reklam
Yardım Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kira Yardımı | Kira Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kira Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu, Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Formu, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvuru Formu, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Sorgulama, VGM Nakit Para Yardımı

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kira Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu; Ülkemizde birçok kurum ve kuruluş sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Vakıflar Genel Müdürlüğü hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aradığınız soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğünün Yapmış Olduğu Yardımlar, Fakirlik Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır? Fakirlik maaşı başvuru durumu sorgulama, Fakirlik Maaşı Başvurusunda Aranan Şartlar, Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Şifremi Unuttum!

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kira Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

Dar gelirli muhtaç ailelere yönelik birçok sosyal yardım mevcuttur. Bu yardımlardan bazılarını da Vakıflar Genel Müdürlüğü sağlamaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ihtiyaç sahibi vatandaşlara bu yıl da yardım elini uzatmaya devam ediyor. Özellikle yardıma ihtiyaç durumda olan işsiz ya da düzenli bir aylığı olmayan vatandaşlara gıda yardımı yaparak temel ihtiyaçlarını bir nebze de olsa karşılamaya çalışmaktadır. Yoksul olan engelli ya da yaşlı, bakıma muhtaç kimselere erzak yardımı yaparak özellikle bu zor dönemlerde onların yüzünü güldürmeyi başarıyor diyebiliriz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü yetim, öksüz, dul kadınlara maaş ve engelli ya da yaşlı vatandaşlara fakirlik maaşı bağlamaktadır.

Sosyal yardımlar kapsamında öğrenciler için burs yardımı da bulunmaktadır. İhtiyaç sahibi öğrenciler belirlenerek eğitim masraflarına destek amaçlı burs imkanı sağlanmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğünün aşevi hizmeti de günlük sıcak ev yemekleri ile kimsesiz vatandaşların karnını doyurmakta ve onları unutmamaktadır.

e-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Yapmış Olduğu Yardımlar

Muhtaçlık ve ihtiyaç sahibi olmak zor koşullarda yaşamla mücadele etmektir. Bu mücadelede Vakıflar Genel Müdürlüğü kimsesizlerin kimsesi olmak için canla başla çalışmaktadır. Peki Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan sosyal yardımlar nelerdir, gelin birlikte bakalım…

Muhtaçlık durumunda olanlara fakirlik maaşı, kimsesiz ya da yaşlılara aşevi hizmeti, zor durumda olan öğrenciler için burs yardımı ve öğrenciler için eğitim yardımı, yurtiçi ve yurtdışı kuru gıda yardımları ile vakıf evi sosyal yardımları Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan sosyal yardımlardır.

Maddi anlamda zorluk çeken ve bu nedenle eğitimine ara vermek zorunda olan öğrencilere destek olan Vakıflar Genel Müdürlüğü aynı zamanda kimsesizlerin kimsesi olmak adına kimsesizleri vakıf evlerinde sıcak bir ortamda ağırlamayı da kendine görev edinmiştir. Vakıf evlerinde kalan sahipsiz ya da muhtaç kişiler sıcak bir yuvada sıcak yemek yeme imkanına sahip oluyor.

Fakirlik Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır?

Engelli vatandaşlar, yetim ya da öksüz kimseler ile 65 yaş üstü yaşlılar, dul kadınlar, sosyal güvencesi olmayan kimseler ve asgari ücreti aylık hane içerisinde 1/3 ün altında olanlar fakirlik maaşına başvuruda bulunabilirler.

Fakirlik maaşına başvurmak isteyen vatandaşlar Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı bölge müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilirler. Fakirlik maaşına başvuruda bulunmak için ikametgahınızın olduğu yerdeki bölge müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Bölge müdürlüklerine fakirlik maaşı başvurusu için gittiğinizde dilekçe yazarak başvuru talebinde bulunuyorsunuz.

Fakirlik maaşı için henüz e-Devlet üzerinden bir başvuru alma imkanı açılmamıştır.

vakıflar genel müdürlüğü kira yardımı
vakıflar genel müdürlüğü kira yardımı

Fakirlik Maaşı Başvuru Durumu Sorgulama

Fakirlik maaşı bir diğer adıyla muhtaçlık aylığı başvurusunda bulundu iseniz sorgulamanızı e devlet üzerinden yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden muhtaçlık aylığı yani fakirlik maaşı için https://www.turkiye.gov.tr/vahiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkini tıklayabilir ve başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca fakirlik maaşı başvurusu için gittiğiniz Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı bölge müdürlüklerini arayabilir ya da Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait 0312 415 50 00 hattını arayabilirsiniz.

Fakirlik Maaşını Alabilecek Olanlar Kimlerdir?

Fakirlik maaşına herkes başvuru yapamaz. Fakirlik maaşı için birtakım koşullara sahip olmak gerekmektedir. Peki kimler fakirlik maaşı alabilir, bakalım…

En az %40 engel derecesine sahip vatandaşlar, yetim ya da öksüz kalmış çocuklar, kimsesiz ve gelirsiz 65 yaş üstü yaşlı kimseler, dul kalmış ama dul aylığı bağlanmamış muhtaç kadınlar fakirlik maaşını alabilirler.

Yani herhangi bir aylığa sahip olanlar fakirlik maaşına başvuruda bulunamazlar. Kişinin bu maaşı alabilmesi için gerçekten muhtaç durumda olması gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı Başvurusunda Aranan Şartlar

Fakirlik maaşı alabilmek için kişinin herhangi bir sosyal güvencesi olmamalı, aylık bir gelire sahip olmamalı, fakirlik maaşı alacak olan kişinin üzerinde herhangi bir menkul kayıtlı olmamalıdır. Ayrıca kişinin aylık kazancı asgari ücretin 1/3 ün altında kalması ve herhangi bir maaş bağlanmamış olması gerekmektedir.

Muhtaçlık sınırında olan ve fakirlik maaşı almak isteyen vatandaşlar eğer yetim ya da öksüz erkek çocuk ise bu maaşı 18 yaşına kadar alabilmektedir. Ama yükseköğrenim görüyor ise 25 yaşına kadar fakirlik maaşı almaya devam eder. Yetim ya da öksüz kız çocuğu ise kişi, sigortalı bir işe girene kadar muhtaçlık aylığı alabilmektedir.

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik Maaşı Kaç TL Oldu?

Fakirlik maaşı aylık 2.432 TL olarak aylık muhtaç durumdaki kişilerin hesaplarına yatmaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvurusu

Fakirlik maaşına başvurmak isteyenler bazı belgeleri de ibraz etmek zorundadır. Bu belgeler;

TC kimlik kartı, ikametgah belgesi, gelir belgesi, kişi engelli ise sağlık kurulu raporu, kişi işsiz ise işsiz olduğuna dair SGK den alınan belge, vukuatlı nüfus kayıt örneği, fakirlik maaşı başvuru formu, kira sözleşmesi, engelli muhtaç aylığı hizmeti için sağlık verisinin işlenmesine ve kullanılmasına dair açık rıza beyanı, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi gibi belgelerdir. Ayrıca istenen başka belgeler de olabilir.

Muhtaçlık aylığı başvuru formu için https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_225_260519/1-yetim-muhtac-ayliği-basvuru-formu-imzali.pdf linkine tıklayabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı

Vakıflar Genel Müdürlüğü dar gelirli muhtaç aileler için sosyal yardımlar yapmaya devam ediyor. Bu yardımlardan biri de kuru gıda yani erzak yardımıdır. Kuru gıda yardımı için ikametgahınıza yakın Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı bölge müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı formu için https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik_224_260519/3-kuru-gida-basvuru-formu.pdf linkine tıklayabilirsiniz.

Kuru Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama

Kuru gıda yardımı başvurunuzu e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı ya da daha önceden yapmış olduğunuz başka sosyal yardımlarla ilgili süreci takip etmek için; https://turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğünü ya da başvuru yaptığınız bölge müdürlüğünü de arayabilir ve başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı ve Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğünün sağladığı sosyal yardımlardan biri de burs imkanıdır. Muhtaç ailelerde yetişen ve eğitimlerine devam etmekte zorlanan çocukların eğitim giderlerine destek olmak adına burs sağlanmaktadır.

Ortaöğretim ya da yükseköğretime başlayan ya da devam eden öğrencilere burs verilebilmesi için hane halkındaki toplam gelir asgari ücretin altında olmalıdır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs imkanı için resmi internet sayfasından başvuru talebine ait form doldurulmalı ve belirlenen tarihler içerisinde bu başvuru yapılmalıdır. Başvuru sürecini ister müdürlüğün resmi sayfasından isterseniz de e devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden sisteme girerek başvuru durumunuzun sonucuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvuru Formu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan sosyal yardımlardan bazıları için yer alan formlar;

Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti için Başvuru Formu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Hayır Hizmetlerinden Yararlanmak İsteyenler için aydınlatma metni

Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Alan kişi yoklama belgesi

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Nasıl Alınır? (En Detaylı)

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardımı İçin Kaçı Arayabiliriz?

0312 415 50 00 numarası üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Resmi Sayfası Nedir?

https://www.vgm.gov.tr/ adresinden sayfaya ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu