Yardım Başvurusu

2024 İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Nakit Yardım Kaç Ayda Bir Veriliyor? Erzak Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB 1200 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Yardım Kartı Limiti Ne Kadar? Maddi Yardım Almak İçin Nereye Başvurulur? gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda...

İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?; İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kapsamında ihtiyaç sahiplerine destek olmaya devam etmektedir. Yaptığı yardımlardan biri de yardım çekidir. İBB yardım çeki başvurusu hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aradıklarınızı bulabilirsiniz.

İBB yardım çeki ne işe yarar? İBB yardım çeki başvurusu, İBB yardım çeki başvuru sonucunu sorgulama, İBB yardım çeki bakiyesi ne kadar, İBB yardım çeki başvuru adresleri nelerdir, İBB yardım kartını kimler alabilir, İBB yardım kartı için istenilen evraklar gibi pek çok soruyu sizler için cevapladık.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda, Burs ve Kira Yardımı Başvurusu

İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB yardım çeki başvurusu temel ihtiyaçlarını almakta zorlanan dar gelirli ailelere verilmektedir. Bu yardım çeki sayesinde vatandaş İBB anlaşmalı marketlerden kendi ihtiyaçları doğrultusunda eksiklerini rahatça alabiliyor.

Sosyal yardımları ile her daim diğer belediyelere örnek olan İBB belediyesi vatandaşlarını zor durumda bırakmıyor onların temel gıdadan giyimine kadar pek çok ihtiyaçlarını gözetiyor ve onlara yardımda bulunuyor.

İBB yardım çeki sayesinde kimsesiz ve işini kaybetmiş pek çok vatandaş evine erzak götürebiliyor. Belli limitler doğrultusunda alışverişini yapabilen vatandaş en çok ihtiyacı olan pirincini bulgurunu ve ekmeğini kendisi alabiliyor.

Anlaşmalı marketlerde yapılabilen bu alışverişler özellikle bir kat daha kış aylarında evini geçindirmekte zorlanan vatandaşlara ilaç gibi gelmektedir.

İBB Yardım Çeki Ne İşe Yarar?

İBB yardım çeki ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara belli şartları taşıması halinde her ay verilmektedir. Bu çek sayesinde pek çok ihtiyacını karşılayabilen vatandaş kartta paranın bitmesi durumunda dilerse İstanbulkart dolum noktalarından karta yükleme yapabiliyor.

Anlaşmalı marketlerden alınabilen ihtiyaçlar için verilen İBB yardım çekine İstanbulkart ismi verilmektedir. Vatandaşın İstanbulkartlarına 400 TL, 500 TL, 600 TL gibi miktarlarda dolum yapılıyor ve bu dolumları kişi isterse online sistemde sorgulatabiliyor. Limiti azalan kişiler ise dilerse kartına hemen yükleme yapabiliyor.

İBB yardım çekini alan vatandaş kartında ne kadar olduğunu görmek için https://www.istanbulkart.istanbul/ linkine tıklayarak öğrenebilirler.

İBB Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

i̇bb yardım çeki
i̇bb yardım çeki

İBB Yardım Çeki Başvurusu

İBB yardım çekine çeşitli yollardan başvuruda bulunabilirsiniz. Bunlardan ilki bulunduğunuz ilçenin belediyesine giderek yardım çeki başvuru formunu doldurmaktır. İkinci bir seçenek ise e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamak ve bilgilerinizi eksiksiz doldurmaktır. Diğer bir seçenek ise İstanbul Büyükşehir Belediyesine giderek sosyal yardım kartı başvurusunda bulunmaktır.

İBB Yardım Çeki Başvurusu Telefon Numarası Kaçtır?

İBB yardım çeki başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar 0212 444 00 93 nolu telefonu arayarak yardım başvurusunu rahatlıkla gerçekleştirebilir. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesinin çağrı merkezini arayarak da başvuruda bulunabilirsiniz.

Dar gelirli ihtiyaç sahiplerinin başvuruda bulunduğu yardım çeki için bir diğer başvurma yöntemi ise sıkça kullanılan ALO 153 beyaz masa hattıdır. Burada hem aklınıza takılanları sorabilir hem de istenilen şartları öğrenebilirsiniz.

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

İBB Yardım Çeki Başvuru Sonucunu Sorgulama

Ekonomi şartlarının zor olduğu bu dönemlerde işsiz kalan ve geçinme konusunda zorluk çeken ailelerin başvurduğu İBB yardım çeki vatandaşların bir nebze de olsa geçinmesine yardımcı olmaktadır.

İBB yardım çekine başvuran kişi öncelikle başvuru değerlendirme sürecine girmektedir. Bu süreç içerisinde doğru bilgi veren ve yardıma muhtaç olan kişilerin başvurusu birkaç ay içerisinde sonuçlanır. Sonuçlanma süresinin bazen uzun sürmesinin sebebi başvurulardaki yoğunluklardan kaynaklanmaktadır.

İBB yardım çekinin sonuçlarını öğrenmek için Alo 153 beyaz masa hattını arayarak öğrenebilirsiniz. İkinci seçenek ise İBB telefon numarasını arayarak başvurunuzu sorgulatabilirsiniz ya da e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak çıkan sonucu öğrenebilirsiniz.

İBB yardım çekine bulunduğunuz ilçenin belediyesinde ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesinde başvurduysanız buralara giderek de sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

İBB Yardım Çeki Başvuru Formu İçeriği

İBB yardım çekine başvurmak isteyen dar gelirli ve yoksul kişiler belediyeye giderek bu yardım çeki için başvuruda bulunurlar. Başvuru için ilk adım orada bulunan sosyal yardım başvuru formunu doldurmaktır. Bu formu eksiksiz ve doğru dolduran kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır.

İBB yardım çeki başvuru formunda vatandaştan belli başlı soruların cevaplanması istenmektedir. Örneğin maddi geliri ve muhtaçlık durumu gibi soruların cevaplanması istenmektedir. Soruları cevaplayan kişiler belgeyi İBB ye sunduktan sonra başvurusu değerlendirme aşamasına alınıyor. İncelenen form sonucunda İBB başvuran kişinin evine komisyon göndererek muhtaçlık durumunu gözetliyor ve bir rapor hazırlıyor. Komisyon raporu hazırladıktan sonra İBB ye teslim ediyor.

Yardım çekine başvuran kişilerin incelemeleri tamamlandıktan sonra kimlere verileceği konusunda karar kılınıyor ve buna göre çekler dağıtılmaya başlanıyor. Ayrıca burada kişilere eşya yardımı veya yakacak yardımı gibi diğer yardım türlerine de başvurma imkanı sunuluyor.

Yardım çekinin miktarı başvuran kişinin durumuna göre belirlenmekte ve ona göre çek verilmektedir. Yani burada başvuruda verdiğiniz bilgiler önemlidir.

İBB Yardım Çeki Bakiyesi Ne Kadar?

İBB yardım çeki yardıma muhtaç olan kişilere özellikle öncelikli olarak işsiz vatandaşlara belirli aralıklarla verilmektedir. Bu çekler para olarak vatandaşın İstanbulkartına aylık olarak yüklenmektedir.

Yardım çekinin limiti kişinin muhtaçlık durumuna, aile içerisindeki kişi sayısına, gelirine veya aile içerisindeki çalışan sayısına göre değişmektedir.

İBB Yardım Çeki İçin Başvuru Adresleri Nelerdir?

İBB yardım çeki başvurusu için vatandaşların bizzat başvuru noktalarına gitmesi gerekmektedir. Başvuru adresleri;

Üsküdar Belediyesi Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü adresi: Mimar Sinan, 21, Dr. Fahri Atabey caddesi, 34672 Üsküdar/İstanbul

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü adresi: Topçular, Bostan Aralığı, 34055 Eyüp/Eyüpsultan/İstanbul Telefon numarası: 0212 449 74 00

Büyükçekmece Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü: Fatih mahallesi, Adnan Kahveci caddesi, no:34 B, 34500 Büyükçekmece/İstanbul Telefon numarası: 444 0 340

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü adresi: Bahriye Üçok mahallesi, Mimar Basri Mete sokak (Airport AVM arkası) Bakırköy/İstanbul Telefon numarası: 444 00 93

İBB Sosyal Yardım Kartının Geçerli Olduğu Marketler

İBB sosyal yardım kartına başvuran ve başvurusu onaylanan kişiler anlaşmalı olan marketlerden alışveriş yapabilmektedir. Bu marketlere değinecek olursak; ŞOK, A101, Çağrı, BİM, Rammar, KİM, Migros, Carrefoursa, ONUR, HAPPY CENTER marketleridir. Bu marketlerde limitinize göre alışveriş yapabilirsiniz.

i̇bb yardım çeki
i̇bb yardım çeki

İBB Yardım Kartı Bakiyesi Nasıl Sorgulanır?

Bakiyenizi sorgulamak için https://www.istanbulkart.istanbul/ linkine tıklayıp öğrenebilirsiniz. Ayrıca alışveriş esnasında kasiyerden de bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise İstanbulkart dolum noktalarıdır.

İBB Yardım Kartı İçin İstenilen Evraklar

Talep edilen belgeler genellikle; maaş bordrosu, gelir belgesi, ikametgah belgesi, kimlik kartı fotokopisi, engelliler için engelli belgesi, işsiz olan kişiler için SGK dan alınan işsizlik belgesi, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, kirada oturanlar için kira sözleşmesidir. Ayrıca bunlara istinaden ekstra belgelerde talep edilebilmektedir.

İBB Yardım Kartını Kimler Alabilir?

İBB yardım kartı genellikle işsiz, dar gelirli, afetzedeler, muhtaç asker aileleri, kimsesizler, eşi vefat eden dul kadınlar, şehit ve gazi yakınları, yoksul aile çocukları, kronik hastalığı olup da çalışamayan kişilere yardım kartı verilir.

İBB yardım kartında öncelik işsiz ve muhtaç kişilerdir. Ayrıca asgari ücretin 1/3 ün altında kalan ailelerde bu yardımdan yararlanabilmektedir.

İBB Yardım Kartına Bakiye Ne Zaman Yüklenir?

Yardım kartı başvurusunda bulunan ve başvurusu kabul edilen kişilere ilk olarak 400 TL yükleme yapılıyor. Kartını alan muhtaç kişiler gün içerisinde kartını kullanmaya başlayabiliyorlar. Ayrıca kartlara aylık olarak her ayın 1’inde bakiye yüklemesi yapılıyor.

İBB Yardım Kartı Elimize Ne Zaman Ulaşır?

İBB yardım kartının gelmesi yoğunluğa göre değişmektedir. Genellikle eylül başı gibi kartlar vatandaşlara teslim ediliyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? (Adım Adım Bakiye Sorgulama)

 

İBB Yardım Çeki İlk Yükleme Kaç TL?

İlk olarak 400 TL yükleme yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları İçin Danışma Hattı Numarası Nedir?

ALO 153 hattı ile bilgi alabilir ve istediğiniz konu hakkında danışabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu