Eğitim

2024 Başarı Teşvik Programı Başvurusu ve Başvuru Formu

Başarı Teşvik Programı Başvurusu ve Başvuru Formu, Başarı Teşvik Programı Ne Anlama Gelir? Başarı Teşvik Programı Başvuru Şartları Nelerdir? Başarı Teşvik Programı Başvurusunu Nasıl Yapabilirim? Başarı Teşvik Programını Kimler Alabilir ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

Başarı Teşvik Programı Başvurusu ve Başvuru Formu; Öğrencilerin ve velilerin merakla beklediği başarı teşvik programı başvurusu hakkında birçok konu merak edilmektedir. Başarı Teşvik Programı Ne Anlama Gelir? Başarı Teşvik Programı Başvuru Şartları Nelerdir? Başarı Teşvik Programı Başvurusunu Nasıl Yapabilirim? Başarı Teşvik Programını Kimler Alabilir ve daha birçok merak ettiğiniz sorunun cevabını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz…

Başarı Teşvik Programı Başvurusu ve Başvuru Formu

Başarı teşvik programı özellikle son zamanlarda daha sık duyulmakta ve merak edilmektedir. Özellikle öğrenciler tarafından araştırılan başarı teşvik programı kimlere verileceği, hangi şartların arandığı, başvuruların nereye yapılacağı gibi pek çok sorunun cevabı merak edilmektedir.

İhtiyaç sahibi öğrencilere maddi destek sağlayan başarı teşvik programı Sosyal Yardım Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Eğitim hayatını sürdürme konusunda sıkıntı yaşayan ve maddi imkansızlık çeken birçok kişi eğitimine ara vermektedir. Bu gibi durumları önleme ve bu sıkıntıları gidermek amacı ile başarı teşvik programı verilmektedir.

Başarı Teşvik Programı Ne Anlama Gelir?

Başarı teşvik programı sosyal yardım faaliyetleri arasında bulunmaktadır. Bu program sayesinde derece yapan öğrencilere destek sağlanmakta ve eğitimlerini devam ettirmelerine yardımcı olunmaktadır. Bu programa başarı teşvik programı denmektedir.

Başarı teşvik programı sayesinde birçok öğrenci eğitim hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilecektir. Özellikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından yardım alan ailelerin ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversitede eğitim gören çocukları bu destek programından faydalanabilecektir.

Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına verilecek olan bu yardım devlet okulunda okuyan öğrencileri kapsamaktadır. Devlet okullarında okuyan ve dereceye giren öğrenciler ilköğretim ve ortaöğretimde olanlar net asgari ücretin yüzde 60’ı yükseköğrenim öğrencilerinde ise net asgari ücret oranında ödeme yapılacaktır.

Başarı teşvik programı dahilinde 4 yıllık örgün eğitimde olan öğrenciler için her ay 100 TL destek ödemesi verilecektir. Bunların yanı sıra dünyadaki ilk 500 üniversiteye girme hakkı kazanan öğrenciler de başarı destek ödemelerinden yararlanabilecektir.

Başarı Teşvik Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

Başarı teşvik programından sosyal yardım alan ailelerin başarılı çocukları faydalanabilecektir. Sınıf içi ya da okulunda başarılı olan öğrenciler bu programın ödemesinden faydalanabilirler. Ayrıca LGS sınavında %5 dilime giren öğrenciler de başarı teşvik programından yararlanabilir.

Başarı teşvik programının yanı sıra öğrencilere spor, sanat ve bilim alanında da destek sağlanacaktır. Tek seferlik olan bu yardım sayesinde birçok öğrenci ihtiyaçlarını giderebilecektir. Yani özel yetenek sınavlarına katılan ve okula kayıt yaptıran öğrencilerin ihtiyaçları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanacaktır. Lisanslı olan ya da spor kulübünde spora devam eden öğrenciler müsabakalara da katılırsa yılda bir sefer net asgari ücretin %50’si oranında destek alacaktır.

Yine bu desteklerin yanı sıra anaokulu desteği ile de sosyal yardım alan ailelerin anaokuluna giden çocukları için kırtasiye, okul masrafı gibi durumları da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanacaktır.

başarı teşvik programı
başarı teşvik programı

Başarı Teşvik Programı Ne Zamandır?

Başarı teşvik programından faydalanmak isteyen kişiler bu programın ne zaman başlayacağını merak etmektedirler. Başarı teşvik programı yeni eğitim ve öğretim dönemi ile başlanması planlanmaktadır. Yani ödemelerinizi eğitim dönemi başladığı zaman alabilirsiniz.

Başarı Teşvik Programı Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Başarı teşvik başvurusunu nasıl yapacağınıza dair herhangi bir bilgi henüz paylaşılmadı. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından verilmesi öngörülen bu yardımın başvurusu hakkında henüz net bir bilgi yoktur.

e-Devlet KYK Burs Başvurusu

Başarı Teşvik Programını Kimler Alabilir?

Başarı teşvik programından yararlanabilecek olan kişiler şunlardır;

  • Genel not ortalaması 85 ve üzeri olan öğrenciler
  • Fakültede ilk 5’e giren öğrenciler
  • LGS sınavında ilk %5’e giren öğrenciler
  • YKS sınavında ilk 500 bine giren öğrenciler
  • Örgün eğitimde olan ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları
  • Sınıf içinde ilk 3 okulda ise ilk 5’e giren öğrenciler
  • Üniversite sınavında ilk 500’e giren öğrenciler
  • Meslek lisesi mezunu olup işe giren öğrencilere de 1 yıl boyunca 3 ayda 1 sefer olacak şekilde net asgari ücret kadar ödeme yapılacaktır.

Başarı Teşvik Programı Başvuru Formu e-Devlet

e-Devlet üzerinden başarı teşvik programı için başvuru hala açılmamıştır. Program detaylarına dair henüz bir bilgi yoktur. Yani e-Devlet üzerinden bu programa başvuru seçeneği yoktur. Program başlaması durumunda netlik kazanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu