enflasyonemeklilikötvdöviz

GSS Prim Borçları Silinir mi?

GSS Prim Borçları Silinir mi?

Geçtiğimiz günlerde 2020 yılı için, 500 milyar liraya ulaşan vergi affı ve yapılandırma düzenlemesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Sunulan bu vergi affı tasarısı kapsamında birçok kişinin umutla beklediği bir kalem de yer alıyor. O da, Genel sağlık sigortası (GSS) borçları.

Vergi yapılandırmasına dahil olan bu matrah sayesinde işsizlik gibi sebeplerden dolayı GSS prim borcunu ödeyemeyenlere af geliyor. Biz de sizler için bu konunun detaylarını araştırdık. Buyurun, beraber inceleyelim…

1. 30 Mart 2021’e Kadar Gelir Testi Yaptıranların Borçları Tamamen Siliniyor!

Genel sağlık sigortası primi, herhangi bir sebepten dolayı çalışmayan ya da anne ve babası üzerinden bakılmaya zorunlu olmayan kişilerin ödemesi gereken bir sigorta primi. Tabii ihtiyaç sahibi vatandaşlar gelir testi yaparak GSS ödemelerinden muaf olabiliyor. Fakat birçok kişi de her ay GSS primlerini ödemekle yükümlü tutuluyor.

İşte bu vergi affı kapsamında çıkan yapılandırma şansı GSS borcu birikenlere hem ödeme kolaylığı sunuyor hem de GSS borçlarından muaf tutulma imkanı tanıyor. Şöyle ki:

  • Devlet ilk olarak GSS prim borcu olan fakat ödeyecek durumu bulunmayan vatandaşlara gelir testi ile prim ödemekten muaf olma fırsatı sunuyor. Bu bağlamda 30 Mart 2021 tarihine kadar süre tanınıyor. Gelir testinde hanede kişi başına düşen gelirin 981 TL’nin altında kalması durumunda muhtaçlık durumu tanımlanıyor.
  • Bu süre zarfında gelir testi yaptıran ve durumu muhtaç olarak belirlenen vatandaşların bugüne kadar biriken GSS borçları tamamen siliniyor ve bundan sonra ödemeler devlet tarafına geçiyor.

Bir de muhtaçlık durumunda olmadan borcu biriken fakat ödemekte zorlanan vatandaşlara sağlanan kolaylıktan bahsedelim.

GSS Gelir Testi Nasıl Yapılır? 

2. GSS Prim Borcunu 30 Nisan 2021’e Kadar Ödeyenlere Faiz İndirimi!

Bugüne kadar herhangi bir sebepten dolayı biriken GSS prim borcunu bir türlü ödeyemeyen vatandaşlara da ödeme kolaylığı sunuluyor. Yapılandırma kapsamında belirlenen şartlar şöyle:

  • GSS prim borcunda taksitlendirme imkanı sunulmuyor. Yalnızca peşin ödeme fırsatı var.
  • Uygulama 2020 yılının ağustos ayı ve öncesindeki tüm dönemleri kapsıyor.
  • Biriken GSS primlerini 30 Nisan 2021 tarihine kadar peşin olarak ödeyen kişilere ciddi miktarda indirim uygulanıyor. Borcun biriken tüm gecikme faizi ve enflasyon farkı tamamen siliniyor. Yani borcun yalnızca ana parası ödeniyor.

Prim borçlarının hesaplanması noktasında ise şöyle bir uygulama yapılmış:

  • Ödenmesi gereken prim tutarı 2017 ve öncesi dönem için sabitlenmiş durumda. Bu dönemi kapsayan sürelere dair borçlar aylık 53.30 TL üzerinden hesaplanacak.
  • 2020 yılı için aylık prim tutarı 88,29 TL olarak belirlenmişti. Bu değer aynen geçerli.
  • 2019 yılı prim tutarı 76,75 TL ve 2018 yılı içinse 60.89 TL’ydi.

Toplam borcu görüntülemek için e-Devlet sistemini de kullanabilirsiniz. Bunun için bölüm sonunda verilen linke tıklayarak sisteme giriş yapmanız yeterli. Borç miktarı ekrana gelecektir.

e-Devlet sistemi üzerinden genel sağlık sigortası prim borcu sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYINIZ!

GSS Primleri Ne Kadar?

3. GSS Prim Borcu Olanların Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Hakkı da Devam Ediyor!

Bildiğiniz gibi pandemi dönemi sebebiyle GSS borcu olanlara sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı tanınmıştı. İşte yapılandırma kapsamında bu hakkın süresi de uzatıldı. Şu an borcu olan vatandaşlar 30 Nisan 2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Fakat son ödeme günü geçtikten sonra hala borcu bulunan vatandaşların bu hakkı iptal edilecek. Yani borcunu 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödemeyenler 1 Mayıs 2021’den itibaren devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak.

Siz GSS prim borcu yapılandırma fırsatını kullanacak mısınız? Konuyla alakalı görüşlerinizi bizlerle paylaşmak isterseniz yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler:

1000 TL Sosyal Yardım Parası Faz-3 Ödemeleri Başlıyor! İşte Şartlar ve Başvuru İşlemleri

Erkeklere Erken Emeklilik Müjdesi! 18 Aya Kadar Erken Emeklilik Avantajı Nasıl Elde Edilir? 

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.