Yardım Başvurusu

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu 2024 Başvuru Sorgulama

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu - Başvuru Sorgulama, İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama e-Devlet, İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu, İBB Sosyal Yardım Sorgulama e-Devlet, İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir? İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli? İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Ne Kadar ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu – Başvuru Sorgulama; İBB Sosyal yardım kartı sorgulama işlemlerini nasıl yapabiliriz gelin birlikte bakalım. Bu konu hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler için yazımızda paylaştık. İBB Sosyal Yardım kartı nedir, İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu nasıl yapılır, İBB Sosyal Yardım Kartı başvuru sorgulama, İBB Sosyal Yardım Kartı başvuru formu, İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu telefon numarası, İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu için gerekli belgeler, İBB Kart hangi marketlerde geçerli, İBB Sosyal Yardım Kartı limiti ne kadar, İBB Sosyal Yardım Kartı bakiye sorgulama ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu – Başvuru Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardıma muhtaç vatandaşlara her sene olduğu gibi bu sene de yardım eli uzatmaktadır. Dar gelirli vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına İBB sosyal yardım kartı dağıtmaktadır.

Sosyal yardım kartına yüklenen belli limitler doğrultusunda vatandaş kendi ihtiyaçlarını anlaşmalı olan marketlerden karşılayabiliyor. Yüklenen limitlerin miktarı ise başvuruda bulunan vatandaşın muhtaçlık durumuna göre belirleniyor.

Muhtaçlık sınırın altında kalan ve geçim sıkıntısı çeken vatandaşlara verilen İBB Sosyal Yardım Kartı vatandaşlara ilaç gibi gelmektedir.

i̇bb sosyal yardım kartı
i̇bb sosyal yardım kartı

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yoksul ve yardıma muhtaç tüm vatandaşlara çeşitli birçok yardım imkanı sunmaktadır. Yakacak yardımından erzak yardımına kadar pek çok yardımda bulunan İstanbul Belediyesi bunların dışında İBB Sosyal Yardım Kartı da dağıtmaktadır.

Muhtaçlık sınırının altında kalan ihtiyaç sahiplerine verilen ve içerisinde belirli miktarda para bulunan kartlara İBB Sosyal Yardım Kartı denir. Diğer adı İstanbulkart olan yardım kartı sadece yardıma muhtaç vatandaşlara verilmektedir.

Aylık net kazancı asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan kişilere verilen sosyal yardım kartı vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına önem arz etmektedir. İBB anlaşmalı marketlerden gıda malzemelerinden temizlik ürünlerine kadar ihtiyacı olan tüm ürünleri kendileri bizzat alabilirler.

Birçok anlaşmalı marketlerden ihtiyaçlarını alabilen vatandaşlar sosyal yardım kartlarını alkol ve tütün ürünlerinde kullanamıyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım Kartına başvurmak isteyen vatandaşlar ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki belediyeye giderek sosyal yardım kartı için başvuruda bulunabilirler. Başvuru esnasında verilen başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmanız bu nokta da önemlidir.

Bir diğer başvuru yöntemi ise e-Devlet üzerinden başvurudur. Bu başvurular ön başvuru niteliği taşımaktadır. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamanız ve uygulamaya git seçeneğine dokunmanız gerekmektedir.

e-Devlet üzerinden yapılan ön başvuru esnasında da karşınıza çıkan başvuru formunu doldurup sosyal yardım kartı seçeneğini işaretleyerek başvuru işleminizi bitirebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu için bir diğer yöntem ise ALO 153 beyaz masa hattını arayabilir ya da İstanbul içerisinde bulunan sosyal hizmet müdürlüklerine giderek bizzat başvuruda bulunabilirsiniz.

i̇bb sosyal yardım kartı başvurusu
i̇bb sosyal yardım kartı başvurusu

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

Yardıma muhtaç vatandaşlar İBB Sosyal Yardım Kartına başvurduktan sonra başvuru sonucunu merak etmekte ve sorgulama işleminin nasıl yapılacağını araştırmaktadır.

Sosyal yardım kartı başvuru sonucunu merak eden vatandaşlar başvuruda bulundukları belediyeye giderek veya belediyeyi arayarak sonucu öğrenebilirler.

Ayrıca sonucu öğrenmek için bir başka yöntem ise e-Devlet üzerinden öğrenmedir. Bunun için e-Devlet sistemine girmeniz ve yukarıda vermiş olduğumuz linke tıklamanız yeterlidir.

ALO 153 beyaz masa hattını arayarak da sosyal yardım kartı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yetkili kişilerden başvuru belgelerinden başvuru sonucuna kadar pek çok bilgi edinebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

Muhtaçlık sınırının altında kalan vatandaşlar İBB Sosyal Yardım Kartına başvuruda bulunurken kendilerine verilen başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru formunda kişisel bilgilerinize dair sorular yer almaktadır. Aylık gelirinizden hanedeki kişi sayısına kadar birtakım sorular formda yer alır. Bu formlar sayesinde vatandaşların muhtaçlık durumu tespit edilir.

İstanbul ili içerisinde yaşayan vatandaşların başvurduğu İBB Sosyal yardım kartı maddi açıdan zorlanan vatandaşlara umut kapısı olmuştur.

Başvuru formu sayesinde gerçek ihtiyaç sahiplerinin bulunması kolaylaşmış ve bu sayede muhtaç birçok kişiye yardım edilmiştir. Burada şunu belirtmeliyiz ki başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmanız önemlidir. Çünkü yalan yanlış beyanlarda bulunan ve kendini mağdur gösteren vatandaşlar sosyal yardımlardan faydalanamazlar.

Başvuru esnasında sosyal yardım kartı alabilmek için yanlış bilgi veren vatandaşlar yardımı alırken İstanbul Belediyesi tarafından mağdur olmadıkları tespit edilirse almış oldukları yardımları güncel faizi ile birlikte kuruma geri öderler. Geri ödeme yapmayan vatandaşlar hakkında İBB dava açma hakkına sahiptir.

Yalan yanlış beyanlarda bulunan vatandaşlar gerçekten ihtiyaç sahibi olan vatandaşların hakkına girmiş olmaktadır. Bu sebeple ihtiyacı olmayan vatandaşlar sosyal yardımlar için yalan yanlış beyanlarda bulunmamalıdırlar.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

İBB sosyal yardım kartından diğer sosyal yardımlara kadar pek çok bilgi sahibi olabileceğiniz ALO 153 beyaz masa hattını arayabilirsiniz.

i̇bb sosyal yardım
i̇bb sosyal yardım

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

İBB Sosyal yardım kartına başvurmak isteyen ihtiyaç sahipleri başvuru formunu doldurmanın yanı sıra bazı belgeleri de kuruma teslim etmesi gerekmektedir.

Başvuru için gerekli olan evraklar;

 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gelir belgesi
 • Geliri olmayanlar için gelirsizlik belgesi
 • Mal beyanına ilişkin belge
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi

Başvuru formunu doldurduktan sonra yukarıda talep edilen belgeleri de teslim ettiğiniz zaman başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Başvuru esnasında vatandaşın özel durumuna bağlı olarak ekstra belgelerde talep edilebilmektedir.

Ekstra talep edilen belgelere örnek verecek olursak eşi vefat eden dul kadınların eşlerine ait ölüm belgesi gibi.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İBB Sosyal Yardım kartı geliri olmayan yoksul durumda olan kişilere verilmektedir. Aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünü aşamayan yani muhtaçlık sınırın altında kalan kişiler de sosyal yardım kartı için başvurabilir.

Eşi vefat eden dul kadınlar, muhtaç asker aileleri, engelliler, kronik hastalar, kimsesiz ve gelirsiz 65 yaş üstü yaşlılar, şehit ve gazi yakınları afetzedeler, eşinden boşanan ve geliri olmayan kadınlar da sosyal yardım kartı için başvurabilirler.

Kısacası yardıma muhtaç ve temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda sıkıntı çeken vatandaşlar İBB Sosyal Yardım kartına başvurabilirler.

Sosyal yardım kartına başvurmak isteyen vatandaşların üzerine kayıtlı gayrimenkulü bulunuyor ise başvuruları kabul edilmemektedir.

Sosyal Yardımlaşma Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

İBB Kart Hangi Marketlerde Geçerli 

İBB Sosyal yardım kartına başvuran ve başvuru onaylanan kişiler sosyal yardım kartlarını belediyenin anlaşmalı tüm marketlerinde kullanabilirler.

Yardım kartının geçerli olduğu marketler;

 • BİM
 • Migros
 • ŞOK
 • A101
 • Onur
 • UCZ
 • Çağrı
 • Rammar
 • Carrefoursa
 • Happy Center

Yukarıda vermiş olduğumuz anlaşmalı marketlerden kartınızın içerisinde bulunan bakiye doğrultusunda alışveriş yapabilirsiniz.

i̇bb sosyal yardım kartı hangi marketlerde geçerli
i̇bb sosyal yardım kartı hangi marketlerde geçerli

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Sosyal yardım kartı için başvuran ve başvurusu onaylanan vatandaşların kartına ilk seferde 200 TL yükleme yapılmaktadır. Daha sonraki yapılacak olan yükleme miktarı ise başvuruda bulunan vatandaşın muhtaçlık durumuna göre belirlenir.

Örnek verecek olursak 4 kişilik aileler için aylık 200-300 TL civarında yükleme yapılmaktadır. Yani hesaba yatan miktar kişi sayısına göre ve muhtaçlık durumuna göre belirlenir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB Sosyal yardım kartı başvurusu onaylanan vatandaşlar kartın içerisindeki parayı tek seferde kullanabileceği gibi parça parça da kullanabilmektedir.

Sosyal yardım kartının içerisindeki kalan bakiyeyi ise gideceğiniz marketin kasiyerinden öğrenebilirsiniz. Böylelikle içinde bulunan limite göre alışverişinizi yapabilirsiniz.

İstanbulkart dolum noktalarından da bakiyenizi öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden yardım kartının bakiyesini öğrenmek için https://www.istanbulkart.istanbul/yukleme-harcama linkini kullanabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ayın Kaçında Yatıyor?

İBB Sosyal yardım kartına başvuran ve başvuru onaylanan vatandaşların kartına belirli aralıklarla limit yüklenmektedir. Başvuran vatandaşın muhtaçlık durumuna ve belediyenin bütçesine göre bakiye her ay yenilenebileceği gibi tek seferlik toplu bir şekilde de ödeme yapılabilmektedir.

Ayın 1’inde vatandaşın İBB sosyal yardım kartına para yatırılmaktadır. Bazen de para yardımının yanı sıra gıda ve erzak kolisi de vatandaşa dağıtılabilmektedir.

 

İBB Yardım Kartı Başvuru Sonucu Kaç Günde Belli Olur?

3 gün içinde belli olur.

İBB Nakdi Yardım Kaç Ayda Bir Verilir?

2 ayda bir verilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu