Yardım Başvurusu

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? 2024 Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardımı Nedir ve Kimler Alabilir? SED Yardımı Başvuru Yolları, SED Yardımı Başvurusu, SED Yardım Başvurusu İçin İstenilen Evraklar, SED Yardımı Ne Kadar Oldu? SED Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir? SED Yardımı Kaç Çocuk İçin Alınabilir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda...

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Yoksul ailelere ve ihtiyaç sahibi bireylere devlet tarafından pek çok yardım yapılmaktadır. Bu yardımlardan biri de SED yardımıdır. SED yardımı Hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aradıklarınızı bulabilirsiniz. SED yardımı nedir ve kimler alabilir, SED yardımı başvuru yolları, SED yardımı başvurusu, SED yardım başvurusu için istenilen evraklar, SED yardımı ne kadar oldu, SED yardımı başvuru şartları nelerdir, SED yardımı kaç çocuk için alınabilir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Elektrik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımı yoksul ailelerin çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamaması durumunda beslenmeden sağlığa kadar pek çok ihtiyacını karşılaması için verilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardım ile çocukların ihtiyaçları bir nebzede olsa karşılanmaktadır.

SED yardımının süresi belli değildir, yani bu yardım geçici bir sürede olabilir devamlı da olabilir. SED yardımını alacak olan ailelerin ilköğretim, ortaöğretim, lise veya üniversitede okuyan çocuklarının bulunması gerekmektedir.  Çünkü SED yardımı eğitim gören çocukların ihtiyaçları için verilmektedir.

SED yardımının açılımı Sosyal Ekonomik Destek Hizmetidir. Bu yardım sayesinde pek çok ailenin ihtiyaçları karşılanabilmektedir.

SED Yardımı Nedir ve Kimler Alabilir?

SED yardımı ekonomi anlamında zorluk çeken ve çocukların eğitimlerinin aksamasına yol açan problemlerden ötürü verilen yani problemlerin çözümlenmesine yarayan yardımdır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen bu yardım sayesinde pek çok ailenin çocukları eğitimine rahatça devam edebilmektedir.

SED yardımı iki şekilde verilir. Birincisi yılda bir ya da iki sefer yapılan geçici bir yardımdır. İkincisi ise belirli aralıklar yapılan belirli bir süre boyunca verilen yardımdır. Bunların yanı sıra psiko-sosyal destek yardımı ile Bakanlık, çocukların okul ile problemlerinin ya da aile içi problemlerinin çözülmesine de yardımcı oluyor. Bu yardımlar sayesinde aile kendi yaşamını sürdürebilecek seviyeye geliyor.

Ekonomik sıkıntılar çeken yoksul ailelerin çocukları eğitimlerine ara vermek zorunda kalabiliyor. İşte bu yardım sayesinde çocuklar eğitimlerine ara vermeden destek alarak öğrenimlerini tamamlayabiliyor.

SED Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

SED Yardımını Kimler Alabilir?

SED yardımı verilecek olan kişiler; yaş sınırını dolduran ve kaldığı sosyal hizmetten ya da koruyucu aileden sonra herhangi bir mesleğe giremeyen kişilere verilir. Yaş sınırını dolduran ve kaldığı sosyal hizmetten ya da koruyucu aileden sonra herhangi bir meslek edinme kursuna devam eden kişilere verilir. Muhtaç durumuna düşen ve haklarında bakım kararı verilmemiş olan çocuklara verilir. Olağanüstü durumlardan ötürü ailesi vefat eden maddi gücü olmayan kişilerin çocuklarına verilir. Yani SED yardımı çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere verilir.

sed yardımı nedir? kimlere verilir?
sed yardımı nedir? kimlere verilir?

SED Yardımı Başvuru Yolları

SED yardımı almak isteyenler için çeşitli başvuru şekilleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki de e-devlet üzerinden başvurudur. e-Devlet üzerinden başvuruda bulunmak isteyen ailenin başvurusu ön başvuru niteliği taşımaktadır. Ön başvuru niteliği taşıyan başvuru değerlendirmeye alınır. Değerlendirmesi olumlu sonuçlanan aileler istenilen belgelerle başvuru adresini giderek SED yardımını almaya başlar.

SED yardımı için e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklamaları ve başvuruyu yapmaları gerekmektedir. SED yardımı için bir başka başvuru yöntemi ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüğüne giderek bizzat başvuruda bulunabilirsiniz. Bizzat başvuruda bulunma durumunuz yoksa dilekçe göndererek de başvurabilirsiniz.

Başvurma şekillerinden bir diğeri ise Sosyal Hizmet Merkezi müdürlüğüne bizzat giderek başvuruda bulunabilir ya da buraya dilekçe göndererek de başvurunuzu yapabilirisiniz.

SED Yardımı Başvurusu

SED yardımı çocuklarına bakamayan onların eğitim masraflarından sağlık masraflarına kadar her türlü imkanlarını karşılamakta zorlanan muhtaç ailelere devlet yardımı olarak verilmektedir. SED yardımı başvurusunda bulunan aile öncelikle değerlendirme aşamasına alınmaktadır. Burada başvuruda beyan edilen bilgiler göz önüne alınıyor ve ailenin ikametgah adresine giderek değerlendirme yapıyor.

SED yardımı için değerlendirme yapan komisyon yoksul ailenin çocuğu ile de görüşme sağlıyor ve bu konu hakkında bir rapor hazırlayarak müdürlüğe teslim ediyor. İncelenen rapor sonrası ailenin SED yardımı alıp alamayacağı kararlaştırılıyor.

Sosyal hizmet merkezine herhangi bir başvuruda bulunmayan fakat yardıma muhtaçlığı tespit edilen ailelere de kurum kendi adına işlem başlatıp SED yardımı verebilir.

SED Yardım Başvurusu İçin İstenilen Evraklar

SED yardımına başvuran yoksul aileler çocuklarının ihtiyaçlarının bir nebzede olsa bu şekilde karşılamaktadır. SED yardımı için bazen başvuran ailenin özel durumları göz önüne alınarak ekstra belgede talep edilebilmektedir. Genel olarak istenilen belgeler; Fakirlik belgesi, sağlık raporu, ikametgah adresi, başvuru dilekçesi, gelir belgesi, kimlik kartı fotokopisi ve çocuğun kimlik kartının fotokopisi, çocuğun öğrenci belgesi, çocuğun meslek kursunda ise buna dair belge istenilmektedir.

SED yardımı başvurusunda bulunan kişinin kronik rahatsızlığı mevcut ise bunu belgeleyen raporu istenilen belgeler arasına koymalıdır. Ya da %40 ve üzeri engeli bulunan kişinin engelli raporunu istenilen belgelerle vermelidir. Eğer başvuruda bulunan kişi işsiz ise SGK dan işsizlik belgesi alarak bunu kuruma beyan etmelidir ve raporu istenilen belgelerle teslim etmelidir.

SED yardımı için yoksul olan ailenin muhtarlıktan fakirlik belgesi alarak başvurma imkanı da mevcuttur. Bu sayede ailenin yardım alma imkanları daha da artmaktadır.

SED Yardımı Başvuru Sonucunu Sorgulama

SED yardımına ihtiyacı olan aileler başvurduktan sonra değerlendirme aşamalarını yani sonuçları merak etmektedirler. Başvuruyu sorgulamak isteyen aileler e-Devlet üzerinden sorgulamam yapabileceği gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine bizzat giderek sorgulatabilirler.

Diğer sorgulama seçeneği ise Sosyal Hizmet merkezi müdürlüğüne giderek ya da burayı arayarak da sorgulama işlemini aileler rahatlıkla yapabilirler. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine bizzat gidemeyen aileler ise burayı arayarak sonuçları öğrenebilirler.

Başvuru sonuçları için bir başka seçenek ise ALO 144 ya da ALO 183 sosyal destek hatlarını arayabilirler.

SED Yardımı Başvuru Formunda Neler Var?

SED yardımı başvuru formunda ailenin cevaplayacağı birtakım sorular mevcuttur. Bu formada gelir giderleri ve işsizlik durumlarına dair sorular mevcuttur. Bu soruları aileler eksiksiz ve doğru cevaplamaları gerekmektedir. Doğru cevaplanmayan ve yanlış beyanlarda bulunan kişiler SED yardımı almış ise yanlış beyanlardan ötürü ödenen yardımın faizi ile birlikte aileden geri alınır.

Başvuru formunu ailenin doğru cevaplaması çok önemlidir. Buradaki bilgiler göz önünde tutulur ve incelemeye alınır. Aynı zamanda form dışında bakanlık ailenin kaldığı yere giderek de inceleme yapar ve ailenin muhtaçlık durumunu tespit eder.

SED Yardımı Başvurusu Telefon Numarası Kaçtır?

SED yardımı için gerekli bilgileri öğrenmek adına ALO 144 ya da ALO 183 hattını arayabilirsiniz. Bunların dışında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal destek hattını da arayabilirsiniz.

SED Yardımı Ne Kadar Oldu?

SED yardımı ailenin muhtaçlık durumuna göre belirlenip sürekli ya da tek seferlik verilebilir. Bakanlık tarafından inceleme yapıldıktan sonra inceleme sonucuna göre karar alınır ve aileye yardım yapılır. Yardım ücretleri ise lise öğrencilerinin ailelerine 3.295 TL, ilköğretim öğrencilerinin ailelerine 3.090 TL, üniversite öğrencilerinin ailelerine ise 3.708 TL yardım yapılır.

SED Yardımı Kaç Ay Boyunca Verilir?

SED yardımı ailenin muhtaçlık durumuna göre senede bir ya da iki defa ya da yıl boyunca yapılmaktadır.

SED Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

SED yardımı almak için ailenin muhtarlıktan fakirlik belgesi alması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yardım almak isteyen ailenin işsiz olması durumunda SED yardımı verilir. Ailenin kazancı net asgari ücretin 1/3 ya da altında kalıyorsa ve SED yardıma başvurmuşsa yardım alabilir.

SED yardımı başvurusunda dikkat edilen konulardan biri ise ailenin üzerinde herhangi bir gayrimenkul mevcut ise SED yardımı almaz.

SED Yardımı Kaç Gün İçinde Açıklanır?

SED yardımı sonuçları yoğunluğa göre değişmektedir. Ortalama 1 ya da 2 hafta içerisinde açıklanır.

SED Yardımı Kaç Çocuk İçin Alınabilir?

SED yardımı için çocukları hakkında bakım tedbiri bulunmuyor ise ne fazla 2 çocuk, koruma kararı bulunan ve ailesi tarafından bakılabilecek olan ailelerde ise 2’den fazla çocuk için yardım alınabilir.

SED Yardımı Nereden ve Nasıl Alınır?

SED yardımı bulunduğunu ilin Kaymakamlık binasında olan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfından alınabilir. İl müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi müdürlüğünden de yardım alınabilir.

Eşi Çalışan Memur Aile Yardımı Alabilir mi? Alırsa Ne Olur?(Güncel)

İlksan Evlilik Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır? Şartlar Ne?

 

SED Yardımı Yükseköğretim İçin Ne Kadar?

3.708 TL dir.

SED Yardımı Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Muhtaçlık durumuna göre değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu