Trafik

PTT, TÜVTÜRK Araç KM Sorgulama 2024 Orijinal KM Öğrenme

PTT, TÜVTÜRK Araç KM Sorgulama 2024 Orijinal KM Öğrenme, PTT Km Sorgulama, Araç Km Sorgulama, Araç Km Sorgulama SMS 5664, Km Sorgulama, SMS ile Araç Km Sorgulama, PTT Km Sorgulama SMS ve daha fazlası yazımızda...

PTT, TÜVTÜRK Araç KM Sorgulama 2024 Orijinal KM Öğrenme; Araç piyasası sürekli kendini yenilemekte ve fiyatlar da el yakmaktadır. İkinci el araç piyasası her geçen gün büyüyen bir hacimle hizmet vermeye devam ediyor. Özellikle üretimi durdurulmuş eski araçlara ilgisi olan kişiler ve sıfır araç fiyatlarını yüksek bulan kullanıcılar tarafından tercih edilen bu pazarda alışveriş yaparken birtakım noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Birçok müşteri ikinci el bir aracı satın almadan önce söz konusu taşıtın detaylı bir incelemesini yaptırmak ister. Bu incelemeler sayesinde müşteriler arabanın güncel durumunun yanı sıra, kaza geçmişini, hasar durumunu, parça değişimlerini ve kilometre detaylarını öğrenebilirler.

Fakat günümüzde gelişen teknolojiyi kötüye kullanan satıcılar ve dolandırıcılar araçların kilometre bilgileri gibi birtakım veriler üzerinde oynayarak müşterileri yanlış yönlendirebiliyorlar. Bu tarz manipülasyonlar sonrasında mağdur olmak istemeyen kişiler de “Arabanın orijinal kilometresi nasıl öğrenilir? Satın alacağım arabanın kilometre sorgusunu nereden yapabilirim?” sorularının cevaplarını arıyorlar.

Tramer Araç Sigorta Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Araçların Kilometre Verileri Nasıl Sorgulanır?

Arabaların kilometre bilgilerini öğrenmek için kullanılabilecek farklı alternatifler mevcut. Bu alternatifler arasında TÜVTÜRK’ün sunmuş olduğu muayene kayıtları, PTT kilometre sorgulama servisleri ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sağlamış olduğu SMS hizmeti yer alıyor.

Söz konusu yöntemleri kullanarak aracın anlık kilometre verisine ulaşmanın mümkün olmadığını belirtmekte fayda var. Zira Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sunmuş olduğu sistemde aracın en son kazaya karıştığı tarihteki kilometre bilgisine, TÜVTÜRK ve PTT sistemlerinden ise aracın en son muayeneye girdiği tarihteki kilometre bilgisine ulaşabilirsiniz.

araç km verileri
araç km verileri

TÜVTÜRK Km Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

İkinci el bir aracı satın almadan önce söz konusu arabaya ait orijinal km sorgulama işlemini gerçekleştirmek için TÜVTÜRK’ün sistemine kayıtlı olan muayene bilgilerini kullanabilirsiniz. Düzenli olarak bu kuruma muayene için götürülen araçların her muayene sonrasında kilometre bilgileri kayda geçirilir ve TÜVTÜRK’ün resmi web sitesinden muayene sonuçları sorgulanarak bu verilere ulaşılabilir.

Oldukça basit bir şekilde, internet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz muayene km sorgulama işlemi için ihtiyacınız olanlar; aracın plaka kodu ve TÜVTÜRK tarafından yapılan son muayenenin numarasıdır. Elbette sahibi olmadığınız aracın muayene numarasını bilmeniz mümkün değildir. Bu noktada yapılabilecek en iyi şey aracın sahibiyle görüşerek bu bilgiyi sizinle paylaşmasını istemek olacaktır.

Satın almayı düşündüğünüz aracın kilometre sorgusunu TÜVTÜRK sistemi üzerinden yapmak için aşağıda verilen adımları takip edebilirsiniz.

 • İlk olarak TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesini açın. Söz konusu siteye ulaşmak için bölümün sonunda yer alan linke tıklayabilirsiniz.
 • Linke tıklayıp ilgili sayfayı açtıktan sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir form çıkacak.
 • Bu formdaki uygun boşluklara hakkında sorgulama gerçekleştireceğiniz arabanın plaka kodunu ve aracın sahibinden almış olduğunuz muayene numarasını yazın.
 • Daha sonra ekranın alt tarafında gösterilen resimde yer alan güvenlik kodunu ilgili boşluğa girin.
 • Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayın.
 • Sorgulama işlemi sonucunda numara bilgisini yazmış olduğunuz muayeneye ilişkin bilgilere ulaşacaksınız. Bu ekrandan muayenenin yapıldığı istasyon ve gerçekleştiği tarihi görebilir, muayene sonuçlarına inceleyebilir ve ilgilendiğiniz aracın kilometre verilerine ulaşabilirsiniz.

TÜVTÜRK’ün web sitesinden araç km sorgulamak için TIKLAYINIZ!

PTT Kilometre Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde ikinci el araç piyasasında yaşanan dolandırıcılık olaylarının artması Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Vatandaşların mağduriyetine son vermeyi amaçlayan yetkililer, yakın zamanda herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir PTT uygulamasını yürürlüğe koydu.

Halk arasında HGS km sorgulama olarak da bilinen bu sisteme ulaşmak oldukça kolay. Hem iOS hem de Android işletim sistemine uygun mobil versiyonları bulunan PTT uygulamasına dilerseniz internet tarayıcınız üzerinden de ulaşabilirsiniz.

PTT sistemi ile plakadan veya şaseden km sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • HGS kilometre ve muayene sorgulama uygulamasını telefonunuza indirin veya bölüm sonunda verilen linki kullanarak ilgili internet sitesini ziyaret edin.

ptt

 • Karşınıza bir sorgulama ekranı çıkacak. Burada plakadan km sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız “Plaka No” sekmesine tıklayın. Eğer sorgulamayı yaparken ilgili aracın şase numarasını kullanacaksanız “Şasi No” yazısını seçin.
 • Araca ait bilgileri girdikten sonra sorgulama sonucunun gönderilmesini istediğiniz e-posta adresinizi de yazın ve ödeme sayfasına devam edin.
 • Tüm bu işlemleri sırasıyla ve eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra istediğiniz kilometre bilgisine ulaşabilirsiniz.

PTT km sorgulama işlemi ile ilgili siteye ulaşmak için TIKLAYINIZ!

TRAMER ile Araç Km Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yakın zamana kadar vatandaşlar ikinci el bir araç satın almadan önce kilometre ve hasar bilgilerini öğrenmek için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sağladığı SMS servisini kullanabiliyorlardı. 5665 km sorgulama servisi olarak da bilinen bu sistemi kullanmak isteyen kişiler söz konusu araca ait plaka ve şase numarasını ile istedikleri bilgileri kolayca elde edebiliyorlardı.

Ne yazık ki SMS ile araç kilometre sorgulama yöntemi şu dönemde aktif değil. Şu an sadece hasar kaydı ve değişen parça bilgisi sorgulanabiliyor. Fakat konu hakkında şimdiye kadar yapılmış herhangi bir resmi açıklama da bulunmuyor. Bu nedenle uzmanlar sistem üzerinde birtakım iyileştirmeler ve güncellemeler yapıldıktan sonra SMS ile km sorgulama döneminin yeniden yürürlüğe girebileceğini düşünüyorlar. Biz de bu ihtimali göz önünde bulundurarak sistemin işleyişi hakkında bilgi vermeyi uygun buluyoruz.

5665 km sorgulama servisinden faydalanmak için Türkiye sınırları içerisinde hizmet veren herhangi bir GSM operatörü kullanılabiliyordu. Söz konusu sistemin işleyişi şu şekildeydi:

 • Sorgulama yapılacak aracın plaka kodu tüm haneler bitişik olacak şekilde yazılır ve 5665’e kısa mesaj olarak gönderilir.
 • Sonrasında sistem kullanıcıya ilk olarak sorgulanan aracın kaza geçmişini ve hasar bilgilerini içeren bir kısa mesaj gönderir.
 • Kullanıcı kendisine iletilen bu mesajdaki bilgileri kullanarak 5665’e bir kısa mesaj daha gönderir ve böylece aracın son kazasında kayda geçen kilometre bilgisini öğrenmiş olur.

Aracın son kaza kaydına göre kilometre bilgisi sunan bu sistem daha önce de belirtildiği gibi şu an yürürlükte değil. Sadece aracın plaka veya şase bilgilerini kullanarak hasar kaydına ve değişen parçalara ait bilgilere ulaşılabiliyor. Fakat aktif olduğu dönemde vatandaşlar tarafından sık sık kullanılan SMS yönteminin yeniden yürürlüğe girmesinin beklendiğini söyleyebiliriz.

Servis ve Ekspertiz ile Araç Kilometre Sorgulama

Eğer yukarıda belirttiğimiz yollardan elde ettiğiniz sonuçlar araç sahibinin size sunduğu verilerle ya da sayaçta görünen rakamlarla uyuşmuyorsa, satıcı aracı daha iyi konumda göstererek fiyat yükseltmeye çalışıyor demektir. En gerçek bilgiye ulaşmak ve anlık aktif kilometre verisini öğrenmek, kafalardaki soru işaretlerini tamamen ortadan kaldırmak için aracı bir uzmana götürerek incelemesini talep edebilirsiniz. Böylece konusunda uzman kişilerin sunmuş olduğu bilgiler ile sorgulama sonuçlarını karşılaştırarak daha doğru bir analiz yapmanız mümkün olacaktır.

Bu işlem için bir oto servisine veya oto ekspertiz hizmeti veren firmalara başvurabilirsiniz. Fakat elbette satın almayı düşündüğünüz aracın detaylı incelemesini yaptıracağınız bu merkezlerin güvenilir yerler olması gerekmektedir. Eğer bildiğiniz veya güvendiğiniz bir yer yoksa daha önce servis veya ekspertiz hizmeti almış yakınlarınızdan ve tanıdıklarınızdan fikir edinebilirsiniz.

ekspertiz ile araç kilometre
ekspertiz ile araç kilometre

Km Oynanmış Araç Nasıl Anlaşılır?

İkinci el araç satın almadan önce söz konusu aracın kilometre bilgisini öğrenmenin birçok yolu olduğundan bahsettik. Fakat bazen araç kilometre sorgulama yöntemlerinden elde edilen sonuçlar müşteriyi tatmin etmeyebiliyor. Yaşanan dolandırıcılık olayları nedeniyle birçok kullanıcı güvendiği kaynaklara bile kuşkuyla yaklaşabiliyor. Ya da kimi zaman kullanıcılar ne kadar dikkat etseler de kötü niyetli kişiler tarafından kandırılabiliyor.

Kilometresi Düşürülmüş Araçları Anlamanın Yolları 

Araç satın almadan önce biraz temkinli davranır ve aracı incelerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz daha sağlıklı verilere ulaşabilir ve böylece olası bir mağduriyet durumu yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

 • İkinci el piyasası oldukça geniş bir hacme sahip. Bu pazardaki bazı araçlar defalarca el değiştirebiliyor. Bu da araca ait verilerin güvenilirliğini azaltıyor. Eğer hakkında daha sağlıklı bilgilere ulaşabileceğiniz bir araca sahip olmak istiyorsanız, arabanızı ilk sahibinden almaya özen göstermelisiniz.
 • Almaya niyetlendiğiniz aracın tüm servis ve muayene kayıtlarına ulaştığınızdan emin olmalısınız. Elinize geçen kayıtları dikkatle incelemeli ve size sunulan bilgilerle aracın durumunu belirten yazılı belgeler arasında karşılaştırma yapmalısınız.
 • Eğer sürekli olarak çalıştığınız bir sigortacınız varsa, o kişiye araca ait bilgileri iletmeli ve gerekli incelemeleri yapmasını istemelisiniz. Böylece aracın kaçıncı sahibi olacağınızı, söz konusu arabanın en son ne zaman el değiştirdiğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
 • Eğer satın almayı düşündüğünüz araç daha önce bir şirket adına kayıtlıysa, çok yüksek ihtimalle kilometre verileri olduğundan düşük gösteriliyordur. Bu noktaya dikkat etmelisiniz.
 • Sürekli olarak al-satan yapan kişiler ve kötü niyetli galericiler kullanıcılara sundukları veriler üzerinde oynama yapabilirler. Eğer daha önce hiç bilmediğiniz bir yerden araç alışverişi yapacaksanız öncelikle söz konusu kişiler hakkında detaylı bir araştırma yapmalısınız.
 • Araca yapılan beygir gücü testinin sonuçları olması gerekenden düşük çıkıyorsa, o aracın kilometre verilerine güvenmemelisiniz.
 • Satın almayı düşündüğünüz aracı mutlaka test sürüşüne çıkarın. Eğer sürüş esnasında araçtan şüpheli sesler geliyorsa, araç fazla yağ yakıyorsa o aracın kilometresi söylenilenden daha yüksek olabilir.
 • Satın almak istediğiniz aracın koltuklarını, vites aksamını, debriyaj ve fren pedallarını ve araç içi aksesuarlarını dikkatlice inceleyin. Eğer arabada fazlasıyla yıpranmış noktalar varsa, araç size söylenildiği kadar yeni değil demektir.

Peki Satın Alınan Aracın Kilometresi Düşürülmüşse Ne Yapılabilir?

Bir müşteri farkında olmadan kilometresiyle oynanmış bir araç satın aldıysa aklına ilk olarak “Km düşürülmüş araç aldım nasıl satabilirim?” sorusu geliyor. Elbette büyük bir talihsizlik yaşamış olan kullanıcının aracını satmak istemesi oldukça doğaldır.

Kilometre verileri değiştirilmiş bir araç satın aldığınızı fark ederseniz, size aracı satan kişiyle ilgili suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Çünkü araçların kilometresiyle oynamak yasalara aykırıdır. Bu gibi durumlar ispatlandığında suçu işleyen kişi ilgili kanun doğrultusunda cezalandırılır.

Eğer herhangi bir yasal işleme başvurmak istemiyorsanız, aracınızı satışa çıkarabilirsiniz. Tabii ki bu noktada sizden önce aracın kilometre verileriyle oynayan kişilerin suçuna ortak olmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Aracın kilometresiyle oynandığını bilmenize rağmen aynı şekilde satışa sunarsanız, aracı sizden alan kişi hakkınızda işlem başlatmak isteyebilir. Bu nedenle satış öncesinde gerekli başvuruları yaparak hatalı verinin düzeltildiğinden emin olmalısınız.

Trafik Cezası Sorgulama

Şase No ile Araç Sorgulama

Araç Muayene Sorgulama

 

KM Sorgulama Servisi Nedir?

5665 dir.

TÜVTÜRK Çağrı Merkezi Numarası Nedir?

0850 222 88 88 dir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Serefsizler km ile daha rahat oynasın diye. Sahtekarlıklarını ortaya cıkarıyor siye sms km bilgisi artık gelmiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu