Edevlet.net

Diplomamı Kaybettim! Kaybolan Diploma Nasıl Çıkartılır?

Diploma, belirli eğitim ve öğretim kurumlarında, eğitimin tamamlandığına dair verilen belgedir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimi sonrası alınan diploma bir üst öğrenim düzeyine geçildiği takdirde öğrenim görülecek kuruma teslim edilir. Yani aslında elinizde sadece son mezun olduğunuz kurumdan aldığınız diploma kalabilir. Diploma kaybetmek dünyanın sonu değil ama kayıp diplomanızın yenisini çıkartırken izlemeniz gereken bazı adımlar mevcut.

Kayıp Diploma Nasıl Çıkarılır?

Diplomanızı kaybettikten sonraki süreç mezun olduğunuz kurumun yapısına göre değiştiği için üç alt başlık halinde inceleyeceğiz.

Kaybolan İlkokul ve Ortaokul Diploması Nasıl Çıkarılır?

İlkokul ve ortaokul diplomanızı kaybettiğiniz durumda diplomanızı kaybettiğinizi belirten bir dilekçe ve nüfus cüzdanınızın fotokopisiyle birlikte mezun olduğunuz kuruma başvurmanız gerekiyor. Mezun olduğunuz kurum kapanmış, adı değişmiş veya bunlara benzer sorunlar mevcut ise İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de başvurabilirsiniz ancak belge trafiği ve bu kurumlarda iş yükünün daha fazla olduğu göz önünde bulundurulursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde kayıp diploma işlerinizi halletmez daha uzun zaman alacaktır.

İlkokul ve ortaokul diplomaları tek nüsha olarak basılır ve mezuniyet durumunda öğrenciye teslim edilir. Bu sebeple diplomanın aynısının çıkartılması mümkün değildir. Aşağıda örneğini gördüğünüz dilekçe ile yapacağınız başvuru sonucunda arşivler incelenir ve diplomanız yerine bir mezuniyet belgesi verilir.

dilekçe ör

Kaybolan Lise Diploması Nasıl Çıkarılır?

Lise diplomamı kaybettim, nasıl tekrar çıkaracağım diye endişelenmenize hiç gerek yok. Lise diplomasının yeniden çıkartılma süreci tıpkı ilkokul ve ortaokul diplomalarında olduğu gibidir. Bunun için ıslak imzalı bir dilekçeyle mezun olduğunuz liseye ya da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekiyor. Yine aynı şekilde lise diploması da tek nüsha olarak basıldığı için yeniden çıkarılamaz, bunun yerine bir mezuniyet belgesi düzenlenir. Her ne kadar ismi farklı olsa da mezuniyet belgesi diploma ile eşdeğerdir ve resmi olarak diplomanın yerini tutar.

Eskiden bu belgeyi sadece liselerden ya da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alabiliyorken artık gelişen teknolojiyle beraber lise mezuniyet belgesinin e-devlet sistemi üzerinden alınabilmesi mümkün. Aşağıdaki linke T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra e-imzalı, barkodlu mezuniyet belgenizi edinebilirsiniz. Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken bir şey var. Eğer mezun olduğunuz lise örgün öğrenim değil de açık lise ise dilekçeye benzer bir diploma kayıp belgesi doldurup İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekiyor. Diploma kayıp belgesi örnekteki gibidir:

blank

E-devlet üzerinden yükseköğretim mezuniyet belgesi sorgulama için TIKLAYINIZ!

Kaybolan Üniversite Diploması Nasıl Çıkarılır?

Üniversite diplomamı kaybettim dediğiniz durumda izlemeniz gereken yol öncekilerden biraz farklı. Öncelikle ilkokul, ortaokul ve lise diplomalarının aksine üniversite diplomasının kaybedilmesi halinde aslının aynısından çıkartılabilme imkanı mevcut. İkinci nüsha diploma olarak da geçen bu diplomayı alabilmek için ilk olarak talebinizi belirten bir dilekçe yazmalısınız. İkinci nüsha diploma talep dilekçesi örnekteki gibidir:

blank

Arından üniversiteden üniversiteye miktarı değişen diploma ücretini bankaya yatırdığınıza dair dekont ve nüfus cüzdanı fotokopinizi mezun olduğunuz kurumun öğrenci işlerine teslim etmelisiniz. Öğrenci işleri gereken işlemleri hallettikten sonra ikinci nüsha diplomanızı hazırlar. Üniversite diplomasının kaybolması dolayısıyla ikinci nüsha diploma talebi şahsen yapılmalıdır. Eğer vekalet vermediğiniz halde başka biri sizin yerinize başvuru gerçekleştirirse bu başvuru yok sayılır, sonradan anlaşıldığında para cezasına tabi tutulabilirsiniz.

Üniversite diplomanızı 2. kere kaybetmeniz durumunda ne yazık ki bir kez daha diploma çıkartmanız mümkün değildir. Bunun yerine öğrenci işleri tarafından bir mezuniyet belgesi düzenlenir. Bu belgeyi e-devlet üzerinden de alabilirsiniz. T.C. Kimlik numaranız ve PTT’den kolayca alabileceğiniz e-devlet şifrenizle yükseköğretim mezuniyet belgenizi edinebilirsiniz. Bazı kurumlar diplomaya gerek duymadan mezuniyet belgesini direkt kabul eder, böyle bir durumda 2. nüsha diplomanızı çıkartmadan da mezuniyet belgenizi edinmeniz işinizi görebilir.

Görüldüğü üzere diploma kaybedildiği durumda dilekçe, dekont vb. birçok zahmetle karşılaşılıyor. Bu süreci yaşamamanız için önerimiz diplomanızı aldıktan hemen sonra bir notere giderek diplomanızı çoğaltmanız. Noterde çoğalttınız diplomanızın üzerinde yer alan “aslı gibidir” ibaresi, asıl diploma ile gerçekleştirilen tüm işlemlerin gerçekleştirilebilmesine olanak sağlar.

E-devlet üzerinden yükseköğretim mezuniyet belgesi sorgulama için TIKLAYINIZ!

Diploma İçin Vekalet Nasıl Verilir?

Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılır?

İkinci Üniversite Rehberi: Şartlar, Üniversiteler ve Bölümler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Sevkan dedi ki:

    Lise diplomasini e devletten çıkarıp mezun olduğum lise müdürlüğüne imzalattirmam sartmi

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.