bebeğim var yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden allah razı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu