SGK - SSK

Doğum Parası Ne Kadar? 2024 e-Devlet Doğum Parası Sorgulama

Doğum Parası Ne Kadar? e-Devlet Doğum Parası Sorgulama, Doğum Parası Almak İçin Nereye Başvurulur? E-Devlet Doğum Parası Nasıl Alınır? PTT Doğum Parası Nasıl Alınır? Doğum Parası İçin Hangi Evraklar Gerekli? Doğum Parası İçin Başvuru Gerekli mi? gibi tüm soruların cevabı yazımızda...

Doğum Parası Ne Kadar? e-Devlet Doğum Parası Sorgulama; Doğum parası sorgulama işlemi nasıl yapılır gelin birlikte bakalım. Çalışmayan Kadına Doğum Parası Verilir mi? Doğum Parası Kaç Günde Yatar? Doğum Parası Ne Kadar gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Doğum parası, Bebek için devlet tarafından ailelere ödenen bir çeşit destektir. Dünyaya gelen bebeğin ilk ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak amacıyla dağıtılan bu maddi destekten faydalanmak için başvuru yapmak ve başvuru sonuçlandıktan sonra kimlik belgesiyle PTT şubesine gitmek yeterlidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen doğum yardımı uygulaması, halk arasında çocuk parası, bebek parası ifadeleriyle de tanınmaktadır.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum parasının alınabilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altındaki il müdürlüklerine bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine gidilmesi ve form doldurulması gerekir. Eğer başvuru yapacak kişi yurt dışında bulunuyorsa büyükelçilik ya da konsolosluk binalarına giderek başvuru formunu doldurabilir. Ayrıca bu form kurum dışında doldurulup imzalandıktan sonra posta ya da kargo yoluyla kuruma iletilebilir.

Doldurulan formların olumlu sonuçlanabilmesi için başvuru yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Eşlerden birinin Türk olması durumunda diğer eşin yabancı olması doğum parası alınmasına engel değildir.

Doğum yardımı almak için gereken bir diğer şart ise eşlerden en az bir tanesinin SSK ya da BAĞ-KUR kapsamında sigortalı olmasıdır. Sadece sigortalı olmak da yeterli değildir, bu kişinin doğum yardımı başvurusu yaptığı tarihe kadar en az 120 günlük sigorta priminin yatırılmış olması gerekir.

Kamuda çalışan kişilerin ise doğum parası almak için çalıştıkları kuruma başvurmaları gerekir.

BAĞ-KUR’lular Doğum Parası Alabilir mi?

BAĞ-KUR kapsamında sigorta güvencesi altında olan ebeveyn doğum yardımından faydalanabilir. Bu noktada en azından 120 günlük prim ödemesinin gerçekleşmiş olması ve BAĞ-KUR’un aktif olması yeterli olacaktır.

Çalışmayan Kadına Doğum Parası Verilir mi?

Doğum yardımından faydalanmak için kadının çalışması şart değildir. Kadın çalışmıyor olsa bile eşinin çalışması halinde doğum yardımından faydalanmak mümkündür. Burada da en önemli husus, sigortalı kişinin en az 120 günlük prim ödemesinin gerçekleşmiş olmasıdır.

doğum parası
doğum parası

SSK’lı Babaya Doğum Parası Verilir mi?

SSK kapsamında sigorta güvencesi altında çalışmaya devam eden ve 120 günlük primini doldurmuş olan baba için doğum yardımından faydalanmak mümkündür.

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğum parası alabilmek için her şeyden önce bebeğin nüfus kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve kaydın KPS’de yani Kimlik Paylaşım Sistemi’nde yer alması gerekir. Bu kayıt gerçekleştirildikten sonra kurumdan temin edilecek Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi adlı evrakın eksiksiz ve doğru olarak doldurulması ve imzalanması gerekir.

Bu dilekçeye ek olarak başvuru yapacak ebeveynin ve bebeğin kimlik belgelerinin de başvuru esnasında kişinin yanında olması gerekir.

Devlet Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Çocuk Parası Ne Zaman Ödenir?

Doğum yardımı adı altında dağıtılan ödemelerin gerçekleşmesi için başvurunun DYS’ye yani Doğum Yardım Sistemi’ne girilmiş olması gerekir. Başvurunun bu sisteme girmesiyle birlikte takip eden ayın son haftasında ilgili ödeme yapılacaktır. Doğum paralarını PTT şubelerinden almak mümkündür.

Doğum Parası Kaç Günde Yatar?

Doğum parasının kaç günde yatacağı hususunda net bir bilgi bulunmaz. Bu durum sistemdeki yoğunluğa ve işleyişe göre değişiklik gösterebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi başvurunun sisteme düşmesiyle birlikte gelecek ayın son haftası PTT şubelerine kimlikle birlikte giderek ödemeyi almak mümkündür.

Doğum parasına ilişkin son durumu öğrenmek için internet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Doğum parası adıyla da bilinen doğum yardımı başvuru sonucu e-Devlet üzerinden sorgulanabilir. Eğer sorgulamayı şimdi gerçekleştirmek istiyorsanız ilk olarak yazımızın devamında yer alan bağlantıya tıklayarak ilgili sayfayı açın.

owslptlve2rp6ct01cqtngfbda6vkgkb0qp09frn.jpeg

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dağıtılan doğum yardımı için yaptığınız başvurunun sonucunu öğrenebilmek için ilk olarak karşınıza gelen sayfadaki “kimliğimi şimdi doğrula” yazısının yer aldığı butona tıklayın.
  • Butona tıkladıktan sonra sisteme giriş yapabilmeniz için gerekli olan bilgileri yazmanız gereken bir formla karşılaşacaksınız.

  • Bu formda ilgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve belirlemiş olduğunuz e-Devlet şifrenizi yazın.
  • Eğer daha önce bir e-Devlet şifresi temin etmediyseniz size en yakın herhangi bir PTT ofisine gidip yetkiliye kimlik belgenizi göstererek şifrenizi alabilir ve e-devlet üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Şifrenizi unutmanız halinde ise “şifremi unuttum” seçeneği üzerinden talimatları takip ederek yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Şifre sıfırlama işlemi yapabilmek için daha önce sisteme bir cep telefonu numarası tanımlamış olmanız gerekir. Bu numaraya bir doğrulama kodu iletileceği için sisteme telefon numarası kaydetmeyen kişilerin yeniden e-Devlet şifresi almak için bir PTT merkezine gitmeleri gerekir.
  • Diğer taraftan e-Devlet şifresine alternatif yöntemlerle de sisteme giriş yapmak mümkündür. Mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı opsiyonlarından birisi aracılığıyla da sisteme giriş yapılabilir.

  • Sisteme giriş yaptıktan hemen sonra karşınıza doğum yardımı başvuru sonucu çıkacaktır. Eğer herhangi bir başvurunuz bulunmuyorsa yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz uyarı ile karşılaşırsınız. Diğer taraftan bir başvuru yaptıysanız bu başvurunun durumuna ilişkin bilgilere bu sayfadan ulaşmanız mümkün olacaktır.
  • Ayrıca doğum yardımı sorgulama işlemi neticesinde karşınıza çıkan sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız ALO 140 hattını arayıp bakanlık yetkilileri ile iletişime geçebilir ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı il müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

e-Devlet sisteminden doğum parası başvuru sonucunu sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Doğum Parası Ne Kadar?

Devlet tarafından verilen doğum desteği herkes için aynı miktarda değildir. Doğum parası hesaplama konusunda çocuk sayısı önemli bir husustur. Ailenin ilk çocuğu için devlet tarafından doğum parası olarak 300 Türk Lirası destek sağlanırken bu ücret ikinci çocukta 400 Türk Lirası’na çıkar. Üçüncü ve diğer her bir çocuk için ise ödenen doğum destek parası 600 Türk Lirası tutarında olacaktır. Bu ücretler tek sefere mahsus olarak verilir ve herhangi bir şekilde aylık olarak düşünülmesi söz konusu değildir.

Doğum desteği meselesinin daha net anlaşılması adına bir örnek vermek gerekirse doğum yardımı uygulaması başlamadan önce bir çocuk dünyaya getiren bir aile, bu çocuk için herhangi bir doğum parası almasa da ikinci çocuğu dünyaya geldikten sonra 400 Türk Lirası tutarındaki doğum yardımını alabilecektir.

Daha önce çocuğu olmayan bir ailenin ikiz bebek dünyaya getirmesi durumunda ise bu bebeklerden bir tanesi ilk çocuk kabul edilecek ve onun için 300 Türk Lirası doğum desteği verilirken diğeri ikinci çocuk olarak kabul edileceği için onun adına da 400 Türk Lirası tutarında doğum parası ödenecektir. Bu aile toplamda 700 Türk Lirası doğum yardımı alacaktır.

Eğer ikiz bebek dünyaya getiren aile, bu bebeklerden büyük olan bir evlada sahip ise çocuklardan birisi için 400 Türk Lirası, diğeri için 600 Türk Lirası olmak üzere toplamda 1000 Türk Lirası doğum yardımı alabilecektir.

Anneler Bunlara da Göz Atabilir!: 

Süt Parası Nasıl Alınır?

Doğum İzni Kaç Gündür?

Çocuk Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Çalışan Anneler Nasıl Kreş Parası Alabilir?

 

Doğum Parasını Kim Öder?

SGK öder.

Doğum Parası İçin Sigortalı Olmak Gerekir mi?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu