Eğitim

Görev Yeri Belgesi Nasıl Alınır, Nereden Alınır? 2024 Görev Yeri Belgesi Örneği

Görev Yeri Belgesi Nasıl Alınır, Nereden Alınır? Görev Yeri Belgesi Örneği, Görev Yeri Belgesi Nedir? Görev Yeri Belgesi Nasıl Alınır? Görev Yeri Belgesi Nereden Alınır? e-Devlet Görev Yeri Belgesi, SGK Görev Yeri Belgesi, MEB Görev Yeri Belgesi ve daha fazlası yazımızda...

Görev Yeri Belgesi Nasıl Alınır, Nereden Alınır? Görev Yeri Belgesi Örneği; Ülkemizde çoğu hizmette hala bürokrasi ve kırtasiyecilik işlemleri devam etmektedir. Tüm kamu personelleri ve öğretmenler gerekli durumlarda ilgili makamlara belge ibrazı yapmakla yükümlüdür. Devlet memurlarından ve öğretmenlerden atama, yer değiştirme ve tayin gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak istenen görev yeri belgesi bu evrak türlerinden birisidir.

Örneğin: mazerete dayalı olarak yer değişikliği isteyen öğretmenlerin, güncel şekilde hazırlanmış detaylı görev yeri belgesini, ilgili sisteme yüklemeleri gerekir. Eşi SSK’lı bir işte çalışan ve devlet memuru olanların belge ibrazı yapmaları zorunludur, ancak eşi öğretmen olanların belge teslimi yapmalarında gereklilik yoktur. Belgenin üzerinde isim ve adres bilgilerinin yanı sıra çalışanın kurumu, görev bilgileri, kadrosu ve derecesi yazılıdır. Ayrıca görev yeri belgesinin geçerli olabilmesi için mutlaka imzalı olması gerekir.

Öğretmen Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Görev Yeri Belgesi ile Faaliyet Belgesi Arasında Farklar Nelerdir?

Görev yeri ile faaliyet belgesinin birbirlerinin yerine kullanıldığı toplum üzerinde yaygın bir yanılgıdır. Bu iki belge birbirinden farklıdır ve farklı yerlerden temin edilir. Görev yeri belgesi, MEB’e bağlı öğretmen ve personellerden ibraz edilir.

Aktif çalışma hayatını ve iş kolunu gösteren faaliyet belgesi ise firmalardan, çeşitli kuruluşlardan, esnaflardan veya çeşitli şahıs çalışanlarından talep edilir. Belgenin üzerinde işe başlama tarihinin yanı sıra adres ve ticaret sicil numarası gibi bazı bilgilere de yer verilir. Ayrıca faaliyet belgesi, mesleğin bağlı olduğu odadan alınarak imzalanır. Örneğin: muhasebeciler, barolar veya ticaret odaları gibi.

görev yeri belgesi nasıl alınır, nereden alınır?
görev yeri belgesi nasıl alınır, nereden alınır?

Görev Yeri Belgesi Nereden Alınır?

Kamuya bağlı çalışan öğretmenlerin genellikle tüm evrak işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak yürütülür. Dolayısıyla öğretmen görev yeri belgesi de yine MEB tabanlı bir belgedir. MEBBİS üzerinden çıkartılan evrak, imzalanarak verilen süre zarfında ilgili makama teslim edilir.

MEB görev yeri belgesi onayı ise belgenin ibraz edileceği kurumun isteğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Çünkü kurumlar, çoğu zaman okul müdürlüklerinin onayını yeterli görürken, bazı zamanlarda da İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin onayını gerekli tutar. Bu nedenle mağdur duruma düşmemek için mutlaka ilgili kuruma danışmakta yarar vardır.

Görev Yeri Belgesi Nasıl Alınır?

Yer değişikliği veya atama durumu ile karşı karşıya olan öğretmenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de öğretmen belgesi nasıl alınır? MEBBİS sayfanız üzerinden tüm işlemleri tamamladığınızda belgenizin çıktısını alabilirsiniz.

  • Öncelikle MEBBİS sayfasına tıkladıktan sonra ilgili sekmeye personel bilgilerinizi girerek girişinizi tamamlayın.
  • Ardından yan tarafta yer alan E-Personel Modülü kısmına tıklamalısınız. Bu sayfadan personel arama kısmına görev belgesini alacak personelin ismi yazılır ve arama işlemi yapılır.
  • Karşınıza personellerin yer aldığı “personel arama işlemi sonuçları ekranı” adlı bir sayfa gelecektir.
  • İlgili personelin yer aldığı satırda bulunan klasör işaretine tıklayarak kimlik bilgilerini listeleyin.
  • Kimlik bilgileri sayfasından “yazdır” dedikten sonra karşınıza “Hizmet Puan Kartı”, “Özlük Bilgi Kartı”, “Personel Dosyası Etiketi”, “Özlük Bilgi Kartı” ve “Görev Yeri Belgesi” gibi raporların bulunduğu bir bölüm çıkacaktır. Bu bölümde “Görev Yeri Belgesi” sekmesine tıklayın.
  • En son tamam dedikten sonra personel bilgilerini girmeye başlayabilirsiniz.
  • Tarih, okul, derece, okul müdürü, ibraz edilecek makam gibi tüm bilgileri eksiksiz olarak girdiğinizden eminseniz belgenin çıktısını kolaylıkla alabilirsiniz.

MEBBİS görev yeri belgesi işlemi yapmak için TIKLAYINIZ!

Askerdeyken Görev Yeri Belgesi Alınabilir mi?

Görev yeri belgesi alınırken askerlik durumu da akılları karıştırılabilir. Öncelikle askerdeyken görev yeri belgesi rahatlıkla alınabilir. Çünkü askerde olan bir memurun özlük haklarına asla dokunulmaz. Ancak her şehirde farklı prosedür işlemleri gerçekleştirilir. Bu durumda askerin görev yeri belgesini bağlı bulunduğu kurumdan alması gerekebilir.

Görev Yeri Belgesi Örneği

Personeller ile öğretmenlerin görev yeri belgesi aynı amaca tekabül etse de literatürdeki içerik ve format birbirinden farklıdır.

Öğretmen Görev Yeri Belgesi

öğretmen görev yeri belgesi
öğretmen görev yeri belgesi

Personel Görev Yeri Belgesi

personel görev yeri belgesi
personel görev yeri belgesi

Bu iki belge örnek olarak gösterilebilir. Belgeler aynı amaca ve uygunluğa göre düzenlense de her yıl farklı şekillerde güncellenebilir.

Öğretmen Strateji Belgesi

Eğitim Türleri Arasındaki Farklar

Eşit Ağırlık, Sözel, Sayısal Dersleri ve MeslekleriMEBBİS Ne Demek?

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri anlamına gelmektedir.

MEB İletişim Merkezine Nasıl Bağlanabilirim?

444 0 632 numarası üzerinden bağlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu