reklam
Yardım Başvurusu

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu – PTT Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu - PTT Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama, PTT Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu, Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Aylarda Yapılır? Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru e-Devlet, 2023 Şartlı Eğitim Yardımı Parası Ne Kadar? Eğitim Parası Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu – PTT Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama; Eğitim yardımı ülkemizde önemli olan ve birçok kişi tarafından talep gören bir yardımdır. Şartlı eğitim yardımı başvurusu hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Şartlı Eğitim Yardımı nedir ve nasıl alınır, Şartlı Eğitim Yardımında kimler faydalanabilir, Şartlı Eğitim Yardımına nasıl başvurulur gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Ne Kadar? Başvurusu

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu – PTT Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Şartlı eğitim yardımı; kişilere nakdi olarak verilen yardım türüdür. Şartlı eğitim yardımı eğitim destek parası olarak bilinmekte ve durumu olmayan kişilere 2003 yılından beri sağlanmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde verilen birçok sosyal yardım bulunmaktadır. Bu yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla kişilere ulaştırılmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen şartlı eğitim yardımından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri yararlanabilmektedir. Şartlı eğitim yardımı olarak ödenen para, eğitime destek amaçlı verilmekte ve ilgili vakıflar aracılığıyla ödenmektedir.

şartlı eğitim yardımı başvurusu
şartlı eğitim yardımı başvurusu

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir ve Nasıl Alınır?

Maddi durumu eğitim sürecini devam ettirmesine engel olan ya da eğitimine ara vermesine neden olan kişilere sağlanan para yardımıdır.

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilere öncelikli olarak sağlanan yardımlardaki amaç kişinin geri kalmasını engellemek ve eğitim sürekliliğini sağlamaktır. Hanede okuyan çocuk başına verilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Şartlı eğitim yardımı maddi zorluk çeken ailede öğrencinin annesine ödenen para yardımıdır. Eğitim yardımı alan anne böylece ilkokuldan liseye kadar geçen eğitim süreci boyunca çocuklarının ya da çocuğunun eğitim giderlerini karşılayabilmektedir.

Özellikle herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler için, şartlı eğitim yardımı kaçırılmayacak bir fırsattır. Okulun açık olduğu aylarda verilen şartlı eğitim yardımı, zaten hayat koşullarının zorlaştığı bu pandemi döneminde temel gereksinimlerini karşılamada zorluk çeken kişilerin en azından eğitim giderlerinin karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımına Nasıl Başvurulur?

Şartlı eğitim yardımı başvurusu için henüz internet üzerinden bir başvuru sistemi açılmamıştır. Şartlı eğitim yardımı almak isteyen kişiler oturdukları yerdeki il ya da ilçedeki kaymakamlık binalarında ilgili birime başvuruda bulunabilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları genelde kaymakamlık binalarında başvuru taleplerini almaktadır.

şartlı eğitim yardımına nasıl başvurulur?
şartlı eğitim yardımına nasıl başvurulur?

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Yolları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımı başvurusu öğrencinin velisi yani aslında öğrencinin annesi tarafından yapılmalıdır.

Kaymakamlık binalarında hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek almak istediğiniz yardım için başvuru talebi oluşturmanız gerekmektedir. Size verilecek olan başvuru formunu eksiksiz doldurmanız ve en güncel bilgileri paylaşmanız gerekmektedir.

Hanede okuyan çocuk sayısına göre her bir çocuk için ayrı bir başvuru talebi oluşturulmalıdır. Başvuru talebinden sonra ilgili kurum durumunuzu inceleme alır ve inceleme sonrası şartlı eğitim yardımı alıp alamayacağınıza karar verilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvuruları Ne Zaman Açıklanacak? Öğrencilere Burs Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? İşte Detaylar…

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Hesaba Yatar?

Şartlı eğitim yardımı başvuru talebinde bulunan kişiler başvuru talepleri onaylanırsa yardım parasını PTT aracılığı ile alabilmektedir.

Ödemeleri PTT aracılığı ile yapılan şartlı eğitim yardımı 2 ayda bir ödenmektedir.

2023 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar Oldu?

2023 yılı itibariyle şartlı eğitim yardımı; ilköğretim erkek öğrencisi için 90 TL iken ilköğretim kız öğrencisi için ise aylık 100 TL olarak ödenmektedir.

Şartlı eğitim yardımı; ortaöğretim için ise erkek öğrencilere 130 TL, ortaöğretim kız öğrencilerine ise 150 TL olarak ödenmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Alma Koşulları Nelerdir?

Hepimizin bildiği gibi sosyal yardımları alabilmek için kişilerden birtakım şartları sağlıyor olması istenmektedir. Bu yardım türlerinden biri olan şartlı eğitim yardımı için de bazı koşulları sağlıyor olmak gerekmektedir. Bunlar;

T.C. vatandaşı olmak, hane halkı kişi başı düşen gelirin asgari ücretten düşük olması, kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması, öğrenci olan kişinin eğitime devam ediyor olması, eğitim süreci boyunca bir takvim ayı içerisinde 4 günden fazla devamsızlık durumunun bulunmaması gibi koşullar aranmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Aylarda Hesaba Yatar?

Şartlı eğitim yardımı başvurusu kabul edilen kişilere 2 ayda bir ödeme yapılmaktadır. Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında ödemeleri yapılan şartlı eğitim yardımı genelde bu ayların son haftalarında PTT şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ödenmektedir.

Şartlı eğitim yardımı ile kişilerin eğitim giderleri karşılanmakta ve kişilere maddi anlamda destek sağlanmaktadır.

PTT Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Şartlı eğitim yardımı başvurusu yapan kişiler, verdikleri bilgilerin doğruluğunun saptanması ve başvuru taleplerinin incelenmesi sürecine tabi tutulurlar. Bu süreç içerisinde kişilerin bilgileri değerlendirilir ve eğitim yardımına uygun olup olmadığı saptanır.

Şartlı eğitim yardımı e-Devlet sistemi üzerinden ilgili arama ekranıyla sorgulaması yapılabilen bir yardımdır. e-Devlet üzerinden şartlı eğitim yardımı sorgulaması yapabilmek için; https://wwww.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Şartlı eğitim yardımı talebinizi sorgulamak için kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine girmeniz gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa ya da unuttuysanız size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi alabilirsiniz.

şartlı eğitim yardımı
şartlı eğitim yardımı

Şartlı Eğitim Yardımı Çıktı Ne Anlama Gelir?

Günümüzde pek çok sosyal yardım başvuru takibi e-Devlet üzerinden kontrol edilmektedir. Şartlı eğitim yardımı başvurusu e-Devlet üzerinden alınmasa bile başvuru durumu sorgulaması e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

e-Devlet üzerinden şartlı eğitim yardımı başvuru talebinizi sorguladığınızda ekranda şartlı eğitim yardımı çıktı yazıyorsa bu başvurunuzun onaylandığını ifade etmektedir. Böylece size sağlanacak olan para yardımını alabilirsiniz demektir.

Öğrencilere Karşılıksız Yardım Parası! Kimler Alabilir?

Şartlı Eğitim Yardımı Hesaptan Çekilmezse Ne Olur?

Sosyal yardım türlerinden olan para yardımlarının çoğu PTT şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Peki adımıza yatırılan şartlı eğitim yardımı gibi diğer para yardımlarını belirli bir süre çekmezsek ne olur diye merak edenleriniz olmuştur.

Diyelim ki şartlı eğitim yardımı almaya hak kazandık ve adımıza para yardımı yatırıldı. Eğer biz bu parayı belirli bir süre çekmezsek sistem para yardımını iptal etmektedir. Bu yüzden hangi yardım olursa olsun tüm para yardımlarını, PTT aracılığıyla adınıza yatırılmışsa muhakkak zamanında çekmeniz gerekmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Nereden Alınır?

Bir önceki başlığımızda da ifade ettiğimiz gibi sağlanan sosyal yardımlardan çoğu PTT aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Siz de onaylanan para yardım taleplerinizi herhangi bir PTT şubesine giderek temin edebilirsiniz.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Nasıl Alınır? (En Detaylı)

Şartlı Eğitim Yardımının Eksik Yatmasının Sebebi Nedir?

Şartlı eğitim yardımını almaya hak kazanan kişilerden birtakım şartları sağlamaları istenmektedir. Özellikle öğrencinin devamsızlık durumu bu eğitim yardımında çok önemli bir etkendir.

Şartlı eğitim yardımında öğrenci 1 ay içerisinde 4 gün okula gitmezse gitmediği ay için ödemesi yapılmaz ve eksik yatar. Bu nedenle şartlı eğitim yardımını eksiksiz almak isteyen öğrencilerin devamsızlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Eğer buna dikkat etmelerine rağmen şartlı eğitim yardımı ödemelerinde bir eksiklik söz konusu olursa kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek bir yanlışlık olmuş mu diye kontrol edilmesini istemek gerekmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Geri Ödenir Mi?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla sağladığı şartlı eğitim yardımı devlet tarafından ihtiyaç duyan öğrenciye karşılıksız verilmektedir.

Lise eğitimlerini tamamlayana kadar kişi eğer şartlı eğitim yardımı hakkını kazanmış ise bu parayı almaya devam eder ve asla geri ödenme gibi bir durumla da karşılaşmaz diyebiliriz.

 

 

Ne Olursa Şartlı Eğitim Yardımı Eksik Yatar?

1 ay içinde 4 gün okula gitmezse kişinin eğitim yardımı eksik yatar.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Aralıklarla Verilmektedir?

2 ayda bir şartlı eğitim yardımı ödenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu