Trafik

Araç Sicil Sorgulama 2024 Araç Sicil Kaydı

Araç Sicil Sorgulama 2024 Araç Sicil Kaydı, Araç Sorgulama Nasıl Yapılır? E Devletten Araç Sorgulama Nasıl Yapılır? Araç Sicil Kaydı Nedir? Trafik Sicil Kaydı Nereden Alınır ve daha fazlası yazımızda...

Araç Sicil Sorgulama 2024 Araç Sicil Kaydı;  Trafiğe kayıtlı araç sayısı artarken ehliyet alan sürücü sayısı da artmaktadır. Her yıl binlerce kişinin trafik kazasında hayatını kaybettiğini göz önünde bulundurduğumuzda aslında trafik eğitiminin de ne denli önemli olduğunu kavramış olmaktayız.

Araç sicilindeki trafik cezaları nasıl sorgulanır, araç ruhsat sorgulama işlemi nasıl yapılır gibi merak edilen pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Gerek araç sahipleri için gerekse yeni bir araç satın almak isteyen kişiler için oldukça önemli bir işlem olan araç sicili sorgulaması, araca ilişkin gözden kaçan detayları öğrenmek için yapılır. Araç sicilleri, aracın almış olduğu cezalar ve gerçekleştirilen ihlaller ile beraber negatif bir görünüme sahip olabilir. Araçlarının aktif durumunu öğrenmek isteyenler ya da ikinci el bir araba alacak olan kişiler ilgilendikleri araç ile ilgili bilgilere hakim olabilmek için sicil sorgulama işlemine başvururlar. Bu işlem sonucunda söz konusu araçlara ilişkin hasar ve kaza kayıtları, hangi parçaların değiştiği, borç olup olmadığı gibi birçok veriye ulaşmak mümkün olur.

Araç Kasko Hesaplama İşlemi Nereden Yapılır?

Araç Sicil Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Eğer arabanızın geçmişi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız ya da alacağınız ikinci el aracın durumunu öğrenmek istiyorsanız araç sicil sorgulama işlemini birden çok yöntemle gerçekleştirmeniz mümkündür. Daha çok ikinci el otomobil alım satımlarında mağduriyetlerin ve yanlış bilgi aktarımının önüne geçmek amacıyla tercih edilen sicil sorgulama işlemini kısa mesaj servislerini kullanarak yapabileceğiniz gibi online olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak emniyet müdürlüklerine bağlı olarak hizmet veren trafik şubelerine bizzat giderek de gerekli bilgileri alabilirsiniz.

SMS ile Araç Sicil Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Cep telefonlarının SMS hizmetlerini kullanarak araca ilişkin sicil sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bununla beraber satın almak istediğiniz ikinci el bir otomobilin geçmişte başına neler geldiğini, aracı satan kişinin size sunmuş olduğu bilgilerin SMS servisinden sağlanan bilgilerle uyuşup uyuşmadığını öğrenebilir ve yanlış bilgi kurbanı olmaktan kendinizi kurtarabilirsiniz.

Ülkemizde hizmet veren tüm GSM operatörleri aracılığıyla göndereceğiniz SMS’lerin 19,90 Türk Lirası ile ücretlendirileceğini hatırlatarak sorgulama işleminin detaylarına geçelim.

Arabanın plaka kodunu sayılar ve harfler birleşik olacak şekilde yazarak 5664’e bir kısa mesaj gönderin.

Örnek vermek gerekirse 34KDC78 yazarak 5664’e bir SMS yolladığınız zaman bu plakaya sahip arabanın daha önce kaç defa kaza geçirdiğini, hangi tarihlerde kazaya karıştığını öğrenebilirsiniz. Bunları öğrendikten sonra daha detaylı bilgilere ulaşmanız da mümkündür.

Size iletilen mesajda yer alan herhangi bir kazaya ilişkin eksper raporunu, hasar gören ve değişen parçaları öğrenmek istiyorsanız PARCA yazıp bir boşluk bırakın, aracın plaka kodunu birleşik şekilde yazıp ve söz konusu kaza tarihini yazarak 5664’e bu kısa mesajı gönderin.

Örnek: PARCA 34KDC78 07/01/2024

Bu mesajı gönderdikten sonra sorgulama işleminiz tamamlanmış olacak ve 07.01.2024 tarihinde yaşanan kazaya ilişkin eksper raporunun detayları tarafınıza iletilecektir. Bu raporu inceleyerek kazadan sonra araçta ne gibi hasarların meydana geldiğini, ne kadarlık bir işçilik maliyetinin ortaya çıktığını, hangi parçaların değiştiğini ve değişen parçalar yüzünden kaç paralık bir masraf çıktığını görebilirsiniz. Bu işlem de ayrıca bir 19,90 Türk Lirası ile ücretlendirilecektir.

Devamında kaza tespit tutanağını görüntülemek istiyorsanız KT yazın ve bir boşluk bırakarak arabanın plaka kodunu girin ve mesajı 5664’e SMS olarak gönderin.

Örnek mesaj: KT 34KDC78

Arabanın sicil sorgulamasını gerçekleştirirken poliçe araştırması yapmak isterseniz TRAFIK yazın ve bir boşluk bırakarak arabanın plaka kodunu birleşik şekilde yazıp 5664’e yollayın.

Üst bölümde anlatmış olduğumuz sorgulamalara ilişkin göndereceğiniz her bir SMS’in ücreti 19,90 TL’dir.

araç sicil sorgulama
araç sicil sorgulama

İnternet Üzerinden Araç Sicil Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Herhangi bir otomobile ait kaza ve hasar geçmişine ilişkin sorgulamaları online yollarla ücretsiz olarak gerçekleştirmek isterseniz Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sunmuş olduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

  • Bu hizmeti kullanarak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmek için ilk olarak yazının devamındaki bağlantıya tıklayın.

qvlenrjxbp4yf7d9vbkbkizhqtxnz4iwhk4pblbm.jpeg

  • İlgili bağlantıya tıklayıp web sitesini açtıktan sonra üstteki ekran görüntüsünde yer alan sayfa karşınıza çıkacaktır. Bu sayfada araca ait kaza bilgilerini sorgulamak ya da itiraz etmek için uygun boşluklara arabanın plaka kodunu, sigortalı kişinin TC kimlik numarasını girmeniz yeterli olacaktır. İşlem için ayrıca pasaport numarası sorgulamanıza ihtiyaç yoktur.
  • Araba size ait değilse, ikinci el olarak satın alacağınız bir araba için sorgulama yapmak istiyorsanız araç sahibinden sizin yanınızda bu sayfadan işlemleri gerçekleştirmesini ve sonucu size göstermesini talep edebilirsiniz.
  • Gerekli bilgileri uygun boşluklara yazdıktan ve “ben robot değilim” seçeneğini işaretledikten sonra “ara” butonuna tıklayarak işlemi bitirebilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sitesinden sorgulama yapmak için TIKLAYINIZ!

Sicil sorgulama esnasında bir taraftan da araca ait eksper raporlarına ulaşmak isterseniz yine benzer şekilde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sunmuş olduğu online hizmetten faydalanabilirsiniz.

  • Bu bölümün altında yer alan linke tıklayarak sorgulama için ilk adımı atabilirsiniz.

de15vhwz42p1desyliaavzaosdnkjwaispxeja1h.jpeg

  • Sayfaya girdikten sonra raporu görüntüleyebilmek için uygun boşluklara arabanın plaka kodu, kimlik türü, kimlik numarası ve hasar tarihi verilerini girin ve “ben robot değilim” seçeneğini işaretleyerek “ara” yazısına tıklayın.

İnternet üzerinden eksper raporu sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Araç Sicilindeki Trafik Cezaları Nasıl Sorgulanır?

Gelir İdaresi Başkanlığının sunmuş olduğu kısa mesaj servisi ile araç siciline geçmiş olan trafik cezalarının tümünü sorgulayabilirsiniz. TPC şeklinde kısaltılan trafik para cezalarına yönelik sorgulamayı gerçekleştirmek için cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne TPC yazın, bir boşluk bıraktıktan sonra arabaya ait plaka kodunu birleşik olarak girin, bir boşluk daha bırakın ve araç tescil tarihini yazın. Son olarak bir boşluk daha bırakarak araç sahibinin TC kimlik numarasını girip 1189’a SMS gönderin.

Örnek SMS formatı şu şekilde olmalı:

TPC 34KDC78 15122022 14745678912

Mesajı gönderdikten sonra size iletilen trafik cezalarına ilişkin daha kapsamlı bilgilere ulaşmak isterseniz TPC AYRINTI yazarak 1189’a yeni bir kısa mesaj göndermeniz yeterli olacaktır.

araç sicil sorgulama
araç sicil sorgulama

Araç Ruhsat Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Ruhsat sorgulamak için bu bölümün en alt kısmında yer alan linke tıklayarak e-devlet sayfasını açın.

hbxobmokwec5e1y6yngplfjce0blevwy7engh7un.jpeg

  • Daha sonra “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayarak giriş bölümüne geçin.

  • Bu bölümde alakalı boşluklara sırasıyla kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazın. Dilerseniz TC kimlik kartı, mobil imza, internet bankacılığı ya da elektronik imza seçeneklerinden birini kullanarak da giriş yapabilirsiniz.
  • Sisteme girdikten sonra adınıza kayıtlı araçlara ait bilgilere ulaşmanız mümkündür.

İkinci el bir araba satın alırken bu işlemi yaparken araç sahibinden yanınızda e-devlet hesabını açıp ruhsat sorgulamasını gerçekleştirmesini rica edebilirsiniz.

Ruhsat sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Ruhsat Seri Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

Herhangi bir araba için ruhsat seri no öğrenmek istiyorsanız ruhsatın arkasında sağ alt köşede bulunan “belge” başlıklı bölüme bakmanız gerekir.

Bu alandaki ilk iki hane araç için düzenlenmiş olan belgenin serisini, arkasından gelen sayılarsa belgenin numarasını temsil etmektedir.

Araç Motor Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Aracı Plakasız Kullanma Cezası Ne Kadar Oldu?

2023 yılı ile birlikte 5.154 TL olmuştur.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar Oldu?

2023 yılı ile birlikte 8.190 TL olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu