Yardım Başvurusu

Muhtaç Aylığı Başvurusu e-Devlet 2024

Muhtaç Aylığı Başvurusu e-Devlet, Muhtaç Aylığı Sorgulama, Muhtaç Aylığı Nedir, Muhtaç Aylığı Kimlere Verilir, Muhtaç Aylığı Nasıl Bağlanır ve daha fazlası yazımızda...

Muhtaç Aylığı Başvurusu e-Devlet; Ayni ya da nakdi olarak yapılan sosyal yardımlardan biri de muhtaçlık aylığıdır. Muhtaç aylığı hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevabını bulabilirsiniz. Muhtaç Aylığı Nedir ve Nasıl Alınır? Muhtaç Aylığını Kimler Alabilir? Muhtaç Aylığı Başvuru Yolları Nelerdir? Muhtaç Aylığı Ne Kadar Oldu? Muhtaç Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Belediye Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç Aylığı Nedir? e-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere devlet tarafından yapılan birçok sosyal yardım düzenlemesi vardır. Amaç sosyal yardımlarla ihtiyaç sahiplerinin yaşam şartlarını iyileştirmektir.

Ayni ya da nakdi olarak yapılan sosyal yardımlar sayesinde geçimlerini sağlamada zorluk çeken muhtaç vatandaşlar asgari ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Muhtaç aylığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi ve yoksul bireylere her ay düzenli olarak verilen maaştır. Fakirlik maaşı olarak da bilinen muhtaç aylığı, işsiz ya da geçimini sağlayacak düzenli bir gelire sahip olmayan bireylerin başvuru talepleri ile gerekli incelemeler sonucu verilmektedir.

Muhtaç aylığı yani fakirlik maaşı için birtakım şartları sağlıyor olmak gerekmektedir. Çünkü yardımın amacı gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişiye ulaştırılmasıdır.

Engelli Maaşı Sorgulama Telefonla ve T.C. No ile Sorgulama

muhtaç aylığı başvurusu
muhtaç aylığı başvurusu

Muhtaç Aylığı Nedir ve Nasıl Alınır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ilgili birimlere başvuru talebi alınarak ve gerekli tüm incelemeler yapılarak sonuçlandırılan bir maaş yardımıdır. Düzenli bir geliri olmayan ve temel ihtiyaçlarını dahi karşılamada yetersiz kalan muhtaç kimselere verilen maaştır. Genelde işi olmayan ya da muhtaç durumda olan kişilere bağlanan fakirlik maaşı her işsiz ya da muhtaç kimseye verilmemektedir.

Muhtaç aylığı yani fakirlik maaşı için kişilerin birtakım özellikleri taşıyor olmaları ve verdikleri bilgilerin doğruluğunun ispatlanmış olması gerekmektedir.

Yapılan çalışmalar ve güncellenen durumlar ile birlikte en az %40 engel derecesine sahip engelli bireylere, annesi ya da babası olmayan muhtaç kimselere de muhtaçlık aylığı bağlanabilmektedir. Bunun için ilgili muhtaç durumda olan kişinin T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğüne ya da ilgili müdürlüklerine başvuru talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Peki muhtaç aylığı yani fakirlik maaşı kimlere verilir, birlikte bakalım…

Muhtaç Aylığını Kimler Alabilir?

Ülkemizde ihtiyaç sahibi birçok kişinin merak ettiği konulardan biri de muhtaç aylığı alabilir miyim ya da muhtaç aylığını kimler alabilir, sorusudur.

Muhtaç aylığı; herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, düzenli bir gelir ya da aylık kazancı olmayan, üzerinde taşınır ya da taşınmaz bir mal bulunmayan anne ya da babası olmayan ile en az %40 engel derecesi olan engelli muhtaç kimselere fakirlik maaşı yani muhtaç aylığı bağlanmaktadır.

Muhtaç aylığı almak isteyen kişiler bu özellikleri taşıyor olmalı ve bunları belgeleri ile ibraz edebilmelidirler.

Devlet İhtiyaç Sahiplerine Her Ay 1.474 TL Yardım Parası Veriyor! İşte Muhtaçlık Maaşının Detayları ve Başvuru Koşulları…

Muhtaç Aylığı Başvuru Yolları Nelerdir?

Muhtaç aylığına başvurmak isteyen ve aranan özellikleri taşıyan kişiler T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı bölge müdürlüklerine bizzat giderek başvuruda bulunabilmektedir.

e-Devlet sistemi birçok sosyal yardım başvuru talebini alsa da henüz muhtaçlık aylığı yani fakirlik maaşı başvuru talebini almamaktadır. Muhtaç aylığına başvurular ilgili müdürlüklerde şahsen alınmaktadır.

Fakirlik Maaşı (Muhtaç Aylığı) Başvuru Sonucunu Sorgulama

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aranılan özellikleri karşılayan ihtiyaç sahiplerine verilen maaş yardımı için başvurular bizzat bölge müdürlüklerine gidilerek yapılmaktadır. Bu nedenle fakirlik maaşı başvuru sonucunuzu da bu bölge müdürlüklerine giderek ya da telefonla bölge müdürlüklerini arayarak sorgulayabilirsiniz.

Fakirlik maaşı başvuru talepleri e-Devlet sistemi üzerinden alınmamasına rağmen başvuru sorgulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. e-Devlet üzerinden fakirlik maaşı sorgulamak için; https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden yapılan tüm sosyal yardım sorgulamaları için e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. e- Devlet şifreniz yoksa ya da hatırlamıyorsanız size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi alabilirsiniz. Böylece başvuru yaptığınız yardımların sonuçlarını kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

Muhtaç Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir?

Muhtaç aylığı yani fakirlik maaşına istenilen özellikleri taşıyan ihtiyaç sahipleri başvurabilmektedir. Peki bu istenilen özellikler yani başvuru şartları neler, bakalım…

En az %40 engel derecesine sahip bireyler, annesi ya da babası ölmüş olan kimse, düzenli bir geliri olmayan ve sigortalı bir işte çalışmıyor olmak, yetim ve öksüz kalmış çocuklar için mahkeme kararı doğrultusunda herhangi bir bakım tedbir kararı verilmemiş olması aranan özelliklerdir. Ayrıca kişinin gelir getirici herhangi bir değerli gayrimenkul ya da menkule sahip olmaması muhtaç aylığı başvuru şartlarıdır.

Fakirlik maaşı yetim ya da öksüz kız ve erkek çocukları için bazı şartlar getirmiştir. Örneğin erkek çocuk üniversite eğitimi görüyorsa 25 yaşına kadar fakirlik maaşı alabiliyorken herhangi bir eğitim almıyorsa sadece 18 yaşına kadar fakirlik maaşını alabilmektedir.

Kız çocukları için herhangi bir eğitim ya da yaş sınırı aranmamaktadır. Kız çocukları fakirlik maaşını evlenene kadar ya da sigortalı bir işe girene kadar alabilmektedir.

Kişinin gelir getirici menkul ya da gayrimenkulü varsa elde edilen aylık gelir fakirlik maaşını geçmeyecek şekilde ise yine muhtaçlık aylığına başvuruda bulunabilmektedir.

muhtaç aylığı başvurusu e-devlet
muhtaç aylığı başvurusu e-devlet

Vakıflar Genel Müdürlüğü Muhtaç Aylığı Başvuru Formu İçeriği

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından başvurusu alınan muhtaç aylığı için başvuru formunu kurumun resmi internet sayfasından indirip doldurabilirsiniz.

Muhtaç aylığı başvuru formunda kişisel bilgilerinizden aylık gelirinize kadar birtakım farklı sorular yer almaktadır. Bu sorulara doğru ve eksiksiz şekilde yanıt vermeniz başvurunuzun sağlıklı bir şekilde sonuçlanabilmesi için oldukça önemlidir.

Muhtaç aylığı alabilmek için yalan ve yanlış bilgiler veren kişilerin tespit edilmesi halinde haklarında cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Muhtaç aylığı yani fakirlik maaşı başvuru formunu indirmek istiyorsanız; https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_225_260519/1-yetim-muhtac-ayligi-basvuru-formu-imzali.pdf linkini kullanabilirsiniz.

Muhtaç Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Muhtaç aylığına yani fakirlik maaşına başvuruda bulunan kişilerden bazı evraklar istenmektedir. Başvuru için gerekli bu evraklar; kişinin T.C. kimlik kartı ve fotokopisi, gelir ya gelirsizlik durumunu gösteren belge, kira sözleşmesi, kişinin ikametgah belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, muhtaç aylığı başvuru talep formudur.

Ayrıca kişi engel sahibi bireyse engelli raporu, muhtarlıktan durumunu isterse daha net yansıtmak için alabileceği fakirlik belgesi muhtaç aylığı başvurusu için gerekli belgelerdir.

Muhtaç Aylığı Ne Kadar Oldu?

Muhtaç aylığı son yapılan zamlarla birlikte 2.432 TL olarak ödenmektedir. Her yıl değişen muhtaçlık aylığını kişiler düzenli olarak hesaplarına yatması ile birlikte almaktadır.

Muhtaç Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Muhtaç aylığı alan geliri olmayan ya da en az %40 engel derecesine sahip bireyler her ay yatan düzenli ödemeler sayesinde temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Muhtaç aylığı her ay düzenli olarak ödenmekle birlikte kişinin sağladığı şartların ortadan kalkması ile birlikte maaş verilmesi de durdurulur. Muhtaçlık durumu ortadan kalkan kişinin bu durumu ilgili kuruma bildirmesi zorunludur.

Fakirlik maaşı kesilme nedenleri; kişinin vefat etmesi, muhtaç durumda olan kişinin bu muhtaçlığının ortadan kalkması, muhtaçlık aylığı alan anne ya da babası olmayan kişinin mahkeme kararı ile bakım altına alınması, başvuru formunda kişinin yanlış bilgi verdiği tespit edildiyse fakirlik maaşı kesilmektedir.

Ayrıca annesi ya da babası vefat eden erkek çocuğunun belirtilen yaş sınırını doldurması, muhtaç aylığı almaya hak kazanan kişinin 3 ay üst üste fakirlik maaşını çekmemesi maaşının kesilme nedenlerindendir.

Kişilerin muhtaçlık durumlarının ortadan kalkması ya da işe girmeleri gibi durumları ilgili müdürlüğe bildirmeleri gerekmektedir.

Devlet Muhtaç Vatandaşların Yakacak İhtiyacını Karşılıyor! Her Yıl Kömür Yardımı İle Binlerce Aile Soğuktan Korunuyor! İşte Detaylar…

 

Muhtaç Aylığı Ne Kadar Süre Çekilmezse Kesilmektedir?

3 ay üst üste çekilmeyen aylıklar kesilmektedir.

Muhtaç Aylığı Başvuru Durumunu Nereden Sorgulayabilirim?

e-Devlet sistemi aracılığı ile başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu