Fiyatı Nedir

Posta Pulu Nedir? 2024 Posta Pulu Nereden Alınır? PTT Posta Pulu Fiyatları

Posta Pulu Nedir? Nereden Alınır? PTT Posta Pulu Fiyatları, Posta Pulu Nereden Alınır? Posta Pulu Ne İşe Yarar? Güncel Pul Fiyatları, Posta Pulu Talep Formu ve daha fazlası yazımızda...

Posta Pulu Nedir? Nereden Alınır? PTT Posta Pulu Fiyatları; Günümüz itibarıyla kültürel bir imaj taşıyan posta pulları, geçmişte posta ücretinin ödendiği anlamına geliyordu. Bu küçük etiketler, bu günlerde kişisel anı taşıyor olmaları dolayısıyla yeniden gündemde. Çeşitli yerlerden temin edilmesi mümkün olan posta pullarının fiyatları ise farklılık gösteriyor. Talep formuyla edinilen posta pullarının iadeli taahhütlü çeşidi ise gönderi ile ilgili kesin bilgi alınmasını sağlıyor.

Posta Pulu Nedir?

Çoğunlukla mektup zarflarından tanıdığımız posta pulu, posta gönderilerinde posta ücretinin ödemesinin yapıldığını belirtmek maksadı ile kullanılan arka yüzü yapışkanlı, ön yüzü yazılı veya resimli olan etiketlere denir.

Posta Pulu Ne İşe Yarar?

Posta pulları, geçmiş zamanlarda posta bedelinin gönderici tarafından ödendiğini belirten yaygın kullanım şekillerinden biriydi. Fakat günümüzde bu gönderi şekli yaygın olarak kullanılmıyor. Sebebi ise teknolojik imkanların gelişmesi. Gönderiler, üzerine posta pulu yapıştırılmadan, ücret ödeme makinesinden okunarak gönderiliyor. Posta pulları, bu özelliklerinin yanı sıra, kültürel bir görevi de üstleniyor. Basıldığı ülkenin kültürünü paylaşan bu küçük etiketler, ülkenin tanıtımında da pay sahibi.

Posta Pulu Nerede Satılır?

Posta pulu edinme kolaylığı, kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Eski tarihli posta pullarına erişmek, günümüzde bir hayli zordur. Çünkü koleksiyoncular uzun zamandan beri eski pulları topluyor ve bu durum da eski posta pullarına sahip olmayı güçleştiriyor. Tarihi olayların veya şehirlerin eski hallerinin resmedildiği eski tarihli pulları arıyorsanız doğru adres, pul koleksiyoncuları.

Peki koleksiyoncuların elinde olmayan posta pulu nereden alınır? PTT şubelerinden, kimi kırtasiyelerden ve adliye önlerinde bulunan arzuhalcilerden belirli bir ücret karşılığında posta pulu almak mümkündür.

Posta Pulu Örnekleri

Sürekli pul: Fazla miktarlarda basılmasıyla bilinir. Genelde çift renkli olarak basılır.

Anma pulu: Tarihi bir hadiseyi veya önemli bir şahsiyeti anma amacı ile çıkarılan ve o tarihi hadiseye veya şahsiyete ait resimlerin bulunduğu pullardır.

ukiqwibi0fcibppmcofqzvbyhcosiidn5kess8iv.jpeg

Resmi pul: Yalnızca resmi kurum ve kuruluşlar tarafından posta hizmetlerinin sağlanması amacıyla kullanılan pullardır.

Kişisel pul: Gerçek ve tüzel kişilerin talepleri üzerine PTT tarafından basılan pullardır. Posta gönderimlerinde kullanılabildiği gibi, anı değeri de taşıyabilir.

Posta Pulu Fiyatları

  • Anma pulu fiyatları: 4 TL ila 18 TL arasında
  • Sürekli pul fiyatları: 2 TL ila 29.70 TL arasında
  • Resmi pul fiyatları: 3.80 TL ila 32.65 TL arasında
  • Kişisel pulun fiyatı ise talebe göre değişiklik gösterir.

Posta Pulu Talep Formu

Kişisel posta pulu sahibi olabilmek için doldurulması gereken formdur. Aşağıda örneği sunulan formu, PTT şubelerinden veya PTT’nin resmi internet adresinden bulabilirsiniz.

İadeli Taahhütlü Posta Pulu

Bu posta pulunu kullanarak gönderilerinizin durumuna ilişkin kesin bilgi elde edebilirsiniz. Gönderilerinizin alıcıya ulaşması durumunda aracı tarafından, alıcı kişiye gönderinin teslim alındığına dair belge imzalatılır. Alıcıya ulaşmaması durumunda ise aracı tarafından belirttiğiniz adrese gidildiğini, ancak alıcı olmadığı için gönderinizin teslim edilemediğine dair tarafınıza bilgi verilir ve gönderiniz iade edilir.

PTT Kargo Takip, Barkod Sorgulama, İsimden TC ile Sorgulama

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu