reklam
Yardım BaşvurusuEğitim

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu | Burs ve Gıda Yardımı Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu ve VGM Üniversite Bursu Başvurusu, Vakıflar Genel Müdürlüğü Tarafından Hangi Yardımlar Yapılır? Fakirlik Maaşı Nedir ve Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Vakıflar Genel Müdürlüğü Fakirlik Maaşı Ne Kadar Oldu? Yükseköğrenim Burs Yardımı Nasıl Alınır ve daha fazlası yazımızda...

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu, Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu ve VGM Üniversite Bursu Başvurusu; Birçok kurum ve kuruluş sosyal yardımlarda bulunarak ihtiyaç sahiplerine destek olmaktadır. Bunlardan biri de Vakıflar Genel Müdürlüğü dür. Vakıflar Genel Müdürlüğü hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hangi yardımlar yapılır? 2023 Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı ne kadar oldu? Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı ve burs hizmetleri başvurusu yapma, Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımını kimler alabilir nasıl gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Belediye Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu | Burs ve Gıda Yardımı Başvurusu

İhtiyaç sahibi muhtaç kimselere birçok kurum ve kuruluş tarafından sosyal yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar bazen ayni bazen ise nakdi türde olacak şekilde planlanmaktadır.

İhtiyaç sahiplerine yardım elini uzatan ve onların muhtaçlık durumunu en aza indirgemeye çalışan kurumlardan biri de Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2023 yılı içerisinde de yardımlarını yapmaya devam etmektedir.

Engel durumu itibariyle bakıma muhtaç olan kişiler, yaşı kendisine bakmaya müsaade etmeyecek şekilde olan yaşlılar ya da dul ve yetim-öksüz kalmış kimseler gerek fakirlik maaşı gerekse gıda yardımı gibi birçok yardımdan faydalanabilmektedir.

Özellikle düzenli geliri olmayan ve muhtaçlık durumunda olan bireylere çeşitli yardımlar yapılmakta ve sosyal devlet olmanın gerekliliği sağlanmaya çalışılmaktadır. Yüzleri bir nebze de olsa güldüren sosyal yardımlardan öğrenciler de burs alma şeklinde yararlanabilmektedir.

Peki bu sosyal yardımlar tam olarak nelerdir, nasıl yapılır, birlikte bakalım…

Vakıflar Genel Müdürlüğü Tarafından Hangi Yardımlar Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtarlıktan alınacak olan fakirlik belgesi sonucu fakirlik maaşına başvuruda bulunabilmektedir. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi yoksul kimselerin sıcak yemek ihtiyacını gidermeye yönelik aşevi hizmeti verilmektedir.

Öğrencileri de unutmayan kurum, eğitim yardımı ve burs yardımında bulunarak onların eğitimlerine destek olmaktadır. Böylece eğitimlerine ara vermek ya da eğitimlerini tamamen bırakmak zorunda kalan kişiler için eğitim ve burs yardımı bulunmaz bir fırsattır diyebiliriz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü vakıf evi hizmetiyle barınma ihtiyacını da destek olmaktadır. Ayrıca muhtaç kişilere kuru gıda yardımında bulunmak gibi bir görevi de üstlenmiştir. Bu konuda hem yurtiçi hem de yurtdışı olmak üzere gıda yardımını ulaştırmaktadır.

vakıflar genel müdürlüğü gıda yardımı başvurusu ve vgm üniversite bursu başvurusu
vakıflar genel müdürlüğü gıda yardımı başvurusu ve vgm üniversite bursu başvurusu

Hane Yardımı Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Fakirlik Maaşı Nedir ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde sosyal devlet olmanın bir gerekliliği olarak pek çok sosyal yardım hizmeti verilmektedir. Amaç yardıma ihtiyacı olan kişiye destek olmak ve yüklerini hafifletmektir.

Yardıma ihtiyacı olan kişilere destek olabilmek için çalışmalarda bulunan ve ön sıralarda yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğü, fakirlik maaşı başvurusu yapan ve başvurusu kabul edilen kişilere fakirlik maaşı vermektedir. Peki fakirlik maaşına nasıl başvuru yapabiliriz, birlikte bakalım…

Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı Bölge Müdürlükleri başvuruları kabul eden kurumdur. Aylık hane halkı kişi başı geliri asgari ücretin 1/3 ü altında kalan tüm vatandaşlar ve dul kalmış ya da öksüz-yetim kalmış kişiler fakirlik maaşına başvurabilmektedir.

Ayrıca 65 yaş üstü yani yaşlı kimseler, engelli bireyler ya da herhangi düzenli geliri olmayan, sosyal güvencesi bulunmayan kişiler de Vakıflar Genel Müdürlüğünün Bölge Müdürlüklerine giderek fakirlik maaşı başvuru taleplerini bildirebilmektedir.

Günümüzde yapılan pek çok sosyal yardım başvurusu artık e-Devlet üzerinden alınmakla birlikte fakirlik maaşı başvurusu henüz internet üzerinden ya da e-Devlet sistemi üzerinden alınmamaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı Bölge Müdürlüklerine bizzat gitmeniz ve başvuru talebinizi resmi olarak iletmeniz gerekmektedir. Sizden istenecek olan evrakları temin ederek başvuru aşamanızı tamamlayabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Başvuru Sonucunu Öğrenme

Fakirlik maaşı ya da muhtaçlık aylığı dediğimiz sosyal yardımı e-Devlet üzerinden başvuru talebini oluşturmasanız bile e-Devlet üzerinden başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Fakirlik maaşı başvuru durumunuzu sorgulamak için; https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Fakirlik maaşı başvuru durumunuzu başvuru yapmış olduğunuz Bölge Müdürlüğüne giderek ya da kurumu arayarak da öğrenebilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan 0312 415 50 00 hattını kullanarak ilgili sorumlu kişilerden bilgi alabilirsiniz.

Fakirlik Maaşını Kimler Alabilir?

Fakirlik maaşı ya da diğer bir adıyla muhtaçlık aylığı alabilmek için bazı şartları sağlamak gerekmektedir. Her fakirlik maaşı başvurusunda bulunan kişinin başvurusu kabul edilmez. Yani başvuru şartlarını taşıyor olmak gerekmektedir.

Fakirlik maaşı kimlere verilir diye baktığımızda; öksüz ya da yetim kalmış çocuklar, engel derecesi en az %40 olan ve bu durumu sağlık raporuyla belgeleyen kişiler, kimsesi olmayan ve yaşlı dediğimiz 65 yaş üstü olan kişiler, mahkeme kararı ile bakım altına alınmamış olan çocuklar fakirlik maaşına başvurabilmektedir.

Fakirlik maaşı ayrıca dul kalmış ama dul aylığı almayan muhtaç kişiler tarafından da başvurusu alınan bir yardımdır. Fakirlik maaşı başvurusunda, önemli olan kişinin dul maaşı ya da engelli maaşı gibi diğer yardım parasını almıyor olması gerekmektedir. Yani kişi aynı anda hem fakirlik maaşı hem de dul ve yetim aylığı alamaz.

Fakirlik maaşı başvuru şartlarını inceleyelim… Kişi herhangi bir sosyal güvenceye ya da düzenli gelire sahip olmamalıdır. Hane halkı kişi başı aylık kazanç ele alındığında bu oranın yani 1/3 oranının altında olması gerekmektedir. Ayrıca kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir malvarlığı da bulunmamalıdır.

Yetim ya da öksüz kalmış kız ya da erkek çocukların fakirlik maaşından yararlanma durumu bazı farklı şartlara bağlanmıştır. Örneğin yetim ya da öksüz kalmış erkek çocuk yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar, herhangi bir eğitim görmüyorsa 18 yaşını doldurana kadar bu maaşı alabilmektedir.

Kız çocukları için ise durum daha farklıdır. Yetim ya da öksüz kalmış kız çocukları sigortalı bir işe girene kadar ya da evlenene kadar fakirlik maaşını alabilmektedir.

2023 Vakıflar Genel Müdürlüğü Fakirlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı 2023 yılı itibariyle yapılan son değişikliklerle 2.432 TL olarak ödenmektedir.

Kişiler, fakirlik maaşını almaya hak kazanmış ise her ay düzenli olarak PTT şubeleri aracılığıyla maaşlarını alabileceklerdir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu, Kuru Gıda Yardımı Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan pek çok sosyal yardımın mevcut olduğunu söylemiştik. Bu yardımlardan biri de kuru gıda yardımıdır. Hem yurt içinde hem yurt dışında ihtiyaç sahibi yoksul kimselere kuru gıda yardımı yapılarak kişilerin ihtiyaçları bir nebze de olsa karşılanmaktadır.

Kuru gıda ve erzak yardımı ile muhtaç durumda olan kişilerin en azından ihtiyaçlarının bir kısmı karşılanmakta ve onlara destek olunmaktadır. İhtiyaç sahibi kişiler kuru gıda yardımı başvurusunda bulunmak için; https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_224_260519/3-kuru-gida-basvuru-formu.pdf  linkini kullanabilirler.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımını Kimler Alabilir?

Sosyal herhangi bir güvencesi bulunmayan ve hane halkı kişi başına düşen gelire bakıldığında muhtaçlık seviyesinde olan kimselere kuru gıda yardımı verilmektedir.

15 kalem kuru gıda ürünü bulunan yardım paketleri ayrıca 65 yaşını doldurmuş kimsesiz kişilere de verilmektedir. Amaç muhtaç ve yoksul durumda olan kişilere bu yardım paketiyle destek olmaktır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Başvuru Sonucunu Öğrenme

Başvuru durumunuzu e-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla öğrenmeniz mümkündür. Bunun için; https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Ayrıca ilgili bölge müdürlükleri ile iletişime geçerek de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı ve Burs Hizmetleri Başvurusu Yapma

Eğitime destek olmak için çalışmalar yürüten Vakıflar Genel Müdürlüğü hem ortaöğretim hem de yükseköğretim öğrencilerine burs imkanı sağlayarak destek olmaktadır.

Hane halkı aylık geliri asgari ücret altında olan kişiler bu yardıma başvurabilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğünün burs başvurularını takip ederek belirtilen tarihlerde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvuruları Ne Zaman Açıklanacak? Öğrencilere Burs Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? İşte Detaylar…

 

Ortaöğretim Burs Yardımı Nasıl Alınır?

Vakıflar Genel Müdürlüğünün vermiş olduğu burs için öncelikle kişinin ailesinin hane halkı kişi başı düşen ücret dikkate alınır. Yani bu ücret asgari ücretten düşük olmalıdır ki kişi başvuruda bulunabilsin. Ayrıca açık öğretim lisesi, özel okul ya da mesleki açık öğretim lisesinde okuyan kişilere burs verilmemektedir.

Farklı kurumlardan burs ya da eğitim yardımı, bahsettiğimiz kurumdan fakirlik maaşı alanlara da burs imkanı sağlanmamaktadır.

2023 yılı itibariyle Vakıflar Genel Müdürlüğü ortaöğretim yardımı kişilere 9 ay boyunca düzenli şekilde ayda 200 TL olacak şekilde verilmektedir.

Üniversite Burs Yardımı Nasıl Alınır?

Ortaöğretim öğrencileri için aranan şartların aynısı yükseköğrenim için de geçerlidir. Kişiler eğer asgari ücret ya da daha fazla maaşla bir yerde çalışıyorsa, polis ya da askeri okul öğrencileri ise, yüksek lisans ya da doktora öğrencileri ise burs imkanından faydalanamazlar.

Yine belirttiğimiz gibi kişi eğer kurumdan fakirlik maaşı alıyorsa ya da herhangi bir kurumdan eğitim ve burs yardımı alıyorsa bu burs başvurusu kabul edilmeyecektir.

2023 yılı itibariyle Vakıflar Genel Müdürlüğü yükseköğrenim yardımı kişilere 8 ay boyunca düzenli bir şekilde ayda 650 TL olacak şekilde verilmektedir.

Yabancı uyruklu yükseköğrenim öğrencileri ise burs almaya hak kazanırlarsa yine burs yardımı alacaklardır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim ve Burs Yardımı Sonucunu Öğrenme

Kişiler Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi sitesinden eğitim ve burs yardımları sorgulayabilecekleri gibi e-Devlet üzerinden de ilgili kuruma erişerek başvuru durumunu sorgulayabilmektedir.

e-Devlet Burs Başvurusu

 

VGM Yükseköğretim Bursu Ne Kadar Oldu?

650 TL olarak güncellenmiştir.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

2.432 TL dir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Arkadaşlar ben sizden erzak yardımı başvuru formu doldurup göndermek isterim ama olmuyor benim 4 cocugumvar boşandım evim kira ben sizden erzak yardımı verirseniz sevinirim kardeşlerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu