Edevlet.net

Araç Şase No Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

29.07.2018
Araç Şase No Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Trafiğe çıkan bir araca ilişkin bütün detayları öğrenmek günümüzde oldukça kolay hale geldi. Online işlemler ve SMS servisleri sayesinde ister plakadan ister şase numarasından bir araca ait detayları öğrenmek oldukça basit. Özellikle araba alım satımları esnasında ikinci el araç alıcısının güven sorununu ortadan kaldırma konusunda oldukça etkili olan bu servisler sayesinde satıcının aktardığı bilgilerin ne kadar doğru olduğunu da ölçümlemek mümkün. Bu sayede aracın daha önce kaç tane kazaya karıştığı, bu kazalarda aracın hangi bölgelerinin hasar gördüğü, değişen parçalar, maliyet verileri, vergi borçları, sigorta ve poliçe bilgileri, kaza tespit tutanakları gibi birçok detaya ulaşabilirsiniz.

Sorgulamayı iki yöntemle gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu yöntemlerden bir tanesi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin kurmuş olduğu SMS servisi, diğeri yine aynı kurum tarafından yönetilen internet sitesindeki sorgulama hizmetleridir. İnternet üzerinden yapılan işlemler tamamen ücretsizken SMS ile gerçekleştirilen sorgulamalarda gönderdiğiniz mesaj başı 7 Türk Lirası ücret talep edilir.

Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şasi sorgulaması yaparak araca ilişkin detayları öğrenmek için arabanın şase numarasını bilmek gerekir. Aracın şase numarasını bildikten sonra gerçekleştirilen sorgulamalar sayesinde arabayla ilgili birçok detaya ulaşabilirsiniz. Eğer ikinci el bir araç satın almak istiyorsanız aracın sahibiyle iletişime geçip şasi numarasını öğrenerek gerekli sorgulamaları gerçekleştirebilirsiniz.

1. SMS Aracılığıyla Şasi No ile Araç Özellikleri Sorgulama

Türkiye’de hizmet veren tüm operatörlerden 5664’e mesaj göndererek araç ile ilgili sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. SMS sorgulamaları sayesinde arabaların hasar geçmişini, eksper raporlarını, rapor kapsamında değişen parçalarını, mağduriyet verilerini, trafik poliçelerinin var olup olmadığını, karışılan kazalara ilişkin kaza tespit tutanaklarını, trafik poliçelerine ilişkin vade hatırlatma bilgilerini ve daha birçok detayı öğrenebilirsiniz.

 • Şasi no ile hasar kaydı sorgulamak için HASAR S yazıp bir boşluk bırakın ve aracın şase numarasını yazarak mesajı 5664’e SMS gönderin. Bu sayede aracın kaç kazaya karıştığı, karıştığı kazalarda hangi bölgeden hasar aldığı ve ortaya çıkan masrafı öğrenebilirsiniz.
 • Şasi no kullanarak araç özellikleri sorgulamak istiyorsanız DETAY S yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra şase numarasını yazın ve mesajı 5664’e gönderin. Tarafınıza iletilen mesajda araca ait marka ve model bilgilerinin yanı sıra trafiğe çıkış tarihi, son sahiplik süresi, kaskonun olup olmadığı, aracın kaskolu ve kaskosuz geçirdiği toplam süre, aracın tür değişimi, plaka şehir değişimi gibi bütün detaylara ulaşabilirsiniz.
 • Şasi numarasını kullanarak aracın değişen parça bilgilerini öğrenmek istiyorsanız PARCA S yazıp bir boşluk bırakın, aracın şase numarasını girin, yeniden bir boşluk bırakarak hakkında parça değişim bilgisi öğrenmek istediğiniz kazanın tarihini yazarak mesajı 5664’e yollayın. İlk anlattığımız yöntemde araç hasar bilgilerini öğrenirken kazaların tarihleri de tarafınıza iletilecektir, eğer kaza tarihini bilmiyorsanız hasar sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulama neticesinde aracın kaza geçirdiği dönemdeki toplam kilometre verileri, kaza yüzünden meydana gelen toplam işçilik tutarı, değişen parçaların toplam maliyeti, hangi parçaların değiştiği gibi veriler karşınıza çıkacaktır.
 • Şase numarası ile aracın trafik poliçesini sorgulamak için TRAFIK S yazın ve bir boşluk bıraktıktan sonra aracın şase kodunu girerek mesajı 5664’e yollayın.
 • Kasko sorgulaması yapmak isterseniz KASKO S yazıp boşluk bıraktıktan sonra arabaya ait şase numarasını girerek 5664’e SMS atmanız yeterli olacaktır.

Eğer şase numarasıyla değil de plakadan araç sorgulamak istiyorsanız şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Plaka ile aracın hasar geçmişini sorgulamak istiyorsanız araç plakasını hiçbir boşluk bırakmadan yazın ve bu mesajı 5664’e gönderin. Gelen mesajda arabanın kaç kazaya karıştığı, bu kazaların nasıl oluştuğu ve hangi tarihlerde meydana geldiği size iletilecektir.
 • Eksper raporu bulunan kazalara ilişkin değişen parça bilgilerini sorgulamak için PARCA yazın bir boşluk bırakıp aracın plakasını bitişik olarak yazın ve yeniden bir boşluk bıraktıktan sonra kaza tarihini yazarak mesajı 5664’e iletin.
 • Araçların detay bilgilerini plaka ile sorgulamak için DETAY yazın ve bir boşluk bıraktıktan sonra arabanın plaka kodunu bitişik olarak yazarak 5664’e gönderdikten sonra arabanın markası, modeli, son sahiplik süresi, son sahibinin adı, trafiğe çıktığı tarih, kasko durumu, aracın türü, plaka değişim verileri gibi bütün detayları öğrenebilirsiniz.
 • Değişen parça verilerini öğrenmek istiyorsanız PARCA yazın bir boşluk bırakıp aracın plaka kodunu bitişik olarak yazdıktan sonra yeniden bir boşluk bırakın ve kaza tarihini yazarak mesajı 5664’e SMS formatında gönderin.
 • Kaza tespit tutanaklarına ilişkin bilgileri öğrenmek için KTT yazın ve bir boşluk bıraktıktan sonra aracın plaka kodunu girerek mesajı 5664’e yollayın.
 • Poliçe bilgisini sorgulamak için TRAFIK yazın ve bir boşluk bıraktıktan sonra aracın plaka kodunu bitişik olarak yazarak mesajı 5664’e yollayın.
 • Kasko verilerini öğrenmek için KASKO yazıp bir boşluk bırakıp aracın plakasını bitişik olarak yazarak 5664’e mesaj atın.
 • Poliçe hatırlatma servisini kullanmak istiyorsanız HATIRLAT yazın ve bir boşluk bırakarak aracın plaka kodunu yazıp mesajı 5664’e iletin.

2. İnternet Üzerinden Araç Detaylarını Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesi üzerinden yukarıda anlattığımız tüm sorgulamaları ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu sistemde henüz şase numarasıyla sorgulama yapmaya olanak tanıyan bir özellik bulunmuyor. Bunun yerine plaka ve T.C. kimlik numarasıyla sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden herhangi bir araca ilişkin herhangi bir sorgulama gerçekleştirmek için ilk olarak yazımızın alt kısmında yer alan linke tıklayarak kurumun resmi web sitesini açın.

 • Daha sonra ana sayfada üst menüde yer alan “sorgulamalar” sekmesine tıklayın. Bu sekmede ferdi kaza poliçe, kaza tespit tutanağı, trafik poliçe, kasko poliçe, eksper raporu, mağdurlar için doktor poliçesi, hayat poliçesi, taşımacılık ve koltuk poliçesi gibi birçok sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hakkında sorgulama yapmak istediğiniz başlığa tıklayarak sorgulama sayfasına geçin.

 • Örneğin kaza tespit tutanağını sorgulamak istediğinizi varsayalım. Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan sayfa açılacaktır ve bu sayfa üzerinden dilerseniz aracın plaka kodu ve sigortalının T.C. kimlik numarasıyla veya plaka ve sigortalının vergi kimlik numarasıyla ya da plaka ve sürücünün T.C. kimlik numarasıyla sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sizden istenen bilgileri doğru yerlere girdikten sonra “ben robot değilim” seçeneğini işaretleyerek “ara” butonuna basmanız sorgulamayı tamamlamak için yeterli olacaktır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden sorgulama gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.