Yardım Başvurusu

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek? 2024

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek? SED Yardımı Sorgulama, SED Yardımı e-Devlet, SED Yardımı Başvuru Şartları, SED Yardımı Kaç Çocuğa Verilir? SED Nedir? SED Hizmeti Ne Demek? SED Hizmeti Kapsamı Nedir? gibi soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda...

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek? Muhtaç durumda olan yoksul kimseler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından SED yardımı alabilirler. SED Yardımı Nedir ve Ne Anlama Gelir? SED Yardımını Kimler Alabilir? SED Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? SED Yardım Başvurusu Belgeleri Nelerdir? SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir? SED Yardımı Aynı Aileden Kaç Çocuk İçin Alınabilir ve daha birçok sorunun cevabını yazımızdan bulabilirsiniz…

SED Yardımı Hangi Hallerde Kesilir? 2024 SED Yardımı Sorgulama

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek?

Yardıma muhtaç kimselere devlet çeşitli birçok sosyal yardımda bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED yardımı kapsamında muhtaç ailelerin çocuklarına eğitimden sağlığa kadar pek çok temel ihtiyaç için katkıda bulunmaktadır.

SED yardımı yoksul kimselere verilen özellikle çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kimselere verilmektedir. SED yardımı tek seferlik olabileceği gibi birkaç seferlik de olabilir. Bu durum kişinin muhtaçlık durumuna bağlıdır.

sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek?
sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek?

SED Yardımı Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Yoksul ailelerin çocuklarına eğitim yardımından gıda yardımına kadar birçok ihtiyaçlarının karşılanması için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen nakdi yardıma SED yardımı denir. Bu yardım aynı zamanda sosyal hizmet kuruluşlarında veya koruyucu aile yanında olan aileler için de yapılmaktadır.

Düzenli ya da tek seferlik yapılan SED yardımı sayesinde pek çok kişi kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Süreli yapılan SED yardımı ise bir yıllık sözleşmeye göre yapılır. Muhtaçlık durumunun devam etmesine göre her defasında 2 kez daha uzatılabiliyor.

SED Yardımını Kimler Alabilir?

SED yardımını belli başlı kişiler alabilmektedir. SED yardımı alabilecek olan kişiler şu şekildedir;

 • Doğal afetler sonrası kendisine ya da ailesine bakacak maddi gücü olmayan kişilerin çocukları
 • Ölümcül hastalığı olan kişilerin çocukları
 • Anne babası vefat eden çocuklar
 • Yoksul duruma düşecek olan çocuklar
 • Sosyal hizmet kuruluşlarından yaş sınırı dolduktan sonra ayrılan fakat meslek sahibi olamadıkları içim maddi yardım ile desteklenmesi gereken çocuklar
 • Sosyal hizmetlerde kalan ya da koruyucu aile tarafından bakılan nakdi yardım ile desteklenmeleri durumunda yakını ya da velileri tarafından bakılabilecek olan çocuklar

Yukarıda saydığımız kişiler SED yardımı için başvuru yapabilir ve başvurularının onaylanması durumunda SED yardımından faydalanabilir. SED yardımları tek seferlik ya da birkaç kez verilebilir.

sed yardımını kimler alabilir?
sed yardımını kimler alabilir?

SED Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımına başvurmak isteyen kişiler, ikametgah adreslerinin bulunduğu yerin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine başvuru yapabilirler. Ön başvuru yapmak isteyen kişiler ise e-Devlet sisteminden bu işlemi gerçekleştirebilirler.

e-Devlet sisteminden ön başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini tıklayabilirsiniz. Ayrıca başvuru hakkında daha fazla bilgi almak için ALO 183 ya da ALO 144 sosyal destek hatlarını arayabilirsiniz.

SED Yardım Başvurusu Belgeleri Nelerdir?

SED yardım başvurusunda bulunmak isteyen kişiler belli başlı bazı evrakları kuruma teslim etmesi gerekmektedir. SED yardım başvuru evrakları şu şekildedir;

 • İkametgah belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • SED başvuru formu
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Yardım alınacak çocuğa dair sağlık raporu
 • Fakirlik belgesi (muhtarlıktan alınır)
 • Gelir ya da gelirsizlik belgesi
 • Yardım alınacak çocuğa dair kimlik fotokopisi

Yukarıda saydığımız belgelerin yanı sıra sizden ek belgeler de talep edilebilir.

PTT Engelli Kredisi 2024 PTT Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

sed yardım başvurusu belgeleri
sed yardım başvurusu belgeleri

SED Yardımı e-Devlet Sorgulama

Başvuru yapan kişiler, başvurularını e-Devlet bilgileri ile sistemden görüntüleyebilirler. Bunun için hemen https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linkini tıklayabilirsiniz. Kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme kolayca girebilirsiniz. Şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek satın alabilirsiniz.

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek?

SED hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ifadesini gören kişiler, bunun ne anlama geldiğini merak etmektedir. Şunu ifade etmeliyiz ki bunu gören kişilerin başvurusunun kabul edilmediği yani yardımı almaya uygun bulunmadığınız ifade edilmektedir. Daha detaylı bilgi almak için ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidebilirsiniz.

SED Yardımı Kaç Günde Belli Olur?

SED yardımı başvuru sonuçları birkaç hafta içerisinde açıklanmaktadır. Yoğunluk olması durumunda süre biraz daha fazla olabiliyor.

sed yardımı kaç günde belli olur?
sed yardımı kaç günde belli olur?

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

SED yardımı bazı durumlarda kesintiye uğrayabilir. Bu durumlar şu şekildedir;

 • Çocuğun vefat etmesi
 • Çocuğun ya da ailenin muhtaçlık durumunun sona ermesi
 • Çocuğun kendi parasını kazanabilmesi
 • Çocuğun ve ailenin haber vermeden ikametgah değişikliği yapması
 • Çocuğun sigortalı bir işe girmesi yani meslek sahibi olması

Muhtaçlık durumu sona ermesine rağmen SED yardımı almaya devam eden kişiler hakkında cezai yaptırım uygulanır. Alınan yardımlar güncel faizi ile birlikte kuruma geri ödenir. Ödeme yapmayan kişiler mahkemeye verilir.

SED yardımı alan kişilerin evlerine belirli aralıklarla görevliler gönderilmektedir. Bu kişiler yardım alan kişinin muhtaçlık durumunun sona erip ermediğine bakmaktadır ve buna göre rapor hazırlamaktadır. İnceleme komisyonu tarafından bakılan rapora göre alınan yardımın çocuk için kullanılmaması ya da muhtaçlık halinin kesildiğinin belirtilmişse SED yardımı kesilir.

sed yardımı aynı aileden kaç çocuk i̇çin alınabilir?
sed yardımı aynı aileden kaç çocuk i̇çin alınabilir?

SED Yardımı Aynı Aileden Kaç Çocuk İçin Alınabilir?

SED yardımı aynı aileden en fazla iki çocuk için alınabilir. Herhangi bir sayı sınırlamasının bulunmadığı durumlar ise mahkeme tarafından, hakkında bakım tedbiri alınmış olan ve sosyal hizmet merkezlerinde bakılan çocuklardır. Yani ikiden fazla çocuk olması durumunda da bu yardım alınabilir.

Engelli Raporu Yenileme 2024 Süresiz Engelli Raporu Yenilenir mi?

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım 2024

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu