Devlet DestekliKamu Haber

SGK, SSK Sicil No, SGK İş Yeri Sicil No Sorgulama

SGK, SSK Sicil No, SGK İş Yeri Sicil No Sorgulama; SGK sicil numarası nasıl sorgulanır, SGK iş yeri sicil no nedir, SGK iş yeri sicil no sorgulama nasıl yapılır ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda.

Sicil numarası; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortası başlatılan vatandaşı tanımak için verilen numaradır. Yani; bir bakıma çalışma hayatı boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili işlemlerde kullanacağınız T.C. kimlik numaranız gibi düşünebilirsiniz. Resmi makamlara ibraz etmek üzere pek çok anınızda ihtiyaç duyabileceğiniz SGK sicil numaranızı bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız, sicil no sorgulama işlemi yapabilirsiniz. İzlemeniz gereken adımlar çok basit. SGK sicil no sorgulama işlemini günümüzde E-devlet sistemi aracılığıyla hızlı, güvenli ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

SSK Sicil No Kaç Haneli?

SSK sicil numarası 13 haneden oluşur. Eğer; SSK sicil numaranız olarak kaydettiğiniz numaraların toplam hane sayısı 13 değil ise, E-devlet üzerinden SSK numara sorgulama işlemi yapın ve numaranızı teyit edin. Bu işlem için nasıl bir yol izleyeceğinizin adımlarını aşağıda görseller ile anlattık.

SGK Sicil Numarası Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet ile SSK sicil no sorgulama işlemi nasıl yapılır?

 • E-Devlet üzerinden sicil no öğrenme çok kolay bir işlem. Öncelikle aşağıda paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayarak E-devlet hizmet kapısına geçerek ilgili sayfayı açın.

 • Açılacak ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.

 • Yeni sayfada; T.C. kimlik numaranızı ve şifre bilginizi gireceğiniz bir panel gelecek. Bilgilerinizi doldurduktan sonra, “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 • Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız “şifremi unuttum” butonuna tıklayıp yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.
 • E-devlet şifrenizi henüz temin etmediyseniz mesai günü ve saati içinde olması koşuluyla herhangi bir zaman PTT ofisine uğrayarak kimlik belgenizi gösterip şifrenizin yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Ayrıca mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı seçeneklerinden birini kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz.

wklyjjel58pgmd0zpiukyj4zekipacqrf0s4wgeb.jpeg

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra açılacak yeni sayfada; ad, soyad, sicil no, doğum tarihi, baba adı ve anne adı gibi bilgilerinizi göreceksiniz. 3. sırada yer alan 13 haneli numara, SSK sicil numaranızı ifade eder.
 • İşte, SSK sicil no bulma bu kadar kolay! Ayrıca; sol alanda yer alan “Önerilen Hizmetler” başlığı altında bulunan sorgulama işlemlerinden “4A Detaylı Hizmet Dökümü” hizmeti ile detaylı dökümünüzü de listeleyebilirsiniz.

E-Devlet SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasına gitmek ve SGK sigorta sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYINIZ!

İsim ve soyad ile SGK sicil no sorgulama nasıl yapılır?

İsim ve soyad kullanılarak, SSK sicil no öğrenme işlemini internet üzerinden gerçekleştirmek ne yazık ki mümkün değildir. Kulağa oldukça pratik geliyor gibi görünse de kişisel verilere karşı gösterilen önem ve kanunlar ile alınan tedbirler nedeniyle; SGK, isim ve soyad kullanılarak yapılan SSK no sorgulama uygulamasını uzun zaman önce kaldırdı. Fakat şirketinizin muhasebecisinden sicil numaranızı öğrenmeniz mümkündür. Eğer; SSK sicil numaranızı bilmiyorsanız ve internet üzerinden öğrenmek istiyorsanız bunu ancak E-devlet sistemi aracılığıyla sorgulayıp, öğrenebilirsiniz.

SGK emekli sicil no nedir, nasıl öğrenilir?

Emekli sicil no; SGK’nın, sigortalı çalışanlara emekli olduktan sonra verdiği numaradır. Bu numara ile tüm hizmet geçmişi, emeklilik süresi ve emeklilik maaşı detaylarına ulaşılabilir. Emekli sicil numaranızı bilmiyorsanız, E-devlet aracılığıyla bu numarayı sorgulayabilirsiniz. Gitmeniz gereken WEB sitesi adresini aşağıda paylaşıyoruz. İzlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

 • Adrese tıkladıktan sonra, sizden kimlik bilgilerinizin doğrulanması istenecek. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın ve devam edin.

 • Gelecek ekranda; T.C. kimlik numaranız ile E-devlet şifrenizi girdikten sonra, “Sisteme Giriş Yap” butonuna basın.

wcs1od4emis4z5gzdzqdzo2yc4xiqvjdwsbe4eco.png

 • Sisteme kayıtlı bir 4/A emeklilik bilginiz mevcut ise açılacak yeni sayfada özlük bilgileriniz listelenir. Bu bilgilerin içerisinde 13 haneli emekli sicil numaranızı, 2. satırda “soyad” bilginizin altında emekliliğiniz için verilmiş olan SGK numarası sorgulama işleminizin sonucunu görüyor olacaksınız.

E-Devlet sistemindeki 4A Emekli Aylık Bilgisi sayfasına gitmek ve sorgulama yapmak için TIKLAYINIZ!

SGK İşyeri Sicil No Nedir?

SSK sicil numarasından farklı olan iş yeri sicil no, 26 haneden oluşur. İş yeri sicil numarası; farklı kodların birleşmesi neticesinde oluşturulan, iş yerine ait özel bir numaradır. İş veren sicil numarasının 26 haneden oluştuğunu söyledik. Bu sıralamadaki değerler, sırasıyla; M1 kodu, iş kolu kodu, ünite kodu, iş yeri sıra Numarası, il kodu, ilçe kodu, kontrol kodu ve alt işveren kodlarından meydana gelir. SSK sicil numarasındaki rakamlar ve anlamlarını şöyle açıklayabiliriz:

M1 kodu (mahiyet kodu)

Tek bir rakamdan oluşur. Mahiyet kodunu temsil eden rakamların anlamlarını şöyle açıklayabiliriz:

 • 1 rakamı; kamu sektöründeki devamlı iş yerleri için kullanılır.
 • 2 rakamı; özel sektördeki devamlı iş yerleri için kullanılır.
 • 3 rakamı; kamu sektöründeki geçici iş yerleri için kullanılır.
 • 4 rakamı; özel sektördeki geçici iş yerleri için kullanılır.

İş kolu kodu

İlgili iş yerinin, yaptığı işin “Kısa Vadeli Sigorta Kolları Prim Tarifesi” kapsamında, hangi iş kolu için faaliyet gösterdiğini belirtir ve 4 haneden oluşur.

Ünite kodu

İş yerinin işlem gördüğü üniteyi belirtir. Kendi içinde eski ve yeni olarak ayrılan bu kod 4 hanelidir. Eski kısmında 2, yeni kısmında ise 2 adet rakam yer alır.

İş yeri sıra numarası

İlgili ünite tarafından; her iş yerine, illere göre verilir. Amaç; oluşturulan sıranın takip edilmesinde kolaylık sağlanmak istenmesidir. Hane sayısı ise 7’dir.

İl kodu

İş yerinin aktif olduğu ilin trafik kod numarasından meydana gelen koddur. İl kodu ise bildiğiniz gibi 2 hanelidir

İlçe kodu

İş yerinin, hangi ilçede yer aldığını ifade eden koddur. İş yerinin faaliyet gösterdiği ilçe bilgisini belirten bu kod 2 haneden oluşur.

Kontrol kodu

İş yeri sicil numarasının doğru kullanılması için oluşturulmuş 2 haneli koddur.

SGK İş Yeri Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Biliyorsunuz ki, ülkemizde 3 farklı sosyal güvenlik hizmeti var; kamu alanında hizmet veren kişiler için sağlanan Emekli Sandığı hizmeti, özel sektörde hizmet veren kişiler için sağlanan Sosyal Sigortalar Kurumu hizmeti ve kendi iş yerine sahip olan kişiler için sağlanan Bağ-Kur hizmeti. Bu hizmetler; tek çatı altında toplanmış olup, Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde hizmet verir.

İş yeri sicil no sorgulama için farklı yöntemler mevcut olup; en garanti yöntemlerden biri, bağlı olunan SGK Müdürlüğü’ne gitmektir. Bu işlem, iş yeri sahibi tarafından yapılır. Çünkü; iş yeri sahibi, iş yeri sicil numarasını kullanarak SSK’ya dair pek çok farklı işlemi gerçekleştirebilir. İşte bu noktada, iş yeri sicil no sorgulama işlemi oldukça önem kazanıyor. Her iş yeri sahibi; çalıştırıyor olduğu kişilere sosyal güvence sağlamak zorundadır. Çalışan bireylerin sosyal hakları yasalar çerçevesinde korunduğu için; işverenlerin bu yasalara uyması gerekir. Uyulmaması durumunda ise ciddi cezai yaptırımlar uygulanır. Yani; bir iş yeri açıldığı zaman, sigorta işlemlerinin halledilmesi sürecinde gerekli olacak iş yeri sicil numarasının edinilmesi bu yüzden şarttır ve önem arz eder. Eğer; SGK Müdürlüğü’ne gidecek zamanınız yok ise bu işlemi e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz.

 • Aşağıda sorgulama yapabileceğiniz WEB sayfasının adresini paylaştık. İlgili adrese gittikten sonra, kimlik bilgilerinizi doğruladıktan sonra, şu sayfa ile karşılaşacaksınız:

ioecnqvzwk45hecay1p76holtjpbsl6cijjqaw81.png

 • “Uygulamaya Git” butonuna bastıktan sonra ise e-SGK Şifre uygulamasına yönlendirileceğiniz için; sizden birtakım izinler istenir. Uygulamayı kullanabilmeniz için; bazı şahsi bilgilerinize erişim sağlanacağını “Onayla” butonuna basarak kabul edin.

lrst4l10pwpzrieouflor9rfn9wkpovag5t8p2k5.png

 • Açılacak yeni sayfa, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait bir sayfadır. Tüm bilgilerinizi bu alanda görüntülemiş ve sorgulamanızı tamamlamış olacaksınız.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-Devlet üzerinden sunduğu “e-SGK Şifre” sorgulama ekranına gitmek için TIKLAYINIZ!

Geçmişte Kullanılan Sigorta Sicil Kartı, Artık Kullanılmıyor mu?

Yukarıda, sigorta sicil no sorgulama için kullanabileceğiniz sistemin e-Devlet olduğundan söz ettik. Peki, internet kullanımı bu kadar yaygın değilken ve henüz E-devlet faaliyet göstermiyorken, insanlar bu bilgiye nasıl erişebiliyordu? Günümüzde artık kullanılmıyor olduğunu belirterek; kişilere geçmişte, SSK no bilgisinin de yer aldığı sigorta sicil kartı verilmekteydi. Bu sigorta kartında; özlük bilgileri, sigorta durumu, çalışma şekli, ilk sigortalı işe giriş tarihi ya da değiştirilen işler gibi bilgiler yer alıyordu. Ancak, bugün bir işe girdiğiniz zaman; bilgileriniz, işvereniniz tarafından elektronik sisteme aktarıldığı için bu karta ihtiyaç duyulmuyor.

Diğer İşlemler:

SGK Hizmet Dökümü Alma

Ne Zaman Emekli Olurum?

SGK Borç Sorgulama

SGK DYS Emeklilik Evrak Sorgulama

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. eski bir sigorta numarası buldum. Nasıl ögrenebilirim bunun ne oldugunu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu