Eğitim

Üniversite Nasıl Dondurulur? 2024 Üniversite Kaç Yıl Dondurulabilir?

Üniversite Nasıl Dondurulur? Online Kayıt Dondurma, Kayıt Dondurma Tarihleri, Üniversite Dondurma Şartları, Üniversite Kaç Yıl Dondurulabilir? Açıköğretim Üniversitesi Nasıl Dondurulur?

Üniversite Nasıl Dondurulur? Üniversite Kaç Yıl Dondurulabilir; Bazı durumlarda üniversite öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalan kişilere kayıt dondurma hakkı verilmiştir. Dondurma şartları ve gerekli evraklar nelerdir, kayıt dondurma mazeretleri neler olabilir, kayıt dondurma işlemleri ne zaman yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Üniversite nasıl dondurulur sorusu herhangi bir sebepten ötürü eğitimine devam edemeyecek kişilerin araştırdığı bir konu. Özellikle pandemi sürecinde birçok öğrenci üniversite kaydını dondurma kararı aldı. Elbette okul dondurma için tek sebep bu olmayabilir. Öğrenciler hayatlarında yaşanan farklı gelişmeler sebebiyle üniversite eğitimine ara vermek isteyebilir. Böyle bir durumda usulüne uygun bir şekilde kaydını donduran öğrenci, haklarını kaybetmeden okuluna geri dönebilir.

Kayıt dondurmakla ilgili üniversiteler ve YÖK tarafından belirlenmiş birtakım kısıtlamalar var. Yani herkes istediği anda ve zamanda gidip kaydını donduramıyor. Bunun için belirli bir süreci tamamlamak gerekiyor. İşte biz bu yazımızda sizlere okul dondurma konusuyla ilgili detayları sunarak süreç hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. Böylece siz de ihtiyaç duyduğunuz durumda üniversite kaydınızı dondurabileceksiniz. Şimdi ilk olarak sizlere yazı içerisinde yanıtlarını vereceğimiz soruların bir listesini sunalım:

 • Üniversite nasıl dondurulur?
 • Üniversite dondurma şartları nelerdir?
 • Kayıt dondurma mazeretleri neler olabilir?
 • Üniversite kayıt dondurma tarihleri ne zaman?
 • Üniversite kaç yıl dondurulabilir?
 • Kayıt dondurup başka üniversitede okumak mümkün mü?
 • AÖF dondurma işlemleri nasıl yapılır?
 • Üniversitede kayıt yenilenmezse ne olur?

Tüm bu maddeler incelendiğinde konuyla ilgili kapsamlı bilgi sahibi olacaksınız. Hemen ilk soru ile başlayalım.

Eğitim Türleri: Örgün, Uzaktan, İkinci, Açık Öğretim Nedir?

Üniversite Nasıl Dondurulur?

Ön lisans, lisans ve yüksek lisans dondurma işlemleri okulun öğrenci işleri başkanlığı tarafından yapılır. Geçerli bir mazereti olan öğrenciler belli şartlar altında kayıt dondurabilir. Şöyle açıklayalım:

 • Üniversitede kayıt dondurmak demek, öğrencinin belirli bir süre okula devam edemeyeceği ve bu süreçte eğitim hakkını kaybetmek istemediği anlamına gelir.
 • Bu işlemi yapabilmek için birtakım şartları sağlamak gerekir.
 • Ayrıca kayıt donduracak öğrencinin mutlaka geçerli bir mazereti olmalıdır.
 • Koşulları yerine getiren öğrenciler mazeretlerini bildiren resmi evraklar ve kayıt dondurma dilekçesi ile bağlı bulundukları üniversitenin öğrenci işleri bürosu aracılığıyla işlemlerini tamamlayabilirler. 
 • Üniversite kayıt dondurma tarihleri ise okullar tarafından belirlenir. 

Kayıt dondurma konusu genel hatlarıyla bu şekilde. Şimdi bahsettiğimiz noktaların ayrıntılarına girelim. İlk olarak şartlar ve istenen belgeler hakkında konuşalım.

üniversite nasıl dondurulur?
üniversite nasıl dondurulur?

Üniversite Dondurma Şartları ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Üniversite nasıl dondurulur, Daha önce de dediğimiz gibi, herkes direkt olarak gidip kayıt donduramıyor. Uyulması gereken koşullar var. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Kayıt donduracak kişinin üniversitede öğrenci olması şart. Yani, üniversiteye kayıt yaptırıp dondurmak gerekiyor. Bunu özellikle belirtmemizin sebebi şu: Öğrenciler üniversiteyi kazandıktan sonra hemen kayıt dondurabileceği yanılgısına kapılabiliyor. Fakat böyle bir şey mümkün değil. Eğer okulu yeni kazandıysanız ve ilk seneden kayıt dondurmayı düşünüyorsanız, önce kesin kayıt işlemlerini tamamlayarak resmi olarak o okulun öğrencisi pozisyonuna gelmeniz gerek.
 • Kayıt donduracak öğrenciden geçerli bir mazeret isteniyor. Aksi halde öğrencinin kaydı dondurulamıyor. Bu bahsettiğimiz mazeretlerin neler olabileceği konusunu birazdan daha detaylı bir şekilde anlatacağız. 
 • Kayıt donduracak öğrencinin kendisine tanılan kayıt dondurma hakkı süresinin tamamını kullanmamış olması gerekiyor. 

Yukarıda belirtilen koşulları sağlayan öğrenciler başvuru yapabiliyor. Başvuru konusunda bilinmesi gerekenler ve istenen evraklarsa şöyle:

 • Öğrencinin kayıt dondurma dilekçesi ve geçerli mazeretini bildiren resmi belge ile öğrenci işlerine başvurması gerekiyor. Bahsettiğimiz dilekçenin örneğini bölüm sonunda bulabilirsiniz.
 • Sonrasında kurul öğrencinin başvurusunu değerlendirmeye alıyor. Genellikle de 15 gün içerisinde başvuru sonucu öğrenciye bildiriliyor.
 • Bir öğrenci en az 1 yarıyıl kayıt dondurma işlemi yapabiliyor. Yani yarıyılın ortasında okula dönmek gibi bir durum olmuyor. 
 • Kayıt dondurulan dönemlerde öğrenci harç ödemesi yapmıyor. Tabii bu durum özel okullarda değişebiliyor. Eğer özel bir üniversitede eğitim alıyorsanız, bunun için okulun muhasebe birimiyle görüşmenizde fayda var. 

Üniversite Kayıt Dondurma Dilekçe Örneği

Şartları açıkladık. Şimdi yukarıda bahsettiğimiz mazeret konusunu daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılır?

Üniversite Kayıt Dondurma Mazeretleri Neler Olabilir?

Üniversite nasıl dondurulur, Üniversitedeki kaydınızı dondurmak istiyorsanız, gerçekten eğitime devam edemeyecek durumda olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Bu noktada sunulabilecek mazeretler hakkında şunları söyleyebiliriz:

 • Bir öğrenci kendisinin ya da bakmakla yükümlü olduğu birinin sağlık sorunları nedeniyle kayıt dondurma başvurusu yapabilir. Böyle bir durumda yaşanan sağlık problemini kanıtlayan uzman raporlarının sunulması gerekir.
 • Erkek öğrenciler tecil hakları dolduğunda ve askere gitmek zorunda olduklarında üniversite kayıtlarını dondurabilir. Tabii bu mazereti sunacak kişilerin askerlik şubesinden alınan celp evraklarını sunmaları gerekir.
 • Maddi sıkıntılar yaşayan öğrenciler eğitimlerine devam edemeyebilir. Muhtaçlık ya da fakirlik sebebiyle okula gidemeyecek olan öğrenci kaydını dondurabilir. Bu kişilerin başvuru sırasında fakirlik belgesi sunarak durumu kanıtlamaları istenir.
 • Öğrencinin öğrencilik durumunun düşmesine sebebiyet vermeyecek bir nedenden ötürü tutuklanması halinde de kayıt dondurma başvurusu yapılabilir. Bu durumda öğrencinin tutukluluk durumunu ispatlayan belgeler sunulur. 
 • Bir öğrenci eğitim hayatıyla ilgili bir fırsat yakaladığı için de okula devam edemeyebilir. Yurt dışında uzun dönem staj yapacak kişiler ya da farklı bir üniversitede uzun dönem bir araştırma projesine katılacak olan öğrenciler eğitimlerine bilfiil devam edemeyebilir. Böyle bir durumda öğrenci üniversite kaydını dondurabilir. Başvuru sırasında katılacağı proje, program ya da staja dair resmi davet ve kabul evraklarının sunulması gerekir. 

Gördüğünüz gibi farklı mazeretler var. Burada önemli olan öğrencinin geçerli bir sebepten dolayı eğitimine devam edemediğini kanıtlaması.

Mazeretleri konuştuk. Sırada kayıt dondurma işleminin yapılacağı tarih aralıkları var.

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

üniversite kayıt dondurma
üniversite kayıt dondurma

Üniversite Kayıt Dondurma İşlemleri Ne Zaman Yapılır?

Kayıt dondurma tarihi olarak belirlenen net bir zaman dilimi yok. Bu işlemin başvuru dönemi okulların açıldığı zaman ve mazeretin durumuyla alakalı. Şöyle açıklayalım:

 • Bir öğrenci maddi yetersizlik sebebiyle okula devam edemeyecek durumdaysa, bu mazereti okul açıldıktan sonraki 1 ay içerisinde okuluna bildirmelidir. Bu dönemde gerekli evraklarla beraber kayıt dondurma başvurusu yapılabilir. Fakat okulun açıldığı günü takip eden ilk bir ay içerisinde başvuru yapılmazsa, sonrasında bu sebeple okul dondurulamaz. 
 • Bu durum askerlik, sağlık sorunları, tutukluluk ve herhangi bir programa katılma durumunda değişir. Burada yapılması gereken, mazereti ispatlayan belgenin düzenlendiği tarihi takip eden 15 gün içinde başvuruda bulunmaktır. Yani askerlik celbi ya da sağlık raporu siz üniversitede öğrenciyken düzenlendiyse, o belge üzerinde yazan tarihten itibaren 15 gün süreniz var demektir Aynı durum yurt dışında ya da farklı bir okulda projeye, staja gidecek öğrenciler için de geçerli. 

Kayıt dondurma tarihleri konusunu da açıkladık. Biraz da ne kadar süre boyunca kayıt dondurulabiliyor, ondan bahsedelim. 

Üniversite Kaç Yıl Dondurulabilir?

Öğrencilere tanınan kayıt dondurma hakkının belli bir süresi var. Bu süreyi tamamlayan öğrenciler bir daha dondurma başvurusunda bulunduklarında kabul edilmiyor. Tabii bu durumun istisnaları da var. Şöyle söyleyelim:

 • Lisans öğrenciler 4 yarıyıl, ön lisanslar 2 yarıyıl kayıt dondurabiliyor. 
 • Yalnız bu durum üniversiteden üniversiteye değişebiliyor. Dondurma konusunda kararlar senato tarafından verildiği için bazı üniversiteler lisans öğrencilerine de en fazla 1 yıl dondurma hakkı tanıyabiliyor. Bu konuda en doğru bilgi ancak üniversitelerin kayıt dondurma esasları ve yönetmeliklerinden alınabilir. Ya da direkt öğrenci işleriyle görüşebilirsiniz.
 • Sağlık sorunları sebebiyle okula devam edemeyen öğrencilere çoğu üniversite sınırsız dondurma hakkı tanıyor. Bu sayede öğrenci tamamen iyileştikten sonra okuluna geri dönebiliyor.  

Buraya kadar kayıt dondurma konusundaki detayları verdik. Şimdi merak edilen birkaç önemli sorunun yanıtlarını paylaşalım.

Üniversite Kaç Yıl Uzatılabilir? 

Kayıt Dondurup Bir Başka Üniversitede Okumak Mümkün mü?

Bildiğiniz gibi üniversite okurken üniversite kazanmak mümkün. Yani bir öğrenci üniversitede okurken yeniden üniversite sınavına hazırlanabiliyor. Sınavdan başarılı olduğu takdirde de yeni üniversitesine kayıt yaptırabiliyor. İşte böyle bir durumda yeni okulundan emin olamayan öğrenciler, hali hazırda kayıtlı oldukları okulu dondurarak ikincisine kaydolma şansı var mı diye merak ediyor. Maalesef, böyle bir hak tanınmıyor. Şöyle ki:

 • Bir üniversiteyi dondurup ikincisine başlamak mümkün değil. Fakat isterseniz bir örgün bir açık öğretim olmak üzere aynı anda iki üniversite okuyabilirsiniz. 
 • Tabii bir üniversiteyi dondurup farklı üniversite başvuruları yapılabilir. Eğer yurt dışında bir üniversitede okumak istiyorsanız, Türkiye’deki okulu dondurduktan sonraki süreçte diğer üniversiteye başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylanırsa dondurduğunuz okulun kaydını sildirerek yurt dışına gidebilirsiniz.

Bu konuyu açıklığa kavuşturmuş olduk. Bir de açık öğretim öğrencilerinin merak ettiği bir noktaya değinelim.

Açık Öğretimde Kayıt Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Merkezi açık öğretim ve uzaktan eğitim sistemlerinde devam zorunluluğu yoktur. Bu nedenle bu şekil öğretim gören kişilerin kayıt dondurması gibi bir durum da söz konusu değil. Yani açık öğretimde kayıt dondurma diye bir şey yok. Eğer okula devam edemeyecekseniz, o dönem kayıt yaptırmayabilirsiniz.

Son olarak kayıt yenileme hakkında merak edilenlere bakalım.

Dışarıdan, Açıktan Üniversite Nasıl Okunur?

Üniversitede Kayıt Yenilenmezse Ne Olur?

Kayıt yenileme her dönem başında yapılan bir işlem. Bu süreçte öğrenci harç ödemelerini yapar ve derslerini seçer. Böylece döneme başlar. Peki, kayıt yenilenmezse ne olur?

 • Kayıt yenileme yapılmadığı takdirde öğrencinin öğrencilik durumu devam ediyor. Fakat bu süreçte öğrencilik haklarından yararlanamıyor.
 • Bu şekilde devam eden öğrenci bir süre sonra okulun yönetmeliklerine ve senato esaslarına bağlı olarak okuldan atılabiliyor.
 • Fakat bu durum açık öğretim ve uzaktan eğitim için geçerli değil. Açık öğretim fakültesi bulunan okullar öğrencilere istedikleri süre boyunca öğrenci olma şansı tanıyor. Önceden burada da 2 dönem üst üste kayıt yaptırmayan öğrencilerin atılması durumu vardı. Ama artık böyle bir uygulama yok. Öğrenci bir kere kayıt olduktan sonra istediği dönem kayıt yenileme istediği zaman da ara verme hakkına sahip.

Harçlar Hangi Bankaya Yatırılacak?

Sizlere üniversite kayıt dondurma esasları hakkında detaylı bilgiler verdik. Şimdi konuştuklarımızın kısa bir özetini yapalım:

 • Üniversite kayıt dondurma, eğitimine devam edemeyecek olan öğrencilerin yapabileceği bir işlemdir.
 • Öğrenciler maddi yetersizlikler, askerlik durumu, sağlık sorunları, tutukluluk ya da staj ve proje katılımı gibi nedenlerle üniversite kayıtlarını dondurabilirler.
 • Üniversitede kayıt dondurmak isteyen öğrencilerin resmi evraklarla kanıtlayabilecekleri, geçerli bir mazeretleri olmalıdır.
 • Kayıt dondurma hakkı lisansta 4, ön lisansta 2 yarı yıldır. Bu haklarını kullanan ve bitiren öğrenciler bir daha kayıt donduramaz.
 • Sağlık sorunları nedeniyle kayıt donduran öğrencilere zaman kısıtlaması uygulanmaz.
 • Kayıt dondurma işlemleri üniversitelerin öğrenci işleri aracılığıyla yapılır, başvuru kurulda değerlendirilir ve sonuç 15 gün içerisinde öğrenciye bildirilir.
 • Açık öğretim öğrencilerinin kayıt dondurmasına gerek yoktur.
 • Kayıt dondurup bir başka üniversitede eğitime başlamak mümkün değildir.

Siz hiç üniversitede kayıt dondurmayı düşündünüz mü? Üniversite Nasıl Dondurulur Daha önce başvuru yaptınız mı? Üniversitede kayıt dondurmak ile ilgili görüş ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşmak için yazının altında yer alan yorum alanını kullanabilirsiniz.

Bizlere iletmek istediğiniz öneri ve fikirleriniz için herhangi bir yazının altında bulunan yorum bölümünü ya da iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

İkinci Üniversite Rehberi: Şartlar, Üniversiteler ve Bölümler

Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

 

Kayıt Dondurma Hakkı Süresi Ne Kadar?

Lisans için 4 yarı yıl, ön lisans için 2 yarı yıldır.

Kayıt Dondurma Talebi Sonucu Ne Zaman Açıklanmaktadır?

Genelde 15 gün içerisinde geri dönüş sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. İkinci dönem başladığında ilk bir ay içinde fakirlik sebebi ile dondurabilir miyim yoksa sadece ilk dönem için mi geçerli

 2. Online kayit yaptim ama gidip normal kaydimi yapmadim kaydım silinir mi bide seneye sinava girsem puanim kesilir mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu