reklam
Kamu Haber

Kadın Sığınma Evlerine Nasıl Başvurulur? Kadın Sığınma Evinde Kalma Süresi

Kadın Sığınma Evlerine Nasıl Başvurulur? Kadın Sığınma Evinde Kalma Süresi, Kadın Sığınma Evlerinde Kimler Kalabilir? Kadın Sığınma Evinde Ne Kadar Kalınır? Kadın Sığınma Evi Kuralları ve daha fazlası yazımızda...

Kadın Sığınma Evlerine Nasıl Başvurulur? Kadın Sığınma Evinde Kalma Süresi; Ülkemizde şiddete maruz kalmış çaresizce bir sığınak arayan kadınlar için devlet eliyle kadın sığınma evleri hizmet vermektedir.  Sadece fiziksel değil tüm şiddetler karşısında başvurabileceğiniz bu evlerde hem barınma hem de korunma imkanı sağlanmaktadır. Kadın Sığınma Evlerinde Ne Kadar Kalınır? Kadın Sığınma Evi nedir gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kadına şiddet değişen değer yargılarından ve birtakım suçların meşrulaştırılmasından dolayı artmaya devam ediyor. Ülkemizde her üç kadından biri ne yazık ki fiziksel şiddete maruz kalıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre yaşamının herhangi bir döneminde eş ya da eski eş tarafından şiddete maruz kalanların oranı %39.3. Bu fiziksel şiddet sonucunda fiziksel olarak yaralanan kadınların oranı %25. Yaşadıkları şiddeti bir sır olarak saklayan kadınların oranı ise %48.5.

Bu rakamlar gerçekten çok ürkütücü ve de son derece üzücü. Şiddete uğrayan pek çok kadın bunu gün yüzüne çıkarmak istemiyor ve bu yüzden senelerce bu acı durumu yaşamaya devam ediyor. İster eşinden olsun ister ailesindeki diğer fertlerden olsun, mağdur çareyi başına gelenleri saklamakta buluyor. Hatta bazı şiddet mağdurları, eş, sevgili ya da ailesinden gördüğü şiddetten kurtulabilmek için son çare olarak kimliklerini değiştiriyor. Fakat ne yazık ki bu acı çare de kesin bir çözüm sunamıyor çünkü mağdur sistemde bulunamadığı için çocuklarını okula kaydettirememek, sosyal hizmetlerden faydalanamamak gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalıyor.

Ancak geçmiş yıllara oranla şiddete uğrayan kadınlar artık susmuyor. Ne pahasına olursa olsun kendilerine şiddet uygulayan kişilerin cezasını bulması için çabalıyor ve şikayette bulunuyor. Ancak yine de hala susup kaderine razı gelen pek çok kadın var. Bunun sebebi ise bu kadınların kendilerini çaresiz hissetmeleri ve yanlarında onlara destek olabilecek birilerinin olmaması. Fakat durum hiç de sanıldığı gibi değil. Kadın sığınma evleri, mağdur durumdaki kişilere ellerinden gelen tüm desteği sağlayarak kadınların acısını biraz olsun hafifletmeyi ve kendi ayakları üzerinde durabilen cesur kadınlar yaratmayı amaçlıyor. Bazı televizyon programları ve çeşitli kamu spotlarında konuyla ilgili bilgilendirme yapılsa da mağdur kişiler akıllarındaki pek çok soruya net bir cevap alamıyor. Dahası bu cevabı ararken yakalanmaları halinde başlarına gelebilecek kötü durumlardan da son derece korkuyorlar.

Son zamanlarda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu konu ile ilgili pek çok tedbir alınmış ve pek çok yöntem devreye koyulmuştur. 

Kadına şiddet olayların artması sebebiyle kadın sığınma evleri de modernize edilerek daha nitelikli ve son derece profesyonel hizmet verir hale gelmiştir. Ailesinden, erkek arkadaşından ya da kocasından şiddet görmüş, bu tarif edilemez acıya maruz kalmış kadınların merak ettiği ilk soru ise kadın sığınma evlerine nasıl başvuru yapılacağıdır.

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

kadın sığınma evlerine nasıl başvurulur?
kadın sığınma evlerine nasıl başvurulur?

Kadın Sığınma Evlerine Nasıl Başvurulur?

Devletin temel politikası ve amacı kadına şiddetin önüne geçmek ve buna bir “dur” demek olsa da ve hatta her geçen gün bununla ilgili kamu spotları, paneller ve bilgilendirici çalışmalar gerçekleştirilse de ne yazık ki, iyi hal indirimleri ya da pişmanlık gibi terimlerle verilen hukuksal olarak tatmin edici olmayan cezalar nedeniyle kadına şiddet her geçen gün artış göstermektedir.

Yalnızca büyükşehirlerde değil, Türkiye’nin hemen her ilinde kadın sığınma evleri mevcuttur. Şiddete maruz kalan kadınların toparlanmaları ve uğradıkları şiddetten kurtulmaları için oluşturulan bu evlerde barınabilmek için tek bir koşul mevcut. Kadın sığınma evlerinde kalmak için gereken tek kriter maalesef şiddete maruz kalmaktır ya da kadının can güvenliğinin tehlikede olması. Ancak şiddet denildiğinde akla yalnızca fiziksel şiddet gelmemeli çünkü şiddetin pek çok çeşidi var. Psikolojik yani duygusal şiddet, cinsel şiddet (tecavüz, ensest ilişkiye zorlanılması), ekonomik istismar da şiddet olarak kabul edilir. Özellikle ekonomik istismarda kadına doğru düzgün bir bütçe ayrılmadığı gibi çalışması da çeşitli sebep ve bahanelerle engellenerek ekonomik özgürlüğünü kazanmasının önüne geçilmiş ve şahsa bağımlı hale getirilmiş olur.

Her ne anlamda olursa olsun şiddete maruz kalan bir kadın kendi ifadesi ile bir kadın sığınma evine başvurabilir. Kötü koşullara maruz kalmış kadınlar varsa çocukları ile birlikte İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek şahsen müracaat edebilirler. Kadın, şiddet gördüğünü kanıtlamak için herhangi bir belge, polis raporu ya da şahit göstermek zorunda değildir. Kadını daha çaresiz bir duruma sürüklememek için şiddete maruz kalmış kadın araştırılmaz ve doğru söylediği varsayılır ve işlemler bu mentaliteyle gerçekleştirilir. Yani kendi söylemi ile şiddet gördüğünü dile getirmesi kadın sığınma evinde kalması için yeterlidir.

İstanbul’da ikamet ediliyorsa Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’na ya da belediyelere başvurulabilir. Bununla birlikte Sosyal Hizmetler Kurumu’na ait  kadın sığınma evleri de mevcuttur. Kötü muameleye maruz kalmış kadınlar buraya da başvuruda bulunabilirler. Kadınlar burada kalmaya karar verdiklerinde kadın sığınma evi şartlarına uymayı da kabul ederler. Bu evlerde alkol, uyuşturucu ve silah bulundurmak yasaktır. Güvenlik sebebiyle sığınma evine misafir getirmek uygun değildir. Bu konuda hassas olmak çok önemlidir. Mağdur kadınlar görevlilere haber vermeden sığınma evine 3 günden fazla gitmezlerse, sığınma evinde kalma haklarını yitirebilirler. Her sığınma evinin kendine özgü kuralları vardır ve bu kurallara uymak esastır.

Kadın Sığınma Evlerinde Ne Kadar Kalınır?

Kadın sığınma evine yerleştirilen kadına, kendini toparlaması ve iyi hissettiğinden emin olması için 1 hafta kadar bir zaman tanınır. Sonrasında kadının ne durumda olduğu ve neler yaşadığı anlaşılmaya çalışılır. Genellikle mağdur kadınla olan bu konuşmayı, uzman kişiler yapar. Kadının psikolojisine uygun şekilde onu üzmeden ve daha fazla yıpratmadan durumu hakkında bilgi almaya çalışır. Gördüğü şiddetle ilgili olarak neler düşündüğü, neler hissettiği sorulur.

Yaşadığı şiddetin ayrıntıları, eğer kocasından şiddet gördüyse bundan sonrası için ne yapmak istediği, boşanmayı düşünüp düşünmediği gibi sorular da kendisine sorulur. Eğer yanıtı boşanmak istediği yönündeyse kendisine gerekli hukuki destek sağlanır ve profesyonel yardım ve yönlendirmelerde bulunulur. Bu sebeple sığınma evlerinin, kadının ve varsa çocuklarının korunması ve özgür bir birey haline gelmesindeki rolü büyüktür.

Mağdurun verdiği yanıtlar doğrultusunda ne yapmak istediğiyle bağlantılı olarak kendisine bir yol haritası çıkarılır. Bu yöntemle kişi gerek sığınma evinin bünyesindeki, gerekse anlaşmalı kuruluşlar tarafından verilen kurslara giderek sertifika alabilir ve ekonomik özgürlüğüne kavuşarak mağduriyetlerinden birini gidermiş olur. Ekonomik özgürlüğüne kavuşan ve bir işte çalışmaya başlayan kadınlar kendi ayakları üzerinde güvenle durabildikleri için sonradan başlarına gelebilecek acı durumları yaşamamak için ne yapacağını bilen ve cesur bir duruşa sahip olurlar.

Türkiye’deki kadın sığınma evlerinde ne yazık ki sürekli kalmak mümkün değildir. Sığınma evlerinde kalınabilecek süre en fazla 6 ay ile sınırlıdır. Peki kadın sığınma evinden nasıl çıkılır? Bu süre zarfında şiddete maruz kalmış kadınlara toparlanmaları için imkanlar dahilindeki tüm destek sunulur ancak sonunda verilen eğitimler ve destekle birlikte kendisini toparlaması beklenir. Fakat sığınma evinden ayrılsa dahi mağdurun durumu takip edilmeye devam eder.

 

Boşanma Davası: Nereye Başvurulur? Evraklar, İşlemler

 

Kadın Sığınma Evinde Ne Kadar Kalabilirim?

Kadın sığınma evinde 3 ile 6 ay gibi bir süre içerisinde kalmanız sağlanmakta ve sonrası için normal hayata adapte olma imkanı sunulmaktadır.

KADES Nedir? Ne İşe Yarar?

KADES, Kadın Destek Uygulaması olarak hizmet vermektedir. Kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet ya da taciz gibi kötü durumları engellemek için hizmete sunulmuştur.

İlgili Makaleler

10 Yorum

      1. Kocamdan fena şekilde dayak yedim. Daha öncede birkaç kez dövdü. Acil sizden yardım istiyorum. Mağdurum

  1. 25 ila 35 yaş arası iyi bir bayan ile evlilik yapmak isterim ömür boyu mutlu etmeye razıyım

  2. 5 aylık çocuğum var oğlumla bayan arkadaşımda kalıyoruz ama iyi karşılık görmüyorum ve rahatsız olduğum konular var el evi diye birşey de diyemiyorum sığınma evine nasıl gideceğim lütfen yardımcı olmanızı istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu