enflasyonemeklilikötvdöviz

PTT E-Tebligat Sorgulama İşlemi Nasıl ve Nereden Yapılır? (Adım Adım)

PTT E-Tebligat Sorgulama İşlemi Nasıl ve Nereden Yapılır? (Adım Adım)

PTT E-Tebligat Sorgulama İşlemi Nasıl ve Nereden Yapılır? (Adım Adım); Tebligat, yazılı olarak belgelendirme yapıldığını belirten kanuni bir belgedir. PTT Elektronik Tebligat Nedir? e-Devlet PTT Tebligat Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Adıma Tebligat Var mı gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

PTT e-tebligat sorgulama, adına düzenlenen herhangi bir online tebligat olup olmadığını öğrenmek isteyenlerin bilmesi gereken bir işlem. Çünkü artık kişilere resmi işlemlerle ilgili bilgi vermek ve tarih belirtmek üzere gönderilen tebligatlar online olarak da düzenlenebiliyor. Tabii bu durumda tebligat yazılı olarak elden teslim edilemediği için bir takım sistemlerle ilgili yazıyı görüntülemek gerekiyor. İşte PTT tebligat sorgu işlemi de bu noktada devreye giriyor. 

İnternet tabanlı hizmetlere geçiş döneminde uygulanmaya başlanan e-tebligat sistemi bugün birçok kişi tarafından tam olarak anlaşılabilmiş değil. Ve oldukça önemli bir durum olması da kafasında soru işaretleri bulunan vatandaşların tedirgin hissetmesine de sebep olabiliyor. Biz tüm bu karmaşaları ve bilgi eksikliklerini gidermek için sizlere bu yazıyı hazırladık. Siz de rehberimizi inceledikten sonra PTT e-tebligat hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenmiş olacaksınız. İlk adımda yazı boyunca detaylarını paylaşacağımız konuları sıralayalım:

 • PTT tebligat nedir?
 • PTT tebligat haber kağıdı neden gelir?
 • PTT adıma tebligat var mı, nasıl öğrenebilirim? 
 • PTT tebligat takibi nasıl yapılır?

Yazımızın devamında tüm bu soruların yanıtlarını öğrenmiş olacaksınız. Şimdi isterseniz hemen PTT e-tebligat nedir, ona bakalım.

PTT, TÜVTÜRK Araç KM Sorgulama – Orijinal KM Öğrenme

1. PTT Elektronik Tebligat Nedir?

Bildiğiniz gibi tebligat, herhangi bir kişi ya da şirkete uygulanacak resmi bir işlem hakkında bilgilendirme niteliği taşıyan bir tür belge. İşte e-tebligat da bu belgenin online sistemler üzerinde düzenlenmesi demek oluyor. Yani adınıza düzenlenen tebligat posta ile kapınıza gelmiyor da, internet üzerinden size ulaştırılıyor demek.

Şimdi biraz daha detaya girelim:

 • Bu uygulama, PTT Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) olarak da adlandırılıyor. 06.12.2018 tarihinde yayınlanan yönetmelik uyarınca PTT A.Ş. tarafından kurulan sistem bugün tüm tebligat işlemlerini tek bir çatı altında topluyor.
 • Bu sistemin en büyük getirisi zaman ve maliyet kazancı sağlaması. Çünkü bu sayede kağıt üzerinde ayrı bir yazılı belge düzenlenmesi ve bu belgenin ilgili kişilere iletilmesi için posta sisteminin kullanılması gerekmiyor. Aynı zamanda e-tebligat sayesinde tebligatı alamama ya da söz konusu belgenin kaybolması gibi sorunlar da ortadan kalkmış oluyor. 

Elektronik tebligatın ne olduğunu öğrendik. Şimdi, kimlere neden e-tebligat gider ona bakalım.

Elektronik Tebligat (E-tebligat) Nedir? Nasıl Alınır?

2. PTT e-Tebligat Neden Gelir?

Tebligat herhangi bir sebepten ötürü gelebilir. Bunlar arasında:

 • Herhangi bir davada tanıklık etmek için çağırılmanız,
 • Borç ödemesi hakkında uyarılmanız,
 • İcra takibi,
 • Yürütülen davanızla ilgili tarih bildirimi gibi nedenler olabilir. 

Elbette bunlar en çok karşılaşılan sebepler. Farklı nedenlerden ötürü de adınıza tebligat düzenlenebilir. Burada önemli olan bu işin takibini yapmanız. Yani eğer herhangi bir davaya çağırılmayı bekliyorsanız, adınıza bir dava düzenlendiyse ya da vergi borcu gibi borçlarınız varsa; adınıza tebligat gelebileceğini bilmeniz gerekir. Böyle bir durumda da PTT tebligat sorgulama işlemlerini düzenli olarak yaparak adınıza gelen bir uyarı olup olmadığını görebilirsiniz. 

Şimdi gelin bahsettiğimiz bu takip konusu üzerinde duralım ve PTT’den gelen tebligat sorgulama işlemleri nasıl yapılır, ona bakalım.

Tebliğ Tebellüğ Belgesi Nedir? Nereden Alınır? 

3. Adıma Tebligat Var mı? Nasıl Öğrenebilirim?

PTT akıbet sorgulama işlemi hakkında belirtmemiz gereken önemli bir detay var. Bu, online bir sistem. Bu nedenle PTT e-tebligat sorgulama için yapılabilecek tek bir şey var, interneti kullanmak. Çünkü adı üzerinde, bu elektronik ortamda düzenlenen bir belge. O yüzden yalnızca bu yoldan PTT ihtarname sorgulama işlemi yapılabiliyor.

Bu nokta üzerinde özellikle durmamızın sebebi birçok kişinin posta yoluyla gelecek tebligatı beklemesi ve  tebligatım nerede diye düşünmesi. Ya da muhtara gelen tebligat sorgulama işlemleri için mahalle muhtarlıklarından bilgi almaya çalışması. Tüm bunlar kağıt üzerinde düzenlenen tebligatlar için geçerliydi. E-tebligat uygulamasında böyle bir sorgulama sistemi yok. 

Peki, PTT tebligat barkod sorgulama için ne yapmak gerekiyor? Bu işlem için e-Devlet sistemi kullanılabiliyor. Şimdi internet üzerinden vergi dairesi ya da mahkeme tebligat sorgulama işlemleri nasıl yapılıyor, ona bakalım.

e-Devlet PTT Tebligat Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden e-tebligat sorgulama işlemi yapmak oldukça kolay. Ama öncelikle bu sisteme üye olmak gerekiyor. Bu sayede e-posta ya da kısa mesaj yoluyla bilgilendirme de alabiliyorsunuz. Üye olmak için yapılması gerekenler şu şekilde:

 • İlk olarak bölüm sonunda verilen linke tıklayın ve e-Devlet kapısının ilgili sayfasını ziyaret edin. 
dndeh9xw0b3mj32ljd14mhsxn6ctqv7bg2rsmrhn
 • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” diyerek e-Devlet sisteminin giriş sayfasına ulaşın.
68emowxsizwr8zkvnvqkhskq1jydvfvybdyocdv6
 • Burada TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz. Şifreniz yoksa size en yakın PTT şubelerinden şifre satın alabilirsiniz.
e tebligat
 • Siz giriş yaptıktan sonra karşınıza bir yönlendirme sayfası çıkacak. Burada “Uygulamaya Git” diyerek Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ilgili sayfasına ulaşın.
e tebligat uyelik
 • Karşınıza bir form çıkacak. Buradaki boşlukları doldurun. Daha sonra altta yer alan “Bilgilendirme Tercihleri” kısmından adınıza düzenlenen tebligatlarla ilgili nasıl haberdar edilmek istediğinizi işaretleyebilirsiniz. Burada size tavsiyemiz iki seçeneği de işaretlemeniz olacak. Böylece e-tebligat bildirimini hem kısa mesajla hem e-posta ile alabilirsiniz. 

Bu adımları tamamladığınızda e-tebligat sistemine üye olmuş olacaksınız. Üye olduktan sonra adınıza düzenlenen bir elektronik tebligat olduğunda kısa mesajla ya da e-posta ile haber alacaksınız. Aşağıda kısa mesaj örneği verilmiştir:

e tebligat sms

Bu mesajı gördükten sonra ilgili belgeyi görüntülemek için yapmanız gerekenlerse şu şekilde:

 • İlk olarak bir önceki kısımda verilen adımları takip ederek sisteme giriş yapın. 
 • Sisteme ulaştığınızda adınıza düzenlenen bir tebligat varsa, karşınıza çıkacaktır. 

e-Devlet panelinin “E-Tebligat Görüntüleme” sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Görüldüğü gibi sistem gayet basit. Şimdi konuştuğumuz her şeyin bir özetini de yapalım:

 • PTT e-tebligat, bilinen tebligat belgesinin elektronik yollarla iletilmesi demektir.
 • Bu işlem için PTT Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) olarak adlandırılan farklı bir alt yapı kurulmuştur.
 • Sistemi kullanabilmek için üye olmak gerekir. Üyelik işlemleri e-Devlet üzerinden tamamlanabilir.
 • Sisteme üye olan kişiler adlarına düzenlenen bir tebligat olduğunda kısa mesaj veya e-posta ile bilgilendirilirler.
 • Kişiler yine e-Devlet sistemi üzerinden adlarına düzenlenen e-tebligat için sorgulama yapabilirler.

Siz e-tebligat sistemini pratik buluyor musunuz? Daha öncesinde üyelik oluşturmuş muydunuz? Konu hakkındaki tecrübe ve fikirlerinizi bizlerle yorumlar bölümünü kullanarak paylaşabilirsiniz.

Facebook sayfamızı takip ederek sizler için hazırladığımız yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Görüş ve önerilerinizi yorumlar kanalıyla ya da iletişim sayfamız aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.  

Takipsizlik Kararı, Kovuşturmaya Yer Olmadığı Kararı Nedir?

Eve Haciz Gelme İşlemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

e-Devlet Şifresini Nasıl Alabilirim?

Şifreyi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.

UETS Nedir?

Tebligatın dijital ortamda gönderilmesini sağlayan sistemdir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Nazlıgül dedi ki:

  Teplikat bisey gelmis bilgilerimi Tam görmek istiyorim