Trafik

Araç Ruhsat Yenileme ve Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? 2024 e-Devlet Araç Ruhsat Sorgulama

Araç Ruhsat Yenileme ve Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? e-Devlet Araç Ruhsat Sorgulama, Ruhsat Nedir? Araç Ruhsat No Nedir? Araç Ruhsatı Nasıl Alınır? Araç Ruhsat Yenilemesi ve daha fazlası yazımızda...

Araç Ruhsat Yenileme ve Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? e-Devlet Araç Ruhsat Sorgulama; Aracın bir nevi kimliği olan ruhsat sayesinde araç sahibi ve araç hakkındaki bilgileri öğrenmemiz mümkündür. Bir aracın trafikte aktif olarak yer alması için sürücüsünün ehliyet sahibi olması yeterli değil. Aracın trafikte yer almaya uygun olduğuna dair belgelerin tam olması zorunlu. Yolculuk esnasında trafik polisi tarafından durdurulan aracın sahibinden hem sürücü belgesini he aracın ruhsatını ibraz etmesi beklenir. İbraz edilen ruhsat bilgilerinde herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olmamalıdır. Aksi halde cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalınabilir.

Ruhsat Nedir?

Bir aracın resmi kurumlar tarafından tanınmasına olanak tanıyan ruhsat; her koşulda araçta bulundurulması gereken bir belgedir. Bir nevi araçların nüfus cüzdanı gibi değerlendirilebilir. Dolayısıyla ruhsatta yer alan bilgilerin de doğru olması aracın trafikte yer alabilmesi için gerekli olan başat şartlardan biridir.

Ruhsatta araçla alakalı çeşitli bilgiler bulunur. Bu bilgilerden bazıları; aracın marka ve modeli, motor tipi, ağırlığı, koltuk sayısı, hacmi, şase numarası, kullanım amacı, motor gücü, işlem yapan noter bilgileridir.

Taşıt Pulu Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Araç Ruhsat No Nedir?

Her bir ruhsat için özel olarak tanımlanan ruhsat numarası, o ruhsatın resmi kayıtlarda sahip olduğu seri numarasıdır. Trafik kontrollerindeki araçla ilgili kontrol işlemleri bu numara üzerinden gerçekleştirilir.

Araç Ruhsat İşlemleri Yapılması Gereken Durumlar

  • Araç ruhsatının kaybolması durumunda yeni bir ruhsat çıkarılması gerekir.
  • Kredi çekilerek alınan araçların ruhsatında ise ilgili kurumun rehin bilgileri mevcuttur. Kredisinin bitmesi ile birlikte aracın üzerinde bulunan rehin de sona erer. Böyle durumlarda ruhsattaki rehin bilgisinin silinmesi için ruhsat yenilenmelidir.
  • Herhangi bir sebeple aracın boya renginin değişmesi, araca LPG takılması gibi durumlarda da araç ruhsatının yenilenmesi gerekir.

Araç Ruhsatı Nasıl Alınır?

Aracın sıfır ya da ikinci el olmasına göre ruhsat alma işlemini yapan taraf değişiklik gösterir. Sıfır araçlarda aracın satın alındığı firma tarafından gerçekleştirilen bu işlem ikinci el araçlarda ise aracı satın alan kişinin kendisi tarafından yürütülür. Ruhsat alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

  • Vergi borcu olan araçlar için ruhsat alınamayacağından dolayı satın alınacak ikinci el aracın vergi borcu olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Trafik borcu olan araçlar için de vergi borcu olan araçlar gibi ruhsat alınamaz.
  • Satın alınacak aracın satış işleminden önce mutlaka muayeneden geçirilmesi gerekir. Muayene işlemi yapılmadan ruhsat alınabilmesi mümkün olsa da ileride birtakım sorunlarla karşılaşmamak adına noterde yapılacak satış işleminden önce aracın kontrolünün yapılması son derece önemlidir.
  • Araç satış işleminin tamamlanmasının ardından 10 gün içerisinde aracı satın alan kişinin aracın trafik sigortasını yaptırması gerekir.
  • Araç satış işleminde şayet plaka değişikliği de yapılıyorsa ruhsatın değişmesi gerekir.
  • Plaka değişiminin söz konusu olduğu satışlarda ruhsat hazırlanana kadar aracın yeni sahibine geçici bir belge verilir. Araç sahibi ruhsat eline geçene kadar bu belgeyi araçta bulundurmalıdır.

Araç Ruhsatı Çıkarırken Gereken Belgeler

Devlet dairelerinde yapılan tüm işlemlerde olduğu gibi araç ruhsatı çıkarırken da ihtiyaç duyulan bazı belgeler vardır. Noter tarafından onaylanmış araç satış belgesi, trafik sigortası, aracın tescil ve trafiğe çıkış belgesi ve aracın vergi borcunun olmadığını gösteren belge ile araç ruhsat değişimi için başvuruda bulunulabilir.

araç ruhsat yenileme ve sorgulama i̇şlemi nereden yapılır? e-devlet araç ruhsat sorgulama
araç ruhsat yenileme ve sorgulama i̇şlemi nereden yapılır? e-devlet araç ruhsat sorgulama

Araç Ruhsat Yenilemesi

Araca ait ruhsatın yenilenebilmesi için öncelikle araç sahibi ya da vekili tarafından trafik tescil birimine başvuru yapılması gerekir. Ardından Şoförler Odasından 2 adet Araç Trafik Tescil ve İşlem Formu alınarak doldurulur. Ruhsatın kendisi kaybolduysa fotokopisi, fotokopisi de bulunmuyorsa trafik tescil biriminden araca ait bilgileri içeren belgenin alınmış olması gereklidir. Ruhsat kaybolduğu durumlarda aracın tekrardan muayenesinin yaptırılarak muayene belgesi de alınmış olmalıdır.

Araçta yapılan değişiklikler ruhsatın da yenilenmesi gerektirir. Araca LPG takılması ve araç renk değişimi ruhsat işlemlerinin yapılması gerektiren değişikliklerdir. Bu gerekçelerle ruhsat yenilenecekse aracından tekrardan muayeneden geçmesi gerekir. Muayene sonucu ruhsata işlenmelidir.

Ruhsat yenilenmesi için gerekli belgelerin tamamlanmasının ardından araç ruhsat yenileme ücreti de yatırılmalıdır.

Ruhsat yenileme işlemi sırasında bazı belgelerin de ibrazı gerekebilir. Bunlar; aracın kara yoluna uygunluk belgesi, zorunlu trafik sigortası belgesi, aracın sahibi olunduğunu gösteren sahiplik belgesi ve özel tüketim vergisi ödeme belgeleridir.

Motorlu Araç Trafik Belgesi Yenileme Ücreti

Ruhsat yenileme işlemi için bir miktar ücret ödenmesi gerekir. Ruhsat değişiminin gerekçesine göre ödenmesi gereken ücretlerde de değişiklik söz konusudur.

Ruhsatın kaybedilmesi ya da araç üzerinde herhangi bir değişiklik yapılması durumunda motorlu araç tescil belgesi ücreti 373 TL, ruhsat yenileme ücreti 557 TL dir.

Araca LPG takılması ya da var olan LPG’nin çıkarılması durumunda motorlu araç tescil belgesi ücreti olarak 457 TL yatırılması yeterlidir.

Ruhsat Yenileme Randevu

Ruhsat yenileme işlemleri trafik tescil şube müdürlüğünden yapılır. Bazı müdürlükler randevu sistem üzerinden çalışırken bazıları ise numaratör sistemi üzerinden hizmet vermektedir. Numaratör üzerinden hizmet veren şubelerde girişte bulunan numaratörden sıra numara alınarak işlemler gerçekleştirilir. Randevulu sistemle hizmet veren şubelerde ise işlemin gerçekleştirileceği gün ve saat önceden belirlenir. Üstelik randevu almak için şubeye gitmeye de gerek yoktur. İlgili şube müdürlüğünün internet sitesinden kolaylıkla randevu alınabilir.

Araç Ruhsat Sorgulama İşlemi

Teknolojiye paralel olarak internetin de sürekli olarak gelişmesiyle birlikte devlet dairelerinde yapılması mümkün olan birçok işlem artık rahatlıkla internet üzerinden halledilebiliyor. Araç ruhsat sorgulama işlemi de sayısız devlet kurumunun hizmetini bir araya toplamış olan e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir.

e-devlet

Ruhsat sorgulama işlemi yapmak için öncelikle aşağıda paylaşmış olduğumuz linke tıklayın. Bu linke tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdakine benzer bir sayfa çıkacak. Bu sayfadaki kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayıp sisteme giriş yaptıktan sonra aracınızın ruhsat bilgileri karşınıza çıkacaktır. Sistemi herhangi bir PTT şubesinden temin edebileceğiniz e-Devlet şifresiyle giriş yapabilir ya da alternatif giriş yöntemlerini kullanabilirsiniz. Sisteme kimlik bilgilerinizle giriş yaptığınız için sadece kendi adınıza kayıtlı olan ruhsatları görüntüleyebilirsiniz.

Araç ruhsat sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYINIZ!

Araba Ruhsatı Nedir? Nereden Alınır?

 

2023 Motorlu Araç Tescil Belge Ücreti Ne Kadar Oldu?

Yeni yıl ile birlikte bu ücret 373 TL olarak güncellenmiştir.

2023 Ruhsat Yenileme Ücreti Ne Kadar Oldu?

Ruhsat yenileme ücreti 557 TL olarak güncellenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu