Meslekler ve Maaşlar

2024 Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Öğretmen Nasıl Olunur?

Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Öğretmen Nasıl Olunur? Meslek Olarak Öğretmenlik, Kadrolu Öğretmen Olmak İçin Şartlar, Meslek Lisesinde Öğretmen Olmak İçin Ne Yapılmalı? Öğretmen Maaşı, Matematik Öğretmeni Nasıl Olunur? Meslek Dersi Öğretmeni Nasıl Olunur ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Öğretmen Nasıl Olunur? Hemen hemen herkesin hayali olan mesleklerin başında öğretmenlik gelmektedir. İlkokul Öğretmeni Nasıl Olunur? Matematik Öğretmeni Nasıl Olunur? Türkçe Öğretmeni Nasıl Olunur?  Öğretmen Ne Kadar Maaş Alır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Öğretmen olmaya karar vermeden önce öğretmen vasıflarını taşıyıp taşımadığınıza emin olmalısınız. Çünkü geleceği sizler oluşturacaksınız. Yeni neslin sağlıklı beyinler ve sağlıklı ruhlar tarafından yetiştirilmesini istiyorsanız bu bilinçle yaklaşmalısınız. Öğretmen, kamu ya da özel eğitim kurumlarında çocukların veya yetişkinlerin gerekli öğrenimi ve birikimi kazanmalarına rehberlik eden ve bakış açılarını geliştiren kişidir. Bu tanımın dışında, öğretmenliğin manevi bir anlamı da vardır.

Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk “Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır” demiştir. Atatürk’ün sözünden çıkarımla, öğretmenlik saygın bir meslek olmasının yanı sıra manevi yükü de fazla olan bir iştir. Toplumun geleceğini oluşturan ana unsur olduğundan çok dikkatli ve sabırla yapılması gereken mesleklerin başında gelir.

Öğretmenlik, kendi içinde farklı dallara ayrılır. İlkokul öğretmenliği, sınıf öğretmenliği, branş dersleri öğretmenliği ve anaokulu öğretmenliği olarak sıralayabiliriz. Öğretmenlerin branşlarına ve özel ya da kamuda çalışmalarına göre aldıkları ücretler de değişmektedir.

İlkokul Öğretmeni Nasıl Olunur?

İlkokul öğretmeni olmak için gerekli aşamalar aşağıdadır. Bu maddeler ışığında karşılaşacağınız süreçleri inceleyebilirsiniz:

 • Lise mezunu olmak.
 • ÖSYM’nin (Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi) açmış olduğu üniversiteye giriş sınavından yeterli puana sahip olmak.
 • Tercih sonucunda vakıf ya da devlet üniversitelerinin birinde sınıf öğretmenliği bölümüne yerleşmek.
 • Sınıf Öğretmenliği bölümünden başarıyla mezun olmak.
 • ÖSYM’nin açmış olduğunu KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) sınavından yeterli puanı almak.
 • Devlet tarafından açılan sınıf öğretmenliği kadrolarına başvurmak.
öğretmen maaşları ne kadar?
öğretmen maaşları ne kadar?

Sınıf Öğretmeni Olmak İçin Hangi Okul Okunmalı?

Sınıf öğretmeni olabilmeniz için devlet ya da vakıf üniversitelerinin sınıf öğretmenliği bölümünü tamamlamalısınız. Türkiye’de 100’ü aşkın devlet ve vakıf üniversitesinde sınıf öğretmenliği bölümü bulunmaktadır. İlkokul öğretmenleri ile sınıf öğretmenleri, öğretmenlik mesleğini yapabilmek için aynı süreçleri geçirirler.

Matematik Öğretmeni Nasıl Olunur?

 • Matematik öğretmeni olmanız için öncelikle sayısal zekaya sahip olmanız gerekir. Bunun yanı sıra matematiği de sevmelisiniz.
 • Liseden mezun olduktan sonra ÖSYM’nin açmış olduğu üniversiteye giriş sınavına girmelisiniz. Yeterli puanı aldıktan sonra vakıf ya da devlet üniversitelerinde bulunan Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü veya Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği bölümlerini tercih edebilirsiniz.
 • Fen-Edebiyat Fakültelerindeki Matematik bölümünü tercih etmeniz halinde, 4 yıllık eğitim sürecinizin ardından 1 yıl pedagojik formasyon eğitimi almanız gerekiyor. Eğer Eğitim Fakültesinin Matematik bölümünden başarıyla mezun olduysanız, formasyon almanıza gerek yok.
 • Mezuniyetten sonra KPSS sınavına girerek yeterli puanı aldıktan sonra devletin matematik öğretmenliği kadrolarına atanabilirsiniz. Yahut özel kurumlarda, matematik öğretmeni olarak çalışabilirsiniz. Özel kurumların yanı sıra matematik öğretmenleri özel ders vererek de kazanç sağlayabilirler.
matematik öğretmeni nasıl olunur?
matematik öğretmeni nasıl olunur?

Türkçe Öğretmeni Nasıl Olunur? 

Türkçe öğretmeni olmanız için liseden mezun olduktan sonra ÖSYM’nin üniversiteye giriş sınavından Türkçe Öğretmenliği için yeterli puanı almanız gerekmektedir. Daha sonra KPSS sınava girerek devletin açmış olduğu Türkçe Öğretmenliği kadrolarına başvuru yapmalısınız. Atamanız gerçekleştikten sonra Türkçe öğretmeni olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Eğer devletin Türkçe Öğretmenliği kadrolarından birine atanamazsanız özel kurumlarda çalışabilir ya da özel ders vererek kazancınızı sağlayabilirsiniz.

Meslek Dersi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Meslek dersi öğretmeni olabilmeniz için Teknik Eğitim Fakültesi veya ilgili meslek dalının 4 yıllık eğitim veren eğitim fakültelerinden mezun olmalısınız. Daha sonra KPSS’ye girerek devletin meslek öğretmenleri için açtığı kadrolardan birine başvurmalısınız. Atamanız yapıldıktan sonra mesleğinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Meslek dersleri öğretmenliği bölümlerinden bazıları ise şöyle:

 • Yapı Öğretmenliği
 • Elektrik-Elektronik Öğretmenliği
 • Bilgisayar Öğretmenliği
 • Mobilya Ve Tasarım Öğretmenliği
 • Makina Öğretmenliği
 • Otomotiv Öğretmenliği
 • Metal Öğretmenliği
 • Tekstil Öğretmenliği
 • Matbaa Öğretmenliği
elektrik-elektronik öğretmenliği
elektrik-elektronik öğretmenliği

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur?

Anaokulu öğretmeni olabilmek için birden fazla yol bulunur. Anaokulu öğretmeni olmadan önce buna hazır olup olmadığınızı iyi düşünmelisiniz. Çünkü mesleğiniz gereği çocuklarla iç içe olacağınız için, onları sevmeniz elzemdir. Çocuklar sabır ve ilgi isterler. Çocuklara bu sabrı ve ilgiyi gösterebileceğinize emin olmalısınız. Aksi takdirde kendi geleceğinizi ve çocukların geleceğini tehlikeye atmış olursunuz.

Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın ilkokula başlamadan önce öğretmenle ilk tanıştıkları yer anaokuludur. Bu okullarda öğretmen ve okul kavramlarıyla karşılaşırlar. Bu yüzden bu dönemde yaşayacakları tüm eğitim süreci gelecekte eğitime ve okula karşı bakışlarını belirleyecektir. Anaokulu öğretmenlerinin ruhsal ve psikolojik sağlığı eğitim sırasında her şeyden daha önemlidir.

Kendinizi buna hazır hissetmiyorsanız bu mesleği seçmek konusunda bir kere daha düşünmelisiniz. Çocuk gelişimi programından mezun olduğunuz takdirde de yine özel anaokullarında çalışma imkanını yakalayabilirsiniz. Bu bölüm ve programlar ayrıca kendi çocuklarınızın gelişimi için de oldukça faydalıdır. Çünkü aldığınız bilgi ve deneyimler sayesinde toplum için akıllı, erdemli ve kendini geliştirmiş bireyler yetiştirme fırsatı yakalamış olursunuz.

 • ÖSYM‘nin yapmış olduğu üniversiteye giriş sınavına girmelisiniz.
 • “Çocuk Gelişimi” programı ya da “Okul Öncesi Öğretmenliği” bölümünü kazanmak için yeterli puanı almalısınız.
 • Devlet ya da vakıf üniversitelerinde bulunan 2 yıllık ön lisans ya da 4 yıllık lisans bölümlerine yerleşmelisiniz.
 • 2 yıllık ön lisans programını bitirdikten sonra isteğe bağlı (DGS) Dikey Geçiş Sınavına girerek 4 yıllık bölüme geçiş yapabilirsiniz.
 • Bölüm ya da programı bitirdikten sonra devletin açmış olduğu KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavına) girmelisiniz.
 • Ayrıca özel kurumlarda çalışmak istiyorsanız KPSS’ye girmeden diplomanızla çalışabilirsiniz.
 • Devlet kadrolarına atanmak istiyorsanız KPSS’den yeterli puanı almalısınız.
 • Devletin açıklamış olduğu kadrolara başvurmalısınız.
 • Başvuru neticesinde yeni mesleğiniz sizleri bekliyor.

Öğretmen Ne Kadar Maaş Alır ?

Öğretmenlerin aldıkları ücretler farklılık göstermektedir. Bu farklılık kamu ya da özel sektörde çalışmalarına göre değişkenlik gösterir. Ayrıca özel ders verip vermemeleri de bir etkendir. Öğretmenlik mesleği kendi içinde branşlara ayrılır. Bunları başlıca sıralarsak:

 • İlkokul Öğretmenleri
 • Ortaokul Öğretmenleri
 • Lise Öğretmenleri
 • Meslek Lisesi Öğretmenleri
 • Okul Öncesi Öğretmenleri

Kamu sektöründe çalışan öğretmenlerimiz Türkiye genelinde aynı ücretleri alırlar. Fakat branş hocaları (matematik, fizik, kimya, biyoloji, İngilizce, beden eğitimi, sosyal bilgiler v.b) çalıştıkları okullarda kurs açarak ek gelir sağlayabilirler. Öğretmenlerin başlıca kamu ve özel sektörde aldıkları ortalama aylık maaş miktarı hizmet yıllarına göre değişkenlik gösterir. Öğretmen maaşı (1/4): 8.594 TL dir.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Nasıl Olunur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu