SGK - SSK

2024 GSS Prim Borcu Silindi mi? GSS Prim Borcu Yapılandırma

GSS Prim Borcu Silindi mi? GSS Prim Borcu Yapılandırma, GSS Nedir? Kimler GSS Kapsamındadır? Genel Sağlık Sigortası Kimler İçin Zorunludur? GSS Affından Kimler Yararlanabilecek? GSS Prim Borcunun Tamamı Silinir mi? GSS Yapılandırma Başvurusu, GSS Kapsamına Kimler Girer ve daha fazlası yazımızda…

GSS Prim Borcu Silindi mi? GSS Prim Borcu Yapılandırma; Son zamanlarda haberlerden takip edilen ve vatandaşların merakla beklediği GSS prim borçları, sağlık hizmetlerinden yararlanacak olan milyonlarca vatandaşı ilgilendirmektedir. GSS yani Genel Sağlık Sigortası, af süreciyle tekrar gündemde…

GSS Nedir? Kimler GSS Kapsamındadır? Genel Sağlık Sigortası Kimler İçin Zorunludur? GSS Affından Kimler Yararlanabilecek? GSS Prim Borcunun Tamamı Silinir mi? GSS Yapılandırma Başvurusu, GSS Kapsamına Kimler Girer ve daha fazlası yazımızda…

GSS Gelir Testi Nasıl Yapılır? 

GSS Prim Borcu Silindi mi? GSS Prim Borcu Yapılandırma

GSS (Genel Sağlık Sigortası) Nedir?

1 Ocak 2012 yılından itibaren tüm vatandaşları kapsamına alan GSS ekonomik koşullardan ayrı olarak sağlık hizmetlerinden faydalanmayı mümkün kılmaktadır. Ancak, çalışmayan yani sigorta kapsamında olmayan kişiler için bu imkandan faydalanabilmek GSS prim ödemesi ile mümkün kılındı. Haliyle prim borcu olanlar da sağlık hizmetlerinden yararlanamaz oldu…

Milyonlarca vatandaş GSS prim borçları hakkında çıkacak son gelişmeleri takip etmektedir. GSS borçluları için TBMM harekete geçti ve ilgili konuda olan Torba Kanun teklifini onayladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanan kanun teklifinin detayları da yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.

Sağlık hizmetlerinden yararlanamayan ve borçları yüzünden zor günler yaşayan vatandaşlar, GSS prim borcu affı ile birlikte tekrar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek…Borçların bir kısmından kurtulabilme ve bir kısmı için de taksitlendirebilme imkanı sağlanan, GSS prim borcu sildirme ve yapılandırma sürecinin tüm ayrıntılarını sizler için ele aldık…

GSS Kapsamına Kimler Girer?

Tüm ülke vatandaşlarını kapsayan GSS, bazı şartları taşımaktadır. Örneğin herhangi bir sigorta dahilinde çalışan vatandaşların GSS primleri işverenleri tarafından ödenirken, sigorta koluna bağlı olmayan bireylerin gelir testi yaptırmaları istenmektedir.

Gelir testi, kişilerin mevcut gelirlerinin tespit edilmesi ile sağlık sigortası primlerini ödeyip ödemeyeceklerini belirlemek amaçlı istenmektedir.  

Genel Sağlık Sigortası Kimler İçin Zorunlu?

Kişilerin bakmakla yükümlü olduğu bireylere göre değişkenlik gösteren GSS kapsamı, sigortalı çalışan ve baktığı yükümlü olduğu kişiler ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanabilmektedir.

Bireylerin yükümlülüğü kalktığında gelir testi yapılması ve prim ödemesi istenmektedir. Kişi eğer herhangi bir sigorta kolunda çalışmıyor ve aynı zamanda da okumuyorsa 18 yaşını doldurma durumuna bakılır ve yaşını doldurmuşsa GSS zorunlu kılınır. Birey eğer lisede okuyorsa 20 yaş sonrası, üniversitede okuyorsa da 25 yaş sonrası GSS kapsamına zorunlu olarak alınır.

Kız çocukları GSS den yaş durumuna bakılmaksızın eğer evlenmediyse muaf tutulmaktadır.

gss-prim-borclari-siliniyor.jpg (1351×720)

GSS Affından Kimler Yararlanabilecek?

GSS borcu biriken ve bu yüzden sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlar için GSS affı adeta ilaç gibi gelecek… GSS prim borcu affından Bağkurlu çalışanlar muaf tutulmuş yani af kapsamına dahil edilmemiştir.

Kanun teklifi yasalaşırsa, borçlarının %50 sini ödeyenlerin kalan borçlarından muaf olması söz konusu olacak. Ayrıca prim borçlarının %50 lik kısmı için hem peşin ödeme hem de taksitli ödeme imkanı sağlanacaktır.

Genel Sağlık Sigortası Prim Borçlarının Tamamı Silinecek mi?

Genel sağlık sigortası prim borçlarının silinmesi gündeme gelmişken borcun ne kadarının silineceği henüz netleşmedi. Ancak %90 oranında borçların silinmesi söz konusudur. 

Son değişiklikler gündeme gelirse yine bizler aracılığıyla sitemizden bilgi alabilirsiniz.

GSS Prim Borcu Affı İçin Nereye Başvurulur?

GSS prim borcu affı ülkemizde milyonlarca kişiyi ilgilendirmektedir. GSS prim borçlarını sildirmek ya da yapılandırmak isteyenler, gelir testi yaptırmalıdır. İkamet ettikleri yerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek aftan yararlanmak isteyenlerin gelir testi yaptırması gerekmektedir.

Gelir testi sonucunda belirtilen tutarın altında prim borcu olanlar, aftan yararlanabilecek ve sağlık hizmetlerinden böylece ücretsiz faydalanabilecektir. Belirtilen tutarı aşan borç sahipleri ise ödeme yaparak ancak sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.

GSS Prim Boru Yapılandırma

GSS prim borcu affından yararlanmak isteyenler yapılandırma işlemlerini de merak etmektedir. Yapılandırma işlemi için ikamet edilen il ya da ilçe kaymakamlıklarına bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilebilir.

Yasa kapsamında beş ya da on bin lira ödeme imkanı sunulacak olan borçlulara taksitli ödeme imkanı ile de kolaylık tanınacaktır.  

GSS Borcu Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işleminin nasıl yapıldığı merak edilmektedir. e-Devlet sistemi ile borç sorgulama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet sistemine girerek Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama adımıyla işleminizi rahatça  yapabilirsiniz.

GSS Primleri Ne Kadar?

İlginizi çekebilecek diğer haberler:

1000 TL Sosyal Yardım Parası Faz-3 Ödemeleri Başlıyor! İşte Şartlar ve Başvuru İşlemleri

Erkeklere Erken Emeklilik Müjdesi! 18 Aya Kadar Erken Emeklilik Avantajı Nasıl Elde Edilir? 

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu