Yardım Başvurusu

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024 Başvuru Formu ve Sorgulama

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama, İBB Süt Yardımı Kaç Yaş? e-Devlet Halk Süt Başvurusu, Belediye Süt Dağıtımı Başvurusu, İBB Halk Süt Kimlere Verilir? İBB Süt Yardımı Telefon Numarası ve daha fazlası yazımızda...

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama; Süt yardımı almak isteyen kişiler nasıl bir yol izlemeli gelin birlikte bakalım. Bu konu hakkında tüm merak edilenler yazımızın içeriğinde bulunmaktadır. İBB Halk Süt kimlere verilir, İBB Halk Süt nasıl alınır, İBB Süt yardımı sorgulama, İBB Halk Süt başvuru şartları, İBB Halk Süt başvurusu için gerekli belgeler, İBB Halk Süt gelmedi neden, İBB Süt Yardımı yaş sınırı var mı, İBB Süt ne zaman dağıtılacak, İBB Halk Süt yardımı hangi hallerde kesilir ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda.

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl da yardımlarına devam etmektedir. Yardıma muhtaç ve dar gelirli ailelerin çocuklarına Halk Süt Projesi ile süt dağıtmaktadır. Süt Her Çocuğun Hakkı düşüncesiyle binlerce muhtaç vatandaşların çocuklarına süt yardımı yapılmaktadır.

Çocukların gelişiminde süt büyük rol oynamaktadır. Aileye destek amacıyla verilen süt yardımı hem onları ekonomik yükten kurtarır hem de çocukların gelişimi sağlıklı kılar.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara İBB Halk Süt kapsamında ailelere aylık 8 litre süt yardımı yapılmaktadır. Proje kapsamında ailelere hem ücretsiz hem de sağlıklı süt imkanı sunulmaktadır.

i̇bb halk süt başvurusu
i̇bb halk süt başvurusu

İBB Halk Süt Nedir?

Binlerce yardıma muhtaç ailelerin çocuklarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla İstanbul Belediyesi süt yardımı yapmaktadır. 2019 yılından bu yana İBB Halk Süt Projesi ile muhtaç aile çocukları, gelişimde önemli rol oynayan süt ile sağlıklı bir çocukluk dönemi geçirmektedir.

Her ay binlerce muhtaç aile çocukları süt yardımı ile bağışıklığı güçlenmekte ve hastalıklara yakalanması önlenmektedir. Fiziki gelişimi etkileyen süt, özellikle durumu olmayan ailelere ilaç gibi gelmektedir.

Uzun ömürlü, katkı maddesi bulunmayan, zararlı bileşenleri olmayan ve gerekli tüm mineralleri içeren İBB Halk Süt, bu yıl da vatandaşların yüzünü güldürmeye devam ediyor. Uzun ömürlü olan ve vatandaşlara bedava dağıtılan sütler ekonomik açıdan zorlanan vatandaşları bir nebze de olsa rahatlatmaktadır.

İBB Süt Yardımı Başvurusu

İBB süt yardımına başvurmak isteyen ihtiyaç sahipleri bunun için İstanbul Büyükşehir Belediyesine giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İstanbul ilinde ikamet eden vatandaşların bir diğer başvuru yöntemi ise belediyeye bağlı sosyal hizmetler müdürlüğüne giderek başvuruda bulunmaktadır.

3-6 yaş aralığında en az bir çocuğu olan yoksul aileler İBB Halk Süt Yardımına başvuruda bulunabilirler. İnternet üzerinden başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar ise https://portal.ibb.istanbul/login/citizen linkine tıklayarak başvurularını tamamlayabilirler.

e-Devlet sisteminden başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımıza şunu belirtmeliyiz ki henüz e-Devlet üzerinden İBB süt yardımı için başvuru bulunmamaktadır. Ancak yeni doğan bebek paketi, mama ve bez yardımına e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirler.

Ayrıca daha fazla bilgi almak için ALO 153 beyaz masa hattını arayabilirsiniz. Buradan ön başvuru işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul da yaşayan yeni doğan bebek paketi desteğine başvurmak isteyen vatandaşlar işlemini https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkinden tamamlayabilirler.

i̇bb halk süt
i̇bb halk süt

İBB Halk Süt Kimlere Verilir?

Öncelikle İBB Halk Süt yardımından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydı bulunan kişiler yararlanmaktadır. Bu kişiler yoksul olduğu ve muhtaç durumda olduğu kesinleşmiş kişilerdir. Bu sebeple halk süt yardımından öncelikli olarak faydalanabilirler.

Aylık geliri net asgari ücretin 1/3 ün altında kalan vatandaşlar da halk süt yardımına başvurabilirler. Düzenli bir geliri olmayan aileler çocuklarının süt ihtiyaçlarından diğer temel ihtiyaçlarına kadar gereksinimlerini karşılamakta zorlanırlar.

3-6 yaş aralığında çocuğu olan aileler her bir çocuğu için aylık 8 litre süt alma hakkına sahiptir. Aylık dağıtılan sütler 8 litre olurken 15 günde bir dağıtılan sütler ise 4 litre olmaktadır. Yani halk sütleri ayda bir ya da 15 günde bir dağıtılmaktadır.

İBB Halk Süt Nasıl Alınır?

Yardıma muhtaç vatandaşlar İBB halk Süt Yardımından faydalanmak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmeleri gerekmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bu vakıflar sayesinde vatandaşlar çeşitli birçok yardımlardan faydalanabilirler.

Vakıfa kaydı olan kişiler direk halk süt yardımına başvurabilirler. Kaydı olmayan kişiler ise öncelikle vakıfa giderek başvuru formunu doldurmalıdırlar.

Başvuru formunu dolduran ve gerekli evrakları kuruma teslim eden vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesinin resmi internet sitesi üzerinden Halk Süt yardımına başvurabilirler. Sosyal hizmetler müdürlüğüne giderek bizzat başvuru yapabilmenin yanı sıra ALO 153 beyaz masa hattını arayarak da Halk Süt Yardımına başvurabilirsiniz.

Başvuru formunu ve evrakları inceleyen İBB yardım alacak olan aileleri kararlaştırıp süt dağıtımına başlıyor. Başvuru sonuçları yoğunluğa göre değişmektedir. Ortalama 1 ay içerisinde sonuçlar açıklanmakta ve başvurusu onaylananlara süt dağıtımı yapılmaktadır.

Başvuru sonucunuzu internet üzerinden ya da İBB atmış olduğu sms veya mail üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu sebeple başvuru formunda güncel iletişim bilgilerinizi veremeye özen gösterin.

i̇bb halk süt nasıl alınır
i̇bb halk süt nasıl alınır

İBB Süt Yardımı Sorgulama

İBB Süt Yardımına başvuran vatandaşlar belediyenin vermiş olduğu güvenlik numaraları ile resmi internet sitesi üzerinden sorgulamalarını yapabilmektedirler. Ayrıca sonucunuzu öğrenmek için İBB telefon numarasını arayabilir ya da ALO 153 beyaz masa hattından sorgulama yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden süt yardımını sorgulamak için https://beyazmasa.ibb.istanbul/application/query linkini kullanabilirsiniz.

Süt yardımının yanı sıra yardıma muhtaç vatandaşlar İstanbul Belediyesinin diğer sosyal yardım başvuru sonuçlarını öğrenmek için ALO 153 numarasını arayabilirler.

Süt Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

ALO 153 telefon numarasını ya da belediyenin resmi internet sitesini kullanarak süt yardımını sorgulayabilirsiniz. İBB Süt Yardımı için belediyenin resmi sitesinden Beyaz Masa Portalına giriş yaparak Başvuru No ve Güvenlik Numarasını doldurduktan sonra sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

İBB Halk Süt Başvuru Şartları

İBB Halk Süt Yardımına başvuruda bulunabilecek olan kişiler;

 • Muhtaçlık sınırının altında kalan kişiler
 • Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar
 • 3-6 yaş aralığında çocuğu olanlar
 • İBB il sınırlarında ikamet edenler
 • Sosyal yardımlaşma vakfının diğer yardımlarından faydalananlar
 • Belediyenin diğer yardımlarından faydalananlar

Belediyeye ya da vakıfa kaydı olmayan kişiler öncelikle sosyal yardımlar için başvuru formunu doldurarak kayıt olmaları gerekmektedir. Bunun için bulunduğunuz yerin belediyesine ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeniz yeterli olacaktır.

İBB Halk Süt Başvurusu için Gerekli Belgeler

İBB Halk Süt yardımı için belediyeye ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına sizden talep edilen belgelerle müracaat etmeniz gerekmektedir.

Halk Süt başvurusu için talep edilen belgeler;

 • Gelir belgesi
 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
 • Fakirlik belgesi
 • Ailenin vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • İşsiz olan vatandaşların SGK dan alınan işsizlik belgesi
 • Kirada oturan kişiler için kira sözleşmesi
 • Halk süt yardımından faydalanacak olan çocuğun kimlik fotokopisi

İstenilen belgelere ek olarak vatandaşın özel durumuna bağlı ekstra belgelerde talep edilebilmektedir. Üzerine kayıtlı gayrimenkul bulunan kişiler ise Halk Süt yardımından faydalanamazlar.

süt yardımı
süt yardımı

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır?

İBB Süt Yardımı Telefon Numarası

Başvuru hakkında daha fazla bilgi almak için ALO 153 beyaz masa hattını arayabilirsiniz.

Ziraat Süt Parası Sorgulama, Süt Parası Nasıl Alınır?

İBB Halk Süt Gelmedi Neden?

Yardıma muhtaç vatandaşların, çocukları için başvuruda bulundukları halk süt yardımı vatandaşa ayda bir ya da 15 günde bir verilmektedir.

Pandemi, hastalık, kaza ya da farklı sebeplerden ötürü gecikmeler yaşanabilmektedir. Belediye çalışanları bu konuda canla başla çalışmaktadırlar. 30 gün sürenin sonunda halk sütünüz gelmediyse konu ile ilgili bilgi almak için ALO 153 beyaz masa hattını arayabilirsiniz.

İBB Halk Süt Kaç Ayda Bir Verilir?

İBB Halk Süt başvurusunda bulunan ve başvurusu onaylanan ihtiyaç sahiplerine her ay halk süt dağıtımı yapılmaktadır.

3-6 yaş aralığında çocuğu bulunan kişilere yapılan bu yardım, çocuğun 6 yaşını doldurması halinde kesilmektedir.

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Su Faturası Yardım Başvurusu

İBB Süt Yardımı Yaş Sınırı Var mı?

İBB Süt Yardımı için yaş sınırı bulunmaktadır. Yalnızca 3-6 yaş aralığında bulunan çocuklara süt yardımı yapılmaktadır.

İBB Süt Ne Zaman Dağıtılacak?

İBB Süt bir ay içerisinde yoksul olan hemen hemen tüm vatandaşlara dağıtılmaktadır. Ayda bir ya da 15 günde bir süt yardımı yapılmaktadır.

İBB Halk Süt Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

İBB Halk Süt yardımına başvuran ve başvurusu onaylanan kişilerin bazı durumlarda süt yardımları kesilmektedir. Bu durumlar; çocuğun 6 yaşını doldurması, çocuğun veya hak sahibinin vefat etmesi, ailenin muhtaçlık durumunun ortadan kalması ve ailenin sigortalı bir işe girmesidir.

İkametgah adresini değiştiren ve belediyeye haber vermeyen kişilerin de almış oldukları süt yardımları kesilir. Adres değişikliğinde mutlaka belediyeye bildirmeniz gerekmektedir.

Muhtaçlık durumu ortadan kalkan ve süt yardımını almaya devam eden vatandaşların tespit edilmesi durumunda almış oldukları yardımları güncel faizi ile birlikte kuruma geri öderler. Geri ödeme yapmayan vatandaşlar kurum tarafından şikayet edilerek hakkında dava açılmaktadır.

 

Halk Süt Her Ay Verilir mi?

Evet.

Emzirme Ödeneği Sigortalı Kişilere mi Verilir?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu