reklam
Trafik

Şase No İle Hasar Sorgulama e-Devlet – Hasar Kaydı Sorgulama

Şase No İle Hasar Sorgulama e-Devlet - Hasar Kaydı Sorgulama, Şase No İle Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır? Şase No İle Hasar Sorgulama SMS, Araç Hasar Sorgulama Ücretsiz, E-Devlet Hasar Sorgulama, Plaka Hasar Sorgulama, Şase Numarasından Hasarlı Parça Sorgulama, Şase Numarası İle Trafik Poliçesi ve Kasko Sorgulama, Araçlara Ait Şase Numarası Nasıl Öğrenilir ve daha pek çok sorunun cevabı yazımızda...

Şase No İle Hasar Sorgulama e-Devlet – Hasar Kaydı Sorgulama; Hasar kaydı sorgulaması yapmak isteyen kişiler bu işlemi nasıl yapabileceklerini araştırmaktadır. Ulaşımın sağlıklı olması için trafik eğitimi kadar araçların bakımı da son derece önem arz eder. Trafiğe çıkan bir araca ilişkin bütün detayları öğrenmek günümüzde çok daha kolay hale geldi. Online işlemler ve SMS servisleri sayesinde ister plakadan ister şase numarasından bir araca ait detayları öğrenmek oldukça basit. Söz konusu servisler özellikle ikinci el araba alım satımları esnasında yaşanan dolandırıcılık vakalarını ve güven sorununu ortadan kaldırma konusunda da etkili.

Kişilerin kolayca ulaşabileceği bu sistemler üzerinden  araca ait birçok bilgiye, vergi borçlarına, sigorta ve poliçe detaylarına ulaşabilirsiniz. Eğer elinizde aracın şase numarası varsa aynı sistemler üzerinden söz konusu araca ait hasar kaydı sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İlgilendiğiniz aracın kaza geçmişini ve değişen parçalarının detaylarını da görüntüleyebilirsiniz.

Araç Sicil Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Araç Şase No ile Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el araç piyasasında önemli bir role sahip olan hasar kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirmek için araca ait şase numarasını kullanabilirsiniz. Bu sayede ilgilendiğiniz araca ait daha sağlıklı bilgiler elde edebilirsiniz. Çünkü bir araç defalarca el ve plaka değiştirmiş olsa da o araca ait şase numarası değişmez.

Şaseden hasar sorgulama işlemini gerçekleştirmek için tek yapmanız gereken vatandaşlara satın almak istedikleri araçla ilgili sağlıklı veriler sunmak amacıyla düzenlenen sistemleri kullanmak. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne ait bu sistemlerden kendinize uygun olanı seçerek elinizdeki bilgilerle söz konusu araca ait detayları öğrenebilirsiniz.

Sorgulama için interneti, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne ait SMS servisini veya çağrı merkezi hizmetini kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılan işlemler sorgu adetine göre ücretlendirilir. SMS ile gerçekleştirilen sorgulamalarda mesaj başı 46 Türk Lirası talep edilir. Çağrı merkeziyle yapılan görüşmeler ise tüm operatörlerde dakika başına 4,25 Türk Lirası olarak ücretlendirilmektedir.

şase no i̇le hasar sorgulama e-devlet
şase no i̇le hasar sorgulama e-devlet

Şase Numarasını Kullanarak SMS ile Hasar Kaydı Sorgulama

Türkiye’de hizmet veren tüm operatörlerden TRAMER’e ait 5664 SMS hattına mesaj göndererek araç ile ilgili sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulamalardan arabaların hasar geçmişinin yanı sıra eksper raporlarını, rapor kapsamında değişen parçalarını, maliyet verilerini, trafik poliçelerini, karışılan kazalara ilişkin kaza tespit tutanaklarını ve daha birçok detayı öğrenebilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne ait bu SMS sistemi üzerinden öğrenebileceğiniz hasar bilgisi, sigorta ve kasko ödemeleri üzerinden iletilmektedir. Yani bu sistem kullanıcıya sadece sigorta poliçesi kapsamında yapılan hasar onarım işlemlerine ait bilgileri verir. Eğer satın almayı düşündüğünüz araç kaza sonrasında bakım ve onarım işlemlerini sigorta şirketi kanalıyla yapmamışsa, siz de bu kazaya ait verileri görüntüleyemezsiniz.

“Cep telefonunu kullanarak 5664 şase no ile sorgulama nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı şu şekildedir:

 • Bir araca ait şase no ile hasar kaydı sorgulamak için HASAR S yazıp bir boşluk bırakın ve yanına ilgili şase numarasını yazın.
 • Hazırladığınız mesajı 5664’e SMS olarak gönderin.
 • Bu işlem sonrasında aracın kaç kazaya karıştığını, karıştığı kazalarda hangi bölgeden hasar aldığını ve ortaya çıkan masrafları öğrenebilirsiniz.

Şase No ile İnternet Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesi üzerinden birçok araç sorgulaması yapılabiliyor. Fakat sistem henüz şase numarasıyla sorgulama yapmaya olanak tanıyan bir özellik taşımıyor. Fakat siz yine de internet aracılığıyla hasar kaydı sorgulamak isterseniz, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin yönlendirdiği internet sitesine üye olarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • İlk olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi internet sitesini ziyaret edin. Sizi ilgili sayfaya yönlendirecek linki bölüm sonunda bulabilirsiniz.

tramer

 • Daha sonra ana sayfanın üst menüsünde yer alan “Hizmetler” sekmesine tıklayın.
 • Bu sekmenin altında açılan menüden ilk olarak “Hasar Sorgulamaları” daha sonra da “Web ile Sorgulama” yazısını seçin.
 • Sistem sizi otomatik olarak farklı bir siteye atayacaktır. Siz de dilerseniz Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin yönlendirdiği bu site üzerinden şaseden hasar sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi internet sitesini ziyaret etmek için TIKLAYINIZ!

Çağrı Merkezi Aracılığıyla Şase No ile Hasar Kaydı Sorgulama

İlgilendiğiniz aracın hasar kaydı verilerine ulaşmak için TRAMER’in çağrı merkezi hizmetinden faydalanabilirsiniz. Ülkemizde hizmet veren herhangi bir GSM operatörü aracılığıyla ulaşabileceğiniz çağrı merkezinden aracın hasar kaydını, kaza geçmişini, kaza tarihlerini ve o güne kadar kayda geçen toplam hasar tutarını öğrenebilirsiniz.

 • Telefonunuzdan 11890 Alo Hasar hattını arayın.
 • Çağrınıza yanıt veren müşteri temsilcisiyle sorgulama yapmak istediğiniz aracın şase numarasını veya plaka bilgilerini paylaşın.
 • İlgili kişi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin veritabanı üzerinden gerekli işlemleri yaptıktan sonra size öğrenmek istediğiniz bilgileri iletecektir.

Engelli Araç Alımı Şartları, Hesaplama ve Evraklar

Şase No ile Yapılabilecek Diğer Araç Sorgulamaları Nelerdir?

Bir araca ait şase numarası ile hasar kaydı dışında sorgulamaların da yapılabileceğini daha önce de belirtmiştik. İkinci el araç almak isteyen vatandaşlar veya kendi aracına ait bilgileri kontrol etmek isteyen kişiler şase no ile araç sorgulama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. İsteyen kişiler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin 5665 no’lu SMS hattını kullanarak şase numarasını bildikleri aracın özelliklerini, değişen parça bilgilerini, trafik poliçesini ve kasko durumunu öğrenebilirler.

Ayrıca e-Devlet sistemi üzerinden de araç hasar sorgulamasını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Şaseden Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Şase no kullanarak araç özellikleri sorgulamak istiyorsanız DETAY S yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra şase numarasını yazın ve mesajı 5664’e gönderin.
 • Siz mesajı gönderdikten kısa bir süre sonra sistem size araca ait bilgilerin yer aldığı bir kısa mesaj gönderecektir.
 • Bu mesajdan araca ait marka ve model bilgilerinin yanı sıra aracın trafiğe çıkış tarihini ve kasko durumunu da öğrenebilirsiniz. Gelen mesajda aracın son sahibinde kaldığı süre, plaka ve şehir değişimi gibi önemli detayları da bulabilirsiniz.

Şase Numarasından Hasarlı Parça Sorgulama

 • Şase numarasını kullanarak aracın değişen parça bilgilerini öğrenmek istiyorsanız PARCA S yazıp bir boşluk bırakın. Ardından aracın şase numarasını girin ve yeniden bir boşluk bırakarak hakkında parça değişim bilgisini öğrenmek istediğiniz kazanın tarihini yazın.
 • Sorgulama için gerekli olan kaza tarihi detaylarını bilmiyorsanız, hasar sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz.
 • Hazırladığınız bu mesajı 5664’e kısa mesaj olarak gönderin.
 • Bu sorgulama neticesinde aracın kaza sonrasındaki parça değişimlerini, onarım maliyetlerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca gönderilen mesajda kazanın gerçekleştiği dönemdeki toplam kilometre verileri de görüntüleyebilirsiniz.

Şase Numarası İle Trafik Poliçesi ve Kasko Sorgulama

 • Şase numarası ile aracın trafik poliçesini sorgulamak için TRAFIK S yazın ve bir boşluk bıraktıktan sonra aracın şase kodunu girerek mesajı 5664’e yollayın.
 • Kasko sorgulaması yapmak isterseniz de KASKO S yazıp boşluk bıraktıktan sonra arabaya ait şase numarasını girerek 5664’e SMS atmanız yeterli olacaktır.

Araçlara Ait Şase Numarası Nasıl Öğrenilir?

Şase numarası bir aracın kimliğini belirten 17 haneli bir veridir. Harf ve rakamlardan oluşan bu numara araca özeldir ve dünyanın hiçbir yerinde aynı şase numarasını taşıyan birden fazla araba bulunmaz. Zaten şaseden sorgulama işlemlerini daha güvenilir kılan da bu numaranın araca özel olmasıdır.

Bilindiği gibi bir aracın şase numarası kullanılarak o araca ait birçok veriye ulaşılabiliyor. Araca ait daha sağlıklı verilere ulaşmak isteyen vatandaşlar da ikinci el pazarında daha güvenli alışveriş yapabilmek için araç şase numarası nerede yazar, söz konusu numara nereden öğrenilir diye merak ediyorlar.

Eğer siz de aracımın şase numarasını nasıl öğrenebilirim diye düşünüyorsanız, aşağıda verilen bilgilerden yararlanabilirsiniz.

 • Şase numarası aracın imalat aşamasında motorun üzerine kazınarak işlenir. Motor şase numarası sorgulama adında bir online işlem bulunmamaktadır. Eğer ikinci el bir araba almayı düşünüyorsanız aracı inceleyen eksperiz veya servisten motor şase numarası nasıl bulacağınızı öğrenebilirsiniz.
 • Bir araca ait şase numarası sorgulama için yapılabilecek diğer şey de aracın belli başlı bölgelerini incelemektir. Çünkü şase numarası motor dışında kapıların iç bölümüne, silecek panellerine veya sürücü kapısının aralığına da işlenir. Araç markalarına göre değişen bu yerleri yetkili servis ile görüşerek öğrenebilirsiniz.
 • Araç üzerine kazınan şase numarasına aracın ruhsatı, servis kayıtları ve sigorta poliçeleri üzerinden de ulaşabilirsiniz.

TÜVTÜRK Randevu İşlemleri

Araç Haciz, Rehin Sorgulama

Tramer Nedir?

Araçla ilgili tüm sigorta bilgilerinin bulunduğu sistemdir.

Tüvtürk Nedir?

Araç muayene hizmeti veren uluslararası standartlara sahip, ülkemizdeki istasyonlardır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Tüm açıklamalar yeterli şekilde yapılmış. Emeği geçen herkese teşekkür ederim

 2. Her bir sorguya ücret alınmaz,burda vatandaşı kim düşünüyor? Daha sonra bir sürü kişi mağdur oluyor…Çalışır zar zor biriktirir,araba alacak olur,araştırın alın diyorsunuz,tamam araştıralım,o zaman bir tek işlemde komple bilgisini verin,Hasar sorgu,Parça sorgu,Plaka sorgu,Km Sorgu,Tescil sorgu,Sahıs sorgu…. alırken 5 araba baksan zaten sadece sorgulamaya 250-300 gitti…
  buna yardım veya vatandaşı koruma-bilgilendirme değil, bıktırma ve 5 para etmez demiri altın fiyatına satın almaya teşvik etmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu