Edevlet.net

Araç Km Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

09.07.2018
Araç Km Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

İkinci el bir araba satın almak isteyenler araba pazarlarında araç incelerken arabanın güncel durumunun yanı sıra daha önce kaza geçirip geçirmediği, hasar alıp almadığı, hangi parçanın değiştiği, otomobilin kaç kilometre yaptığı gibi detaylara da bakarlar. Özellikle son zamanlarda kilometre sayaçlarının manipüle edilmesi sebebiyle ortaya çıkan usulsüzlükler birçok kişinin mağdur olmasına sebep olmuştu. Bu yüzden güvenilir kaynaklardan araçların kilometre verilerini sorgulamadan herhangi bir satın alma işlemi gerçekleştirmemeniz, mağduriyet yaşamamanız açısından son derece önemlidir.

Araç Km Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Şu anda araçların kilometre verilerini sorgulamak için iki alternatif yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden birisi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan SMS servisi, diğeri ise TÜVTÜRK kayıtlarıdır. En baştan şunu belirtmekte fayda var; Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin kısa mesaj ile sunmuş olduğu serviste en güncel km verilerine ulaşmak maalesef ki mümkün değil. Bu sistem yalnızca aracın en son karışmış olduğu kazaya ilişkin tarihteki km verilerini sunar.

SMS ile Araç Km Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Eğer herhangi bir ikinci el arabayla ilgileniyorsanız ve satın almadan önce aracın kilometre verilerine ilişkin yaklaşık bir sonuç öğrenmek istiyorsanız Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezinin sunmuş olduğu kısa mesaj servisinden faydalanabilirsiniz. İşleme başlamadan önce şunu hatırlatalım: Sisteme göndermiş olduğunuz her bir kısa mesaj 4 Türk Lirası ile ücretlendirilmektedir.

Satın almayı düşündüğünüz herhangi bir ikinci el otomobil için kilometre sorgulamak istiyorsanız ilk olarak bu aracın hasar geçmişini öğrenmeniz gerekiyor ve hasar geçmişini öğrendikten sonra en son alınan hasara ya da gerçekleşen kazaya ilişkin detayları öğrenebilmek için bir kısa mesaj daha göndermeniz gerekiyor.

Ülkemizde hizmet sağlayan bütün GSM operatörleri vasıtasıyla 5664’e göndereceğiniz SMS’te aracınızın plaka kodunu birleşik olarak yazıp 5664’e gönderdiğiniz zaman bu arabanın toplam kaç tane kazaya karışmış olduğu, kazaların hangi sebepten ortaya çıktığı ve fiyat olarak ne kadarlık bir masrafın meydana geldiği gibi verilere ulaşabilirsiniz.

SMS gönderdikten sonra size iletilen yanıt genelde şu şekilde olur:

“”Kayıtlarımıza göre xxx5678 şasi numaralı otomobil iki adet kazaya karışmıştır. KZ1: 15/11/2016 Çarpma 567 TL, KZ2: 12/06/2018 Park halinde çarpma 699 TL”

Buradan sonra ilgili arabanın toplam kaç kilometre gittiğini öğrenmek için en son gerçekleşen kazanın tarihini bir yere not alın. Üst tarafta vermiş olduğumuz örnekten yola çıkarsak en son kazaya karışılan tarihin 12.06.2018 olduğunu görüyoruz. Bu tarihi, birazdan gerçekleştireceğimiz sorgulamada kullanarak arabanın o tarihte kaç km’de olduğunu öğrenebileceğiz.

İlk kısa mesajı yollayıp yukarıdakine benzer bir yanıt aldıktan hemen sonra 5664’e PARCA yazıp bir boşluk bırakarak tüm sayı ve harfleri birleşik olarak yazarak, araç plaka kodunu ve son kaza tarihini girip SMS’i gönderiyoruz.

Daha açıklayıcı olması için SMS formatını şu şekilde örneklendirebiliriz:

PARCA 34ABC78 12/06/2018

Üstteki örnektekine uyacak şekilde 5664’e mesaj gönderdiğiniz zaman size şuna benzer bir cevap gelecektir:

“”…C78 plakalı arabaya ait 12.06.2018 kaza tarihli eksper rapor bilgileri; KM 98302, İşçilik toplam tutar 370 Türk Lirası, Parça toplam tutar 580 Türk Lirası, Değişen parça bilgileri: sol arka çamurluk, ızgara, arma”

Yukarıdaki örnek kısa mesajda da görebildiğiniz üzere eksper rapor bilgileri tarafınıza ulaştığı zaman SMS’in ilk bölümünde sorgulamak istediğiniz arabanın kaç kilometre yaptığına ilişkin bilgileri görebilirsiniz.

İnternetten Araç Km Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SMS ile araçların kaç kilometre yaptığına ilişkin verilerin sorgulanması, gerek güncel verileri anında sunamıyor olması gerekse ücrete tabi olması sebebiyle çok tercih edilen bir alternatif değildir.

Eğer kendi üstünüze kayıtlı olan bir araç için değil de ikinci el satın alacağınız bir araç için km sorgulama yapmak istiyorsanız araç sahibiyle iletişime geçerek TÜVTÜRK km sorgulama servisinden faydalanmanız en doğru tercih olacaktır. Düzenli olarak araç muayenesi için TÜVTÜRK servislerine götürülen araçların her muayenede kilometre verileri görevliler tarafından kayıt altına alınır ve kurumun resmi web sitesi olan tuvturk.com.tr üzerinden muayene bilgilerinin sorgulanması neticesinde aracın kaç kilometre yapmış olduğu verisi de kullanıcılarla paylaşılır.

TÜVTÜRK üzerindeki verilen en güncel kilometre verisini sunmasa da en son gerçekleşen muayeneye ilişkin detayları sunduğu için SMS sistemine göre daha güncel bilgiler vermektedir. Örneğin bir araç en son altı ay önce TÜVTÜRK istasyonunda muayene edildiyse sorgulama işlemi neticesinde aracın muayene esnasındaki kilometre verisini öğrenebilirsiniz.

  • TÜVTÜRK üzerinden aracın kilometre verisini öğrenmek için ilk olarak yazının devamında yer alan bağlantıya tıklayın.

tüvtürk araç km sorgulama

  • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza yukarıda ekran görüntüsü bulunan sayfa açılacaktır. Bu sayfada ilgili boşluklara aracın plaka kodunu ve araç sahibinden öğrenmiş olduğunuz muayene numarasını girin.
  • Daha sonra resimdeki güvenlik kodunu da girerek “sorgula” butonuna tıklayın.
  • Sorgulama neticesinde numarasını girmiş olduğunuz muayenenin hangi istasyonda, hangi tarihte yapıldığı ve muayene sonucuna ilişkin veriler çıkacaktır. Sonuç kısmında aracın kilometre bilgilerini de görebilirsiniz.

Eğer TÜVTÜRK üzerinden yapmış olduğunuz sorgulama ile satın almak istediğiniz arabanın göstergesi arasında kilometre farkı bulunuyorsa araç sahibi göstergeyle oynayarak fiyat yükseltmeye, aracı daha iyi pozisyonda göstermeye çalışıyor demektir. Bu durumda kafanızda soru işareti kalmaması adına arabayı bir oto servise götürerek uzman gözetiminde incelemeniz tavsiye edilir. Uzmanın da görüşünü alarak sorgulama bilgilerini değerlendirmeniz size en mantıklı kararı almanız konusunda yardımcı olacaktır.

TÜVTÜRK üzerinden kilometre sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Neden 5664 Km Bilgisi Gelmedi?

Bir süre öncesine kadar 5664 numaralı hatta “HASAR” yazıp bir boşluk bırakarak aracın şase kodunu girmek kaydıyla ilgili arabanın kilometre verilerini öğrenmek mümkündü. Fakat bir süredir 5664’e gönderilen kısa mesajlar neticesinde herhangi bir yanıta ulaşmak mümkün olmuyor ve bu uygulamayı tercih edenler “SMS’le km sorgulama kalktı mı” diye merak ediyorlardı.

Herhangi bir resmi açıklama olmasa da aktarılan bilgilere göre resmi kuruluşlar, SMS aracılığıyla şase no ile km sorgulama işlemi neticesinde bazı suiistimal edilen durumların ortaya çıkması sebebiyle geri adım atarak bu işlemi iptal ettiler. Sadece şase numarası ya da aracın plaka koduyla kilometre sorgulama işlemi yapmak araba sahiplerinin gizlilik haklarını ihlal ettiği için bu servisin iptal edildiği ama alternatif yöntemlerle hala çeşitli sorgulamaların yapılabileceğini söylemek mümkün.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yasar dedi ki:

    Serefsizler km ile daha rahat oynasın diye. Sahtekarlıklarını ortaya cıkarıyor siye sms km bilgisi artık gelmiyor