Edevlet.net

Diploma Aslı Gibidir Onayı Nasıl Yapılır? Nereden Alınır?

24.07.2020

Başta iş başvuruları olmak üzere resmi kurum ve kuruluşlarda yapılan çoğu işlemde adaylardan diploma talep edilir. Ancak diplomanın aslını bu kurumlara veremeyiz, zaten söz konusu kurumlar diplomanın aslını versek de kabul etmeyecektir. Aslında işlemler yapılırken orijinal diploma yerine geçen “diploma aslı gibidir” belgesi talep edilir. Diploma aslı gibidir belgesinin nereden alınacağı, noter onayının gerekip gerekmediği, fotokopisinin yeterli olup olmayacağı merak edilen başlıca konular arasındadır. Diploma yerine geçen belge ve diploma aslı gibidir onayı prosedürleri hakkında en çok merak edilenleri anlattık.

Diploma Sureti Nedir?

Diploma sureti, özellikle iş ve yüksek lisans başvurularında talep edilen bir belgedir. Ancak basit bir diploma fotokopisi değildir. Diploma onaylı sureti, diploma yerine geçen belgenin onaylanmasını da gerektirir. Yani diploma sureti ile kast edilen, diploma fotokopisinin yetkili bir kurum tarafından onaylanmasıdır. Bu kurum noter ya da diplomanızı aldığınız kurumdur. Aslı gibidir kaşesi ile onaylanan diploma fotokopisini her başvurunuzda kullanabilirsiniz. Genel olarak, herhangi bir belgenin fotokopisi değil, resmi belge statüsündeki sureti işinize yarar. 

Diploma Fotokopisi Nereden Alınır?

Aslı gibidir onayı yapılacak diplomayı ve dolayısıyla diploma fotokopisini mezun olduğunuz kurumun öğrenci işlerinden ya da yöneticilerinden almanız gerekir. Prosedürler hakkındaki bilgiyi mezun olduğunuz kurumun internet sitesinden ya da öğrenci işlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Geçici mezuniyet belgesinin yeterli olduğu başvurularda ise bu belgeyi yine öğrenci işlerinden ya da e-Devlet’ten kolayca temin edebilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Geçici Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

e-Devlet üzerinden kolayca üniversite ve lise mezun durumu sorgulanabilir. e-Devlet’ten edineceğiniz geçici mezuniyet belgesinin fotokopisini onaylatarak da çoğu yere iş ve yüksek lisans başvurusu yapabilirsiniz. Geçici mezuniyet belgesi temini için şu adımları izleyin:

  • İhtiyacınıza göre aşağıda göreceğiniz bağlantılara tıklayarak “Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama” sayfasını açın.

blank

  • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” diyerek e-Devlet giriş ekranını açın. T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi -yoksa mobil imza vb. alternatif yöntemleri deneyin- ilgili alanlara yazın ve sisteme giriş yapın. 

blank

  • Açılan ekranda mezuniyet belgenizi görüntüleyebilir ve barkodlu mezun belgenizi oluşturabilirsiniz. 

e-Devlet üzerinden yükseköğretim mezun belgesi sorgulama hizmeti için TIKLAYINIZ!

e-Devlet üzerinden lise mezuniyet belgesi görüntülemek için TIKLAYINIZ!

Diploma Aslı Gibidir Onayı Nasıl Yapılır?

Diploma fotokopisi onaylatma ya da geçici mezuniyet belgesi onayı mezun olduğunuz kurumun öğrenci işlerinde, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile noterlerde yapılabilir. Onay masrafı ve süresi, onay için başvurduğunuz kuruma göre değişir.

Öğrenci İşlerine Giderek Diploma Fotokopisi Aslı Gibidir Nasıl Yapılır?

Diploma aslı gibidir onayı için en masrafsız ve kısa süreli yol budur. Mezun olduğunuz kurumun öğrenci işlerine giderek istediğiniz sayıda diploma aslı gibidir belgesi alabilirsiniz. Bu belgeler ya bedelsiz olarak verilir ya da sembolik bir ücret ödersiniz. Her belge için en fazla 5 TL alınır. Bu ücretler genellikle okuldan ayrılan ya da mezun durumundaki kişilerden alınır. Bu yüzden okulla ilişiğiniz kesilmeden önce başvurularda kullanabilmek için en az 5 adet diploma aslı gibidir belgesi almanızı öneririz. Çünkü başvurular sırasında pek çok kuruma bu belgeleri göndermeniz gerekecek. Ayrıca bu belgeleri fakülte sekreterliğinde onaylatmanız gerekir, aksi takdirde belgeleriniz geçerli olmaz.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Diploma Aslı Gibidir Nasıl Yapılır?

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki yöneticilerin de diploma aslı gibidir onayı verme yetkisi vardır. Başvuru belgelerinizi elden teslim ederseniz diploma aslını da göstermeniz kaydı ile, evraklarla ilgilenen yönetici diploma fotokopinize aslı gibidir kaşesi vurabilir. Ancak bu seçenek her durumda kullanılmayabilir, başvuru belgelerini elden teslim etmediğiniz durumda da bu seçeneği kullanma şansınız neredeyse sıfırlanır. Bu yüzden başvuru yapacağınız kurumların bu yöndeki tutumunu araştırdıktan sonra bu seçeneği denemenizi tavsiye ederiz.

Noter Onaylı Diploma Nasıl Alınır?

Muhtemelen en çok kullanılan yöntem noter tasdikli diploma sureti ile başvurmaktır. Bazı kurumların ısrarcı bir şekilde noter tasdikli diploma sureti görmek istemesi pek çok kişiyi bu yola iter. Ancak bu yöntem özellikle yeni mezunlar için biraz masraflı olabilir çünkü noter diploma tasdik ücreti en az 50 TL’yi bulur. Diplomanızın aslı ile beraber herhangi bir notere gidip noter onaylı diploma ücretini yatırdıktan sonra onaylı diploma suretinizi gün içinde alırsınız.

Pek çok kuruma başvuru yapacağınızı hesaba katarsak noterde diploma onaylatma ücreti hayli pahalı olabilir. Neyse ki bazı kurumlar işe aldığı çalışanlarının başvuru masraflarını öder ya da burs kazandıysanız o burs sizin diploma aslı gibidir noter ücretinizi karşılayabilir. Yine de -mümkün olan durumlarda- masraflı ve stresli bir noter onaylı diploma sureti yerine öğrenci işlerinden diploma aslı gibidir belgesi almanızı tavsiye ederiz. 

Kaybolan Diploma Nereden ve Nasıl Çıkartılır?

Diploma İçin Vekalet Nasıl Verilir?

Mavi Diploma Nedir? Hangi Üniversiteler Veriyor?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.