Yardım Başvurusu

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım 2024

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara 300 Bin TL, Eşi Vefat Eden Kadının Hakları, Eşi Vefat Etmiş Yardımı Ne Kadar? Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yardım Başvurusu e-Devlet, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı, Eşi Vefat Eden Kadına Maaş ve daha fazlası hakkındaki tüm detaylar yazımızda...

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım; Ülkemizde sosyal devlet anlayışı gereği ihtiyaç sahibi kişiler için farklı birçok yardım bulunmaktadır. Ayni ve nakdi olarak sunulan devlet yardımları, çeşitli kurum ve kuruluşlar aracılığıyla muhtaç olan vatandaşlara iletilmektedir.

Ülkemizde son zamanlarda özellikle eşi vefat etmiş kadınlara yönelik, farklı ihtiyaçlar baz alınarak yardımlar düzenlenmektedir. Eşi vefat etmiş kadınlara yani dul kalmış kadınlara hem ayni hem de nakdi yardımlar yapılmaktadır.

Eşi vefat eden muhtaç durumdaki kadınlar, eşi sigortalı çalışmış olduğu için dul ve yetim aylığı alabilirken, eşi sigortalı değil ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Eşi Vefat Etmiş Kadına Yardım programı adı altında destek alabilmektedir. Muhtaç durumdaki dul kadınlar, özellikle belediyelere başvuruda bulunarak pek çok yardımdan yararlanabilirler. Peki eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardımı nedir, şartları nelerdir, yapılan yardım miktarı ne kadardır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz…

Evde Bakım Maaşı Neden Yatmadı? 2024 Ne Zaman Yatar?

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlar;

Dul ve yetim aylığı

Ölüm aylığı

300 bin TL konut destek yardımı

EVEK (Eşi Vefat Etmiş Kadın) yardımı

Belediye ayni ve nakdi yardımları

Muhtaçlık yardımı

Dernek ve Vakıf yardımları

eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlar
eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlar

EVEK Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eşi vefat eden kadınlara yönelik pek çok çalışma yapılmaktadır. Özellikle EVEK diye tabir edilen Eşi Vefat Etmiş Kadın-Dul Kadın Maaşı, hak sahiplerine iki ayda bir düzenli olarak verilen nakit para yardımıdır.

Sosyo-ekonomik olarak zor durumda olan eşi vefat etmiş kadınlar, geçinmek için genellikle devlet yardımlarından destek almaktadır. Temel ihtiyaçlarına destek olan devlet nakdi yardımları, dul kadınların böylesi zor zamanlarında imdadına yetişmektedir, diyebiliriz…

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım

Devlet tarafından eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yapılan nakdi yardımlarla, muhtaç durumda olan kadınlara destek olunmaktadır. İki ayda bir dul maaşı adıyla para verilmektedir.

Vefat eden koca, SGK prim gününü doldurmuşsa eşine maaş bağlanır. Kadınların eşlerinin ardından yoksulluk çekmemesi yani maddi olarak zorluk çekmemesi adına maaş desteği verilmektedir.

eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım
eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Devlet Para Yardımı Şartları Nelerdir?

Eşi vefat eden kadınlara yönelik devlet para yardımında bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

Para yardımı alacak kadının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Eşi, ölmeden önce çalıştığı yerde sigorta prim gününü doldurmuşsa, kadın ölüm aylığı almaya hak kazanır. Devlet para yardımı için kadınlarda herhangi bir yaş kriteri aranmamaktadır.

Ancak kadın, eşi ölmeden önce onunla boşanmışsa bu yardım programından faydalanamaz. Kişi hükümlü ya da tutuklu ise, huzurevinde kalıyorsa yani devlet tarafından giderleri karşılanıyorsa, EVEK programı dahilinde yardım alamazlar.

Dul maaşı alabilen eşi ölmüş kadınlar, bu maaşı iki ayda bir olarak almaktadır. Kocası ölmüş kadın devlet yardımlarına başvurduğu takdirde, muhtaçlık durumları incelemeye alınır. Kişi gerekli incelemeler sonucunda hak sahibi olarak görülürse, dul ve yetim aylığı, ölüm aylığı, bayram ikramiyesi gibi bazı yardım paralarını alabileceklerdir.

Muhtaçlık durumunun devam etmesi haricinde bazı durumlarda yardım paraları kesilir. Bunlar; Kadın sigortalı bir işte çalışmaya başlarsa, kadın yeniden evlenirse, ailede sigortalı işte çalışmaya başlayan olursa verilen aylıklar kesilir. Kişinin maddi durumu düzenli olarak takip edilmektedir. Gelir artışı olursa inceleme tekrarlanmaktadır.

Eşi vefat eden kadın, belediyelerden erzak yardımı, çocukları için eğitim yardımı gibi bazı yardım taleplerinde bulunabilir.

Eşi Vefat Etmiş Kadına Yönelik Devlet Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

EVEK yardımı için kadın, ikamet ettiği yerdeki il ya da ilçe bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmalıdır. Başvurular bizzat yapılmalı ve muhakkak yanlarında Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı olmalıdır.

para yardımı başvurusu
para yardımı başvurusu

Emekli Eşi Vefat Eden Kadına Maaş Bağlanması

Emekli olan eşin ölmesi durumunda kadın, emekli maaşından faydalanabilmektedir. 1 Ekim 2008 öncesi başlayan ve 10 yıllık hizmeti dolduran memur ölürse eş, ölüm aylığı almaya hak kazanır. Dul eş emekli olsa dahi bu durum geçerlidir. Ancak eşin alacağı maaşta aylık bağlanma oranı değişmektedir.

Ölen eşin emekli maaşını ve kendi emekli maaşını almaya hak kazanan kişinin eşinden alacağı maaş oranı %50’dir. Ancak kendi emekli değilse eşinden alacağı maaş oranı %7’dir. Kalan oran ise çocuklara bağlanır.

Sigortalı eş iş kazası geçirerek öldüyse yakınlarına prim ya da yaş gibi şartlar aranmadan aylık bağlanabilmektedir.

Ziraat Bankası Yardım Parası Sorgulama 2024 Ziraat Yardım Parası

Vefat Eden Sigortalının Maaşındaki Hak Sahipleri

Ölüm aylığı ölen kişinin;

Eşine,

Çocuklarına,

Anne ve babasına bağlanır. Yani hak sahipleri olarak bu kişiler ifade edilmektedir.

vefat eden sigortalının maaşındaki hak sahipleri
vefat eden sigortalının maaşındaki hak sahipleri

Eşi Vefat Eden Kadın Kocasının Maaşının Ne Kadarını Alabilir?

Eşin vefat etmesiyle hayatta kalan eşine son maaşının %75’i, eş çalışıyor ise %50’si verilmektedir. Kişinin çocuğu varsa çocuk başına %25 oranında maaş verilir.

Ölen kişinin eşi çalışmıyorsa ve çocuğu yoksa %75 maaş alırken çocuğu varsa %60 oranında maaş alır.

Eşi Vefat Eden Kadının Miras Hakları

Eşi vefat eden kadın, eşinin altsoyuyla birlikte çocuklar ve kendisi mirasa dahil ise kadın, mirasın dörtte birini alabilir. Ölen kocanın çocuğu yoksa sadece eş ve anne-babası varsa eşine mirasın yarısı düşmektedir.

Ölen eşin anne ve babası sağ değilse, dede ve ninesi varsa sağ olan eş mirası onlarla bölüşmek zorundadır. Bu durumda da mirasın dörtte üçünü eş, dörtte birini ise dede ve nine almaktadır.

Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi) Nedir? 2024 Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır?

2024 e-Devlet Mirasçılık Belgesi (Veraset İlamı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu