Yardım Başvurusu

Dul Maaşı Neden Kesilir? Hangi Durumlarda Kesilir? 2024

Dul Maaşı Neden Kesilir? Hangi Durumlarda Kesilir? Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Dul Maaşı Başvuru Sorgulama, Dul Maaşı Başvurusu Telefon Numarası, Dul Maaşı Kimlere Verilir? Dul Maaşı Başvuru Şartları, Dul Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler, Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir? Dul ve Yetim Maaşı Hangi Bankadan Alınır? Dul Maaşı Ne Kadar? Boşanan Kadın Dul Maaşı Alabilir mi? gibi soruların cevabı yazımızda...

Dul Maaşı Neden Kesilir? Hangi Durumlarda Kesilir? Ülkemizde sosyal yardımlar çeşitli isimler altında ihtiyaç sahipleri gözetilerek yapılmaktadır. Dul maaşı da bu yardımlardan biri olarak pek çok kişiye sağlanan bir yardımdır. Bu yazımızda sizlere Dul maaşı başvurusu nasıl yapılır, dul maaşı başvuru sorgulama, dul maaşı başvurusu telefon numarası, dul maaşı kimlere verilir, dul maaşı başvuru şartları, dul maaşı başvurusu için gerekli belgeler, dul maaşı hangi durumlarda kesilir, dul ve yetim maaşı hangi bankadan alınır, dul maaşı ne kadar, boşanan kadın dul maaşı alabilir mi gibi pek çok sorunun cevabını yazacağız.

Dul Maaşı Neden Kesilir? Hangi Durumlarda Kesilir?

Vefat eden sigortalı kişinin eşine dul maaşı verilir. Yalnızca belli başlı şartları taşıyan kişilere verilen dul maaşı sayesinde vefat eden kişinin eşi zor durumda kalmayarak daha rahat bir yaşam sürdürmeye devam eder.

Vefat eden sigortalı kişinin eşine bağlanan dul maaşının yanı sıra çocuklarına da yetim aylığı bağlanmaktadır. Bu sayede geride kalan hem eş hem de çocuklar mağdur olmaktan kurtulmaktadır. Dul maaşı herkese bağlanan bir maaş değildir.

Şartları taşıyan kişilere dul maaşı verilir fakat bazı durumlarda bu maaş kesilebilir.

Dul Maaşı Nedir?

Ölüm aylığının bir türü olan dul maaşı, vefat eden kişinin eşine bağlanan bir maaştır. Ayrıca ölen kişinin eşinin yanı sıra anne babası ve çocuklarına da maaş kalmaktadır. Vefat eden kişinin anne babasına veya çocuğu varsa çocuklarına yetim aylığı bağlanır.

Dul maaşının miktarı değişmektedir. Vefat eden kişinin bağlı olduğu sigorta koluna göre değişiklik gösteren dul maaşı, çocukların sayısına göre de değişmektedir. SGK tarafından vefat eden kişinin eşine verilen dul maaşı yalnızca başvurusu onaylanan kişilere verilmektedir.

Dul, Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Babadan Emekli Maaşı Alma

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul maaşı başvurusunda bulunmak için 3 tane yöntem vardır. İlk olarak dul ve yetim aylığı almak isteyen kişiler SGK il ya da ilçe müdürlüklerine bizzat giderek başvuruda bulunabilirler. Burada gerekli tüm belgeleri teslim eden kişiler başvurusunu tamamlamış olur.

İkinci bir başvuru yöntemi ise e-Devlet üzerinden başvurudur. e-Devlet sistemi üzerinden kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yaparak dul ve yetim aylığı için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

Diğer bir başvuru yöntemi ise emekli sandığına tabi olan ve vefat eden kişinin yakınlarını ilgilendiriyor. Vefat eden kişi emekli sandığına tabi ise hak sahibi yakınları istenilen evrakları posta yolu ile göndermeleri gerekmektedir. Bunun için Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi no:7 Sıhhiye/ANKARA adresine evraklarınızı gönderebilirsiniz.

e-Devlet Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama

dul maaşı neden kesilir? hangi durumlarda kesilir?
dul maaşı neden kesilir? hangi durumlarda kesilir?

Dul Maaşı Başvuru Sorgulama

e-Devlet üzerinden dul maaşı başvurunuzu sorgulatabilirsiniz. Buradan başvurunuzun SGK tarafından onaylanıp onaylanmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme girmek.

Ayrıca dul maaşı için başvuran kişiler ALO 170 SGK Çalışma Hayatı ve İletişim Merkezi’ni arayarak yetkili kişilerden daha ayrıntılı bilgiler edinebilirler.

Dul maaşı için başvuruda bulunduğunuz SGK il ya da ilçe müdürlüğünü arayabilir ve başvuru sonucunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. SGK resmi internet sitesi üzerinden de yapmış olduğunuz dul maaşı başvurusunu sorgulatabilirsiniz.

Dul Maaşı Başvurusu Telefon Numarası

ALO 170 SGK Çalışma Hayatı ve İletişim Merkezi’ni arayarak dul maaşı hakkında pek çok bilgi edinebilirsiniz. Buradan başvuru belgelerinden başvuru şartlarına kadar birçok bilgi edinebilirsiniz.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme ve Diğer İşlemler (Madde Madde)

Dul Maaşı Başvuru Formu

Dul maaşı için başvuruda bulunacak olan kişiler başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formunda kişisel bilgilere yönelik sorular mevcuttur. Bu soruları, başvuruda bulunacak olan kişi eksiksiz ve doğru doldurmalıdır.

Başvurunu şartını taşımayan, dul ve yetim aylığı alabilmek için başvuru formunda yalan yanlış beyanlarda bulunanlar ve aylık alan kişilerin SGK tarafından tespit edilmesi durumunda cezai yaptırıma maruz kalırlar.

SGK tarafından tespit edilmesi durumunda dul maaşı ve yetim aylığını alan kişiler almış oldukları aylıkları güncel faizi ile birlikte kuruma geri öderler. Başka mağdur vatandaşların hakkına giren bu kişiler kuruma geri ödeme yapmazsa kurum tarafından mahkemeye verilebiliyor.

Doğum Yapan SGK’lı Çalışan Kadın 6 Yıl Erken Emekli Oluyor! İşte Detaylar…

Dul Maaşı Kimlere Verilir?

Vefat eden sigortalı kişinin eşine dul maaşı verilir, çocuklarına ise yetim aylığı bağlanır. Vefat eden kişinin anne ve babasına eşi ve çocuklarından artan hisse oranında da maaş bağlanabilir.

Vefat eden kişinin çocukları kız erkek fark etmeksizin yetim aylığı bağlanır. Kız çocukları evlenince ya da sigortalı bir işe girince yetim aylığı kesilir. Erkek çocukları ise öğrenim görmezse 18, lise öğrenimi 20, üniversite öğreniminde ise 25 yaşını doldurana kadar yetim aylığı alabilirler.

%60 engel oranına sahip kız ve erkek çocuklarına da yetim aylığı bağlanabiliyor. Malul olan çocuklar evlenseler dahi almış oldukları yetim aylığı kesilmez ancak sigortalı bir işe girer ve engel oranı %60’ın altına düşerse aldıkları aylık kesilir.

Ayrıca vefat eden kişinin anne ve babasına da aylık bağlanabilir.

Dul Maaşı Başvuru Şartları

Dul ve yetim aylığı başvuru şartları;

 • Malullük, yaşlılık veya ölüm sigorta primlerinin vefat eden kişi için en az 1800 gün için bildirilmiş olması
 • Vefat eden kişi 4/1 (A) sigorta koluna sahip her türlü borçlanma süreleri haricinde en az 5 yıl için sigortalı olan ve toplam 900 günlük malullük, yaşlılık veya ölüm sigortalarının bildirilmiş olması gerekmektedir.

Ayrıca dul maaşı ve yetim aylığı için;

 • Kendisine vazife malullüğü, yaşlılık veya malullük aylığı bağlanmış veya bu aylıklardan birinin kendisine bağlanmasına hak kazanmış olmasına rağmen işlemleri tamamlamadan ölen
 • Kendisine daha önceden bağlanan vazife malullüğü, yaşlılık veya malullük aylığı girmiş olduğu sigortalı iş yüzünden kesilen ve daha sonrasında ölen kişilerin yakınları yazılı istekte bulunarak başvuruda bulunabilirler.

Dul Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Dul ve yetim aylığı başvurusu için gerekli belgeler;

 • Kimlik kartı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Vefat eden kişinin ölüm belgesi
 • Ölüm aylığı başvuru formu
 • En az %60 engel oranına sahip engelliler için engelli raporu
 • Vasi atananlar için vasi ilamı
 • Erkek çocukların yetim aylığı için öğrenci belgesi

Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Vefat eden kişinin eşine bağlanan dul maaşı bazı durumlarda kesilir. Dul maaşının kesilme nedenleri; evlenme ve T.C. vatandaşlığından çıkma ya da çıkarılmadır.

Harp malulü ile evlenen kişilerin dul maaşları kesilmemektedir. Ayrıca evlilik yapan kişi boşanırsa tekrardan başvuru yaparak ilk eşinden dul maaşı alabilir.

Dul ve Yetim Maaşı Hangi Bankadan Alınır?

Dul ve yetim maaşının ilk ödemeleri Ziraat Bankasına yatmaktadır. Daha sonraki ödemeler ise PTT hesabına yatmaktadır. Size en yakın PTT şubesine giderek yatan maaşınızı çekebilirsiniz.

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul maaşı miktarı her yıl değişiklik göstermektedir. Vefat eden kişinin bağlı olduğu sigorta koluna göre verilen maaş miktarı değişmektedir. Yani vefat eden kişi SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı sigorta kollarından hangisine bağlıysa başvuran kişiye ona göre maaş verilir.

Boşanan Kadın Dul Maaşı Alabilir Mi?

Vefat eden kişinin eşi dul maaşına başvuruda bulunabilir. Eğer dul maaşı alan eş başka bir evlilik yaparsa maaşı kesilir. Fakat evlendiği kişiden boşanırsa tekrar eski eşinden dul maaşı alabilir.

 

Erkek Çocukları Öğrenim Görmezse Yetim Aylığını Ne Zamana Kadar Alır?

Öğrenim görmemesi durumunda 18 yaşına kadar aylık alabilmektedirler.

Üniversite Öğrenimi Gören Erkek Çocuk Yetim Aylığını Ne Zamana Kadar Alır?

25 yaşına kadar yetim aylığını alabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu