enflasyonemeklilikötvdöviz

Araç Muayene Sorgulama ve Muayene İptali Nereden Yapılır?

Araç Muayene Sorgulama ve Muayene İptali Nereden Yapılır?
A+
A-

Araç Muayene Sorgulama ve Muayene İptali Nereden Yapılır? Araç Muayene Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? TÜVTÜRK Üzerinden Araç Muayenesi Sorgulamak? Araç Muayene Ücretleri ne kadar gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Taşıtların türüne göre belirli zaman aralıklarıyla gerçekleştirilen araç muayeneleri günümüzde yasal zorunluluk haline geldi ve taşıtların trafikteki seyirlerine devam edebilmeleri için düzenli olarak muayeneye götürülmesi gerekiyor. Bu sayede hem araç sahibinin hem de trafikteki diğer sürücüler, yolcular ve yayaların can ve mal güvenliğini maksimum seviyede korumak amaçlanıyor.

Araç muayeneleri için günümüzde ilk olarak randevu almak ve gerekli belgeleri hazırlayarak tarihi ve saati geldiğinde muayene istasyonunda araç ile beraber bulunmak gerekiyor. Randevusuz bir şekilde araç muayenesine gitmek mümkün olmadığı gibi gerekli belgelerin eksik olması da muayenenin geçersiz sayılmasına sebep olabiliyor.

Araç Muayene Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ve online işlemlerin hayatımızda daha büyük bir yer edinmesiyle beraber araç muayeneleri son derece hızlı ve kolay bir şekilde sorgulanabilir hale geldi. Dilerseniz e-devlet üzerinden dilerseniz TÜVTÜRK’ün resmi web sitesi aracılığıyla aracınızın muayenelerini ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz.

TÜVTÜRK Üzerinden Araç Muayenesi Sorgulamak

 • TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesinden aracınıza ilişkin muayene randevusunun detaylarını sorgulamak için ilk olarak bu bölümün en alt kısımda sizlerle paylaşmış olduğumuz linke tıklayın.

npmysgdrwgg5slnkh7kevbwsg8nwbf3ub7tzkbnk.jpeg

 • İlgili bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsündekine benzer bir sayfa açılacak ve bu sayfada gerekli alanlara sırasıyla aracınızın plaka numarasını ve randevu alırken size verilen muayene numarasını girmeniz gerekiyor. Bu bilgileri girdikten sonra resimdeki güvenlik kodunu da yazın ve hemen ardından sağ alt kısımda yer alan “sorgula” butonuna tıklayın.
 • Bu butona tıkladıktan sonra muayenenizin gerçekleştiği ya da gerçekleşeceği istasyonun adı, hizmetin türü ve muayene tarihi verileri sizle paylaşılacak. Eğer randevu geçmişte kaldıysa ve gerçekleştiyse muayene sonucunu da görüntüleyebileceksiniz.

TÜVTÜRK üzerinden plakadan muayene sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!

E Devlet Aracılığıyla Plakadan Muayene Sorgulama

 • Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e-devlet sistemiyle araç muayenenizin durumunu sorgulamak için ilk olarak aşağıda paylaşmış olduğumuz linke tıklayın.

docblgvzfryzgz1ivwpfdvqedlblrdmjjrf7iock.jpeg

 • İşlemlere başlayabilmek için linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekrandaki “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın.

 • Kimliğinizi doğrulayabilmek için sırasıyla gerekli boşluklara TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girin.
 • Eğer hala bir e-devlet şifresi temin etmediyseniz veya şifrenizi hatırlamıyorsanız size en yakın PTT şubesine giderek yeni bir şifre satın alabilirsiniz.
 • Eğer daha önceden sisteme bir cep telefonu numarası kaydettiyseniz “şifremi unuttum” butonu yardımıyla da şifrenizi sıfırlayarak işlemlere devam edebilirsiniz. Şifrenizi sıfırlarken cep telefonunuza bir onay kodu geleceğini ve bu süreçte sizden bir yakınınıza ait TC kimlik numarası talep edileceğini unutmayın.
 • E-devlet şifresiyle değil de alternatif yöntemlerle sisteme giriş yapmak istiyorsanız menüdeki butonları kullanarak mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ya da internet bankacılığı seçeneklerini de kullanabilirsiniz.
 • Gerekli bilgileri yazdıktan sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.

 • Sisteme girişinizi gerçekleştirdikten sonra muayene durumunuzu sorgulayabilmek için aracınıza ait plaka numarasını ve muayene numarasını yazarak “listele” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

E-devlet sitesinden muayene sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Araç Muayene Borcu Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

TÜVTÜRK vermiş olduğu hizmetleri yalnızca nakit para aracılığıyla sunduğu için bu kuruma herhangi bir şekilde borçlanmanız çok mümkün görünmüyor. Ama diğer taraftan muayeneye gitmeden önce aracınıza yazılmış olan trafik cezalarını ya da vergi borçlarını ödemediyseniz muayene işlemleriniz yapılmaz ve aracınızın randevusu iptal edilmiş olur. Bu yüzden internet üzerindeki hizmetleri kullanarak randevu vakti gelmeden önce vergi borçlarınızı ve trafik cezalarınızı ödeyip muayeneye borçsuz şekilde gitmeniz gerekir.

SMS ile Araç Muayene Sorgulamak Mümkün mü?

Araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK firmasının herhangi bir şekilde SMS ile araç muayenesi sorgulamayı mümkün kılan bir hizmeti bulunmuyor. Bunun yerine sorgulamalarınızı gerçekleştirebilmek için yukarıda anlatmış olduğumuz iki yöntemden herhangi birini kullanarak internet üzerinden dilediğiniz verilere son derece hızlı ve ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Araç Muayene İptali Nereden Yapılır?

 • Araç muayenenizi iptal etmek için Turkiye.gov.tr adresinden hizmet sunan e-devlet uygulamasını tercih edebilirsiniz. Direkt olarak muayene iptalini gerçekleştirmenizi mümkün kılan sayfaya ulaşmak için ilk olarak bu bölümün sonunda sizinle paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklatın.

 • İlgili bağlantıya tıkladıktan sonra eğer sisteme giriş yapmadıysanız “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklamanız gerekecek.

 • Daha sonra gerekli alanlara e-devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı yazın. Diğer alternatif yollarla giriş yapmak istiyorsanız internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza ya da TC kimlik kartı seçeneklerinden birini seçin ve gerekli bilgileri yazın.
 • İlgili bilgileri doğru bir şekilde yazdıktan sonra “sisteme giriş yap” yazısına tıklayın.

 • Karşınıza gelen ekrandan randevu iptali yapabilmek için ilk olarak formdaki boşluğa aracınızın plaka numarasını yazın ve daha sonra “listele” butonuna tıklayın.
 • Listele butonuna tıkladıktan sonra karşınıza sorgulama yapmış olduğunuz plakaya ait bütün randevular çıkacaktır ve bu randevular içerisinden hangisini iptal etmek istiyorsanız onu seçerek iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç muayene randevusunu iptal etmek için TIKLAYINIZ!

Araç Muayene Ücretleri

Yasal kapsamda zorunlu tutulan araç muayeneleri, taşıtların türüne göre ücret ve zamansal açıdan farklılık göstermektedir. Yani her araç, türüne göre farklı zaman zarfları içerisinde farklı ücretlerle muayeneye tabi tutulabilir.

Örneğin;

 • Lastik tekerlekli traktörler ve tüm römorkları için ilk üç yılın sonunda ve süregelen periyotta iki yılda bir defa,
 • Hususi binek taşıtlar ve tüm römorkları için ilk üç sene sonunda ve süregelen periyotta ise iki yılda bir defa,
 • İki ya da üç tekerlekli taşıtlar ile tüm römorkları için ilk üç sene sonunda ve süregelen periyotta ise iki yılda bir defa,
 • Öteki motorlu araçlar ve bunların tüm tip römorkları için birinci senenin sonunda ve süregelen periyotta yılda bir defa muayene zorunluluğu bulunuyor.

Bu süre zarfı içerisinde yaptırılması mecbur olan muayenelerin ücretleri ise TÜVTÜRK’ün 2022 itibarıyla resmi web sitesinden paylaşmış olduğu güncel verilere göre şu şekilde:

 • Otomobil, minibüs, arazi taşıtı, kamyonet, yarı römork, römork, özel taşıtlı araç: 507,40 Türk Lirası
 • Motorlu bisiklet, traktör, motosiket: 258,42 Türk Lirası
 • Tanker, kamyon, çekici, otobüs: 685,58 Türk Lirası

Arabam Nereye Çekildi? Otoparka Çekilen Araç Sorgulama

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.