Yardım Başvurusu

Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu? 2024 e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu? e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama, T.C Kimlik No ile Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama, Yetim Aylığı Sorgulama, Babadan Yetim Aylığı Ne Kadar? Birikmiş Yetim Aylığı Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu? e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama; Merak edilen maaşlardan biri de dul ve yetim aylığıdır. Bu konu hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevabını bulabilirsiniz. Dul ve Yetim Aylığı başvurusu nasıl yapılır? Dul ve Yetim Aylığı kimlere verilir? Dul ve Yetim Maaşı ne kadar oldu? Dul Maaşı sigortalı olunca kesilir mi? Yetim Maaşı alan sigortalı çalışabilir mi? Dul ve Yetim Maaşı hangi bankadan alınır gibi soruların cevabı yazımızda…

Dul ve Yetim Maaşı

Dul maaşı ve yetim maaşı, sigortalı olan bireyin vefat etmesi üzerine eş ve çocuklarına bağlanan maaştır. Amaç ölen kişinin ardında kalan bireylerin hayatlarına maddi anlamda devam edebilmelerini sağlamaktır.

Her ay düzenli olarak verilen dul ve yetim maaşı için ilgili kuruma başvuruda bulunmak gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişilerden birtakım özellikleri taşımaları istenmektedir.

Dul ve yetim maaşı ölen sigortalı bireyin eş ve çocuklarına bağlanmakla birlikte artan hisse oranında ölen bireyin anne ya da babasına da ödenebilmektedir. SGK kanununda belirtilen dul ve yetim aylığını alabilmek için kişilerin ibraz etmek zorunda olduğu belgeler bulunmaktadır.

dul ve yetim aylığı
dul ve yetim aylığı

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eşleri vefat eden kişiler dul ve yetim aylığına başvurmak için e devlet sistemi kullanabilirler. e-Devlet sitemi üzerinden birçok sosyal yardım başvurusu alındığı gibi dul ve yetim maaşı başvurusu da alınmaktadır.

e-Devlet üzerinden dul ve yetim maaşı başvurusu için kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz yeterli olacaktır. e-Devlet şifresine sahip değilseniz ya da şifrenizi unuttuysanız size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi alabilirsiniz.

e-Devlet sitemi üzerinden dul ve yetim maaşına başvurmak için; https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi linkini kullanabilirsiniz.

Dul ve yetim aylığı başvurusu esnasında başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca sadece başvuru formunu doldurarak başvurunuz tamamlanmış olmamaktadır. Başvuru için gerekli evrakları da SGK il ya da ilçe müdürlüklerine teslim etmeniz gerekmektedir.

Dul ve yetim aylığı alması onaylanan kişiler her ay hesaplarına yatacak aylıklarını çekebilirler.

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Dul ve Yetim Aylığı Kimlere Verilir?

Dul ve yetim aylığı verilebilmesi için kişinin bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir.

Dul ve yetim aylığı sigortalı olarak çalışan bireyin herhangi bir nedenle ölmesi sonucu eşine bağlanan maaşın adı dul maaşıdır. Ölen bireyin çocuklarına ya da anne ve babasına bağlanan maaş ise yetim aylığıdır.

Dul maaşı sadece kadına verilen bir maaş değildir. Ölen eşten geriye kalan diğer eşe verilen maaştır. Kişiler devletin sigortalı eşten geriye kalan eş, çocuklar ya da anne-babaya verdiği dul ve yetim aylığı ile bir nebze de olsa ihtiyaçlarını karşılayabilmekte ve asgari geçimlerini sağlayabilmektedir.

Yetim aylığı alacak olan çocuklar için kanunda bazı kıstaslar belirlenmiştir. Örneğin kız çocukları sigortalı bir işte çalışıncaya dek yetim aylığı alabilecektir. Ya da kız çocuğu evlenene kadar yetim aylığı alabilmektedir.

Bu durum erkek çocukları için daha farklıdır. Erkek çocukları yükseköğrenim görüyorlarsa yetim aylığını 25 yaşına gelinceye kadar alabilirler. Ancak lise öğrenimini gören erkek çocuğu sadece 20 yaşını dolduruncaya kadar yetim aylığı alabilir.

Erkek çocukları eğer herhangi bir eğitim görmüyorlarsa 18 yaşlarını tamamlayana kadar yetim aylıklarını alabilirler.

Vefat eden bireyin kız ya da erkek çocuğu en az %60 engel derecesine sahipse evlenmeleri ya da verilen yaş sınırını doldurmaları hiçbir şey ifade etmez. Yani yetim maaşını almaya devem ederler.

SGK tarafından verilen dul ve yetim aylığında ölen bireyin anne ve babası sağ ve 65 yaş üstü ise direkt yetim aylığı bağlanmaktadır. Ama 65 yaş altı ise eş ve çocuklardan kalan hisse oranında yetim aylığı verilmektedir.

dul ve yetim aylığı kimlere verilir
dul ve yetim aylığı kimlere verilir

Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvurusu

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Şartları

Dul ve yetim aylığı verilen kişilerin taşımaları gereken şartlar olduğu gibi ölen sigortalı kişinin de birtakım şartları taşıyor olması gerekmektedir. Dul ve yetim aylığı verilebilmesi için ölen kişinin en az 1800 gün malullük, ölüm ya da yaşlılık sigortalarının yetkililere bildirilmiş olması gerekmektedir.

Ayrıca ölen sigortalı kişinin 4/1A olarak sigortalı ise en az 5 yıldan beri sigortalı olması gerekmektedir. Bu süre içerisinde borçlanma süresi hariç tutulmaktadır. Toplam 900 gün yaşlılık, malullük ya da ölüm sigortalarının ilgililere bildirilmiş olması gerekmektedir.

Dul ve yetim aylığı alabilecek kişi, ölen kişi bahsedilen şartları sağlıyorsa bu maaştan faydalanabilirler.

Dul ve yetim aylığı için sigortalı kişi malullük, yaşlılık ya da vazife malullüğünü almakta iken bu aylıkları almaya hak kazanmış ancak işlemleri tamamlanmamış olsa bile, kişi öldüyse yakınları dul ve yetim maaşı alabilmektedir.

Dul ve yetim aylığı başvuru şartlarını taşıyan kişiler ilgili kuruma başvuruda bulunarak ölen kişinin de taşıması gereken şartları taşıdığını belgeleyerek talepte bulunabilirler.

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Dul ve yetim aylığı başvuruları e devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. SGK il ya da ilçe merkezlerini arayarak da öğrenebileceğiniz dul ve yetim aylığı için ALO 170 hattını da kullanabilirsiniz.

Başvuru durumlarını netleştirmek isteyen kişiler başvuru süreçlerini yaklaşık 15 gün ya da uzaması halinde 1 ay içerisinde öğrenebilirler. Başvuru durumu sonuçlandıktan sonra dul ve yetim aylığı ödemeleri yapılmaktadır.

e-Devlet sistemi üzerinden dul ve yetim aylığı başvuru durumunuzu sorgulamak için T.C. kimlik numarası ve e devlet şifrenizin olması yeterlidir. e-Devlet şifrenizi unuttuysanız ya da şifreniz yoksa size yakın bir PTT şubesine giderek e devlet şifresi alabilirsiniz.

SGK resmi sayfasında başvuru sonuçlarını görüntülemek mümkündür. Eğer e-Devlet sisteminden sorgulama yapmadıysanız bu siteden de dul ve yetim maaşı sorgulamanızı görüntüleyebilirsiniz.

Cenaze Yardım Parası Nasıl Alınır? Cenaze Ölüm Ödeneği Başvurusu

Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu?

Dul ve yetim aylığı miktarı vefat eden bireyin sigorta kolu ve aylık kazandığı miktara göre değişkenlik göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse ölen birey emekli sandığına tabi ise eşine %50, çocuklarından her birine %25 oranında aylık bağlanmaktadır. Kişinin çocukları yoksa eşe %75 oranında dul aylığı bağlanmaktadır.

dul ve yetim aylığı ne kadar oldu
dul ve yetim aylığı ne kadar oldu

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Dul ve yetim aylığı için başvuru esnasında kişiden talep edilen evraklar bulunmaktadır. Bunlar; T.C. kimlik kartı ve fotokopisi, başvuru formu, vukuatlı nüfus kayıt örneği, ölen eşin ölüm belgesi, ikametgah belgesidir. Ayrıca vesikalık fotoğraf ve engelli bireyler için engelli raporu, yetim aylığına başvurmak isteyen erkek öğrencinin öğrenim belgesi yine istenen evraklar arasındadır.

Dul Maaşı Sigortalı Olunca Kesilir mi?

Dul maaşı alan eşin herhangi bir işte sigortalı olarak çalışması aldığı dul maaşını etkilemez yani maaşı kesilmez.

Yetim Maaşı Alan Sigortalı Çalışabilir mi?

Dul maaşı alan kişi sigortalı bir işe girdiğinde aldığı dul aylığı kesilmez iken yetim aylığı alan çocukların sigortalı bir işe girmesi durumunda aylıkları kesilmektedir.

Dul ve Yetim Maaşı Hangi Bankadan Alınır?

Dul ve yetim maaşı başvurusunda bulunan ve gerekli belgeleri ibraz ederek durumlarını netleştiren kişilerin başvuruları onaylandığı takdirde ilk maaşları Ziraat Bankasına yatmaktadır.

Dul ve yetim maaşlarının ilk ödemesini Ziraat Bankasından alan kişiler sonraki ödemeleri PTT aracılığıyla alabilmektedir.

 

Çocuk Yoksa Ölen Kişinin Eşine Dul Maaşı Yüzde Kaç Verilir?

%75 oranında maaş bağlanır.

Dul Olan Bir Kadın En Fazla Kaç Maaş Birden Alabilir?

3 farklı maaş alabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu