SGK - SSK

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş 2024 Bağkur’dan SSK’ya Geçişte 3.5 Yıl Şartı

Bağkur'dan SSK'ya Geçiş - Bağkur'dan SSK'ya Geçişte 3.5 Yıl Şartı, Bağkur'dan SSK'ya Geçişte 3.5 Yıl Şartı Kalktı mı? Bağkur'dan SSK'ya Geçiş EYT Şartları, Bağkur'dan SSK'ya Geçiş Emekli Olma Şartları, Bağkur'dan SSK'ya Geçiş Kaç Gün? Bağkur'dan SSK'ya Geçiş Emekli Olma Şartları ve daha fazlası yazımızda...

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş – Bağkur’dan SSK’ya Geçişte 3.5 Yıl Şartı; Erken emekli olmak isteyen Bağkur’lu kişiler SSK’ya geçiş yaparak daha erken emekli olma şansını yakalıyor. Peki bunun için neler yapılmalıdır, gelin birlikte bakalım…

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Nasıl Yapılır? Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Şartları Nelerdir? Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Dilekçesi, Bağkur’dan SSK’ya Geçme Avantajları Nelerdir? Bağkur’dan SSK’ya Geçerken Yapılması Gerekenler Nelerdir ve daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

SGK İşe Giriş Çıkış Nasıl Yapılır? SSK İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş – Bağkur’dan SSK’ya Geçişte 3.5 Yıl Şartı

Emekli olmak isteyen kişiler emekli olma şartlarını araştırmakta ve merak etmektedir. Yeni yasaya göre emekli olmak isteyen kişiler Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yaparak daha kısa sürede emekli olabilirler. Geçiş yaparak daha kısa sürede emekli olmak isteyen kişiler, bunun için neler yapmalı ve şartları nedir diye araştırmaktadır.

Erken emekli olma hayali kuran kişiler, emeklilik şartlarını yerine getirdikten sonra emekliye ayrılabilirler. Daha erken emekli olma imkanı sunan SSK’ya ise birçok kişi geçiş yapmaktadır. Geçiş şartlarını merak eden kişiler ise yazımızın içeriğine bakabilirler…

bağkur’dan ssk’ya geçiş
bağkur’dan ssk’ya geçiş

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Nasıl Yapılır?

Erken emekli olmak isteyen kişiler bunun için SSK’ya geçmektedir. Yani Bağkurl’u olup SSK’ya geçen kişiler daha erken emekli olma imkanına sahip oluyorlar. Erken emekli olmanın yanı sıra daha yüksek maaş alma imkanına da sahip oluyorlar. Yani birçok avantaj sebebiyle vatandaşlar, Bağkur’dan SSK’ya geçiş yapıyor.

Bağkur’dan SSK’ya geçiş yapmak isteyen kişiler bunun için bir dilekçe doldurmalıdır. Dilekçe doldurma işleminden sonra ilgili birimlere dilekçenizi teslim ederek talep oluşturabilirsiniz. Bağkur’lu olup SSK’ya geçmek isteyen kişilerin, geçiş işleminden sonra Bağkur hizmeti otomatik olarak durdurulur. Geçiş yapmak isteyen kişilerin ticari bir faaliyeti var ise bunu sonlandırmalı ya da sigortalı bir işe giriş yapması gerekmektedir.

bağkur’dan ssk’ya geçiş nasıl yapılır?
bağkur’dan ssk’ya geçiş nasıl yapılır?

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Şartları Nelerdir?

Bağkur’lu olup SSK’ya geçiş yapmak isteyen birçok kişi geçiş şartlarının neler olduğunu araştırmaktadır. Bağkur’dan SSK’ya geçiş şartları;

  • Bağkur’dan SSK’ya geçiş için emekliliğinize en az 3,5 yıl kalmış olması gerekmektedir.
  • Bağkur ödemesi yapan kişiler, hizmet birleştirme işlemi yapmalıdır.
  • Son 3,5 yıl hesaplanırken askerlik ve doğum borçları dikkate alınmaz.
  • İkamet ettiğiniz yerdeki Bağkur Müdürlüğü’ne dilekçe vermeniz gerekmektedir.
  • Bağkur’dan SSK’ya geçiş yapan kişiler, sağlık hizmetinden yararlanmak için 30 gün prim ödemelidir.

SGK, SSK Sicil No, SGK İş Yeri Sicil No Sorgulama

bağkur’dan ssk’ya geçiş şartları
bağkur’dan ssk’ya geçiş şartları

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Dilekçesi

Bağkur’dan SSK’ya geçiş yapmak isteyen kişilerin ilgili birimde bir dilekçe doldurması gerekmektedir. Geçiş dilekçesi sayesinde başvuru talebi iletilmiş olur.

Dilekçenin eksiksiz ve anlaşılır bir şekilde olması gerekmektedir. Dilekçe doldurduktan sonra ilgili birime aktarılmaktadır. Daha sonra geçiş işlemi için herhangi bir engel yok ise işlem, başarılı bir şekilde gerçekleşir.

bağkur’dan ssk’ya geçerken yapılması gerekenler
bağkur’dan ssk’ya geçerken yapılması gerekenler

Bağkur’dan SSK’ya Geçerken Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bağkur’dan SSK’ya geçmek isteyen kişiler, bununla alakalı ilgili birimlere dilekçe vermelidir. Yani bulunduğunuz yerin Bağ-Kur Müdürlüğü’ne dilekçe vererek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu dilekçe, Bağkur kapatma dilekçesidir.

Hizmet birleştirmesi yapmak isteyen kişiler ise SGK’ya, prim gün sayılarının toplanması için dilekçe yazarak başvuru yapabilirler.

Bağkur’dan SSK’ya Geçme Avantajları Nelerdir?

Erken emekli olmak isteyen kişiler, Bağkur’lu ise Bağkur’dan SSK’ya geçerek erken emekli olabilirler. Yani SSK’ya geçiş yaptığınız zaman daha erken emekli olma ihtimaliniz vardır. Ayrıca erken emekli olmak isteyen kişiler, 2000 yılı ve öncesinden prim ödemesi yapmış olmalıdır.

Bağkur’lu olup SSK’ya geçen kişiler, daha az prim ödemektedir. Yani Bağkur’lu olan kişiler, 9000 gün prim ödemesi yaptıktan sonra emekli olabilirken SSK’lı olan kişiler ise 5000- 7200 gün prim ödemelidir.

Ayrıca SGK – SSK hakkında merak ettiğiniz pek çok konuyu sitemizde yer alan ilgili kategorimizden görüntüleyebileceğinizi unutmayın!

bağkur’dan ssk’ya geçme avantajları
bağkur’dan ssk’ya geçme avantajları

Bağkur ve SSK Hizmet Birleştirme Kaç Gün Sürer?

Bağkur’dan SSK’ya geçiş yapmak isteyen kişiler, hizmet birleştirme işleminin kaç gün süreceğini merak etmektedir. Hizmet birleştirme işlemi, birkaç hafta sürmektedir. Hizmet birleştirme işlemini sorgulamak isteyen kişiler, e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirler. e-Devlet sayfası üzerinden SGK kısmına girerek, hizmet birleştirme hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

e-Devlet sayfasına kimlik numarası ve şifre ile birlikte giriş yapılmaktadır. Şifresi olmayan kişiler, en yakın PTT şubesine giderek şifre satın alabilirler.

bağkur ve ssk hizmet birleştirme
bağkur ve ssk hizmet birleştirme

Bağkur’dan SSK’ya Geçişte 3,5 Yıl Şart mıdır?

Bağkur’dan SSK’ya geçmek isteyen kişilerin en çok araştırdığı konuların başında 3,5 yıl şartının olup olmadığı gelmektedir. Evet bu şart bulunmaktadır.

Bağkur ödemesi yapan kişi, son 3,5 yılı SSK üzerinden prim ödeyerek emekli olabilir. Yani son 3,5 yıl SSK’lı olmak ya da 7 yıl içerisinde 3,5 yılı aşan sürede SSK’lı olmak şartı, emekli olma koşullarında bulunmaktadır.

SGK Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur? Tahsis ve Talep Formu Doldurulmuş Örneği

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu