TrafikSorgulamalar

Araç Haciz Sorgulama 2024 Araç Rehin ve Tedbir Sorgulama

Araç Haciz Sorgulama - Araç Rehin ve Tedbir Sorgulama, Araç Haciz Sorgulama SMS, Plakadan Araç Haciz Sorgulama, e-Devlet Araç Haciz Sorgulama, Plakadan Rehin Sorgulama, Araç Tescil Tarihi Nerede Yazar? Araç Tescil Tarihi Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Araç Haciz Sorgulama – Araç Rehin ve Tedbir Sorgulama; İkinci el bir araç satın almak istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de ilgilendiğiniz aracın üzerinde herhangi bir haciz, rehin ya da tedbir kararının olup olmadığıdır. İkinci el araç pazarındaki kötü niyetli satıcıların mağdur ettiği insanlardan biri olmamak için araç hakkında alınmış haciz, tedbir ya da rehin kararı olup olmadığını önceden sorgulamanız sizin yararınıza olacaktır. Başta e-devlet olmak üzere kanallar aracılığıyla ilgilendiğiniz araç üzerinde herhangi bir yaptırım kararı olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür.

Oldukça hareketli bir pazar olan ikinci el araç alışverişlerinde mağdur olmamak için satın almak istediğiniz arabanın muayenelerinin eksiksiz, vergi borçlarının ve trafik cezalarının ödenmiş, kilometre verilerinin doğru bir şekilde belirtilmiş olduğundan emin olmanız gerekir. Aracın herhangi bir borcu olması ya da araç sahibinin başka bir şekilde edinmiş olduğu borcu ödememiş olması halinde satın almak istediğiniz arabanın üzerinde haciz, rehin ya da tedbir kararı bulunabilir. Bu kararı önceden öğrenip önleminizi almak, hayal kırıklığına uğramamak istiyorsanız rehinli araç sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir.

Arabam Nereye Çekildi? 2024 Otoparka Çekilen Araç Sorgulama

Aracın Hacizli Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Satın almak istediğiniz bir arabanın ya da sahibi olduğunuz bir aracın hacizli olup olmadığını sorgulamak istiyorsanız SMS ile ya da internet üzerinden işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

aracın hacizli olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?
aracın hacizli olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

e-Devlet Sisteminden Araç Haciz Durumu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka rehin sorgulama ya da başka bir deyişle araç üzerindeki haciz durumunu sorgulama işlemi için e-Devlet sisteminden faydalanabilirsiniz.

Turkiye.gov.tr adresinden servis sağlayan e-devlet sisteminden haciz sorgulama işlemi yaparken bilmeniz gereken şey şudur; e-Devlet sisteminden yalnızca kendi adınıza kayıtlı araçlar hakkında sorgulama yapabiliyorsunuz. Yani satın almak istediğiniz araç hakkında sorgulama yapmak isterseniz araç sahibinin e-devlet sistemine girerek sorgulama sonucunu size göstermesini talep edebilirsiniz.

 • e-Devlet üzerinden motorlu taşıt haczi sorgulamak için ilk olarak aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayarak ilgili sayfayı açın. https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-araclara-uygulanan-elektronik-haciz-sorgulama
 • a2la1uocnljui3ykggp9hesvdav6tb1bp0lso9gw.jpegİlgili sayfayı açtıktan sonra yukarıdaki görüntüyle karşılaşacaksınız. “Kimliğimi şimdi doğrula” seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra ekranda görmüş olduğunuz giriş sayfasına geleceksiniz. Kimliğinizi doğrulamak için burada uygun boşluklara TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girin.
 • Henüz bir e-Devlet şifresi temin etmediyseniz size en yakın PTT ofisine giderek şifrenizi alabilir ve hızlı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer almış olduğunuz e-devlet şifresini unuttuysanız sisteme daha önceden cep telefonunuzu tanımlamanız halinde kolaylıkla “şifremi unuttum” butonu yardımıyla yeni bir şifre edinebilirsiniz. Eğer herhangi bir cep telefonu numarasını sisteme kaydetmediyseniz yeniden PTT merkezine gitmeniz gerekecektir.
 • e-Devlet şifresine alternatif olarak mobil imza, TC kimlik kartı, internet bankacılığı ve elektronik imza seçenekleriyle de sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • 2aexnocwkeur6ritlwizlhzoymertuuywrjygizb.jpegSisteme giriş yaptıktan sonra motorlu taşıtlar hakkında haciz kararı olup olmadığını sorgulamak için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açılan uygulamalardan biri olan “araçlara uygulanan elektronik haciz sorgulama” sayfasına gitmeniz gerekecektir.
 • Bunun için sayfada görmüş olduğunuz mavi kutucuğun içindeki “uygulamaya git” yazısına tıklayın.
 • acie9xmiz8zyswg0xn8wjau2mywkpgmprlcsnszf.jpegSorgulama sonucunda araç hakkında bir haciz kararı varsa sayfada belirtilecektir, eğer yoksa yukarıdaki ekran görüntüsünde de görmüş olduğunuz gibi herhangi bir haciz kararının söz konusu olmadığına dair bir yazı göreceksiniz.
araç haciz sorgulama
araç haciz sorgulama

e-Devlet üzerinden araç haciz sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYINIZ!

SMS ile Araç Tedbir Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kısa mesaj aracılığıyla araca ilişkin herhangi bir tedbir kararının alınıp alınmadığını öğrenmek istiyorsanız 5664’e SMS göndererek sonuca ulaşabilirsiniz.

Bu sistemden faydalanmak için DETAY yazıp bir boşluk bırakın ve aracın plaka kodunu tüm harf ve sayılar bitişik olacak şekilde yazdıktan sonra kısa mesajı 5664’e gönderin. Bu işlemin operatörler tarafından 7 Türk Lirası ile ücretlendiriliyor.

Mesajı gönderdikten sonra size ilgili kurumdan bir SMS gelecek ve bu SMS’in içerisinde plakadan rehin sorgulama işlemi yapmış olduğunuz araca ait model, marka, son sahiplik süresi, kasko sahipliği durumu, trafiğe çıkma tarihi gibi birçok detay sunulacaktır. Bu detaylara bakarak araç üzerinde herhangi bir yaptırım olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Araç Rehin Sorgulama Başka Hangi Yollarla Yapılır?

Araç yakalama emri sorgulama için alternatif yöntemlere başvurmak istiyorsanız, emniyet müdürlüklerine ya da onlara bağlı olarak hizmet veren trafik şubelerine gidebilirsiniz. Herhangi bir trafik şubeye giderek ilgilendiğiniz araç üzerinde bir tedbir kararının olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Şubelerde araç sahibi olmadan her zaman bilgi paylaşımı yapılmayabilir, bu yüzden satın almak istediğiniz aracın sahibiyle beraber şubeye gitmeniz daha doğru olacaktır.

Bunun yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren birimlere giderek de araçlar ile ilgili haciz sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

araç rehin sorgulama
araç rehin sorgulama

Araç Tescil Tarihi Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Gerek haciz sorgulama gerek araçlara ilişkin diğer sorgulama işlemleri için araç tescil tarihini bilmeniz gerekebilir. Araçlar ile ilgili yapacağınız birçok işlemde araç tescil tarihi sizden talep edileceği için bu tarihi öğrenerek bir yere kaydetmeniz gerekecek.

 • Tescil tarihi sorgulama işlemini e-devlet sistemi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak işe başlayabilirsiniz.

            https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-noterler-birligi-adima-tescilli-arac-sorgulama

 • İlgili bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada işlemlere devam edebilmek için “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın.
 • f5lmhpxwyqhwksru3hq3tjiynrln3jyeknv918ey.jpegDaha sonra kimlik doğrulama işlemi için uygun alanlara sırasıyla TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girin.  Eğer henüz bir e-Devlet şifresi almadıysanız herhangi bir PTT şubesine giderek kimliğinizi yetkiliye gösterip şifrenizi temin edebilirsiniz. Aynı şekilde PTT merkezleri şifrenizi unutmanız halinde de size yeni bir şifre verecektir. Fakat sistemde kayıtlı bir cep telefonu numaranız varsa “şifremi unuttum” yazısına tıklayarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.
 • Eğer sisteme alternatif yöntemlerle girmek istiyorsanız mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı ya da TC kimlik kartı seçeneklerinden birini seçerek de yola devam edebilirsiniz.
 • Giriş bilgilerinizi doğru bir şekilde yazdıktan sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Bu butona tıkladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan “adıma tescilli araç sorgulama” sayfasına giriş yapmış olacaksınız.
 • Bu sayfada üzerinize kayıtlı kaç tane araç olduğu, bu araçların tescil tarihleri ve araçlara ait diğer tüm bilgileri görebileceksiniz.

e-Devlet sisteminden araç tescil tarihini sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Araç Değer Kaybı Nedir ve Değer Hesaplama Nereden Yapılır?

Araç Muayene Cezası Nedir? Muayenesiz Araç Cezası Ne Kadar?

 

Araç Haciz Sorgulama SMS İle Yapılır mı?

Evet.

Araç Haciz Sorgulama e-Devletten Öğrenilir mi?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu