EğitimSorgulamalar

LGS Tercih Sonuçları

LGS, liseye giriş için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan bir sınavdır. Sınava giren adaylar, alınan puanlar doğrultusunda bir tercih listesi yaparlar. Tercih listesine göre adayların sonuçları ilan edilir.

2022 LGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

MEB tarafından gerçekleştirilen LGS için tercih süreci sona erdi. Sınav sonrasında tercih listesini oluşturan adaylar, LGS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını sorgulamaya başladı. LGS tercih sonuçları, açıklanan takvime göre 30 Haziran 2022 tarihinde ilan edilecek.

LGS Tercih Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

LGS yerleştirme sonuçları ilan edildikten sonra, Milli Eğitim Bakanlığı’nın meb.gov.tr internet sitesinden ya da e-Okul sistemine giriş yapılarak öğrenilebilecek. Öğrenciler, tercih sonuçlarını doğum tarihi ve T.C. kimlik numarasını kullanarak sorgulayabilecek. Sonuçlar açıklandıktan sonra ayrıca adayların adreslerine tercih sonuç belgesi gönderilmeyecek. Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapılan sınav sonuç açıklaması, tebliğ hükmündedir.

Sonuçların ilan edildiği gün itibariyle sınava giren adayların, sonuçlar için 10 günlük dava açma süresi bulunuyor.

lgss.jpg

LGS Nakil Tercih Başvuru Tarihleri

LGS tercih sonuçları 30 Haziran’da açıklanacak. Tercih sonuçları ilan edildikten sonra herhangi bir okula yerleşememiş olan öğrenciler, boş kalan kontenjanlar için LGS nakil tercih başvurusu yapabilecek. LGS nakil tercih başvuruları 4 dönem olarak gerçekleştirilecek.

  • 1. nakil tercih başvuruları; 6-10 Ağustos tarihleri arasında,
  • 2. nakil tercih başvuruları; 13-17 Ağustos tarihleri arasında,
  • 3. nakil tercih başvuruları; 27-31 Ağustos tarihleri arasında,
  • 4. nakil tercih başvuruları ise 3-6 Eylül tarihleri arasında yapılabilecek.

10-14 Eylül tarihleri arasında da yatılılık başvuruları okul ve kurumlar tarafından alınacak.

Nakil başvurularında;

  • 1. nakil başvuru sonuçları; 13 Ağustos
  • 2. nakil başvuru sonuçları; 19 Ağustos
  • 3. nakil başvuru sonuçları; 3 Eylül
  • 4. nakil başvuru sonuçları da 8 Eylül 2022 tarihinde ilan edilecek.

LGS yerleştirme işlemi sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları sistem tarafından otomatik şekilde gerçekleştirilecek. (açık liseler ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullar haricinde)

Öğrencilerin yerleştirme sonuçları, e-okul.meb.gov.tr internet sitesinden ilan edilecek. SMS ile bilgilendirilmek isteyen veliler, mobil bilgilendirme servisi üzerinden de yerleştirme sonuçlarını öğrenebilecekler.

LGS Tercihlerinde Yerleşemeyen Öğrenciler

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alımı yapan okullardan herhangi birisine yerleşemeyen öğrenciler, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvuru yapmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjanı bulunanlara 10-14 Eylül 2022 tarihleri arasında komisyon tarafından yerleştirilir.

LGS Tercih İşlemleri Nasıl Yapılacak?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu