Yardım Başvurusu

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır? 2024 Cenaze Ödeneği Başvuru e-Devlet

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır? Cenaze Ödeneği Başvuru e-Devlet, Cenaze Yardım Parası Nasıl Alınır? Cenaze Ölüm Ödeneği Başvurusu, SGK Ölüm Parası Nedir? Cenaze Yardım Parasından Kimler Yararlanabilir? Cenaze Yardım Parası Kimlere Verilir? Cenaze Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Cenaze Ödeneği Başvuru Formu Nereden Alınır? Cenaze Ödeneği Ne Kadar? Cenaze Yardımı Sorgulama, T.C. No İle Cenaze Yardımı Sorgulama, Cenaze Parası Hangi Bankaya Yatırılır? Cenaze Parası Kimlere Ödenmez? Emekli Sandığı Ölüm Yardımı Ne Kadar? Emekli Sandığı Ölüm Yardımı İçin Nereye Başvurulur? Engelli Ölüm Parası Ne Kadar? Ölüm Parası Nasıl Alınır? Ölüm Belgesi Nereden Alınır? Ölüm Belgesi e-Devletten Alınır mı? Ölüm Yardımı Emekli Sandığı İçin Ne Kadar ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır? Cenaze Ödeneği Başvuru e-Devlet; Vefat eden sigortalı kişinin yakınlarına verilen yardım paralarından biri de cenaze yardım parasıdır. Bu yazımızda size Cenaze yardım parasından kimler yararlanabilir, cenaze yardım parası kimlere verilir, cenaze yardım parası başvurusu nasıl yapılır, cenaze ödeneği ne kadar, cenaze parası hangi bankaya yatırılır, cenaze parası kimlere ödenmez, ölüm belgesi nereden alınır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Cenaze Yardımı Nasıl Alınır? Cenaze Ödeneği Başvuru e-Devlet

Cenaze yardım parası SGK tarafından verilen bir yardım parasıdır. Bu yardım parası vefat eden kişinin yakınlarına cenaze masraflarına yardımcı olmak amacıyla verilir. Fakat bu yardımı almak için vefat eden kişinin yakınları bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir.

Şartları taşıyan kişilere verilen cenaze yardım parası miktarı vefat eden kişinin bağlı olduğu sigorta koluna göre değişiklik göstermektedir. BAĞKUR, SSK ya da Emekli Sandığı’na bağlı olan ve vefat eden kişinin yakınları farklı miktarlarda cenaze yardım parası alırlar.

Ölüm ödeneği için şartları taşıyan yakınlar başvuruda bulunabilir. Böylelikle cenaze masraflarını daha rahat karşılayabilirler.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Kaç Ay Alınır? Ne Zaman Yatar?

cenaze yardımı nasıl alınır?
cenaze yardımı nasıl alınır?

SGK Ölüm Parası Nedir?

Ölüm parası vefat eden sigortalı kişinin yakınlarına tek seferlik verilen yardım parasıdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylanan ve tek seferlik verilen ölüm parası ailenin cenaze masraflarını karşılamasına yardımcı olmaktadır.

SGK ölüm parası yani cenaze ödeneği vefat eden kişi sigortalı ise veriliyor. Vefat eden kişi sigortalı değil ise yakınlarına cenaze ödeneği verilmiyor. Tek seferlik yapılan bu yardımı ölüm aylığı ile karıştırmamak gerekmektedir.

Ölüm aylığı vefat eden sigortalı kişinin ailesine her ay verilmektedir. Ölüm parası ise tek seferlik verilen bir yardım parasıdır.

Cenaze Yardım Parasından Kimler Yararlanabilir?

Cenaze yardım parası alabilmek için hak sahibinin belli başlı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Ayrıca vefat eden kişinin sigortalı ve kanunda belirtilen şekilde ölümü gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Cenaze yardım parasından iş kazası ya da meslek hastalığı yüzünden vefat eden sigortalının hak sahibi yakınları yararlanabilir. Ayrıca en az 360 gün ölüm sigortası, yaşlılık sigortası ya da malullük primi bildirilmiş iken vefat eden sigortalının hak sahibi yakınları da cenaze yardım parası alabilirler.

Yaşlılık aylığı, malullük ya da sürekli iş görmezlik geliri alırken vefat eden sigortalının hak sahibi yakınları da cenaze yardım parası alırlar.

Ölüm Yardımı Parası – Cenaze Yardım Parası Sorgulama

Cenaze Yardım Parası Kimlere Verilir?

Cenaze yardım parası vefat eden kişi sigortalı ise yakınlarına verilen tek seferlik bir yardım parasıdır. Sadece hak sahibi yakınlarına cenaze yardım parası verilir. Öncelik vefat eden kişinin eşidir. Vefat eden kişinin eşi yoksa çocukları hak sahibi olarak cenaze yardım parasına başvurabilir.

Cenaze yardım parasını vefat eden kişinin eşi ve çocukları yoksa anne veya babası da yardım parasını alabilir. Anne babası yoksa vefat eden kişinin kardeşleri de cenaze yardım parası alabilir.

Vefat eden kişinin hak sahipleri cenazeyi kaldırmaz başka gerçek veya tüzel kişiler cenazeyi kaldırırsa belgelerle kanıtlamak üzere cenaze yardım parasını alabilirler. Yani vefat eden kişinin arkadaşı cenaze masraflarını karşılamışsa belgelerle birlikte cenaze yardım parası için başvuruda bulunabilir.

cenaze yardım parası kimlere verilir?
cenaze yardım parası kimlere verilir?

Cenaze Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cenaze yardım parası alabilmek için öncelikle vefat eden kişinin yakınları başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Bunun için Sosyal Güvenlik Merkezine ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne bizzat giderek başvuruda bulunmak gerekiyor.

Vefat eden kişinin ölüm tarihi başvuru formunda olması gerekmektedir. Ölüm tarihi henüz nüfus kütüğüne işlenmemişse hak sahibi olan kişiler başvuru formunun yanında ölüm belgesini de götürerek cenaze yardım parasına başvurabilirler.

Cenaze yardım parası için zaman aşımı söz konusudur. Bu yüzden hak sahipleri vefat eden kişinin ölümünden itibaren 5 yıl içerisinde cenaze ödeneğine başvurmazlarsa hakları zaman aşımına uğrar ve parayı almazlar.

SGK Cenaze ve Ölüm Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Cenaze Ödeneği Başvuru Formu Nereden Alınır?

Cenaze ödeneği başvuru formu muhtarlıktan alınır. Burada dikkat edilmesi gereken husus her muhtarlıktan cenaze ödeneği başvuru formu alınmaz. Yani vefat eden kişinin ikametgah adresi nerede bulunuyorsa oradaki muhtarlıktan cenaze ödeneği başvuru formu alınır.

Ayrıca muhtarlıktan alınan cenaze ödeneği başvuru formunun muhtarlık tarafından imzalanmış ve onaylanmış olması gerekmektedir. Muhtarlık tarafından imzalanmayan ve onaylanmayan başvuru formları geçersizdir.

Cenaze Ödeneği Ne Kadar?

Cenaze ödeneği TÜİK verilerine göre artış göstermiştir. Her yıl TÜİK enflasyon verilerine göre değişen cenaze ödeneği SGK’lı olanlar için 2.054 TL dir. Yani SSK ve Bağkurlu olan ve vefat eden kişinin yakınlarına tek seferlik 2.200 TL cenaze ödeneği verilir.

Emekli sandığına bağlı olan ve vefat eden kişilerin yakınlarına ise 8.420 TL cenaze ödeneği verilir.

Cenaze Yardımı Sorgulama

Cenaze yardımını sorgulamak için birkaç farklı yöntem mevcuttur. İlk olarak e-Devlet üzerinden cenaze yardımını sorgulatabilirsiniz. Ayrıca SGK resmi internet sitesi üzerinden de başvuru sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Vefat eden kişinin yakınları bunların dışında ALO 170 çalışma hayatı iletişim merkezini arayarak da konu ile ilgili bilgi sahibi olabilirler.

T.C. No İle Cenaze Yardımı Sorgulama

e-Devlet sistemi üzerinden T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak cenaze yardımını sorgulayabilirsiniz. Başvuru sonucu için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Cenaze Parası Hangi Bankaya Yatırılır?

Kişinin Ziraat Bankası hesabına cenaze yardım parası yatırılır. Yani vefat eden kişinin yakınları Ziraat Bankasından yatırılan cenaze parasını çekebilir.

cenaze ödeneği
cenaze ödeneği

Cenaze Parası Kimlere Ödenmez?

Bakmakla yükümlü olduğu kişi vefat ederse ona bakan kişi cenaze parası yardımına başvuramaz. Ayrıca emekli sandığından dul ve yetim aylığı alırken vefat eden kişinin yakınları da yine cenaze yardım parasını alamazlar.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı Ne Kadar?

Vefat eden kişi emekli sandığına tabi ise ölen kişinin yakınlarına tek seferlik 8.420 TL cenaze ödeneği verilir.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı için Nereye Başvurulur?

Sosyal Güvenlik Merkezine ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne emekli sandığı ölüm yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Engelli Ölüm Parası Ne Kadar?

En az 360 gün sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Malulen emekli olan kişilerin yakınları da cenaze ödeneği için başvuruda bulunabilir.

Ölüm Parası Nasıl Alınır?

Ölüm parası için başvuruda bulunacak olan kişilerin öncelikle vefat eden kişiye dair ölüm belgesini alarak başvuru formunu doldurmaları ve evrakları teslim etmeleri gerekmektedir. Vefat eden kişinin ölümü nüfus kütüğüne işlenmiş ise sadece başvuru formunu doldurmak yeterli olacaktır.

SGK tarafından başvuru belgeleri incelendikten sonra başvuru yapan kişiye haber veriliyor. Başvurusu olumlu olan kişiler Ziraat Bankası hesabından tek seferlik verilen ölüm parasını çekebiliyorlar.

Ölüm İzni Kaç Gün? Kimlere Hangi Akrabalar İçin Verilir?

Ölüm Belgesi Nereden Alınır?

Resmi sağlık kurumunda kişi vefat ederse ya da cenaze resmi sağlık kurumuna getirilirse sağlık kurumu tarafından ölüm belgesi düzenlenir ve kurum müdürü ya da baştabip tarafından belge tasdik edilerek hak sahibi yakınlarına teslim edilir.

Özel sağlık kurumunda kişinin ölümüne yol açan hastalık yüzünden hasta vefat ederse onu tedavi eden doktor ölüm belgesini hazırlar belediye tabibi, toplum sağlığı merkezi hekimi ya da aile hekimi tarafından belgeyi tasdikler.

Sağlık kurumları dışında ölüm gerçekleşmişse ölüm belgesi cenazenin olduğu yerdeki belediye tabibi, toplum sağlığı merkezi hekimi ya da aile hekimi tarafından verilir. Eğer bu kişiler yoksa ölüm belgesi düzenleme yetkilisi tarafından ölüm belgesi verilir.

Eğer ölüm belgesi düzenleme yetkilisi yok ise ya da ulaşılmıyorsa jandarma karakol komutanı ya da muhtarlık tarafından ölüm belgesi verilir.

Mesai saati dışında ölüm gerçekleşmişse belediye tabibi, toplum sağlığı merkezi hekimi ya da aile hekimi tarafından nöbet sistemine göre ölüm belgesi verilir. 112 acil sağlık istasyonu da direk ölüm belgesi verebiliyorlar.

Doğal afet olaylarında gerçekleşen ölüm sonucunda vali ya da kaymakamlık tarafından yetkilendirilen kişiler öncelikle kimlik tespiti yapar daha sonra nüfus müdürlüğüne ölen kişileri bildirir.

Yurt dışında vefat eden T.C. vatandaşlarının ölüm belgesi dış temsilciliklere veriliyor.

Ölüm Belgesi e-Devletten Alınır Mı?

Ölüm belgesi nüfus müdürlüklerinden alınır, e-Devlet ya da başka platformlardan alınmaz.

 

Ölüm Yardımı Emekli Sandığı İçin Ne Kadar?

8.420 TL dir.

Çalışma Hayatı İletişim Merkezi Numarası Nedir?

ALO 170 üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu